Чим серце заспокоїться: прогноз для країни від Петра Порошенка

  15 Сiчня, 2016 13:09
  Призов до армії не скасують, генпрокурор Шокін залишається на посаді, а українці зовсім скоро зможуть їздити в Європу без віз – такі прогнози президента на рік

  Один підписаний у прямому ефірі закон, безліч оптимістичних прогнозів на поточний рік та обтічні відповіді на 14 запитань від 223 журналістів – такими є підсумки півторагодинної прес-конференції президента.

  Журналістів зустрічали пиріжками з яблуками і сиром, проводжали келихом шампанського на честь новорічних свят, що ще раз мало підкреслити головний меседж президента – все у нас буде добре.

  Петро Порошенко випромінював впевненість у собі й оптимізм. Зокрема, він передрік країні мільярдні інвестиції, повернення Донбасу до складу України протягом року, швидкий безвізовий режим і прийдешні успіхи в боротьбі з корупцією.

  Його промова була густо всипана численними «відверто кажучи», «нарешті», «наголошую». Водночас, на питання він намагався відповідати без зайвої емоційності.

  Саакашвілі? Ні, президент не побоюється бурхливої електоральної активності глави Одеської області.

  Наближені до президента бізнесмени? Ні, Порошенко не потребує чиєїсь фінансової підтримки, у нього вистачає грошей.

  Чи зустрічався з путінськими представниками? Президент готовий зустрічатися з ким завгодно, аби повернути додому полонених, насамперед Савченко та Сенцова, і зупинити обстріл.

  Помітний сплеск емоцій у Порошенка викликали лише два питання: коли він звільнить генпрокурора Шокіна, який провалив усі можливі розслідування, та продасть свій бізнес, як і обіцяв.

  Пишномовно й емоційно президент заявив, що Шокін залишиться, а управління своїм бізнесом Порошенко передає одному з трастів на увесь період своєї каденції.

  В іншому він намагався триматися в рамках, аналізуючи звершення за рік. Основним досягненням Порошенко вважає те, що країна вижила: «У січні 2015 року на порядку денному стояло вижити. У січні 2016-го стоїть питання, як країні стати успішною. Думаю, що кожен відчуває різницю. Сьогодні ми можемо відверто сказати, що країна вистояла, створено передумови для розвитку. Відверто кажучи, це головний результат 2015 року».

  Також серед найголовніших досягнень минулого року президент назвав зміцнення обороноздатності країни, початок реформ у різних сферах і міжнародну дипломатичну підтримку України.

  Не менш важливими результатами він вважає початок роботи Зони вільної торгівлі з ЄС з 1 січня 2016 року, енергетичну незалежність від РФ і створення нових правоохоронних органів в країні.

  Щодо перспектив на рік, Порошенко був украй оптимістичним та окреслив основні, на його думку, напрямки, які будуть в центрі уваги у 2016-му.

  Ми домоглися рішення Європейської комісії про завершення процедури по імплементації плану дій щодо безвізового режиму.

  Безвізовий режим. Президент вважає питання скасування віз для українців, які збираються в Європу, практично вирішеним, хоча ще кілька місяців тому про це взагалі не йшлося. У цьому Порошенко бачить визнання успіху українських реформ.

  «Ми домоглися рішення Європейської комісії про завершення процедури по імплементації плану дій щодо безвізового режиму і отримали рішення про безвізовий режим», – заявив він.

  Президент пообіцяв в найближчі дні подати кілька останніх законопроектів, які прискорять формальні процедури ЄС для запуску безвізового режиму. У тому числі повернути норму про електронне декларування доходів держслужбовців, яку нардепи своїм передноворічним голосуванням скасували до 2017 року.

  Президент упевнений, що темпи інфляції в поточному році значно скоротяться, а Україна стане вкрай привабливою для інвесторів.

  Бізнес. Оголошено курс на дерегуляцію, скасування різноманітних дозволів і ліцензій. Істотно зменшиться навантаження на фонд зарплати шляхом скорочення єдиного соціального внеску з понад 40% до 20%.

  «Це збільшить суму, яку отримають на руки працівники бюджетних установ, – вважає Порошенко. – І також розраховую, що підприємці, український бізнес та інвестори оцінять наше рішення і зроблять відповідний крок у відповідь. А саме: інвестори підуть на підвищення зарплат українських працівників».

  Крім того, президент упевнений, що темпи інфляції в поточному році значно скоротяться, а Україна стане вкрай привабливою для інвесторів.

  «Цього року я, нарешті, прогнозую мільярдні інвестиції в українську економіку», – запевнив очільник держави.

  Обраний шлях політичного врегулювання конфлікту на Донбасі – вибори за українським законодавством.

  Донбас. «У 2016 році має відбутися відновлення українського суверенітету на окупованих територіях Донецької та Луганської областей», – прогнозує Порошенко.

  Обраний шлях політичного врегулювання конфлікту – це вибори за українським законодавством за участю українських політичних партій, українських ЗМІ. Формування виборчих комісій за українським законодавством за участю Центрвиборчкому, участь у виборах тимчасово переміщених осіб, які змушені були залишити цю територію.

  Однак лише за умови виведення військ РФ, роззброєння бандформувань і повернення контролю над українсько-російським кордоном.

  Також Порошенко анонсував відродження гуманітарних місій на Донбасі, зокрема Червоного хреста.

  Енергоблокади Криму немає – ніхто не хоче ускладнювати життя громадянам України на окупованому півострові.

  Крим. Боротьба за повернення Криму планується у вигляді формування міжнародного механізму з деокупації півострова. Наразі розглядається можливість формату «Женева плюс» за участю ЄС, США і, можливо, країн-підписантів Будапештського меморандуму.

  Щодо енергоблокади Криму, то президент запевнив, що її немає, оскільки ніхто не хоче ускладнювати життя громадянам України на окупованому півострові.

  «Ми негайно підпишемо договір на тих же самих умовах, забезпечимо відновлення енергопостачань. У договорі має бути зазначено: постачання електроенергії підприємству такому-то, яке розташоване в Автономній Республіці Крим, Україна. У відповідь, ви пам'ятаєте, було проведено телефонне опитування та ухвалено рішення відмовитися від підписання такого договору. Це була не позиція України».

  Порошенко заявив, що має намір максимально відсторонити олігархів від управління держактивами.

  Боротьба з корупцією. На думку Порошенка, інфраструктуру для боротьби з корупцією створено: «Завдяки наявності політичної волі та сучасним технологіям, суспільство, нарешті, отримало величезну кількість можливостей щодо контролювання влади».

  Щоправда, президент змушений був визнати, що на середньому рівні ситуація з корупцією не змінилася, але план, як це зробити, є. Насамперед це вихід Національного антикорупційного бюро на проектну потужність та якнайшвидший запуск Національного агентства із запобігання корупції.

  Також, на думку президента, вкрай важливим є введення з цього року електронного декларування доходів держслужбовців, вже діючий доступ до майнових реєстрів та прозора система електронних тендерних держзакупівель.

  Стосовно олігархів Порошенко заявив, що має намір максимально усунути їх від управління держактивами.

  «Відділення олігархів від державних грошей, від влади, щоб вони перетворилися на звичайних підприємців і працювали на конкурентних умовах», – таким є завдання на сьогодні.

  Для цього введено конкурсну систему призначення менеджменту на держпідприємства і можливо, з 2016-го запрацює система призначення незалежних директорів таких підприємств, яка унеможливить політичний вплив на ці процеси.

  Порошенко очікує вагомих кадрових змін у Кабінеті міністрів.

  Уряд. Порошенко недвозначно натякнув на переформатування Кабміну, але відхрестився від будь-яких особистих ініціатив з цього приводу.

  «За конституцією президент не відправляє у відставку і не призначає – це справа коаліції. І я думаю, у коаліції попереду дуже серйозна розмова», – сказав він.

  Порошенко заявив, що очікує «вагомих кадрових змін у Кабінеті міністрів, які, безумовно, повинні посилити його потенціал».

  А від уряду зажадав «чіткого забезпечення економічного зростання та переходу від кредитних кисневих подушок до інвестиційної терапії, активізації реформ в усіх напрямках».

  Відміни призову точно не буде, і 20-річні українські юнаки без відправки в АТО мають добре навчитися військовій справі.

  Армія. Збільшення бюджету, завантаження воєнпрому замовленнями, підвищення зарплат військовослужбовцям та реформування ЗСУ відповідно до стандартів НАТО – це основні напрямки діяльності на рік.

  Водночас президент заявив, що країна не має наміру відмовлятися від строкового призову на військову службу.

  «Відміни призову точно не буде, і 20-річні українські юнаки без відправки в АТО мають добре навчитися військовій справі. Вони не повинні відволікатися на будь-які інші роботи, але приділяти величезну кількість часу бойовому навчанню».

  Шкода, що Венеціанська комісія не підтримала пропозиції про тотальне звільнення суддів. Ми вирішили очистити систему шляхом персонального, дуже жорсткого і прозорого оцінювання кожного судді.

  Судова система. Порошенко сподівається, що до 2 лютого парламент проголосує в першому читанні за зміни до Конституції щодо судової системи.

  За словами президента, резонансні справи роками перебувають на розгляді в судах, а потім ці справи або закривають, або випускають обвинувачених під домашній арешт. Необхідно терміново реформувати цю систему.

  «Шкода, що Венеціанська комісія не підтримала пропозиції про тотальне звільнення суддів. Ми вирішили очистити систему шляхом персонального, дуже жорсткого і прозорого оцінювання кожного судді, дуже жорсткого контролю над доходами і витратами суддів, і нарешті, скасування судової недоторканності».

  Я не буду йти шляхом, коли ми будемо змінювати кандидатів на посаду генерального прокурора. Вони будуть також усім не подобатися.

  Прокуратура. У прямому ефірі Порошенко підписав Закон про Державне бюро розслідувань, тим самим знявши з прокуратури функції слідства.

  За словами президента, відтепер функція прокуратури обмежуватиметься виключно представництвом інтересів держави в суді. І тепер не важливо, хто саме буде знаходитися на посту генпрокурора, – від цієї фігури тепер мало що залежить, зокрема й ефективність розслідувань. Тому Шокін залишиться, попри все.

  «Якщо ви візьмете 25 років української історії, за всі 25 років ви не знайдете жодного генерального прокурора, яким було б задоволене суспільство, – заявив президент. – Я не буду йти шляхом, коли ми будемо змінювати кандидатів на посаду генерального прокурора. Вони будуть також усім не подобатися».

  Теги : Крим безвізовий режим призов ГПУ Порошенко Донбас Венеціанська комісія НАТО інфляція Єврокомісія ЄС НАБУ Державне бюро розслідувань прес-конференція Віктор Шокін Кабмін судова реформа блокада Криму
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів