Хто кого. Чи зможуть масові протести зупинити зростання тарифів

  25 Жовтня, 2018 09:39
  Уже три партії заявили про організацію протестів проти підвищення тарифів. Чи зможе тиск вулиці знизити ціну газу і чи знизить її новий президент, з'ясовував UA1

  На наслідки підвищення ціни на газ для населення кожен дивиться під своїм кутом – від пенсіонерів до банкірів та економістів. Але для всіх очевидним є висновок: це рішення уряду неминуче потягне за собою подорожчання гарячої води та опалення найближчим часом.

  На останньому засіданні Кабміну про це відкрито заявив міністр соціальної політики Андрій Рева. За його словами, 70% тарифу на опалення і гарячу воду становить вартість газу. Відповідно, тарифи на ці послуги доведеться переглядати. Міністр прогнозує подорожчання приблизно на 16%.

  Питання це можна вважати вирішеним, оскільки МВФ готовий затвердити кредитну програму для України тільки після перегляду тарифу на опалення.

  У відповідь на такі дії уряду відразу кілька партій заявили про початок акцій протесту. Перші пікети біля Адміністрації президента і Кабміну з'явились 24 жовтня. Окремо один від одного їх організували «Свобода» і «Батьківщина».   

  При цьому «свободівці» розвинули бурхливу діяльність у регіонах: їхні депутати в тернопільській, чернівецькій та волинській облрадах вже ініціювали проведення сесій з вимогою скасувати рішення уряду про підвищення ціни на газ для населення.

  А «Батьківщина» заявила про початок руху проти підвищення ціни на газ. За даними партійної прес-служби, акції з вимогою до президента скасувати подорожчання блакитного палива пройшли у 160 містах України.

  Одночасно з цим Юлія Тимошенко вимагає скликати позачергову сесію парламенту, щоб прийняти постанову про введення мораторію на підвищення цін на газ, тарифів на електроенергію, тепло і гарячу воду.

  У свою чергу, представники «Опозиційного блоку» вже зареєстрували в парламенті проект постанови про звернення до Кабміну з вимогою про скасування рішення про підвищення ціни на газ.

  31 жовтня страйк проти підвищення тарифів анонсував і лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко, закликавши всі політичні сили відкинути розбіжності та об'єднатися заради цієї ідеї.

  А на сайті президента зареєстровані вже чотири петиції про скасування подорожчання газу, щоправда, лише одна з них поки набрала трохи більше сотні голосів із 25 тисяч необхідних для розгляду.

  UA1 з'ясував, чи може активність людей і організовані політиками акції протесту вплинути на уряд у питанні перегляду свого рішення. А також наскільки реальним є зниження ціни на газ після виборів – за іншого президента.

  Нечутний голос вулиці

  Більшість експертів скептично ставляться до результатів акцій протесту – не для того уряд підвищував ціну на газ, щоб потім під тиском вулиці знову її знижувати. Та й тиск вулиці на сьогодні відчувається на Банковій і Грушевського не надто сильно.

  «Якщо масштаб цих акцій не буде схожий на події листопада 2004 року, або грудня 2013 року, протести не вплинуть на уряд», – упевнений політолог Володимир Фесенко.

  За його словами, ані попередній, ані нинішній Кабмін не пішов би на такий непопулярний крок, та ще й перед виборами. Але уряду потрібні гроші МВФ, тому він змушений був прийняти це рішення і вже його не скасує.

  «Якщо виникне новий великий Майдан і в результаті почнеться серйозна політична криза, тоді щось може змінитися, – вважає Фесенко. – Але я в це мало вірю, тому що ініціатори протестів – конкуренти на президентських виборах. Їм не вигідно проводити спільний протест, кожен хоче провести свою протестну акцію, де він буде головним критиком влади. А це призведе до розпорошення протестного руху».

  Своє пояснення несприйнятливості уряду до вимог вулиці є і у політолога Олександра Кочеткова.

  «У Кабміні розуміють, що суспільство боїться серйозних протестів, тому що бачить, до чого призвели попередні – стало тільки гірше. Тому там вважають: що б вони не робили, суспільство витримає, – вважає експерт. – Зараз вони не звертають уваги на протести, будуть називати протестуючих пособниками Кремля, що намагаються розхитати ситуацію».

  Політолог Тарас Загородній пояснює, що для Кабміну це було самовбивче напередодні виборів, але вимушене рішення, тому дороги назад не буде.

  «Ми зараз ведемо переговори про реструктуризацію боргів, щоб у нас не було пікових виплат, наприклад, розтягнути їх на 15 років. Коли за спиною МВФ, це робити легше і ризики дефолту та невизначеної ситуації знижуються. Виходячи з цього, Гройсман вибирав між поганим і гіршим. Рішення прийняте і буде втілюватися в життя».

  Разом з тим, експерти відзначають, що в перспективі зниження ціни на газ для населення є цілком реальним і навіть називають цифри – від третини до половини нинішньої вартості 8550 гривень за тисячу кубометрів.


  Обіцянки і реальність

  Юлія Тимошенко заявила, що нова влада знизить ціну на газ для людей щонайменше удвічі за лічені тижні. Про те, що є чіткий план зі зниження вартості газу, заявив і Олег Ляшко.

  Але Петро Порошенко категоричний: «Послухайте сьогодні обіцянки популістів здешевити газ в два, в три, в чотири, деякі договорилися – у шість разів знизити ціну. Це можна зробити тільки шляхом повернення в російську газову кабалу».

  Проте, у цьому питанні політологи солідарні з топ-політиками – зміна влади дійсно може сприяти зниженню тарифів.

  «Буквально протягом двох днів приймається вольове рішення і щонайменше на третину, якщо прибрати всі схеми, знижуються тарифи, – переконаний Кочетков. – А якщо ще попрацювати півроку, можна знизити тариф загалом на 50%, про це говорять фахівці. У нас 50% – це корупційна накрутка».

  Про те, що реальні варіанти зниження ціни на газ дійсно існують, говорить і Загородній: «Зараз офіційно визнають, що собівартість видобутку українського газу, який покриває потреби населення, 60-80 доларів. Рентабельність «Укргазвидобування» 250%, це шалені гроші! Напевно, наркотики не дають стільки прибутку. Це означає, що тарифи на газ можна спокійно знижувати».

  На його думку, новий президент цілком реально зможе знизити ціну на газ в півтора-два рази. Це призведе і до зниження навантаження на бюджет, оскільки вийде більше економити на субсидіях.

  «Але поки у нас монопольна компанія «Нафтогаз», котра «доїть» всю країну у зв'язці із західними компаніями, які на цьому теж заробляють, – констатує Загородній. – От лише в українців дедалі менше грошей, щоб оплачувати все це свято так званої прозорості».

  Більш стриманий прогноз дає Фесенко. Він упевнений, що все буде залежати від того, хто переможе на президентських виборах, і яким буде новий уряд.

  «Візьмемо теоретично: перемагає президент, який критикує МВФ і підвищення ціни на газ. Але гроші від МВФ будуть потрібні, тому що пік виплат припаде не лише на 2019-й, але й на 2020-й, – міркує політолог. – Тому може бути хитрий маневр: президент буде критикувати, а новий уряд підпише меморандум або продовжить ще хоча б на рік співпрацю з МВФ, щоб отримати ці гроші. А далі буде традиційна історія, яка не раз у нас була – підпишемо, отримаємо частину грошей, але не виконаємо своїх зобов'язань перед МВФ».

  Що далі

  Незважаючи на всі прогнози, судити про перспективи на наступний рік поки складно – ніхто достеменно не знає, про що конкретно домовляється прем'єр і його команда з МВФ, і якими є всі без винятку умови кредитної програми.

  «Ні в цьому році, ні в цьому опалювальному сезоні ціна на газ підвищуватися не буде», – обіцяє Гройсман.

  Але з урахуванням того, що МВФ нібито вимагав підвищення ціни на газ для населення на 60%, а уряд підвищив лише на 23,5%, експерти схильні прогнозувати дві хвилі підвищення – навесні та восени 2019 року загалом ще на 40%.

  При цьому Загородній звертає увагу на важливу деталь:

  «Найсмішніше, що ми пішли від російської корупції, а прийшли до західної корупції. Фактично «Нафтогаз» управляється представниками МВФ, які сидять в його Наглядовій раді. Створився цікавий конгломерат – вони за абсолютно корупційною схемою «Дюссельдорф+» завозять газ в Україну, торгують якісь незрозумілі трейдери з офшорним корінням, і все це активно фінансують, в тому числі, й західні банки».

  На думку експерта, ситуація не зміниться доти, доки держкомпанія «Нафтогаз» є монополістом.

  «Монополія вимагатиме підвищення цін на газ безкінечно під різними приводами. Слід вирішувати питання з «Нафтогазом», тому що він вже перетворився на загрозу національній безпеці. Державна компанія повинна працювати на інтереси держави. Для цього потрібно обмежити рентабельність і частіше садити державних менеджерів».

  Теги : Гройсман Нафтогаз Порошенко МВФ Ляшко Радикальна партія Свобода Тимошенко Батьківщина ціна на газ Кабмін андрій рева
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів