Поставлений прикривати: хто підбирає кадри для ДБР

  13 Травня, 2019 13:55
  Нинішня кадрова політика Держбюро розслідувань блокує справедливе розслідування злочинів топ-чиновників і правоохоронців

  Зі зміною президента та змінами в структурі владної вертикалі, які грядуть, у суспільстві з'явилася впевненість, що з подачі Держбюро розслідувань топ-чиновники, вище керівництво країни і правоохоронці відповідатимуть за зловживання і корупцію.

  Саме ДБР зобов'язане розкривати і розслідувати такі факти. Але з урахуванням персоналій, які займаються кадровою політикою Бюро, ці очікування стають практично неможливими.

  Чи можна влаштуватися на роботу в центральний апарат ДБР, якщо найближчий родич «засвітився» в озброєних бандитських розборках? Якщо не відповідаєш кваліфікаційним вимогам? Підозрюєшся у сприянні рейдерам? Потрапив до складеного громадськими спостерігачами списку неблагонадійних претендентів на посаду?

  Понад те, чи можна з урахуванням комплексу всіх перерахованих вище факторів очолити кадрову роботу в ДБР? Виявляється, можна, якщо і ти, і глава ДБР є протеже одного й того ж впливового народного депутата. Який, страхуючись від можливого кримінального переслідування, ще на етапі формування ДБР влаштував туди своїх людей.

  Людина зі зв'язками

  Начальник Управління кадрової роботи Держбюро розслідувань – так зараз звучить посада екс-голови Житомирської облради Віталія Француза.

  Зокрема, в обов'язки Віталія Йосиповича входить контроль над підбором і розвитком кадрів в ДБР. Ось тільки до самого Француза настільки багато питань, що якість підбору персоналу в Бюро викликає серйозні побоювання.

  У липні 2018-го, коли формувався центральний апарат ДБР, його кандидатура не пройшла на конкурс з формулюванням «не відповідає кваліфікаційним вимогам».

  Тоді ж нардеп Мустафа Найєм опублікував складений громадськими спостерігачами список неблагонадійних претендентів на посади в Бюро. Йшлося про людей, які підозрювалися в порушенні закону і не здатних пояснити походження своїх доходів. Серед інших було там і прізвище Француза.

  Проте Віталія Йосиповича все ж допустили до конкурсу, за результатами якого він і очолив Управління кадрової роботи ДБР.

  У зв'язку з цим цікаво, що Романа Трубу як кандидата на посаду глави ДБР запропонував представник «Народного фронту» Олександр Турчинов. Але зробив це на прохання свого однопартійця Сергія Пашинського, до якого Трубу за руку привів його давній знайомий з ГПУ Ігор Щербина. Тривалий час Трубу називали креатурою Пашинського, поки главу Бюро не хитнуло в сторону людей Порошенка.

  За збігом обставин Віталій Француз також має стосунок до причетного до гучних фінансових скандалів Пашинського – чиновники багато років тісно співпрацюють, і в Житомирі Віталія Йосиповича знають як вірного соратника і праву руку Сергія Пашинського.

  У 2006 році Француз став депутатом Житомирської облради, очоливши фракцію БЮТ. Тоді ж в парламент за списками Блоку Юлії Тимошенко пройшов Сергій Пашинський, який рік по тому очолив Житомирську обласну парторганізацію БЮТ. Це і було початком тісної співпраці.

  У 2013 році, коли Пашинський пішов на підвищення по партійній лінії, замість себе він рекомендував головою Житомирської парторганізації саме Віталія Француза.

  «Маю честь сьогодні рекомендувати до обрання головою парторганізації мого соратника, з яким ми пройшли пліч-о-пліч сім років», – так Пашинський презентував свого наступника.

  Про тісну співпрацю Француза з Пашинським офіційно заявляла і Житомирська «Батьківщина»: «Віталій Француз, під час свого перебування на партійних посадах у ВО «Батьківщина», працював у команді Сергія Пашинського. І після створення партії «Народний фронт» перейшов у цю партію разом з Сергієм Пашинським».

  Понад те, за даними джерел UA1 в Житомирі, сьогодні Француз фактично керує роботою благодійного фонду Пашинського, хоча офіційно там не числиться. Напередодні парламентських виборів фонд активно роздає продуктові пайки від імені скандального нардепа.

  Та й кум Француза Сергій Гринчук, який керує Житомирською митницею, також найближчий помічник Пашинського. Це той самий Гринчук, у якого на початку травня 2019-го співробітники Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ під час обшуку вилучили комп'ютер, телефон і гроші.

  Зараз ведеться слідство у справі про вимагання хабарів співробітниками Житомирської митниці, кількох людей вже затримано. Винним загрожує покарання від 5 до 10 років позбавлення волі. Якщо, звичайно, не втрутиться Віталій Француз, у якого якнайширші зв'язки в середовищі правоохоронців.

  Свої люди

  Почавши з посади дільничного інспектора міліції на Тернопільщині, за 25 років служби в системі МВС Француз дослужився до крісла першого заступника начальника Управління МВС в Житомирській області.

  Пішовши у відставку в 2005 році, Віталій Йосипович зберіг якнайширші й вкрай корисні зв'язки в міліції, де залишався працювати його рідний брат Анатолій.

  Про ефективність цих зв'язків можна судити лише за одним прикладом. У серпні 2017-го Івано-Франківськ сколихнула кривава бандитська розбірка в центрі міста зі стріляниною та автомобільною гонитвою.

  Поліцейським вдалося знайти і заблокувати машини з озброєними людьми, які приїхали на «розборку». В одному з автомобілів виявився племінник Віталія Француза – Анатолій Анатолійович Француз.

  Він погрожував патрульним своїми зв'язками і високопоставленими покровителями в системі МВС. Достеменно невідомо, чи подіяли на поліцейських ці загрози, але Анатолія Француза відпустили, мотивуючи рішення тим, що зі знайденої у нього в машині зброї не стріляли.

  Та й як не відпустити, якщо його дядько Віталій Француз з 2016 року числиться радником міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, а також його офіційним представником і главою комісії з формування поліції в Житомирській області.

  У цей же період він тісно співпрацював з тодішнім керівником Нацполіції в Житомирській області Валерієм Рудиком. Тим самим, який оскандалився протягуванням в одну з атестаційних комісій кримінального авторитета на прізвисько Москва – Ігоря Фадєєва. Той мав відбирати гідних служити в поліції, і тільки громадський резонанс завадив цим планам.

  Тож не дивно, що саме Віталія Француза з його великими зв'язками, статусом в МВС і великими можливостями, нардеп Сергій Пашинський використовував як прикриття в ході рейдерського захоплення Житомирської кондитерської фабрики.

  Прикриття для рейдера

  Одне з головних підприємств Житомира, кондитерська фабрика була фактично вкрадена у її власника, американського інвестора Ігоря Бойка наприкінці 2015-го. Однак силовому захопленню передував підготовчий етап, який забезпечував Віталій Француз.

  27 листопада 2015 року, коли в ході шахрайських дій у реєстрах Мін'юсту Житомирська кондитерська фабрика раптом змінила форму власності, власника і директора, в гру вступає Віталій Йосипович.

  Він прямує до свого доброго знайомого, головного поліцейського Житомирщини Валерія Рудика. Але не один, а з нібито новим директором кондитерської фабрики Олександром Рогалем. На той період Рогаля офіційно працевлаштовано директором держпідприємства «Житомирторф», він є фігурантом кримінального провадження про розтрату значної суми.

  Француз представляє Рогаля як нового керівника кондитерської фабрики і просить всілякого сприяння поліції, якщо американський інвестор буде намагатися повернути своє майно.

  Заручившись підтримкою керівництва Управління Нацполіції в Житомирській області, Француз йде разом з Рогалем у житомирське відділення державного «Укрексімбанку», в заставі у якого знаходилося майно фабрики.

  Віталій Йосипович знову представляє підозрюваного в розкраданнях дрібного чиновника Рогаля як директора кондитерської фабрики і наполегливо радить, щоб усі переговори щодо кредитів підприємства та заставного майна велися тільки з цією людиною. Мовляв, американського інвестора вже немає і не буде.

  Чи Француз робив це для Сергія Пашинського виключно з дружніх спонукань, чи його простимулювали більш значимими факторами, достовірно невідомо. Але порівняння цифр у його деклараціях про доходи наводить на певні висновки.

  Захоплення Житомирської кондитерської фабрики сталося в грудні 2015-січні 2016 року. А вже в 2017 році Віталій Француз у своїй декларації показує, що добробут його сім'ї раптово збільшився загалом на 560 тисяч 204 гривень, які поповнили рахунки в «Приватбанку» і «Ощадбанку». Можливо, просто збіг.

  Як би там не було, саме ця людина, Віталій Француз, зараз відповідає за кадрову політику Держбюро розслідувань під слоганом «Співробітники Бюро – це команда професіоналів, об'єднаних спільними цінностями».

  Щоправда, які саме цінності особисто для себе визначив головний кадровик ДБР і керуючись якими цінностями він підбирає персонал в Бюро, залишається великим питанням.

  Теги : Мустафа Найєм ГПУ СБУ Порошенко Мін’юст Тимошенко Батьківщина сергій пашинський Олександр Турчинов житомир Народний Фронт Державне бюро розслідувань рейдерське захоплення ігор бойко Олександр Рогаль Житомирторф Житомирська кондитерська фабрика ДБР Роман Труба Віталій Француз Сергій Гринчук
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів