Свинарчукгейт: хто повинен був розслідувати афери в оборонці

  12 Березня, 2019 08:42
  Правоохоронні органи намагаються уникнути участі в розслідуванні схем розкрадань в оборонній сфері через підкуп і під тиском Адміністрації президента

  «Ці питання належать до підслідності НАБУ. Якщо буде встановлено факти, підслідні Державному бюро розслідувань, то відповідно ми будемо реагувати», – заявила заступник глави ДБР Ольга Варченко відразу після того, як скандал з людьми із оточення президента, що наживаються на військових поставках, вийшов у публічну площину.

  Її слова суперечили списку державних посад, які перебувають у підслідності Держбюро розслідувань. На першій сторінці офіційного сайту ДБР у розділі «Підслідність» дванадцятим пунктом у списку значиться «Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник і заступник».

  Один з головних фігурантів скандалу Олег Гладковський донедавна обіймав пост саме першого заступника секретаря РНБО, тобто стовідсотково потрапляє у підслідність ДБР.

  Навіть з урахуванням того, що Держбюро розслідувань повноцінно працює всього три місяці, воно мало зацікавитися цією справою відразу ж після публікації журналістського розслідування щодо схем Гладковських і включитися в розслідування. Але чомусь цього не зробило.

  UA1 поцікавився у голови ДБР Романа Труби, чому слідчі його відомства ігнорують цю справу.

  «ДБР розслідує злочини, які передбачені Кримінально-процесуальним кодексом. Це всі статті крім тих тринадцяти, розслідування яких проводить НАБУ, – пояснив свою позицію Труба. – А стаття 191 Кримінального кодексу про розкрадання (за якою відкрито кримінальне провадження щодо схем Гладковських – ред.) належить до підслідності НАБУ. За цими фактами НАБУ раніше проводило досудове розслідування, і зараз ними займаються детективи Бюро».

  Також він переконує, що ефективного розслідування не вийде, якщо ним будуть займатися всі правоохоронні органи.

  «Вивченням доказів про розкрадання в «Укроборонпромі» з 2015 року займається НАБУ. Я впевнений, що за цей час вони зібрали масу інформації, доказів. Чи буде доцільно передавати частину цих матеріалів у ДБР, частину в СБУ? Я впевнений, що ні. Давайте почекаємо. Я впевнений, що результат буде, і НАБУ його нам всім озвучить», – пропонує голова Держбюро розслідувань.

  Не наша справа

  Струнку теорію Труби підривають факти: одне й те ж правопорушення з якоїсь незрозумілої причини потрапляє до сфери підслідності то НАБУ, то ДБР.

  Наприклад, у грудні 2018 року НАБУ відкрило кримінальне провадження з приводу виплати грошової компенсації на оренду житла народним депутатам, які житла не потребували. Це кваліфікували як привласнення бюджетних коштів.

  А в лютому 2019-го ДБР повідомило, що розслідує той же факт. Але кваліфікувало це як службову недбалість. У цьому разі, на відміну від справи Гладковського, керівництво Держбюро розслідувань не збентежило, що розкриттям злочину вже займається НАБУ.

  «Визначення підслідності – це компетенція прокурора, – знизує плечима Труба. – Саме прокурор розглядає суперечки про підслідність, і саме прокурор визначає, хто буде розслідувати те чи інше кримінальне провадження».

  UA1 спробував з'ясувати, чи немає тут протиріччя: посада Олега Гладковського передбачає розслідування його можливих правопорушень виключно ДБР. Водночас стаття, за якою розпочато розслідування, перебуває у підслідності НАБУ.

  Наскільки це логічно і чому так відбувається, пояснив експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук.

  «Коли виписували законодавство, про це ніхто не думав. І тепер завжди буде стояти питання, де межа між розслідуванням злочину одним і іншим органом – де має розслідувати ДБР, а де НАБУ. Візьміть новинну стрічку з сайту ДБР, там 90% повідомлень про те, що когось спіймали на хабарі, хоча формально це не антикорупційний орган», – каже він, додаючи, що у випадку з Гладківським це навряд чи злий умисел.

  Втім, правовий пінг-понг між ДБР і НАБУ пояснюється ще одним фактором: Держбюро разом з Генпрокуратурою, що визначає підслідність злочинів, знаходяться під впливом Адміністрації президента.

  Ще на етапі формування ДБР люди з оточення Порошенка активно просували на посаду заступника глави відомства Ольгу Варченко, яка зрештою і обійняла цей пост.

  А ГПУ очолює відданий президенту екс-глава фракції БПП Юрій Луценко, дружина якого є представником президента в парламенті. Так замикається коло не зацікавлених в об'єктивному розслідуванні людей.

  Хоча, як показало журналістське розслідування, свою роль в цьому зіграв і банальний підкуп представників правоохоронних органів, в тому числі й НАБУ, що позиціонує себе незалежним від Адміністрації президента.

  Можливо з цієї ж причини вже зараз вибудовується лінія захисту для людей президента, які наживалися на постачаннях комплектуючих для військової техніки.

  Своїх не кидають

  Несплата податків – саме до цього висновку зараз підводить суспільство генпрокурор Луценко, коментуючи розслідування зловживань з поставками запчастин за завищеними в кілька разів цінами. На думку глави ГПУ, йдеться про доплату до бюджету близько 30 млн гривень компанією, що «наварила» на постачаннях запчастин щонайменше 250 млн гривень.

  Примітно, що цю ж схему ГПУ випробувала навесні 2017 року, пред'явивши звинувачення нардепу Геннадію Бобову в ухиленні від сплати 38 млн гривень податків. Депутат вніс вказану генпрокурором суму, кримінальне провадження закрили, і Луценко відкликав подання на зняття депутатської недоторканності з фігуранта розслідування. А в січні 2018 року Бобов успішно відсудив всю сплачену ним суму.

  Інший варіант спустити слідство на гальмах – це повторення історії з розслідуванням зловживань Романа Насірова на посаді глави ДФС.

  Якщо припустити, що справа Гладковських з якоїсь випадковості все ж зайде далі, ніж хотілося б причетним до неї особам, в ході слідства постане питання про розміри завданих державі збитків.

  Проводити експертизу й оцінювати цей показник будуть у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз. Очолює його Олександр Рувін, той самий, який після зустрічі в київському ресторані з Олександром Грановським, президентським куратором судів і ГПУ, намагався відкликати з НАБУ експертний висновок про заподіяний Насіровим збиток у 2 млрд гривень.

  Ще одну лінію оборони фігурантам скандалу забезпечує тимчасова слідча комісія парламенту з розслідування розкрадань в армії.

  «Я дуже сподіваюся, що тимчасова слідча комісія Верховної Ради належним чином оцінить факти розкрадання обороноздатності і назве прізвища причетних до цього», – заявив Порошенко.

  При цьому президент не став згадувати, що комісію очолює член БПП Іван Вінник.

  «Вдумайтеся в цю нісенітницю – представник «Блоку Петра Порошенка» буде займатися розслідуванням щодо самого Петра Порошенка, – обурюється нардеп Юрій Дерев'янко. – Влада зробила так, щоб вони самі себе розслідували. Коли стало очевидним, що потрібно терміново розслідувати злочини президента України і його найближчого оточення, негайно це питання каналізували».

  Крім того, члени цієї ТСК працювали під керівництвом Олега Гладковського у Міжвідомчій комісії з військово-технічного співробітництва та експортного контролю при РНБО. А це явний конфлікт інтересів – Вінник просто не має права розслідувати цю справу.

  Попри те, на четвер, 14 березня, розпорядженням президента призначено публічне засідання цієї комісії. Тож «розслідування» йде повним ходом.

  Теги : Президент ГПУ генпрокуратура СБУ Порошенко Адміністрація Президента РНБО БПП АП НАБУ Державне бюро розслідувань Іван Вінник Олег Гладковський ДБР Роман Труба Олександр Рувін Ольга Варченко
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів