Взяти Раду. Кого партія «Слуга народу» веде в парламент

  10 Червня, 2019 14:54
  Партія Володимира Зеленського задала тон передвиборчих перегонів, але ризикує включенням до свого виборчого списку кандидатів, до яких є дуже багато запитань

  Складно уявити собі з'їзд партійних функціонерів президентської партії в ботанічному саду на свіжому повітрі під спів птахів і лаунж, з прохолодними напоями та шаурмою, що стала вже мало чи не мемом. Але саме так і виглядав з'їзд партії «Слуга народу» (СН) у неділю, 9 червня. Несистемний президент – несистемна партія, схоже, що саме так намагається позиціонувати себе політсила, що підтримує Зеленського.

  У такій невимушеній обстановці вирішували основоположне для партії питання – хто буде представляти СН в парламенті за партійними списками, і хто піде на вибори під цим політичним брендом на мажоритарних округах.

  За попереднього президента увесь ботсад, найімовірніше, перекрили б, на кожному дереві засіли б снайпери, а сам президент пройшов би до сцени по порожньому коридору, утвореному охороною, яка відтісняє гостей і журналістів.

  Натомість Зеленський з кількома охоронцями пройшов просто крізь натовп, що зібрався у проході – не всі одразу й зорієнтувалися, що до сцени намагається дістатися глава держави.

  Світла сорочка з засуканими рукавами, посмішки і жарти – президент у піднесеному настрої емоційно вітав висуванців. А насамкінець безвідмовно брав з рук простягнуті йому смартфони для селфі з гостями й депутатами.

  Останнім ударом, здатним шокувати будь-якого державника, що звик у своєму робочому кабінеті вішати портрет президента, був від'їзд Зеленського. Він залишив з'їзд на машинці для гольфу – на них у ботсаду проводять екскурсії. А слідом їхали два чорних Мерседеси.

  До слова, лідируюча в соцопитуваннях партія «Слуга народу» задала тренд навіть у самому форматі проведення партз'їздів і презентації своїх кандидатів. Решта політиків поспішили зробити «все, як у Зеленського».

  Слідом за президентською політсилою партія «Батьківщина» також вирішила зібратися на свіжому повітрі у дворі партійного офісу на Подолі. А Анатолій Гриценко захотів презентувати своїх кандидатів у парку Шевченка, підхопивши ідею несистемного підходу до такого важливого заходу.

  Втім, у самій СН свою несистемність підкреслюють у підході до відбору претендентів: жоден нардеп з нинішнього або минулих скликань, незалежно від того, до якої політсили належить, чи не буде кандидатом від СН.

  Цей постулат кілька разів повторював глава партії Дмитро Разумков під тужливий погляд присутнього на з'їзді Сергія Лещенка – єврооптимістам порадили спробувати щастя в мажоритарному окрузі, але знову ж таки не від «Слуги народу», як засвідчив глава виборчого штабу Олександр Корнієнко.

  Але навіть такий підхід, як виявилося, не страхує партію від потрапляння в списки кандидатів, до яких і у журналістів, і у суспільства накопичилося занадто багато незручних питань.

  Нові обличчя чи агенти впливу?

  Уже перша сотня кандидатів з прохідної частини партійного списку СН викликала низку зауважень.

  Наприклад, висококваліфікований юрист Денис Монастирський (№19) – людина, наближена до Адміністрації Порошенка, і водночас помічник нардепа від «Народного фронту» Антона Геращенка.

  Давида Арахамію (№4), волонтера, який працював раніше в Міноборони, також пов'язують з партфункціонерами з НФ, зокрема з Арсеном Аваковим.

  З міністром внутрішніх справ пов'язаний ще один кандидат СН Владислав Криклій (№12), начальник Головного сервісного центру МВС і екс-радник Авакова.

  Але як би список СН не виглядав зараз, від інших партій його вигідно вирізняє процедура постпраймеріз, яку анонсував Разумков.

  «Ми проведемо постпраймеріз, які дадуть нам можливість вивчити всіх кандидатів. Якщо по відношенню до когось буде знайдено серйозний негатив, якщо хтось виявиться не гідним представляти партію «Слуга народу» у Верховній Раді, ми його обов'язково приберемо. Закон дозволяє нам це зробити до 8 липня. Ми хочемо отримати якісний список», – пообіцяв глава партії.

  Але партійні списки – лише частина проблеми. Якщо їх ще можна відкоригувати, то список мажоритарників буде остаточним, незалежно від того, хто в нього потрапить. І зараз основна боротьба між претендентами розгорнулася за потрапляння саме в список мажоритарників.

  Сутичка за округи

  Охочих балотуватися по мажоритарних округах від партії «Слуга народу» було настільки багато, що довелося на день переносити з'їзд, офіс просто не встигав обробляти всі заявки.

  Загалом, за словами Разумкова, по мажоритарці від СН готові йти понад 3,5 тис. осіб при тому, що політологи прогнозують партії Зеленського не більше 200 мандатів. Реальна цифра може скласти 130-150 нардепів. Це означає приблизно 23 людини на місце.

  Такий ажіотаж пояснюється зростаючим рейтингом СН – за даними агентства «Рейтинг» за партію проголосують понад 48% опитаних. Тобто у будь-кого, хто висуватиметься під цим партійним брендом, вже на старті досить високі шанси виграти вибори.

  Високим рейтингам сприяють і дії нинішнього скликання парламенту: він напоказ блокує всі ініціативи Зеленського, що дає підстави команді президента стверджувати, що тільки більшість депутатів від СН можуть забезпечити продуктивну роботу ВР. Інакше всі найкращі ініціативи президента так і залишаться на папері.

  Одночасно з цим підвищений інтерес потенційних кандидатів від СН на мажоритарних округах породив розмови про те, що регіональні штаби на місцях вимагають від претендентів величезні суми грошей за можливість йти на вибори від «Слуги народу». Звучали цифри від 300 тис. доларів і до мільйона.

  «Ми перевіряємо всю цю інформацію. Це звичайне вкидання, і ми навіть знайшли, хто й навіщо це вкидання зробив, – не вдаючись у подробиці, каже UA1 начальник виборчого штабу Олександр Корнієнко. – Також ми ставимо запитання нашим співробітникам, працює служба внутрішньої безпеки. Нам такі іміджеві проблеми не потрібні».

  За словами головного штабіста, будь-яка людина, від якої нібито вимагали гроші, і яка зафіксувала факт вимагання або передачі суми, може звернутися до головного офісу, і там миттєво відреагують.

  Що ж стосується формування списку мажоритарників, то в партії визнають – йдуть жорсткі гарячі дискусії з приводу багатьох претендентів. Занадто багато репутаційних ризиків для партії, занадто багато місцевих напівкримінальних еліт активно намагаються інтегрувати в партію своїх представників.

  За визнанням Корнієнка, є претенденти, які заради висування від СН змінюють прізвища, біографію, підчищають соцмережі, і всі ці моменти штабу потрібно «виловити».

  Боротьба за місце в мажоритарному списку розгорнулася настільки гостра, що її вирішили не виносити на загальний огляд, а вирішити питання на закритій частині з'їзду СН.

  «Коли ми почали глибоко вивчати матеріали справи, то з'ясувалося, що, незважаючи на всю відкритість нашої партії, нам спробували представити кандидатами по округах тих, хто не відповідає нашим принципам і підходам», – визнає Разумков.

  Партія намагається оптимально знайти вихід зі своєрідної електоральної пастки. Люди на місцях, які реально здатні виграти вибори, найчастіше є представниками місцевих бізнесових та кримінальних еліт. А це не вписується в концепцію СН.

  З іншого боку, молоді чесні претенденти, які повністю відповідають критеріям партії, з великою  ймовірністю програють авторитетним у всіх сенсах людям, які роками «прикормлюють» свої виборчі округи.

  На чию користь вирішиться ця задача, буде ясно вже найближчими днями, коли «Слуга народу» оприлюднить повний партійний список і перелік усіх своїх кандидатів-мажоритарників.

  Теги : Порошенко Арсен Аваков Владислав Криклій Володимир Зеленський "Слуга народу" Дмитро Разумков Олександр Корнієнко Денис Монастирський
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів