Без варіантів. Що буде з розслідуванням контрабанди запчастин із РФ

  28 Лютого, 2019 08:42
  Скандал із махінаціями оточення президента, яке заробляє на контрабанді з Росії комплектуючих для армійської техніки, може залишитися лише захоплюючим чтивом

  Журналістське розслідування, що розкрило фінансові махінації найближчого оточення Петра Порошенка на закупівлі для армії, викликало такий переполох, що робота парламенту у вівторок, 26 лютого (один з двох днів на тиждень, коли ВР реально працює) була фактично заблокована.

  У кулуарах парламенту, в сесійній залі і з трибуни обговорювали лише те, хто «злив» інформацію журналістам, що повинні робити слідчі органи, як вчинити депутатам і яким чином будуть виплутуватися основні фігуранти скандалу.

  Але паніка тривала недовго. Уже через день депутати БПП, підконтрольні президенту силовики, а також чиновники «Укроборонпрому» і фігуранти скандалу виробили консолідовану позицію.

  У загальних рисах її зміст зводиться до наступного: якщо для перемоги над Росією нам потрібні товари військового призначення виробництва Росії, то потрібно їх купувати. Щоб протистояти Росії.

  «Не секрет, що ці запчастини контрабандно ввозять для потреб оборонпрома. Вважаю це прийнятним в умовах воюючою країни», – підвів риску в суперечках з опонентами генеральний прокурор Юрій Луценко, вважаючи за потрібне викласти своє бачення проблеми у Facebook.

  Фактично він повторив те, що раніше вже озвучував глава парламентського комітету з нацбезпеки і оборони Сергій Пашинський.

  Навесні 2018 року, коли вибухнув скандал із закупівлею російських лопастей для українських вертольотів, він заявив: «Попереджаю про те, що якщо ми якимось чином отримуємо комплектуючі з Росії, а хтось це зірве, то я особисто вважаю, що це злочин проти обороноздатності нашої держави. Мою позицію поділяє керівник СБУ і наша держава. Ми за будь-яку ціну, підкреслюю, будь-яку, повинні озброїти нашу армію».

  З огляду на отримані журналістами дані, «за будь-яку ціну» – це з переплатою в два-п'ять разів на користь людей з найближчого оточення відроджувача армії Петра Порошенка. Причому йдеться не лише про контрабанду, а й про банальний продаж Міністерству оборони у нього ж вкраденого майна.

  Факт багатомільйонних розкрадань виділених на оборонний комплекс засобів зараз намагаються нівелювати, переводячи дискусію в інше русло – чи можна під час війни з Росією купувати російські комплектуючі для української військової техніки.

  Тим часом з'ясувалося, що розслідування таких справ не знаходиться в компетенції СБУ і Держбюро розслідувань. У Генпрокуратури, яка втрутилася в скандал, занадто яскраво виражений конфлікт інтересів. А НАБУ вже кілька років так розслідує схеми розкрадання в оборонпромі, що увесь цей час такі схеми безперешкодно працюють, приносячи їх організаторам мільйони гривень.

  Хто візьметься

  Оскільки в профільному комітеті з нацбезпеки не вважали за потрібне хоч якось відреагувати на скандал, що розгорівся з поставками комплектуючих для військової техніки, за справу взявся комітет із запобігання та протидії корупції.

  27 лютого на плановому засіданні члени комітету спробували осмислити результати журналістського розслідування і вирішити, що з цим робити. Але виявилося, що перспективи розслідування скандалу вельми примарні.

  «Ці питання належать до підслідності НАБУ, – повідомила депутатам заступник голови Держбюро розслідувань Ольга Варченко. – Якщо будуть встановлені факти, підслідні ДБР, то відповідно ми будемо реагувати».

  СБУ, як виявилося в ході засідання, також не може розслідувати цю справу – ні в частині крадіжки в оборонному комплексі, ні в частині контрабанди товарів подвійного призначення з країни-агресора.

  «Контрабанда товарів декриміналізована, – констатував заступник начальника Головного слідчого управління СБУ Віталій Маяков. – До кримінальної відповідальності можна притягнути лише за контрабанду зброї. А була тільки контрабанда запчастин і комплектуючих».

  Щоправда, за словами начальника Департаменту контррозвідки СБУ Олексія Петрова, теоретично це можна класифікувати, як незаконне переміщення товарів, що підлягають експортному контролю (ст. 333 Кримінального кодексу, до п'яти років в'язниці).

  За цією статтею СБУ розслідує 162 факти за 2017-2018 роки. Але тільки не факти, викладені в скандальному журналістському розслідуванні.

  При цьому Петров визнає, що на оборонних підприємствах і в профільному міністерстві працюють оперативники СБУ. Мається на увазі, що вони в курсі всього, що там відбувається, і надають керівництву оперативну інформацію.

  Але все, що не стосується діяльності розвідників і диверсантів, за його словами, передається в інші слідчі органи. Найчастіше в Генпрокуратуру. За три роки таких справ набралося 15.

  Іншими словами, повністю підконтрольна президенту СБУ, главу якої він призначає, передає інформацію про махінації чиновників з його найближчого оточення у повністю підконтрольну президенту Генпрокуратуру. Яку очолює відданий і зобов'язаний йому посадою генпрокурора Юрій Луценко. І головне, все по закону.

  Формально справи контролюють Військова прокуратура і САП. Але попри їхню «самостійність», останнє слово залишається за екс-главою фракції БПП і найближчим соратником Петра Порошенка – генпрокурором Луценком.

  Що ж стосується єдиної справи за згаданими в журналістському розслідуванні фактів, яка перебуває у провадженні НАБУ, то з якихось причин за кілька років детективи так і не змогли вийти на кінцевий результат і обірвати ланцюжок злочинних схем.

  Тили під захистом

  Одним з факторів, який міг би сприяти розслідуванню заробітків людей президента на закупівлі для армії, є парламентський контроль – як над діяльністю СБУ, так і над роботою держконцерну «Укроборонпром», для підприємств якого поставлялися крадені та контрабандні запчастини. Але й тут все впирається в інтереси конкретних нардепів, особисті зв'язки і кругову поруку.

  Контроль над оборонним комплексом з боку парламенту, насамперед має забезпечувати комітет з нацбезпеки і оборони під керівництвом Сергія Пашинського.

  Але те, в якій кількості епізодів зловживання, розкрадання і фінансових махінацій із закупівлями для армії фігурує його прізвище, вбиває будь-яку надію на ефективність контролю з його боку.

  Тим більше, що у нардепа є конфлікт інтересів – в «Укроборонпромі» працює його старший син Антон. І Пашинський-старший навряд чи може об'єктивно оцінювати роботу концерну.

  Крім того, члени профільного комітету входять до Міжвідомчої комісії з військово-технічного співробітництва та експортного контролю при РНБО, главою якої є один з фігурантів скандалу Олег Гладковський, перший заступник секретаря РНБО і бізнес-партнер Петра Порошенка.

  До слова, примітно, що з приводу скандалу, в який потрапили люди президента, Пашинський мовчить – не озвучував свою позицію ні як нардеп, ні як глава профільного комітету.

  Ще одна організація, здатна перевірити, підтвердити чи спростувати представлені в журналістському розслідуванні факти – це Рахункова палата, до чиїх обов'язків належить фінансовий аудит держпідприємств, в тому числі й тих, що входять в «Укроборонпром». Однак і тут не все гладко.

  Член Рахункової палати Ірина Іванова на засіданні комітету відзвітувала, що по підприємствах, які фігурують у розслідуванні, аудит не проводився і не запланований. А позапланова перевірка можлива, тільки якщо за неї проголосує Верховна Рада.

  Примітно, що Ірина Іванова давня знайома Сергія Пашинського, яка працювала під його керівництвом у комітеті з нацбезпеки і з його подачі потрапила в Рахункову палату.

  За збігом обставин саме вона здійснювала аудит заводу «Маяк», який з порушеннями виробляв сумнозвісні «міномети Пашинського». Тож і з цього боку неупередженого контролю чекати не доводиться.

  Сумнівні перспективи

  На сьогодні ситуація складається таким чином. Служба безпеки України не розслідує скандал, посилаючись на непідслідність цієї справи, хоча мова йде, крім усього іншого, про безпеку держави – невідомо, хто з російської сторони забезпечує поставки.

  Державне бюро розслідувань також не береться за цю справу, посилаючись на непідслідність, хоча йдеться про можливе порушення закону з боку представників вищого ешелону влади.

  Генеральна прокуратура в особі Військової прокуратури вже кілька років розслідує окремі з представлених у журналістському розслідуванні факти без будь-яких результатів. Й увесь цей час схеми заробітку на крадених і контрабандних запчастинах продовжують діяти. Приблизно та ж ситуація і з розслідуванням, яке ведуть детективи НАБУ.

  У свою чергу «Укроборонпром» має намір подати в суд на журналістів, що опублікували дані про зловживання в концерні, нібито за маніпулятивно використану закриту інформацію.

  Тим же шляхом має намір йти і один з фігурантів скандалу перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський, називаючи опубліковану журналістами інформацію брудним фейком.

  Чи буде проведено дійсно незалежне і професійне розслідування з урахуванням всіх викладених фактів – питання риторичне.

  Теги : контрабанда розслідування СБУ Порошенко Укроборонпром БПП сергій пашинський Юрій Луценко ВР НАБУ Державне бюро розслідувань Олег Гладковський САП
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів