Каша уповільненої дії. Хто заробляє на харчуванні для армії

  1 Серпня, 2016 13:31
  Заради наживи нардепи прикривають діяльність компаній, які своїми харчами вкладають на лікарняні ліжка сотні солдатів у розпал загострення боїв на сході

  На початку червня в тиші кабінетів Міністерства оборони розгорівся скандал: близько двохсот військовослужбовців 169-го навчального центру «Десна» опинилися в лазареті з харчовим отруєнням різного ступеня тяжкості.

  Перед цим чиновники МО отримували відомості про катастрофічну якість харчування у цьому центрі, хоча дев'ять перевірок закінчилися рапортами з резолюцією «порушень немає».

  Однак після випадку масового отруєння у справу втрутилися фахівці з Центру розвитку та супроводу матеріального забезпечення Збройних Сил України. Цю структуру було створено за наполяганням представників Офісу реформ при МО, сформованого з волонтерського десанту. Глава Центру підполковник Дмитро Марченко особисто оглянув продуктові склади та їдальню.

  Результати перевірки шокували: реальна температура зберігання продуктів +39. У морозильній камері для зберігання м'яса температура +15. У сухих пайках виявлено стафілокок. Додатково до всього масло і сир, попри надані сертифікати якості, були фальсифіковані – в них не виявили жодного грама тваринних жирів.

  Все це розкрило багаторічну проблему – лобіювання на всіх рівнях Міністерства та парламенту інтересів чотирьох монопольних постачальників продуктів і послуг харчування для армії, які «застовпили» місце з 2007 року.

  Лобі діє комплексно – шляхом продавлювання свідомо невигідних армії договорів, через організацію підтримки в парламенті, а також підключаючи до процесу підконтрольних їм чиновників з різних департаментів МО. Насамперед, задіяних у держзакупівлях.

  Найчастіше випадки лобіювання недобросовісних постачальників пов'язані з людьми, підконтрольними заступнику голови парламентської фракції «Народний фронт» і одночасно голові Комітету з нацбезпеки і оборони Сергію Пашинському.

  «Поточні договори не дають міністерству, як замовнику, жодних прав і прописані так хвацько, що розірвати їх в односторонньому порядку практично неможливо», – пояснює радник президента і помічник міністра оборони Юрій Бірюков.

  Водночас, за його словами, будівлі їдальні та продовольчого складу будь-якої військової частини не є територією Міноборони – вони в розпорядженні фірми-постачальника послуг харчування. Співробітники їдальні й складу не працюють в армії та не підконтрольні армійському начальству, тому звільнити їх не можна, навіть після кричущих порушень.

  Усю цю схему прикривають чиновники найвищого рівня, намагаючись залишатися в тіні. Але якщо схема з якихось причин опиняється під загрозою, вони одразу ж себе видають.

  І найчастіше випадки лобіювання недобросовісних постачальників пов'язані з людьми, підконтрольними заступнику голови парламентської фракції «Народний фронт» і одночасно голові Комітету з нацбезпеки і оборони Сергію Пашинському. Його прізвище не раз фігурувало в сумнівних операціях з держзакупівлями для Міноборони.

  Боротьба за мільярди

  16 вересня 2015 року серед сформованого багаторічного пулу постачальників продуктів для армії та їхніх лобістів у парламенті почався переполох: в двох військових частинах у Львові та Одесі стартував експеримент, в ході якого на відкритих конкурсних торгах армія вибирала постачальника продуктів, а їх зберігання і приготування брала під свій контроль.

  Це дозволило знизити вартість харчування на людину в середньому з 70 до 65 гривень з одночасним розширенням асортименту страв. Старі постачальники та їхні довірені особи в Міноборони швидко зметикували, що ринок харчування армії вартістю 4 млрд гривень в рік від них вислизає, і почали діяти.

  Насамперед вони пішли шляхом затягування торгів. На цьому етапі підключився Департамент держзакупівель, співробітниками якого зараз впритул займаються працівники військової прокуратури.

  «Найпростіше – фахівець у департаменті подавав пакет документації на тендер, в якому не було жодного правильного документа», – так описує ситуацію Діана Петреня, яка курирує в Міноборони питання харчування.

  Підконтрольні Пашинському нардепи напали з різкою критикою на експеримент з харчування, який спроможний відібрати у чотирьох компаній мільярдний ринок.

  Далі підключалися постачальники. При загрозі появи нових компаній, вони блокували проведення торгів, запитуючи роз'яснення тендерної документації. Кожен такий запит гальмує торги на тиждень, а подібних запитів може бути будь-яка кількість.

  Зокрема, до такої схеми вдалася компанія «Авіка». У минулому з нею вже траплялися історії, пов'язані з отруєнням військовослужбовців, та й зараз до неї є претензії щодо якості харчування.

  Проте близький друг і соратник Сергія Пашинського Тетяна Чорновол наполегливо рекомендувала саме «Авіку» як найкращу компанію, що годує солдатів. Те, що ця нардеп справді дуже активно просуває згадану комерційну структуру, UA1 підтвердив Юрій Бірюков.

  До доказів Чорновол прислухався Комітет конкурсних торгів Міноборони, який за дивним збігом обставин очолює давній друг Сергія Пашинського Олег Свірко. У результаті «Авіка» сьогодні годує військових в Харківській, Донецькій і Луганській областях.

  Також за дивним збігом, саме Чорновол стала ініціатором закриття Центру розвитку і супроводу матеріального забезпечення Збройних Сил України – того самого, який зараз проводить масові перевірки компаній-постачальників і виявляє порушення.

  Бірюков так відгукується про цю структуру: «Люди, яких не лякають погрози. Люди, яких не приваблюють хабарі. Стали поперек горла. Намагаються налагодити систему матеріального забезпечення. І так, це той самий Центр, який Тетяна Чорновол і співтовариші мріють закрити».

  UA1 поставив раднику президента пряме запитання – чи пов'язані зловживання у сфері організації харчування для військових з діяльністю чиновників, яких в Міноборони вже встигли назвати «групою Пашинського».

  «Я зараз не готовий озвучувати будь-які прізвища, – ухилився від відподі Бірюков, але прозоро натякнув на низку обставин. – Ми переходимо дорогу впливовим особам, ми забираємо 4 млрд гривень у чотирьох компаній. Як ви думаєте, чи підключать вони лобі будь-якого рівня, щоб зберегти свій заробіток, коли в банці тушонки півбанки води?».

  Підтвердженням його слів стали дії низки народних депутатів, знову ж таки за дивним збігом обставин підконтрольних Сергію Пашинському. Всі вони раптом напали з різкою критикою на експеримент з харчування, який протягом двох років спроможний відібрати у чотирьох компаній мільярдний ринок.

  Усі за одного

  Серед найзапекліших критиків опинилися, насамперед, члени парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони, очолюваного Пашинським, та його колеги по «Народному фронту».

  Так, його однопартієць Максим Поляков категорично заявив, що солдат повинен захищати державу, а не куховарити.

  А секретар комітету з нацбезпеки і оборони Іван Винник доводить, що в арміях розвинених країн харчування військовослужбовців забезпечують виключно цивільні компанії, які працюють з армією на договірних умовах.

  Дії всього ланцюжка лобістів розглядатимуться за ст. 111 Кримінального кодексу – державна зрада.

  Раніше Винник відзначився тим, що разом з Чорновол вимагав закриття такого незручного багатьом Центру розвитку і супроводу матеріального забезпечення Збройних Сил України.

  Також його прізвище фігурувало у скандалі з розкраданням палива Курченка – разом з Пашинським Винник вів облік тонн пального, яке залишилося, а згодом загадково зникло.

  Водночас в одному зі своїх інтерв'ю нардеп настільки захопився, що видав інформацію про наміри комітету з оборони взяти під свій контроль продовольче забезпечення армії. Про це ж раніше говорив і друг Пашинського Олег Свірко з Комітету конкурсних торгів МО – він обіцяв особисто контролювати компанії, що виходять на тендер.

  До слова, представники компанії «Візит», до якої у Свірка не виникло жодних претензій, але яка примудрилася своїми харчами отруїти 200 чоловік у навчальному центрі «Десна», намагалися «домовитися» з перевіряючими, щоб ті не фіксували порушення зберігання продуктів і їх фальсифікацію. Про це розповів полковник Марченко, що здійснював перевірку.

  Своєю чергою Бірюков вже заявив, що перевірки, які почалися, – це лише перший крок, і відступати ніхто не збирається, незважаючи на всі зусилля лобі.

  «4 мільярди гривень – це той шматок, за який нас, швидше за все, вб'ють. Але ми все одно премо вперед, – заявив він. – Перевіряти будемо всіх. Скільки б недоумкуваті нардепи та їх підспівувачі не булькали про потоки – нам все одно – перевірятимемо всіх. Договори будемо розривати і укладати нові. Лобі з ВР і лобі всередині МО не допоможуть».

  Вже зараз за вказівкою міністра проводиться розслідування, на яких підставах Департамент держзакупівель укладав саме такі договори і хто конкретно в цьому був задіяний.

  А дії всього ланцюжка лобістів, найімовірніше, розглядатимуться за ст.111 Кримінального кодексу – державна зрада (від 10 до 15 років в'язниці), оскільки, як йдеться в одному з рапортів, ці люди «вводили в оману керівництво Міноборони, що призвело до підриву обороноздатності».

  Теги : корупція Міноборони ЗСУ тендер Тетяна Чорновол сергій пашинський держзакупівлі торги винник Десна
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів