Субсидії готівкою: до чого тут вибори

  22 Сiчня, 2019 10:04
  Перед виборами Кабмін готовий виплатити 6 млрд гривень субсидії готівкою чотирьом мільйонам сімей. Ці гроші вже називають «Пєтіною півторачкою»

  «Безготівковий механізм ми запустили з 1 січня, а тепер опрацьовуємо готівковий – в експериментальному порядку всім видати гроші й подивитися, як це буде працювати», – ці слова міністра соцполітики Андрія Реви про виплату субсидій готівкою справили ефект бомби.

  Навіть не дуже досвідчені у політтехнологіях виборці самостійно зуміли співставити факти і зробити висновок – роздача готівки (в середньому по півтори тисячі гривень) чотирьом мільйонам сімей якраз напередодні президентських виборів дуже скидається на банальний підкуп з боку влади. Підкуп вартістю 6 млрд гривень, які роздадуть у перших числах березня, в той час як голосування за майбутнього президента відбудеться 31 березня.

  Фактично найбідніші верстви населення, які не особливо замислюються над тим, чому вони не можуть самостійно заплатити за комунальні послуги і чому взагалі з'явилися субсидії, будуть облагодіяні грошима напередодні виборів.

  На користь теорії підкупу говорять кілька фактів. По-перше, Рева визнав, що рішення це політичне, приймали його в кабінеті президента, який збирається балотуватися на другий термін, маючи низький рейтинг, і на його ж наполегливу вимогу.

  По-друге, міністр зазначив, що це «експеримент», і якщо він себе не виправдає, то роздачу готівки припинять – після виборів. Що означає «не виправдає», міністр не пояснив.

  «Влада офіційно заявляє, що перед першим туром виборів збирається роздати 6 млрд гривень на руки українцям під виглядом монетизації субсидій. Але насправді ми розуміємо, що це яскравий приклад підкупу виборців перед виборами», – стверджує нардеп від «Свободи» Михайло Головко.

  Незважаючи на те, що інформація про виплату готівки з'явилася на офіційних сайтах Кабінету міністрів і Міністерства соціальної політики, представники профільного парламентського комітету почали спростовувати заяву міністра.

  «Хто вам таке сказав? Не буде ніякої роздачі готівки», – категорично заявив UA1 заступник голови комітету соцполітики Сергій Каплін.

  «Не можу сказати, з чого пан Рева взяв, що будуть видавати готівку. Він завжди багато чого говорить, а мені потім це доводиться коментувати, – підтверджує секретар цього ж комітету Наталія Веселова. – Гроші будуть перераховуватися на банківські рахунки, з яких людина може їх зняти, але лише в тому разі, якщо у неї буде економія по субсидії».

  Проте, вже через день після заяви Реви озвучену ним інформацію підтвердив віце-прем'єр Павло Розенко, конкретизувавши, що готівку видаватимуть через відділення «Ощадбанку» та «Укрпошти». До слова, їхні представники також брали участь у нараді з президентом з приводу монетизації субсидій.

  Чи будуть зрештою виплачувати субсидію готівкою, чи вистачить грошей на всіх і до чого тут вибори – розбирався UА1.

  Встигнути до виборів

  Рішення про перерахування грошей отримувачів субсидій на оплату комунальних послуг Кабмін прийняв ще 27 грудня 2018 року. Тоді віце-прем'єр Розенко пояснив, що «Ощадбанк» автоматично буде відкривати спеціальні рахунки після затвердження заявки на отримання субсидії. На цей рахунок будуть перераховуватися гроші. Якщо людина заощадила на комуналці, залишок коштів зможе витратити на свій розсуд.

  Але вже в середині січня 2019 року концепція змінилася: було вирішено в березні виплатити готівку всім субсидіантам, які оформили субсидію до 1 січня 2019 року.

  «Все робиться в березні, тому що пізніше це вже ніяк не вплине на результати виборів, – упевнений політолог Руслан Бортник. – За тією ж логікою в цей період індексують пенсії. Якщо планували стимулювати людей до економії, то робити це потрібно було на початку опалювального сезону. Те, в якій формі і коли це робиться, наводить на думку, що це просто спроби вплинути на вибори».

  Більшість опитаних UA1 експертів сходяться на думці, що попри весь позитив і потребу в монетизації субсидій, момент для цього обрано не випадково.

  «Монетизація субсидій – назріле питання, ми говоримо про це вже чотири роки, – визнає Веселова. – Але те, що це впроваджується під якісь дати, звичайно, наводить на думки про використання адмінресурсу».

  Її думку поділяє директор Ukrainian Politconsulting Group, політолог Дмитро Разумков. Він вважає, що монетизація – це краще, ніж нарахування субсидій в тому вигляді, як це робилося раніше. Людина зацікавлена в економії, з'являється відповідальність.

  «Але те, що це буде в березні, я б пов'язував з майбутніми виборами. Тому що історія з монетизацією триває вже давно, і багато ратували за неї. І раптом ця інформація з'являється саме зараз, як і підвищення соціальних стандартів», – звертає увагу політолог.

  Про те, що з самого початку правильну ідею просто використовують у власних інтересах представники влади, говорить і глава фракції «Самопоміч» Олег Березюк.

  «Підступність цієї влади в тому, що вона якісні інструменти знецінює фальшивою діяльністю. Це робиться з усім, навіть з Конституцією. Точно так само і з монетизацією. Вона є метою українського суспільства, але те, що вони роблять, схоже не те що на підкуп, а на злочин», – вважає політик.

  Грошова пастка

  Більшість економістів упевнені, що в уряду не вистачить бюджетних ресурсів, аби забезпечити щомісячне перерахування 6 млрд гривень готівки усім субсидіантам.

  «На субсидії виділено 55 млрд гривень, але грошей потрібно буде більше, – вважає член парламентського комітету з податкової політики Тетяна Острікова. – Кабмін підписався під ще одним збільшенням тарифів, відповідно, кількість отримувачів субсидії зросте. Уряд просто вирішив роздати гроші хоч комусь, щоб винести це на білборди і в передвиборчу агітацію. Невідомо ж, хто стане президентом, – це принцип «після нас хоч трава не рости».

  Але головний ризик, про який говорять і економісти, і політики – це можливі масові неплатежі за комунальні послуги. Експерти впевнені, що вся сума отриманої субсидіантом готівки не піде на оплату комуналки.

  «Природно, що більшість українців просто не розрахуються за комунальні послуги і кошти витратять на власні потреби, – упевнений Головко. – Ми розуміємо, що 60% українців перебувають за межею бідності, не мають грошей навіть на ліки. І влада ще більше збільшить борги перед постачальниками, економічна ситуація ще більш погіршиться».

  У ситуації, коли рівень оплати за послуги ЖКГ становить трохи більше 46%, це загрожує комунальною катастрофою. Принаймні всі сходяться на думці, що частина готівки, отриманої в рамках виплати субсидій, точно не піде за призначенням. І це не лише збільшить борги, а й призведе до того, що багато неплатників просто втратять можливість отримувати субсидію в подальшому.

  Проблему можливих неплатежів розуміють і в уряді. Розенко вже заявив про те, що Кабмін має намір «розробити певні заходи», щоб контролювати використання готівки. Але як це збираються зробити, поки не ясно.

  «Для мене не зовсім зрозуміло, яким чином буде контролюватися цільове використання грошей, – зізнається Веселова. – Можливо, що банківські рахунки будуть налаштовані на використання коштів за цільовим призначенням, а зекономлена сума буде виводитися на інші рахунки».

  Поки ж на тлі цих проблем влада забезпечує для себе бонуси від очікуваних виплат готівки для оплати комуналки.

  «МВФ поставив їм завдання провести хоч якийсь етап монетизації. Вони довго думали, як обдурити фонд і придумали, – наводить приклад Каплін. – Мінсоц отримає контроль над десятками мільярдів гривень, призначених на субсидії. Гроші лежатимуть в «Ощадбанку», який контролює Яценюк. Глава правління Андрій Пишний буде красти гроші, гратися, кредитувати якісь свої фірми, ось і все».

  Крім того, фінансову стимуляцію виборців під виглядом соціальних виплат не раз використовували українські президенти та уряди. На якийсь період часу це ставало дієвим механізмом підтримки рейтингу влади. Використовують його й зараз. У зв'язку з цим у багатьох напрошується аналогія з виплатами часів прем'єрства Юлії Тимошенко.

  «Раніше була «Юліна тисяча», тепер буде «Пєтіна півторачка», – іронізує Бортник.

  «Так, ми можемо знайти аналогію, що таким шляхом можна підняти рейтинг влади, – погоджується Разумков. – Але думаю, це некоректно порівнювати, це трохи різні історії».

  І «Юліна тисяча», і монетизація субсидій – це абсолютно очевидні спроби уряду заручитися підтримкою громадян, підтверджує політолог Олександр Кочетков. Але звертає увагу на принципову відмінність.

  «Юліну тисячу» виплачували за два роки до виборів, а монетизацію субсидій – за два місяці до виборів. При цьому нинішня монетизація – це експеримент, і ніхто не знає, як він себе покаже, чи будуть громадяни задоволені чи навпаки, це обернеться для них новими проблемами», – стверджує політолог.

  У будь-якому разі експерти впевнені, що найближчим часом все, що буде відбуватися у соціальній політиці, робитимуть з урахуванням виборів.

  «Ми маємо звикнути до того, що все, що відбувається в країні з 31 грудня і наступні півтора року буде пов'язано з виборами, оскільки нас чекають президентські, парламентські, а потім і місцеві, – підкреслює Разумков. – На жаль, українські політики живуть, озираючись на вибори, а не орієнтуються на реальні конструктивні зміни в державі».

  Ця ситуація не змінюється десятиліттями, і поки немає жодних перспектив, що щось зміниться зараз.

  «Нічого з цим неможливо зробити, тому що при владі олігархи, які хочуть купити собі ще п'ять років влади, щоб і далі грабувати людей, яким перед виборами щось дають, – констатує Березюк. – Але я вірю в мудрість людей».

  Теги : Порошенко Каплін субсидії укрпошта Березюк Ощадбанк Кабмін Острікова президентські вибори андрій рева Монетизація
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів