Паралельна реальність Порошенка: брехня гаранта у посланні до Ради

  21 Вересня, 2018 10:36
  Останнє в цій каденції послання президента до Верховної Ради було розраховане на тих, кому лінь перевіряти першоджерела і розбиратися у статистичних даних

  «Пропагандистська агітка», «пусті балачки» та «передвиборча промова» – найчастіше саме такі характеристики виступу президента 20 вересня у Верховній Раді висловлювали народні депутати від демократичної опозиції. Головна претензія до Порошенка – відсутність конкретики, чіткого аналізу ситуації в країні та бачення перспективи.

  Під час виступу президента відчувалося, що депутати вже не сприймають його як впливову політичну фігуру і більше не бачать в ньому перспективного політика.

  Поки Порошенко зачитував своє звернення, більшість депутатів відверто нудьгували – дивилися в екрани своїх смартфонів або виходили із зали розім’ятися.

  Не було вже й колишнього шанобливого ставлення: по ходу виступу президента нардепи коментували його промову репліками з місця, а іноді відверто потішалися. Наприклад, вибух сміху в залі викликав заклик Порошенка не виводити гроші з України.

  Загальні фрази про безвіз, армію, мову і єдину церкву нікого не вразили. Власне, ця апатія й призвела до того, що багато хто не помітив численних маніпуляцій, до яких у своєму посланні вдавався президент.

  Президентські спічрайтери традиційно зробили ставку на те, що обиватель не візьметься перевіряти викладені Порошенком факти: не поцікавиться статистичними даними, не підніме архіви АТО чотирирічної давності та законодавчі ініціативи пропрезидентської більшості в парламенті. А преса переважно дасть лише пряму мову.

  Проте UA1 все ж перевірив основні дані, якими оперував президент. І вони, м'яко кажучи, не зовсім відповідають дійсності.

  Економіка

  Порошенко: «У результаті агресії втрачено 20% промислового потенціалу країни. Це, звичайно, спровокувало ефект доміно для всієї української економіки. Разом з агресивним закриттям Росією свого ринку для українських товарів це призвело до глибокої соціальної кризи».

  Реальність. За офіційними даними Нацбанку України, у 2017 році країна збільшила імпорт товарів з Росії більш ніж на 38%, загальний товарообіг збільшився на понад 28%, досягнувши 9,36 млрд доларів.

  Україна імпортувала з РФ нафту, добрива і чорні метали, а експортувала – мінеральну і хімпродукцію, машини й обладнання.

  Успіхи армії на сході

  Порошенко: «Ми створили армію, що звільнила дві третини території Донбасу, які були окуповані навесні 2014 року».

  Реальність. На офіційній інфографіці Міноборони видно, що говорити про звільнення двох третин окупованої території не доводиться: на першому графіку стан справ на 26 серпня 2014 року, на другому – грудень 2017-го.


  З повідомлення Міноборони від 18 серпня 2014 року: «Сили АТО закінчують повне оточення Луганська, бойовикам залишається єдине місце для відходу. Там залишилася одна єдина лазівка, через яку бойовики можуть вийти з Луганська. Але протягом 24 годин цю лазівку буде закрито. Луганськ буде повністю оточений нашими військами».

  Станом на 2018 рік Луганськ – непідконтрольна Україні територія.

  Томос і єднання суспільства

  Порошенко: «Томос – це фактично ще один Акт проголошення незалежності України. Для нас власна церква – гарантія духовної свободи. Це – запорука суспільної злагоди».

  Реальність. З активізацією отримання томосу давні релігійні суперечки в українському суспільстві ще більше загострилися. Предстоятель УПЦ КП Філарет вже дає прогноз щодо переділу церковного майна: «Ніякої власності Московський патріархат в Україні не має. Коли тут визнають українську церкву, то Лавру – і одну, й іншу (Києво-Печерську та Почаївську – ред.) – передадуть українській церкві».

  У свою чергу, керуючий справами УПЦ МП митрополит Антоній загрожує акціями протесту: «Ці дії можуть призвести до розколу українського суспільства, і на найближчі роки або навіть на століття треба буде відкинути думки про єдину Церкву. У нас є документ, який називається «Основи соціальної концепції УПЦ», згідно з яким у дуже складних ситуаціях, я процитую: «Церква може звернутися до своїх чад із закликом до мирної громадянської непокори».

  На тлі цих заяв постулат президента про швидке досягнення суспільної злагоди після отримання томосу виглядає непереконливо.

  «Коли Петро Олексійович говорив про створення помісної церкви, я його запитав, а що буде з його каплицею, яка знаходиться на території його приватного будинку, яка, за моїми даними, належить УПЦ Московського патріархату», – іронізує нардеп Сергій Власенко.

  Права і свободи

  Порошенко: «Навіть в умовах війни ми не обмежували політичних прав і свобод громадян, не вводили цензуру».

  Реальність. Провладна більшість у парламенті неодноразово намагалася протиснути прийняття законопроекту №6688 про досудове блокування інтернет-ресурсів.

  Документ розширює поняття «технологічний тероризм», під яке підпадає будь-яка критика діючої влади. В Інтернет асоціації України стверджують, що це фактично означає введення політичної цензури. Тільки через широкий розголос та численні акції протесту цей документ досі не проголосовано.

  Ще на один тривожний момент у промові президента звернув увагу нардеп Юрій Дерев'янко.

  «Сьогодні пролунав дуже небезпечний меседж Порошенка про те, що є певні загрози від ЗМІ, які нібито сьогодні є п'ятою колоною Кремля, – зауважує депутат. – Ті телеканали, які не підконтрольні Порошенку, дійсно створюють для нього інформаційну загрозу. Тому що там люди можуть почути реальний стан справ, реальну оцінку його діяльності та людей з його оточення».

  Також президент визнав, що є прихильником прийняття законодавства про іноземних агентів – організації, які отримують фінансування поза країною, зобов'язані реєструватися як іноземні агенти та інформувати, що вони діють в інтересах інших держав.

  «Підтримую ідею законопроекту про реєстрацію агентів впливу держави-агресора Російської Федерації», – сказав у посланні до Ради Порошенко.

  Фактично ця ідея вже вносилася до парламенту – 16 січня 2014 року в так званому пакеті «диктаторських законів» Януковича. Але тоді вона призвела до хвилі протестів і була визнана антидемократичною.

  «Президент сказав, що дуже підтримує закон про іноземних агентів, – обурюється нардеп Віктор Чумак. – А пам'ятаєте, з чого починалося 16 січня 2014-го? З закону про іноземних агентів! Цього не можна робити».

  Реваншистські настрої

  Порошенко: «Актуальна і загроза реваншу. На жаль, на українській політичній шахівниці є фігури, які дозволяють Москві ходити собою. За чотири роки ми відновили не тільки армію, але й розвідку, тому маємо не майже, а досить точне уявлення про плани Кремля».

  Реальність. На сьогодні російські інтереси в Україні представляє кум Путіна Віктор Медведчук, якого в АП намагаються згадувати виключно у прив'язці до Юлії Тимошенко.

  В реальності ж Медведчук є давнім знайомим не лише лідера БЮТ, а й нинішнього президента: у 1998 році Порошенко пройшов до парламенту під одинадцятим номером партії Медведчука СДПУо.

  А зараз, за свідченням деяких нардепів, Медведчук є одним із бізнес-партнерів Порошенка на ринку автомобільного газу, а також в інших проектах.

  З приводу діяльності Медведчука у правоохоронців жодного разу не виникало жодних запитань – ні з приводу висловлювань про «громадянську війну», ні з приводу ексклюзивного права літати на особистому літаку в Москву, ні з приводу його бізнесу.

  Бізнес-клімат

  1. Порошенко: «Інвестори помітили результати антикорупційної стратегії, такі, як впровадження ProZorro, яку визнали найбільш прозорою в світі системою державних закупівель; електронне автоматичне відшкодування ПДВ, очищення від корупції газового сектора, початок створення Вищого антикорупційного суду тощо».

  Реальність. Згідно з результатами дослідження, проведеного інвесткомпанією Dragon Capital, Європейською Бізнес Асоціацією та Центром економічної стратегії, станом на вересень 2018 року інвесторів найбільше турбували три проблеми в Україні: корупція, недовіра до судової влади і нестабільність фінансової системи.

  Також серед негативних факторів потенційні інвестори називають захоплення влади олігархами та репресивні дії правоохоронців.

  2. Порошенко: «Іноземні інвестори вірять в перспективу нашої країни і створюють тут нові робочі місця. На наш ринок один за одним виходять кілька світових торгових брендів. Напевно, в передчутті зростання купівельної спроможності українців».

  Реальність. За даними дослідження споживчих настроїв в Україні, проведеного компанією GfK Ukraine, очікування майбутнього особистого доходу та оцінка поточного фінансового становища у споживачів падає.

  Також фіксується зниження індексів доцільності великих покупок і економічних очікувань українців.

  Крім того, за оцінками представника Світового банку з питань України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен, зараз за межею бідності живуть 25% українців – це на 10% більше, ніж у 2014 році.

  Масова еміграція

  Порошенко: «Збільшуйте зарплати, якщо не хочете, щоб українці їхали за кордон, а працювали у нас. По ринку заробітної плати ви повинні бути конкурентоспроможними. Я вже говорив про те, що Україна стає частиною єдиного європейського ринку праці, і тут теж нікуди не дітися від конкуренції».

  Реальність. Насправді навіть міністр закордонних справ Павло Клімкін на початку року визнав, що зарплата – не єдина причина еміграції, що посилилася.

  «Сто тисяч залишає Україну щомісяця, і питання далеко не тільки в тому, що там високі зарплати. Це взагалі розуміння майбутнього і якості життя», – сказав він.

  Теги : АТО Президент Верховна Рада Порошенко РФ диктаторські закони Янукович Тимошенко УПЦ УПЦ КП УПЦ МП АП Медведчук Віктор Чумак Сергій Власенко юрій дерев’янко Dragon Capital законопроект 6688
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів