Вихід Британії з ЄС: що це значить для України

  24 Червня, 2016 16:40
  Відстрочка безвізового режиму, зниження обсягу експорту та перспектива залишитися наодинці з військовою агресією – UA1 з'ясував, чим обернеться Brexit для українців

  Українці звикли зберігати накопичення в доларах, а не фунтах стерлінгів, торгівля з Британією становить трохи більше 1% від усього українського товарообігу і взагалі – де ми, а де Британія. Ну, вийде вона з ЄС, ми тут до чого? Нам від цього ні холодно, ні гаряче.

  Обивательська точка зору на вихід Британії з Євросоюзу миттєво випаровується, якщо проаналізувати всі взаємозв'язки цього процесу. А торкнеться він України вже дуже скоро і проявить себе одразу в декількох сферах. Причому так, що далекий заокеанський Brexit відчує на собі кожен українець.

  UA1 зібрав думки вітчизняних і зарубіжних аналітиків про те, в яких сферах варто очікувати наслідків британського референдуму і до чого саме слід готуватися.

  Економіка

  За повідомленнями українських ЗМІ з посиланням на заступника глави Нацбанку Олега Чурія, Brexit ніяк не відіб'ється на курсі гривні, й жодних курсових коливань на валютному ринку не відбудеться.

  Більш відчутні наслідки очікують зовнішню торгівлю. За інформацією члена колегії незалежної аналітичної платформи VoxUkraine Олени Білан, товарообіг між Британією і Україною справді не перевищує 1,2%.

  Однак вихід англійців з ЄС підірве європейську економіку, а це неминуче позначиться на Україні, оскільки Євросоюз є одним з найбільших торгових партнерів України з часткою експорту в 34%, що становить 13 млрд доларів на рік.

  Крім того, що ЄС втратить 12% свого бюджету, який формувала Британія, зростання ВВП в Єврозоні сповільниться, тобто економічна ситуація погіршиться. Що, своєю чергою, звузить можливості українських експортерів.

  «Це сповільнить економічне відновлення України та зробить малоймовірним досягнення прогнозованого МВФ зростання в 4% щорічно в середньостроковій перспективі», – прогнозує Білан.

  Якщо Великобританія вийде, ЄС розширюватися не буде і Україні ЄС не світить.

  Втрата частки експорту – це зниження виробництва українських підприємств, що неминуче відіб'ється на рівні зарплат сотень тисяч працівників. А зниження рівня ВВП позбавляє будь-яких перспектив у сфері підвищення соцстандартів для українців.

  Також звуження бюджету ЄС неминуче позначиться і на обсягах фінансової підтримки України – починаючи від проектів з енергозбереження і закінчуючи військовою допомогою.

  Певні економічні перспективи Україна втратить і в сфері авіаперевезень, оскільки, на думку міністра інфраструктури Володимира Омеляна, вихід Британії з ЄС ускладнить процес введення спільного авіаційного простору між Україною та ЄС – так званого принципу «відкритого неба».

  Цей договір і без того вже відкладався кілька разів через неузгодженість позицій Іспанії та Великобританії щодо формулювань територіального використання аеропорту Гібралтар. Тепер рішення цієї проблеми, найімовірніше, знову відкладуть на невизначений термін.

  Зовнішня політика

  «Чи може це відстрочити безвізовий режим? На жаль, так. Зараз в ЄС будуть дмухати на воду», – так прокоментувала результати британського референдуму заступник голови ВР Ірина Геращенко.

  З тим, що Brexit – це серйозний удар по євроінтеграційних процесах в Україні, згодна більшість аналітиків.

  «Це удар по євроінтеграції України. Якщо Великобританія вийде, ЄС розширюватися не буде і Україні ЄС не світить », – вважає професор Піттсбурзького університету Тимофій Милованов.

  Про те, що членство України в Євросоюзі під дуже великим питанням, вважає й аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Євген Ярошенко: «Україна втратить шанс на довгострокову перспективу членства, оскільки Великобританія є одним з основних прихильників розширення ЄС».

  Крім того, існує більш серйозний ризик – Євросоюз зосередиться на внутрішніх проблемах, і питання російської військової агресії відійде на другий план. Адже саме Британія виступала з жорсткою і послідовною політикою санкцій щодо Росії.

  «Без Британії ЄС буде більш схильний до компромісів з Росією за спиною України», – вважає Ярошенко.

  Ослабнуть і позиції прихильників України серед європейських держав. Наприклад, Польщі та країнам Балтії буде все складніше переконувати Євросоюз у необхідності продовжувати таку політику.

  Російська агресія

  На думку експертів американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, британський референдум суттєво послабить позиції ЄС у протистоянні агресивній російській політиці.

  Вихід Британії значно послабить Євросоюз і створить сприятливі можливості для подальшої агресії путінізму.

  Американці прогнозують, що наслідками Brexit стане політична та економічна криза в Європі. Ці процеси дадуть євроскептикам аргументи на користь виходу з ЄС.

  Наступного року мають відбутися вибори у Франції та Німеччині, і більшість голосів можуть отримати саме противники Євросоюзу. У протистоянні прихильників і супротивників ЄС вже буде не до Росії.

  З цією думкою згоден співзасновник платформи онлайн-освіти Prometheus Іван Примаченко: «Вихід Британії значно послабить Євросоюз і створить сприятливі можливості для подальшої агресії путінізму. Вся увага буде сконцентрована на внутрішніх справах Європи, а не на зовнішніх загрозах».

  Все це ставить під загрозу подальшу міжнародну підтримку України у протистоянні російській агресії. Зокрема, можливе скорочення місії ОБСЄ на Донбасі та надання військової допомоги. Росія на це може відреагувати посиленням військової присутності й активізацією бойових дій на сході.

  Внутрішня політика

  «Ми й далі будемо боротися за сильну єдину Європу і наповнювати новою енергією євроінтеграційні процеси», – так прокоментував результати британського референдуму глава ВР Володимир Гройсман.

  Український уряд опинився у скрутному становищі – з виходом Британії з ЄС і ймовірністю його подальшого розвалу розмови про євроінтеграцію України з перспективою членства в Євросоюзі виглядають несвоєчасними.

  Європейський вектор розвитку країни підтримують 49% українців. Однак через Brexit ситуація може докорінно змінитися.

  А запущений в Європі процес роз'єднання вбиває мотивацію проводити необхідні реформи в Україні, які й так ідуть не дуже швидко і успішно.

  «Перспектива інтеграції з ЄС була важливим зовнішнім стимулом для країн Центральної та Східної Європи на шляху їх трансформації, допомагаючи проєвропейським лідерам реалізовувати амбітні програми реформ і утримувати високі рівні підтримки серед населення», – пояснює Білан.

  Зараз європейський вектор розвитку країни підтримують 49% українців, і ця ідея продовжує об'єднувати велику кількість виборців. Але через Brexit ситуація може докорінно змінитися.

  «Це може вдарити по євроінтеграційних прагненнях українців, рівень життя яких різко знизився в результаті економічної кризи і негайних наслідків болючих реформ, таких як підвищення внутрішніх цін на газ до рівня ціни імпорту, – прогнозує Білан. – Нинішньому керівництву України слід добре подумати про те, що вони можуть запропонувати населенню замість зовнішнього якоря, крім повільного темпу реформ і непереконливих спроб подолати корупцію».

  За таких невтішних перспективних прогнозів Україна може порадіти хіба тривалості самого процесу виходу Британії з ЄС.

  «Офіційний вихід Британії з ЄС відбудеться тільки тоді, коли Лондон і Брюссель підпишуть нову двосторонню угоду, – каже Ярошенко. – Підготовка такої угоди може затягнутися на кілька місяців або навіть років з урахуванням тривалих політичних дискусій».

  І це саме той час, який Україні потрібно використовувати з максимальною вигодою.

  «Для України Brexit означає, що треба не тішитися ілюзіями стрімкої євроінтеграції, а будувати ефективну державу з планами А, Б, В», – упевнений політолог Євген Магда.

  Теги : Путін Росія Євросоюз референдум Велика Британія військова допомога євроінтеграція Ірина Геращенко Володимир Гройсман Brexit
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів