Під прикриттям: як ідеологи «русского мира» працюють в Україні

  2 Липня, 2015 16:29
  Поки українські спецслужби полюють на пропагандистів «русского мира» в східних областях, ті облаштувалися у Києві, і активно просувають свою ідеологію

  «Війна, яку ведуть на Донбасі українські націоналісти та їх коломойські управителі, поставила на мілітаристські рейки значну частину суспільства...». Це стандартна стилістика повідомлень і статей на сайті російської громадської організації «Одна Родина».

  А ось автори інформаційного порталу російського фонду «Русский мир» повідомляють про презентацію збірника громадянської поезії Донбасу, який склав «заступник голови правління Спілки письменників ДНР Владислав Русанов». У зв'язку з чим констатують: «На Донбасі стався розлом російського світу, і зараз тут настав час випробувань».

  Крім відверто українофобських та екстремістських матеріалів обидва ресурси об'єднує одна спільна риса – вони є партнерами Всеукраїнської громадської організації «Русская школа» (РШ). Ця структура відкрито працює на всій території України, головний офіс знаходиться в Києві.

  На офіційному сайті РШ у партнерах фігурують фонди «Русское единство», «Русский мир» і «Правозащитное общественное движение «Русскоязычная Украина»

  Аби у інтернет-користувача, який зайшов на офіційну сторінку РШ ВКонтакте, не залишалося жодних сумнівів, яку ідеологію підтримує ця структура, там дається посилання на сайт організації «Одна Родина».

  Її інтернет-представництво в Україні заблоковано, на що дбайливо вказує РШ і дає посилання на російську адресу, щоб читач все ж зміг ознайомитися з діяльністю цієї організації.

  Також на офіційному сайті РШ у партнерах фігурують фонди «Русское единство», «Русский мир» і «Правозащитное общественное движение «Русскоязычная Украина».

  До речі, остання організація – це дітище втікача екс-нардепа Вадима Колесніченка, ярого українофоба і одного з головних пропагандистів «руського мира» в Україні за часів президентства Віктора Януковича.

  Зараз вона виродилася у подобу «Союзу меча і орала» та мало впливає на український інформаційний простір. Можливо, саме тому українські спецслужби досі не заблокували її сайт.

  Зовсім інша справа РШ. Основна її цільова аудиторія – викладачі шкіл та вузів. Приміром, на початку червня ця організація провела міжнародну літню педагогічну школу в Затоці Одеської області. Між іншим, за підтримки представництва «Росскомсотрудничества».

  Формально ця структура підтримує зв'язки російськомовного населення з історичною батьківщиною – Росією. Реально ж через мережу Російських культурних центрів по всій Україні сприяє проведенню антиукраїнських заходів.

  Наприклад, таких, як з'їзд нібито «антифашистських сил» у Львові в середині червня, на який зібралися представники проросійських організацій, багато з яких заборонені в Україні.

  З державним розмахом

  Співпраця РШ з українськими викладачами зайшла настільки далеко, що у процес російської «обробки» вітчизняних педагогів змушене було втрутитися Міністерство освіти.

  У міністерстві кажуть, що зі свого боку звернулися з приводу перевірки цих структур до правоохоронців

  24 червня до шкіл та вишів країни надійшов лист «Щодо протидії пропаганди сепаратизму і антиукраїнської ідеології в системі освіти», підписаний заступником міністра Павлом  Полянським. Копію цього документа має UA1.

  Зокрема в ньому зазначено, що такі організації, як «Русский Мир», «Одна Родина», «Русскоязычная Украина» та «Руская школа», яка випускає однойменний журнал, під виглядом громадських акцій насаджують проросійську пропаганду.

  У міністерстві кажуть, що зі свого боку звернулися з приводу перевірки цих структур до правоохоронців, і рекомендують педагогам не зв'язуватися з цими організаціями.

  Попри те, РШ продовжує активно працювати. Щоб розуміти масштаб охоплення української аудиторії, досить поглянути на офіційну статистику цієї організації: 850 колективних членів із 20 регіонів, в яких навчається близько 200 тис. учнів і працює понад 15 тисяч вчителів.

  «Я не буду давати жодних коментарів з цього приводу! Я у відпустці!», – єдине, що зміг з роздратуванням сказати UA1 заступник голови правління РШ Олександр Кузнєцов.

  Після того, як UA1 пояснив йому, що мова йде про антиукраїнську діяльність його організації, він став поступливішим і повідомив, що на сьогоднішній день не входить до керівництва РШ. Однак на запитання, чому його координати все ще вказані на офіційному сайті, не знайшов, що відповісти.

  З іншими діячами цієї організації зв'язатися не вдалося – після публікації листа Міносвіти, мобільний телефон голови організації Олександра Кондрякова відключено, стаціонарний не відповідає

  Російська культура в дії

  На перший погляд нічого кримінального ні в статуті, ні у задекларованій меті РШ немає. Основне завдання – нести світло російської культури в світ. Зокрема сприяти вивченню історії «руського мира» та подій Великої Вітчизняної війни – цьому присвячено окремі секції організації.

  При цьому РШ особливо активна в Одеській і Харківській областях, що стає зрозумілим після аналізу звітів проведення заходів. А останні дослідження Київського міжнародного інституту соціології показують, що мешканці саме цих регіонів найбільш схильні до російської пропаганди. У складеному соціологами рейтингу ці області йдуть одразу ж за Донбасом.

  Плоди цього особливо помітні в освітній сфері – в цих регіонах раз у раз спалахують скандали за участю вчителів-сепаратистів.

  Так, у жовтні минулого року вчителька одеської середньої школи №40 під час класної години розповідала учням про звірства української армії та подвиги донецьких ополченців.

  А в березні цього року викладач одеського університету надавав стусанів студенту, назвавши його «бандерівською гнидою».

  Вчителями-прихильниками «русского мира» відзначився й Харків. У квітні розгорівся скандал з приводу неофіційної поїздки викладачів школи №136 в Росію, де вони фотографувалися з георгіївськими стрічками на тлі портрета Путіна.

  Зауважимо, що такі скандали регулярно спалахують у всіх регіонах країни. Наприклад, у березні учні івано-франківської школи №2 підняли бунт проти вчительки географії, затятої прихильниці політики Сталіна і Путіна, яка називала Україну «непорозумінням».

  А на початку червня у Ніжині Чернігівської області звільнили вчительку російської мови, яка змусила учнів писати диктант про любов до великої Росії.

  На тлі всіх цих фактів діяльність РШ виглядає вже не так безневинно.

  Пропаганда вищого класу

  Просування ідеї «русского мира» за допомогою системи освіти – це якісно інший рівень пропаганди, яку використовують росіяни. Так вважає один із засновників української платформи безкоштовної онлайн-освіти Prometheus Іван Примаченко.

  «До гуманітарних курсів можна буде почати м'яко підмішувати потрібні акценти та ідеї. Контент, націлений не на ідіотів, а на інтелектуалів – пропаганда вищого класу», – вважає він, і зазначає, що це набагато ефективніше, ніж «дурні фейки та потоки інформаційних помиїв, що розраховані на середньостатистичного глядача ТБ».

  Вимальовується черговий тренд російської пропаганди – обробка освітян під приводом збереження та поглиблення культурних зв'язків

  Його слова підтверджують і результати діяльності СБУ. У лютому розсадник проросійської пропаганди виявили просто в центрі Києва. І діяв він саме під прикриттям наукової роботи та співпраці з українськими вузами.

  СБУ з'ясувала, що Інформаційний центр російського Фонду підтримки дипломатії ім. Горчакова вів антиурядову пропаганду серед студентів. При цьому молодь намагалися залучати до співпраці з російськими спецслужбами.

  До речі, цей фонд є партнерською організацією фонду «Русский мир», з яким дружить РШ, та є його партнером.

  Таким чином, вимальовується черговий тренд російської пропаганди – обробка освітян під приводом збереження та поглиблення культурних зв'язків.

  До чого це призводить, видно на прикладі все тієї ж Одеської області. Наприкінці квітня правоохоронці заарештували 12 активістів проросійської організації Народна Рада Бессарабії.

  Зараз ці люди під слідством, йде розгляд, наскільки далеко готові були зайти «народники». Важливо інше: за словами однієї з активісток «Народна Рада Бессарабії створювалася як соціокультурний проект, спрямований на відродження національної самобутності».

  Власне, «соціокультурними проектами» займається і РШ, але довести антиурядову спрямованість її діяльності проблематично.

  «Зрозумійте, формально за законом притягнути їх немає за що, – пояснює UA1 на умовах анонімності один зі співробітників СБУ. – Дивимося Статут організації, задекларовані цілі – там немає криміналу. А партнерство з сумнівними організаціями – це лише привід для профілактичної бесіди, не більше».

  Разом з тим, офіцер каже, що подібні організації, безумовно, перебувають під контролем спецслужб, інакше не було б викриттів викладачів-сепаратистів.

  «Ми ведемо оперативну роботу, перевіряємо сигнали від небайдужих громадян, – говорить він. – Можна сказати, що у нас все під контролем. Або майже все». 

  Теги : Путін Росія сепаратизм пропаганда РФ Русский мир
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів