Збій в системі: чим завершиться протистояння МВС і Генпрокуратури

  19 Квiтня, 2016 15:03
  Правоохоронна система країни за визначенням не може працювати ефективно, поки два головних силових відомства змагаються, хто кого більш вдало підставить

  Давня неприязнь між прокурорським і поліцейським начальством, яка то переходить в стадію «холодної війни», то змінюється активними «бойовими діями», знову отримала розвиток.

  Формальною причиною стала ситуація навколо екс-заступника генпрокурора Віталія Каська, якого підозрюють у незаконних діях зі службовим житлом.

  «Я не знаю Каська, і не знаю деталей претензій до нього з боку ГПУ, але виглядає це все – як негарне вульгарне зведення рахунків», – так прокоментував Арсен Аваков спробу вручення повістки на допит колишньому заступнику Віктора Шокіна з боку співробітників Генпрокуратури.

  ГПУ на їдке зауваження міністра МВС відповіла блискавично: практично наступного дня стало відомо, що кримінальне провадження щодо Каська передане Національній поліції, тобто підлеглим Авакова.

  Нестриманому на коментарі міністру дали зрозуміти, що раз він так співчуває Каську, нехай тоді спробує зняти з нього обвинувачення або ж виконає свій службовий обов'язок і засадить правопорушника за ґрати.

  І в тому, і в іншому разі Аваков гарантовано опиниться у програшному положенні. Якщо Касько виправдають, значить через особисту зацікавленість міністра. Якщо ж доведуть провину, значить міністр заступався за злочинця.

  Доки правоохоронці змагаються в дотепності, рівень злочинності в країні зростає.

  Такий «обмін люб'язностями» демонструє всю суть взаємин між керівництвом двох стовпів правоохоронної системи – ГПУ і МВС. І це лише черговий виток протистояння в низці постійних чвар між цими двома відомствами.

  А поки правоохоронці змагаються в дотепності та хто краще виставить на посміховисько свого опонента, рівень злочинності в країні зростає. За статистикою, в 2015 році за станом на березень було зареєстровано 172 тисячі 196 злочинів. А цього року за той же період – 203 тисячі 505. Водночас, зі ста злочинів розкривають у кращому разі двадцять.

  Спадкове захворювання

  Протистояння Генпрокуратури і МВС – справа давня, отримана новим керівництвом у спадок від попередньої влади. «Прокурорські» завжди недолюблювали міліціонерів, а ті відповідали їм взаємністю.

  Щоправда, тоді основною причиною такого протистояння була боротьба за прихильність Віктора Януковича. Тепер це – перетягування каната між президентською і екс-прем'єрською зонами контролю, оскільки ГПУ перебуває у сфері інтересів президента, а МВС – під контролем його «заклятих друзів» із «Народного фронту», тобто Арсенія Яценюка.

  Незалежно від причин протистояння силовиків, досвід показує, що воно є досить небезпечним. Прикладом може служити збройний конфлікт між представниками ГПУ і МВС влітку 2013 року.

  Тоді в Артемівську міліцейський спецназ штурмував місцеву прокуратуру, щоб визволити затриманого дільничного міліціонера. Великій бійні вдалося запобігти лише завдяки втручанню перших осіб цих відомств.

  Конфлікту передувала не лише давня неприязнь між прокурорським і міліцейським начальством, але й інформаційні «зливи» з боку ГПУ щодо міліцейських «перевертнів у погонах», які очолювали злочинні схеми. У відповідь МВС звинувачувала прокурорів у дискредитації всієї української міліції. Кожне відомство хотіло здаватися більш ефективним і відданим особисто президенту.

  Минуло два роки, влада змінилася, однак традиційна неприязнь між силовиками нікуди не поділася: за першої ж можливості керівництво цих двох структур вправляється в уїдливості та колючих дотепах, адресованих опонентам. Втім, цим справа не обмежується, і в хід досить часто йдуть більш вагомі аргументи – точно як в 2013-му.

  Справжнім гарячим періодом протистояння став 2015 рік. З весни за ініціативи ГПУ почалися розслідування щодо високих чинів МВС.

  Понад 14 мільйонів бюджетних гривень нібито були перераховані комерційним структурам, які входять до сфери інтересів міністра Авакова.

  Квітень ознаменувався обшуками в будівлі центрального апарату міністерства у зв'язку з фінансовими зловживаннями. У травні спливли факти незаконного продажу арештованого піску підконтрольною МВС структурою за заниженою вартістю з наступним вигідним перепродажем. Тоді мова йшла про те, що хтось поклав до кишені більше 2 млн гривень.

  А вже влітку прокуратура впритул взялася розслідувати можливі зловживання у справі про «рюкзаки Авакова» – понад 14 мільйонів бюджетних гривень на рюкзаки для бійців АТО нібито були перераховані комерційним структурам, які входять до сфери інтересів міністра Авакова.

  Однак і на цьому справа не закінчилася: у лютому 2016 року ГПУ засумнівалася в правильності дій поліцейських, які зупинили БМВ порушника, розстрілявши автомобіль.

  Прокуратура ініціювала показовий обшук в офісі Нацполіції з вилученням документації, а заступник генпрокурора Юрій Севрук з усією серйозністю запевнив, що це в жодному разі не слід сприймати як дискредитацію реформ, що проводяться в МВС.

  Він підтвердив журналістам, що поліцейські мали право відкрити вогонь, аби зупинити автомобіль. Проте одразу ж із властивою йому уїдливістю додав: «Як можна зупинити автомобіль шляхом пошкодження салону, я не знаю».

  Згаданим подіям передувала постійна критика дій керівництва Генпрокуратури з боку Арсена Авакова. За будь-якого зручного випадку він звертав увагу на погану роботу прокурорів на тлі проведених в МВС реформ. Він не обмежував себе у виразах, коментуючи рішення ГПУ по резонансних справах.

  Коли стало занадто очевидно, що давня неприязнь переходить у гостру фазу, радник Авакова Зорян Шкіряк поспішив виступити із заявою, що ніякого протистояння між цими відомствами немає. Всі гострі кути – це лише видимість конфлікту, а насправді є лише невеликі розбіжності з різних питань.

  «Що стосується непорозумінь, то вони можуть виникати, – прокоментував він взаємини ГПУ і МВС в ефірі одного з телеканалів. – Це об'єктивний процес, і кожен правоохоронний орган має право відстоювати свою точку зору».

  Але після недовгого затишшя між двома силовими структурами знову виникло тертя: відомства почали мірятися реформами. Аваков бравував успішною реалізацією проекту «Моя нова поліція», не забуваючи сміятися над провальним конкурсом до місцевих прокуратур.

  МВС нічим похвалитися, крім створення патрульної служби, – про якісь реальні прориви і досягнення в цьому відомстві не йдеться.

  Зі свого боку ГПУ демонстративно нахвалювала поліцейські реформи, одночасно дивуючись, чому попри такий успіх зростає злочинність, кількість ДТП, а прибулі на виклик поліцейські часто не можуть правильно провести елементарні процесуальні дії.

  «Для мене об'єктивним фактором роботи патрульної поліції є кількість ДТП, і вона, на жаль, зростає, – заявляє нинішній в.о. генпрокурора Юрій Севрук. – І коли спілкуєшся з водіями в Києві, вони кажуть, що порядку на дорогах стало менше. Чому? Не знаю».

  Камінь за пазухою

  Недвозначні натяки з ГПУ щодо незрозумілого стрімкого зростання правопорушень, незважаючи на такі успішні аваковські реформи, міністра, звичайно, дратують. І раптом Генпрокуратура прокололася, почавши розслідування відносно Віталія Каська, більше схоже на помсту за його діяльність з очищення відомства від корупції, зокрема за справу «діамантових прокурорів».

  Арсен Аваков не змовчав, зробивши неприємний для ГПУ коментар, і одразу ж отримав випад у відповідь – висновок, що цією справою повинна займатися саме Нацполіція. Для цього спеціально з Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) справу передали в Нацполіцію.

  Який стосунок має НАБУ до розбірок між прокурорами і поліцейськими? А такий, що в.о. генпрокурора Севрук, хвастаючи відмінною підготовкою прокурорських кадрів, обмовився, що глава НАБУ Артем Ситник – виходець із прокуратури, як і більшість детективів цього агентства, набраних у першу групу. А подібні зв'язку просто так не рвуться.

  Ніхто з двох протиборчих відомств всерйоз не планує розбиратися, що означає кримінальне провадження щодо Каська – помста активному критику старої системи ГПУ дійсно чи справді є якісь порушення права з його боку. Головне, з'явився ще один привід жбурнути камінь у противника.

  Однак найбільш контрпродуктивним у цій ситуації залишається те, що обидва силових відомства, як і раніше будуть залишатися «заклятими друзями». І справа не в суперництві з приводу того, у кого реформи йдуть швидше і чиє керівництво успішніше. Все більше банально.

  Силові відомства дзеркально відображають модель поведінки своїх кураторів – взаємна недовіра, завуальовані або прямі претензії, звинувачення у гальмуванні реформ та консерватизмі.

  ГПУ, як і раніше, залишається сферою впливу президента. Саме він пропонує кандидатуру генпрокурора, який, в свою чергу, вибудовує всю вертикаль влади у відомстві.

  І тривала пауза Петра Порошенка щодо пропозиції кандидатури нового генпрокурора нічого доброго МВС не обіцяє. У будь-якому разі це буде віддана президенту людина, питання лише в тому, наскільки активно вона почне ініціювати розслідування стосовно чиновників міністерства.

  І тут вже не лише в процесі словесної перепалки, але й цілком реально може постати питання про зростання злочинності та ситуації на дорогах, яка погіршилася. І комусь в поліції доведеться на ці питання відповідати. А фактично МВС нічим похвалитися, крім створення патрульної служби, – про якісь реальні прориви та досягнення в цьому відомстві не йдеться.

  З іншого боку, після поділу міністерських портфелів у новому уряді МВС залишилося в сфері впливу екс-прем'єра Арсенія Яценюка: міністерство вже втретє очолює відданий йому однопартієць Аваков.

  А взаємини двох політсил, які контролюють силові відомства – БПП як головного куратора Генпрокуратури та «Народного фронту» як патрона МВС, – оптимізму не додають.

  По суті, силові відомства дзеркально відображають модель поведінки своїх кураторів – взаємна недовіра, завуальовані або прямі претензії, звинувачення в гальмуванні реформ і консерватизмі.

  Тим часом ситуація зі злочинністю в Україні дедалі погіршується. А питання щодо того, наскільки ефективно може працювати правоохоронна система країни в умовах прихованого протистояння ГПУ і МВС, залишається відкритим.

  Теги : ГПУ МВС Арсен Аваков Арсеній Яценюк Петро Порошенко національна поліція Віктор Шокін Віталій Касько злочинність Юрій Севрук генпрокурор
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів