Історія провалу. Чому в Україні ніколи не буде нової поліції

  26 Листопада, 2015 14:19
  Проект під назвою «Нова національна поліція» перетворюється на фарс, навіть толком не розпочавшись. Головна причина – кадрова політика вищих державних чинів
  Олександр Терещук, начальник ГУМВС України в м. Києві
  Олександр Терещук, начальник ГУМВС України в м. Києві

  Уявіть, що успішний бізнесмен вирішив відкрити ресторан, рівного якому ніколи не було. Облаштував шикарне приміщення в центрі міста, зробив голосну рекламу і найняв найкращий у країні персонал.

  А шеф-кухарем закладу призначив бабу Маню зі старої заводської столовки. Бо в неї досвід великий – як-не-як 30 років на кухні і все про неї знає.

  Майбутнє такого проекту можна передбачити з точністю до 99% – він зазнає краху. Тому що звикла до особливостей роботи заводської столовки баба Маня все одно буде витирати брудні руки фартухом і тягати додому продукти з холодильника – вона інакше не вміє. І дивлячись на це, весь персонал з часом почне робити те ж саме.

  Але те, що неможливе в комерційних проектах, планомірно впроваджується в проектах державних. Один з них – Національна поліція.

  Відмінні результати пілотних проектів, реклама по всій країні, нові кадри – кращі з кращих. Тотальна переатестація старих співробітників, які хочуть і надалі працювати правоохоронцями.

  І над усім цим старі досвідчені міліціонери, яких у народі продовжують називати навіть не ментами, а більш хльостким словом, що виражає максимальний рівень презирства.

  Яскравий тому приклад – київська міліція, яка незабаром стане оновленою Національною поліцією. А керує нею людина, що особистим наказом відправляла «Беркут» на придушення київського Майдану.

  Людина, яка написала заяву про відставку лиш тоді, коли стало зрозуміло, що Януковича в країні немає, а звична система розвалюється на очах.

  Людина, котру волинські активісти досі згадують як головного душителя протестів часів Євромайдану.

  Людина, яку супроводжує цілий шлейф смертей її підлеглих, задіяних у боротьбі з наркоторгівлею.

  Нарешті, людина, що на зарплату держслужбовця примудрилася звести триповерховий особняк у Києві, вартістю близько 15 мільйонів гривень.

  Все це про колишнього головного міліціонера Волині, а нині начальника київської міліції Олександра Терещука.

  «Беркут», вперед!

  Під час масових акцій протесту по всій країні в 2013 році генерал-майор міліції Терещук старанно уникав питання, де знаходиться волинський «Беркут». І тільки будучи буквально «припертим до стінки» обуреними активістами, визнав, що цей спецпідрозділ він відправив до Києва – у відрядження.  Пізніше, на публічному допиті в Луцьку командир волинського «Беркута» Дмитро Бєляєв свідчив: «23 листопада приблизно о 15 годині дня було віддано наказ на відрядження спецпідрозділу в Київ начальником УМВС у Волинській області Олександром Терещуком. Це те, що я можу документально підтвердити».

  Підтвердженням стала й відповідь МВС на офіційний запит Геннадія Москаля про підрозділи «Беркута», які відзначилися в Києві. У ній фігурують і волинські силовики.

  Вони приїжджали захищати владу від Майдану 24 листопада 2013 року, були задіяні в придушенні протестів 11 грудня 2013-го, а також з 19 до 23 січня 2014-го дислокувалися на вул. Грушевського біля стадіону «Динамо». І все це за наказом Терещука.

  У робочому кабінеті генерала Терещука портрет президента Порошенка стоїть не просто на почесному місці, а практично інтегрований в імпровізований іконостас.

  Водночас, за спогадами луцьких активістів, з якими поспілкувався UA1, волинське міліцейське начальство жорстко пресувало мітингувальників. Людей не випускали за межі області, щоб вони не поповнювали київський Майдан. На особливо активних відкривали кримінальні справи і в найкоротший час доводили їх до реальних тюремних термінів.

  З огляду на те, що міліцейська ієрархія не терпить відсебеньок, силовики все робили виключно за наказом. А головна людина, яка віддавала ці накази всім міліціонерам області, – глава територіального Управління МВС, тобто не хто інший, як Олександр Терещук.

  Випадковий збіг обставин

  У 52-річного Терещука стаж роботи в міліції 32 роки. Починав він, будучи звичайним міліціонером відділення внутрішніх справ на залізничній станції «Христинівка».

  Після закінчення Київської вищої школи МВС працював старшим інспектором відділу з керівництва дільничними інспекторами міліції Старокиївського районного відділу внутрішніх справ УВС Києва.

  Потім його задіяли в боротьбі з неповнолітніми злочинцями і просували по кар'єрній драбині, доки в 2012-му він не очолив Управління МВС України у Волинській області.

  До слова, чимало часу Терещук присвятив боротьбі з наркоторгівлею в якості начальника управління боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС.

  Цікаво, що нинішній керівник Терещука Арсен Аваков, розформовуючи відділ із боротьби з незаконним обігом наркотиків (ВБНОН), так відгукувався про роботу цього підрозділу:

  «Було раніше ВБНОН. Працювало? Не працювало. І, за великим рахунком, навпаки – часто створювало проблему. Часто – плавно вписувалося в існуючі злочинні схеми наркозлочинності».

  Звичайно, міністру видніше, де раніше працював його підлеглий, біда в іншому. Саме в період боротьби Терещука з наркозлочинністю у ввірених йому районах міста його підлеглих почав переслідувати злий рок – вони гинули та «самовбивались» за нез'ясованих обставин.

  Серед міліціонерів почалися розмови про те, що частина смертей пов'язана з кришуванням наркоторгівлі високопоставленими співробітниками міліції.

  У 2008 році в пресі голосно «вистрілила» справа про вбивство слідчого Михайла Бабича, який розслідував наркоторгівлю у столичному Печерському районі, главою міліції якого був Терещук.

  16 січня 2008 року офіцера знайшли в ліфті житлового будинку на Печерську з простреленою головою. Слідчі, які примчали на місце злочину (чомусь із Голосіївського управління міліції), списали все на самогубство, і лиш стараннями матері покійного справу було відновлено.

  При повторній експертизі виявилося, що загиблий навряд чи міг сам собі завдати в кабіні ліфта множинних тілесних ушкоджень, попутно вибивши зуби, потім прострелити голову, після чого заховати гільзу від патрона на даху кабіни ліфта, і лиш потім стекти кров'ю.

  Попри те, справу так і не було доведено до кінця, а Терещук після цього інциденту пішов з Печерського управління МВС і став главою Голосіївського управління – того самого, що вело розслідування за Бабича.

  За неймовірним збігом обставин після переведення Терещука злий рок несподівано почав переслідувати борців з наркоторгівлею в Голосіївському районі.

  У березні 2011 року співробітник Голосіївського ВБНОНу Михайло Андрела за нез'ясованих обставин розбивається на машині, смерть настає миттєво.

  Практично відразу після цього лейтенант того ж відділу Сергій Пересунько помер у лікарні від отруєння етиленгліколем – токсичною речовиною без кольору і запаху, що незрозуміло як опинилася в його організмі.

  Пізніше один співробітник Голосіївського райуправління міліції помер від інфаркту, ще один – від набряку головного мозку.

  Серед міліціонерів почалися розмови про те, що частина смертей пов'язана з кришуванням наркоторгівлі високопоставленими співробітниками міліції. Але їхні прізвища воліли не називати.

  Незважаючи на ці неприємні інциденти, просування Терещука по службі тривало. Аж до початку Революції Гідності.

  Втім, нова влада також не залишила його за бортом, вивівши з-під неминучої люстрації і поставивши стежити за порядком у столиці країни.

  Закон не писаний

  Зазвичай журналістам доводиться чимало постаратися, щоб знайти високих покровителів, які оберігають старі кадри від люстрації та продавлюють сумнівні призначення.

  Однак випадок з Терещуком виявився винятком. Під документом, що виводить його з-під люстрації, стоїть підпис – Петро Порошенко.

  Після розстрілу людей на Майдані Терещук продовжував залишатися головним міліціонером Волині. А коли місцеві активісти зажадали прибрати цю людину з посади, до них практично відразу ж прислухалися і… перевели скандального генерала до Києва, де 22 червня 2014 року він очолив київську міліцію.

  Високі чини скрупульозно виловлюють патрульних, які лайкали в соцмережах групи Антимайдану. А людей, які безпосередньо цей Антимайдан підтримували, організовували й охороняли, призначають керівниками дійсно гідних нових поліцейських.

  Однак призначення було настільки сумнівним, що просто на засіданні парламенту 5 червня 2015 року прем'єр Арсеній Яценюк оголосив, що Терещука звільнено за люстрацією.

  Вже наступного дня розігрується справжній спектакль. Група ряджених у камуфляж людей показово пікетувала Адміністрацію президента з вимогою не звільняти цінного співробітника, який так багато зробив для Києва. Так би мовити, народ вимагає. Точно так само показово представник АП прийняв вимоги пікетників і запевнив, що негайно передасть їх на розгляд президенту.

  А вже 3 липня виходить президентський указ про незастосування люстраційних заходів стосовно екс-начальника київської міліції генерал-майора Олександра Терещука.

  Так він знову очолив київську міліцію.

  Можливо, саме тому в робочому кабінеті генерала портрет президента стоїть не просто на почесному місці, а практично інтегрований в імпровізований іконостас: фотографія Порошенка знаходиться між двох ікон.

  За законом президент дійсно може клопотати про виведення особливо цінних співробітників з-під люстрації, якщо це продиктовано військовою необхідністю чи потребами армії.

  Але це стосується виключно військовослужбовців вищого офіцерського складу, які служили або служать на військових посадах.

  Звання «генерал-майор міліції» належить до спеціальних звань вищого начальницького складу міліції, тобто Терещук не є військовослужбовцем.

  З огляду на це, нардеп Єгор Соболєв вже висунув вимогу щодо скасування указу про незастосування до Терещука люстраційних заборон. Але поки безрезультатно, попри сумнівне службове минуле і не менш сумнівні дані про джерела матеріального благополуччя генерала.

  Як стати мільйонером

  Тихе котеджне селище в київських Жулянах, двадцять соток землі з триповерховим особняком на 350 «квадратів» і дві далеко не дешеві іномарки – що ще потрібно для того, щоб гідно зустріти старість?

  І генералу Терещуку все це вдалося. Звичайно, будинок не його, а матері, машини – власність дружини. У нього лише зарплата трохи більше 24 тис. гривень на місяць, частка власності в трьох квартирах, гараж і три земельні ділянки загалом на 66 соток. Принаймні, так зазначено в його декларації про доходи за 2014 рік, яка є у розпорядженні UA1.

  Ознайомившись з інформацією на порталах нерухомості, ми з'ясували, що житло Терещука коштує в середньому 15 мільйонів гривень – за нинішнім курсом це 600 тисяч доларів.

  Раніше в коментарях одному з видань генерал обурювався: мовляв, будував цей будинок 11 років і може собі це дозволити, бо працює 30 років. Однак тут він злукавив.

  Прості підрахунки показують, що з генеральською зарплатою трохи більше ніж 24 тис. гривень на будівництво такого будинку потрібно було б збирати кошти 52 роки – не ївши, не пивши і не купуючи одягу, не кажучи вже про автомобілі.

  Але вони ж є: Volkswagen Tiguan, 2012 випуску, залишкова вартість якого на сьогодні складає близько 25 тис. доларів, і Audi Q7 того ж року, яка зараз коштує в середньому 50 тис. доларів. Тобто до 15 млн гривень додаємо ще 1 млн 875 тис. гривень вартості автопарку і отримуємо держслужбовця-мільйонера.

  До слова, землю, на якій стоїть котеджне селище, в тому числі й будинок Терещука, ось уже 6 років як арештовано у справі про неправомірне землевідведення.

  Справу цю розслідують правоохоронці Шевченківського райуправління міліції Києва, тобто підлеглі Терещука. А тепер здогадайтеся, у кого документи на землю в повному порядку? Правильно – у глави київської міліції.

  Після аналізу всіх цих даних гучний проект під назвою нова Національна поліція виглядає фарсом. Поганим спектаклем, у ході якого високі чини скрупульозно виловлюють патрульних, котрі лайкали в соцмережах групи Антимайдану. А людей, які безпосередньо цей Антимайдан підтримували, організовували й охороняли, призначають керівниками дійсно гідних нових поліцейських.

  Однак проблема навіть не в цьому. Залиште необробленою маленьку цяточку іржі на дверцятах автомобіля, і за якийсь час корозія зжере весь кузов. Точно так само бувалий міліціонер, який пройшов усі етапи міліцейської премудрості, здатен розкласти всю вертикаль нової поліції. З найдостойнішими включно.

  Теги : волинь МВС Геннадій Москаль Порошенко люстрація Адміністрація Президента Янукович Арсеній Яценюк Євромайдан беркут національна поліція Антимайдан єгор соболєв Олександр Терещук наркоторгівля
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів