Пробити дно. На кого працює українська розвідка?

  18 Жовтня, 2018 10:50
  Підозри у можливих зв'язках з РФ і можливе незаконне збагачення не є приводом звільняти від справ заступника глави зовнішньої розвідки. Так вважають у цьому відомстві

  Українська контррозвідка перевіряє його на предмет можливих зв'язків із Російською Федерацією, а також наявність у нього і його родичів російського громадянства.

  Щодо нього СБУ відкрила кримінальне провадження за статтею «Державна зрада».

  НАБУ веде кримінальне провадження про можливе незаконне збагачення цього держслужбовця, що володіє нерухомістю загальною вартістю близько 200 млн гривень.

  І держслужбовець цей – друга людина у Службі зовнішньої розвідки (СЗР), заступник голови відомства, яке відповідає за безпеку країни, Сергій Семочко.

  Він же головний фігурант журналістського розслідування і десятків мемів, що буквально за добу поширилися в Facebook після його телеінтерв'ю з поясненнями про паспорт його цивільної дружини і джерело свого добробуту.

  Власне, через займану Семочком посаду справа отримала настільки широкий резонанс, що крім спецслужб вивченням усіх подробиць цієї справи перейнявся парламентський комітет із запобігання і протидії корупції.

  За словами його екс-голови Єгора Соболєва, головне в цій справі навіть не підозра в незаконному збагаченні, а питання, що саме можна було продати, аби отримати майна на сотні мільйонів гривень.

  На думку нардепа, у зовнішній розвідці Семочко не має жодних можливостей для корупції. Єдине, чим він там володіє – інформація. Це й стривожило нардепів, які екстрено зібрали засідання комітету 17 жовтня, де побував UA1.

  Втім, стривожилися депутати не всіх представлених у комітеті фракцій: представники БПП і «Опоблоку», що зазвичай виступають єдиним фронтом для прийняття потрібних рішень, на засідання не прийшли.

  А в новинній колонці на офіційному сайті Верховної Ради не було жодного слова про слухання у справі Семочка. Про засідання комітету з питань свободи слова, охорони здоров'я, комітету з питань регламенту і навіть про зустріч у парламенті учасників міжнародного форуму з прав ромських жінок – були. А про Семочка – ні слова.

  Проте, половина складу Антикорупційного комітету все ж вислухала пояснення безпосереднього начальника Семочка – глави СЗР Єгора Божка і першого заступника глави СБУ, начальника контррозвідки Віталія Малікова.

  Правда, повноцінного діалогу не вийшло. Практично всі відповіді силовиків на розпитування депутатів зводилися до однієї фрази: «Це державна таємниця».

  А деякі пояснення були настільки абсурдні, що і депутати, й журналісти просто не могли втриматися від нападів сміху.

  Наприклад, ніхто з глав відомств не міг чітко відповісти, як Семочко потрапив на роботу в СБУ, хто рекомендував його на високий пост у зовнішній розвідці, де поділася його особиста справа.

  Але найбільш вражаючим стало те, що попри проведену контррозвідкою перевірку щодо можливих зв'язків з РФ, Семочка не відсторонили від роботи і не обмежили його доступу до державної таємниці. Пояснення вбило наповал – тому що це може підірвати обороноздатність країни.

  Цілком таємно

  Як виявилося, ніхто з глав спецслужб тепер уже не може пригадати, як Семочко опинився в СБУ і чи проходив він спецперевірку.

  «Коли почалася війна, він вийшов з Криму і почав працювати в Києві, – єдине, що міг сказати заступник голови СБУ Маліков. – Тобто він уже працював в СБУ».

  Також начальник контррозвідки не зміг відповісти, чи проходив Семочко спецперевірку і чи є десь її результати: «Не можу сказати, не мій функціонал. Я з'ясую це питання».

  Понад те, при прийомі на службу в зовнішню розвідку, Семочко, найімовірніше, також не проходив перевірку.

  За словами глави СЗР Божка, спецперевірка дійсно має проводитися щодо військовослужбовців та держслужбовців перед їх призначенням на відповідальні державні посади. Але виявилося, що не цього разу.

  «Семочко був переведений у Службу зовнішньої розвідки зі служби відповідного рівня, тому я не впевнений (що перевірка проводилася – ред.) – У нас не було причин сумніватися».

  Поряд з цим таємницею залишається місцезнаходження особової справи Семочка – за даними журналістів, в СБУ його документів вже немає, а у зовнішній розвідці ще немає.

  Водночас, Божок навідріз відмовився відповідати, де зараз знаходяться документи його заступника. «Закон забороняє розкривати інформацію про співробітників Служби зовнішньої розвідки, – сказав він. – Тільки на підставі рішення суду. Якщо буде рішення, тоді надам інформацію. Я обмежений вимогами державної таємниці».

  Точно так само глава СЗР відмовився відповісти, хто саме рекомендував йому призначити Семочка своїм заступником. Оскільки кадрові призначення в СБУ і зовнішню розвідку законодавчо закріплені за президентом, висновок напрошується сам собою. І щоб зняти можливі необґрунтовані претензії, депутати поцікавилися ініціатором цього призначення.

  «Я не думаю, що це та інформація, яку я за законом можу надавати тут і зараз», – все що зміг відповісти на це Божок.

  Пікантності ситуації додає те, що крім шлейфу скандалів, які тягнуться за Семочком ще за його роботи в управлінні СБУ з економічної безпеки, він виявився досить норовливим співробітником.

  У 2017 році він подав до суду на свого безпосереднього начальника, главу СБУ Василя Грицака. За словами Малікова, Семочко оскаржив дисциплінарне стягнення, яке отримав за прорахунки в оперативній службовій діяльності.

  «Та я б ніколи не взяв своїм заступником людину, яка судиться зі своїм керівником! – заявив нардеп у чині генерал-майора юстиції Віктор Чумак. – Хто його так настирливо рекомендував?».

  Але питання знову уперся в найпопулярніше пояснення – державна таємниця.

  Своїх не кидаємо

  Якщо Семочком зацікавилася українська контррозвідка, а його громадянська дружина регулярно їздить в анексований Росією Крим, чи не варто на час перевірки відсторонити такого високопоставленого співробітника від роботи у відомстві і обмежити або ж тимчасово закрити доступ до державної таємниці?

  Це питання хвилювало депутатів найбільше. Але, як виявилося, даремно. «Правові підстави для відсторонення від роботи Семочка у мене відсутні», – скупо пояснив його начальник Божок.

  Також, за його словами, будь-який держслужбовець, який має допуск до держтаємниці, може бути його позбавлений тільки за рішенням суду. А якщо закрити доступ до держтаємниці в разі Семочка, це негативно позначиться на безпеці України.

  «У цьому випадку я повинен буду призупинити дві операції із захисту обороноздатності країни, які зараз проводить пан Семочко», – заявив Божок.

  Однак одразу ж спробував згладити шок депутатів від того, що співробітнику, який перебуває в розробці у контррозвідки, не можна хоча б тимчасово обмежити допуск до держтаємниці, тому що це підірве безпеку країни.

  «Для того, щоб максимально мінімізувати ризики від проникнення іноземних спецслужб, в СЗР вибудувана відповідна система, яка базується на тому, що допуск до держтаємниці не означає доступ до неї, – пояснив глава зовнішньої розвідки. – Відповідна інформація будь-якого співробітника мого відомства дається тільки в рамках наданих йому повноважень. Доступ, який може бути наданий, у Семочка максимально обмежений».

  Втім, те, що свого співробітника СЗР буде відстоювати до кінця, стало зрозуміло вже з того, як Божок намагався пояснити наявність у Семочка дорогого броньованого Toyota Land Cruiser з номерами прикриття.

  Проблема в тому, що цей, за версією керівника спецслужби, службовий автомобіль Семочко використовував для пересування під час перебування керівником главку СБУ Києва і області.

  Зараз він працює в іншому відомстві, але пересувається на тому ж автомобілі і з тим же водієм, який возив його під час служби в СБУ.

  «Машина може передаватися з балансу на баланс між відомствами», – пояснив Божок.

  Не застало його зненацька й питання про те, чи можуть з балансу на баланс між відомствами разом з машиною передавати і водія.

  «А що дивного в тому, що водій перейшов з однієї служби на іншу? Він військовослужбовець», – незворушно констатував глава СЗР.

  Все це дає підстави припускати, що «справа Семочка» піде за сценарієм схожих розглядів щодо силовиків. Наприклад, того ж полковника Нацполіції Юрія Голубана, підозрюваного в зраді та веденні бойових дій на боці сепаратистів у 2014-му.

  Слідство за цим фактом триває вже півтора року, але безрезультатно. Точніше, один результат є – Голубана зі столиці перевели від очей подалі на службу в Київську область.

  Також нічим закінчилася підозра у зраді екс-начальнику Нацполіції Вінницькій області Антону Шевцову, затриманому під час спроби виїхати до РФ. На здобутому журналістами відео він гордо марширував у Криму на параді 9 травня 2014 року – після анексії півострова.

  Після переговорів з київським начальством він залишив свій пост, а справу щодо нього закрили.

  І поки все вказує на те, що Семочко буде таким же везунчиком.

  Теги : Крим Росія СБУ РФ НАБУ єгор соболєв віталій маліков державна зрада Служба зовнішньої розвідки Сергій Семочко єгор божок
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів