Схеми Гладковських: хто і як ділив контроль над торгівлею зброєю

  6 Березня, 2019 08:38
  До розкритих журналістами фактів зловживань в оборонному секторі призвів переділ сфер впливу між оточенням президента та лідерами «Народного фронту»

  17 лютого 2015 року стало одним з найчорніших днів для секретаря Ради з нацбезпеки і оборони Олександра Турчинова. Саме в цей день Петро Порошенко підписав указ про призначення першим заступником Турчинова свого давнього бізнес-партнера Олега Гладковського.

  Цього дня було остаточно зруйновано монополію «Народного фронту» на контроль над грошовими потоками в сфері оборони: раніше негласний «смотрящий» від президента за «Укроборонпромом» отримав високу посаду в РНБО і офіційний контроль над схемами Турчинова і його людей в оборонно-промисловому комплексі.

  Фактично з цього моменту й стартували фінансові махінації на постачанні озброєння, описані журналістами програми «Наші гроші», що стали можливими через витіснення підконтрольних НФ чиновників людьми з оточення президента.

  Другий такий же потужний удар секретар РНБО отримав 21 лютого 2018 року, коли Порошенко підписав указ про призначення головою держконцерну «Укроборонпром» людини з президентської вертикалі Павла Букіна, змістивши близького НФ Романа Романова.

  На відео, де президент підписує указ, а члени РНБО аплодують і вітають Букіна, чітко видно скорботу Турчинова – він аж пополотнів.

  Президентська вісь контролю над сферою виробництва й торгівлі озброєнням замкнулася. Лідерам «Народного фронту», які вважали «Укроборонпром» своєю недоторканною вотчиною, остаточно дали зрозуміти, що доведеться домовлятися й ділитися, розмежовуючи сфери впливу.

  А якщо не домовитися, відберуть усе. Та ще й доведуть свою позицію кримінальними справами, якими «підвісили» кількох пов'язаних з оборонним сектором чиновників, наближених до НФ.

  Власне, затримання детективами НАБУ керівництва «Спецтехноекспорту», одного з підрозділів «Укроборонпрому», що мали ділові зв'язки із заступником глави фракції НФ Сергієм Пашинським, не що інше, як відгомін цих натяків.

  Точно так само, як і сотні кримінальних справ щодо багатомільярдних розкрадань в оборонно-промисловому комплексі, які розслідуються настільки ретельно, що за останні кілька років до суду доведено лише кілька епізодів.

  А що ви там робите?

  Практично від початку масштабних бойових дій у 2014 році оборона стала сферою впливу та практично безроздільного контролю партійного керівництва «Народного фронту».

  Головою наглядової ради «Укроборонпрому» стає один з найближчих помічників Арсенія Яценюка – Сергій Пашинський. Одночасно з цим він очолив парламентський комітет з нацбезпеки і оборони.

  Його однопартієць Олександр Турчинов став секретарем РНБО, а МВС, у чиєму підпорядкуванні перебуває Нацгвардія, очолив Арсен Аваков. Відповідно, люди з НФ замкнули на собі контроль над виробництвом, закупівлею та постачанням озброєння.

  Пашинський як голова наглядової ради «Укроборонпрому» протискав у парламенті фінансування потрібних концерну держконтрактів, а як глава профільного парламентського комітету їх затверджував.

  Зі свого боку Турчинов і Аваков виступали замовниками озброєння, надаючи свої пропозиції для формування державного оборонного замовлення.

  Оскільки витрати на оборонний сектор становили мільярди гривень на рік, цією сферою швидко зацікавилися люди з президентської команди. Головним завданням було з'ясувати все про діючі в ОПК фінансові схеми, витіснити з них конкурентів і в ідеалі отримати повний контроль.

  Уже в серпні 2014 року Порошенко призначив свого давнього бізнес-партнера Олега Гладковського главою міжвідомчої комісії РНБО з військово-технічного співробітництва та експортного контролю.

  По суті, Гладковський став «смотрящим» президента, і в полі зору людей з президентської вертикалі опинилися всі фінансові маніпуляції в оборонній сфері, контрольовані верхівкою «Народного фронту».

  У той період «оборонка» стала лише одним із фронтів боротьби за переділ сфер впливу і контролю над фінансовими потоками в усіх сферах економіки, яка розгорілася між президентом і керівництвом НФ.

  Протягом півтора-двох років, проаналізувавши всі схеми і освоївшись, оточення президента почало активно витісняти з найбільш прибуткових сфер представників НФ.

  Згадати хоча б сутичку за контроль над Одеським нафтопереробним заводом або боротьбу за контроль над Укрзалізницею.

  Проте, в більшості секторів економіки, коли мова йшла про «розпил» бюджетних грошей, протиборчі сторони на тих чи інших умовах все ж домовлялися про розподіл сфер впливу – не дивлячись на партійну належність.

  Але з оборонним комплексом все було інакше, поступатися ніхто не хотів – занадто вже великі суми фігурували у схемах заробітку на оборонному замовленні.

  Піком протистояння в цій сфері людей президента і партійного керівництва НФ стала скандальна сутичка за контроль над держзамовленням в 350 млн доларів на постачання армійських рацій. У 2015 році президентське оточення просувало як постачальника ізраїльського виробника, в той час як чиновники з НФ вже домовилися з турецькою компанією.

  Протистояння зайшло у таку стадію, що стало зрозуміло – якщо не йти на поступки й остаточно не розділити сфери впливу в оборонному комплексі, заробітку позбудуться всі. Прийшло розуміння, що треба домовлятися.

  Спільні інтереси

  Першим кроком до порозуміння та співпраці між конкуруючими політичними групами в сфері контролю над фінансовими схемами в ОПК стало блокування закону про кримінальну відповідальність у сфері поставок озброєння.

  У січні 2015 року в парламенті зареєстрували законопроект 1793 про відновлення кримінальної відповідальності за порушення законодавства у сфері виробництва, реалізації та закупівель продукції військового призначення. У Кримінальному кодексі мала з'явитися стаття (114 ч.2 до 10 років в'язниці) за все те, чим займалися представники БПП і НФ в оборонному комплексі.

  Зусиллями спікера Андрія Парубія з «Народного фронту» проект цілий рік не вносили до порядку денного. Нарешті, 26 січня 2016 року парламент за нього проголосував. Але через день нардеп від БПП Іван Вінник, він же найближчий соратник Сергія Пашинського і секретар комітету з нацбезпеки і оборони, подав проект постанови про скасування закону – нібито через недотримання всіх формальностей під час голосування.

  У 99% випадків подібні постанови про скасування голосування не мають перспектив у парламенті, однак не цього разу. Парубій закон не підписав, але і проект Вінника досі не розглянуто.

  «Пан Вінник, депутат із БПП заблокував цей закон. А спікер цей закон вже два з половиною роки чомусь не підписує, – констатує у розмові з UA1 нардеп Юрій Дерев'янко. – У результаті ні прокуратура, ні інші правоохоронні органи не можуть використовувати проголосовану статтю Кримінального кодексу».

  Надалі все було справою техніки: Пашинський від НФ забезпечує роботу схем, а його заступник по комітету Іван Вінник від БПП виступає сполучною ланкою між конкуруючими за контроль над цими схемами партіями.

  До слова, у розслідуванні журналістів про схему постачання висотомірів на літаки АН фігурує інформація про те, що люди президента легалізували ці деталі через Об'єднані Арабські Емірати. У зв'язку з цим примітно, що молодший син Пашинського Артем якраз живе в Дубаї, ОАЕ. І чим конкретно там займається, достовірно невідомо.

  Сам же Пашинський, за спостереженнями багатьох депутатів, почав мігрувати в бік президентської команди. Особливо помітним це стало після того, як Турчинов заявив йому, щоб той не розраховував на партійну підтримку на цьогорічних парламентських виборах, а намагався потрапити до майбутнього парламенту як мажоритарник.

  «Пашинський, за моїми спостереженнями, зараз набагато ближче до президента. У нього є своє бачення, кого треба карати, а кого ні, і це бачення дуже часто збігається з баченням президента, – розповідає UA1 нардеп Ігор Луценко. – У цьому випадку я вважаю Пашинського членом команди президента, а комітет з нацбезпеки – одним з придатків політичного апарату Петра Порошенка».

  Відповідно, всі схеми Гладковських стали можливими внаслідок переділу сфер впливу і контролю над ОПК між людьми Петра Порошенка і людьми Арсенія Яценюка. І роботу цих схем забезпечували як одні, так і інші.

  Теги : Порошенко Арсеній Яценюк Укроборонпром РНБО БПП сергій пашинський Андрій Парубій Ігор Луценко Олександр Турчинов ОПК Народний Фронт поставки НАБУ роман романов Іван Вінник юрій дерев’янко Спецтехноекспорт Олег Гладковський Павло Букін артем пашинський
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів