Нова схема «віджиму» нерухомості: шахраї з «дахом» Мін'юсту

  15 Лютого, 2017 11:07
  В Україні почала працювати схема, за якою чиновники Мін'юсту за допомогою приватних нотаріусів прибирають до рук дорогі активи у сфері нерухомості та бізнесу

  Ситуація на межі абсурду: шахраї вриваються у вашу квартиру, викидають вас, навіть не дозволивши забрати речі, а на вимоги порозумітися показують нотаріально завірені документи, що ваша квартира належить їм.

  Водночас нотаріус, підпис якого стоїть під цим документом, у суді заявляє, що він цю угоду не завіряв, а його електронний підпис вкрали і використовували шахраї.

  Думаєте, на підставі цих свідчень вам повернуть вашу квартиру? Нічого подібного. Мін'юст ухвалив: якщо є підпис нотаріуса, нехай навіть вкрадений, то так тому й бути.

  Однак і це ще не все. Адвокатам, нотаріусам, юристам – будь-кому, хто зважиться заперечувати висновки чиновників з Міністерства юстиції, загрожує цілком реальне переслідування з боку самого міністерства за підтримки представників загарбника.

  У тому, наскільки це серйозно, на власному досвіді переконалася приватний київський нотаріус Есталіна Коновалова. Після того, як вона виконала рішення суду, що суперечить позиції зацікавлених осіб з Мін'юсту, на неї обрушився шквал погроз, з яких обіцянка підкинути їй в офіс наркотики – найневинніша.

  Покарання для неслухняних

  У травні 2016 року київський нотаріус Коновалова виконала рішення двох судів, які постановили повернути близько 70 об'єктів раніше «віджатої» рейдерами нерухомості американському інвестору, власнику Житомирської кондитерської фабрики ТДВ «ЖЛ» Ігорю Бойку.

  За всю свою трудову діяльність нотаріус не пригадає настільки кричущих випадків порушення всіх можливих правових норм з боку чиновників Мін'юсту.

  «Коли я виконувала рішення суду, я зайшла в програму Реєстру речових прав і побачила, що початковим власником нерухомості був Бойко, – розповіла UA1 Коновалова. – Потім йшла реєстрація цих об'єктів за іншою компанією. У рішенні суду я читаю роз'яснення: це переоформлення виконано дніпропетровським нотаріусом, яка пізніше дала свідчення в суді, що вона цього взагалі не робила. Скориставшись її електронним ключем входу в реєстр, шахраї під її ім'ям зайшли в програму і зареєстрували 70 об'єктів на іншого власника».

  Закономірно, що на основі її показань суд прийняв рішення про те, що така реєстрація є незаконною, і власність потрібно повернути справжньому власнику – Ігорю Бойку. Власне, саме це рішення суду й виконала Коновалова, зареєструвавши майно за справжнім власником. Однак щасливого закінчення у цій історії немає.

  Вище керівництво Мін'юсту в терміновому порядку скасовує дії Коновалової та залишає в силі реєстрацію дніпропетровського нотаріуса, який визнав, що виконана під її ім'ям реєстрація є шахрайством.

  Понад те, Коноваловій анулювали доступ до реєстру речових прав, нібито на підставі скарги, що надійшла на її дії. Відразу ж після цього їй прийшов офіційний лист від Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації – з'явитися на ранкове засідання для розгляду зазначеного питання.

  При цьому Коновалова показує UA1 конверт листа: згідно штампу його було відправлено тільки в другій половині того ж дня, коли мало відбутися ранкове засідання. Зрозуміло, нотаріус на засідання не потрапила і дати свої пояснення по суті справи не змогла.

  Висновок комісії Мін'юсту – безстрокове відключення від реєстру. Окрім того, всі висновки з цього питання нотаріусу надати відмовилися і порадили звертатися до суду.

   

  «Вони можуть призупинити доступ максимум на 6 місяців, якщо знайшли в діяльності нотаріуса якісь порушення, – пояснює Коновалова. – Але вони у мене навіть перевірку не проводили. Просто наказом відключили від реєстру. Наказ підписав заступник міністра Павло Мороз. Я запитала, чи може Мін'юст надати мені підстави, на яких мене відключено від реєстру. Відповіли, що нічого не зобов’язані надавати, нехай все запитує суд».

  За всю свою роботу нотаріусом з 2008 року Коновалова не пригадає настільки кричущих випадків порушення всіх можливих правових норм з боку чиновників Мін'юсту. І звертає увагу, що до того, як виконала рішення суду щодо повернення власності ТДВ «ЖЛ», у неї таких проблем не виникало.

  Зі свого боку зазначимо, що ім'я Павла Мороза, втім, як і його безпосереднього начальника Павла Петренка, фігурувало в списку осіб, зацікавлених у «віджиманні» майна Житомирської кондитерської фабрики, яке належить американському інвестору.

  Упевнена в своїй правоті, підкріпленій рішенням двох судів, Коновалова вирішила поставити на місце знахабнілих чинуш з Мін'юсту. Нотаріус подала позов на міністерство за незаконне відключення від реєстру до Адміністративного суду Києва.

  Коли в Мін'юсті зрозуміли, що нотаріус не відступиться і буде до останнього відстоювати свої права, було задіяно весь набір технологій з дискредитації і знищення ділової та фінансової репутації. Надто вже дорогий актив з семи десятків об'єктів поставлено на кін. 

  Розправа по-міністерськи

  Першого удару спробували завдати по фінансовому становищу такого незговірливого нотаріуса. Майже 11 місяців її діяльність паралізовано міністерським рішенням про відключення від реєстру, і заробітку практично немає.

  Водночас, після закінчення терміну давності, раптово «воскресає» справа 2012 року про стягнення заборгованості однієї комерційної структури на користь іншої. Документи оформляла Коновалова.

  І знову абсурдність ситуації просто не піддається аналізу: через чотири роки компанія, яка сплатила борг, в суді оскаржує свою заборгованість. І вимагає відшкодування нібито незаконно сплачених грошей не від кінцевого одержувача, а від нотаріуса, який завірив угоду.

  Йдеться про первісну суму в мільйон гривень, яка на сьогодні у вигляді претензій до Коновалової трансформувалася в близько 7 млн гривень. Виходячи з якихось, тільки йому відомих причин, суддя постановив: нотаріус зобов'язана виплатити позивачеві цю суму.

  «Це взагалі з області фантастики, – коментує нотаріус. – Це все одно, як якби мене запросили свідком на весілля, попросили оплатити весільний банкет, а потім зажадали, аби я повністю оплатила майбутній шлюборозлучний процес».

  Попри те, що, за даними адвокатів, Коновалова 100% виграє цю справу в суді, вона зобов'язана сплатити держмито у вигляді відсотка від позовної суми. А це ні багато ні мало 103 тис. гривень. Тобто практично нотаріус, яка не працює, опинилася в становищі, коли вона свідомо не може оскаржити незаконне судове рішення через банальну відсутність грошей на сплату держмита.

  Мін'юст прибирає зі свого шляху людей, які дотримуються верховенства права, а не корпоративних чи партійних інтересів.

  Проте й на цьому справа не завершилася. Після спроби знищити Коновалову фінансово, почалися інформаційні атаки, спрямовані на дискредитацію та знищення її ділової репутації.

  Несподівано один із маловідомих одеських інтернет-сайтів, попри те, що йдеться про справи у Києві, перейнявся справою приватного столичного нотаріуса, яка нібито винна одному зі своїх клієнтів 7 млн гривень.

  Барвисто описуючи цю справу, публікація плавно підводить до справжньої причини статті: незгода з переоформленням майна захопленої рейдерами Житомирської кондитерської фабрики з рейдерів на справжнього власника – Ігоря Бойка.

  З урахуванням позиції Мін'юсту з цього приводу залишається лише здогадуватися, хто був замовником такої публікації, під яку підтягнулася низка проплачених коментарів про неугодного міністерству нотаріуса.

  Однак і цього комусь здалося мало. На Коновалову почався потужний психологічний тиск.

   

  «Під будинок приїжджають якісь машини, де сидять люди в цивільному. Вигадують казки про те, що у нас на вулиці сталося пограбування, опитують сусідів, заглядають до мене у вікна, – розповідає Коновалова. – І невідомо, хто це. Вони без форми, не дають фотографувати свої документи».

  За словами нотаріуса, вперше ці люди з'явилися з явно фальшивим рішенням суду на обшук її квартири. Документ було складено з помилкою і в реєстрі судових рішень не значився.

  Коли Коновалова відмовилася впускати цих людей, які представилися співробітниками СБУ, вони перейшли до прямих погроз: пообіцяли підкинути в її офіс наркотики і відкрити на неї кримінальну справу.

  Нотаріус написала заяву в міську прокуратуру, Генпрокуратуру та СБУ. Відповідь – будемо розбиратися. А тим часом візити невідомих тривають.

  «Мені страшно, – зізнається UA1 Коновалова. – Якщо вони здатні на винесення таких неправомірних рішень, то вони реально можуть мені в офіс підкинути наркотики чи ще щось, і притягнути до кримінальної відповідальності за те, чого я не робила. Звичайно, я боюся».

  Таким чином, будь-якими способами Мін'юст прибирає зі свого шляху людей, які дотримуються верховенства права, а не корпоративних чи партійних інтересів. І розправу цю роблять показовою – щоб іншим неповадно було. Інакше під документами, що дискредитують незгодних з позицією міністерства, не стояли б підписи міністра юстиції Павла Петренка та його заступника Павла Мороза.

  Теги : ГПУ СБУ Мін’юст Павло Петренко рейдерське захоплення «ЖЛ» ігор бойко Павло Мороз
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів