В Росії помер "політичний попередник" Путіна - Євген Примаков

  26 Червня, 2015 13:08
  Після довготривалої хвороби у віці 85 років помер колишній прем'єр-міністр Росії, дипломат, журналіст, вчений та розвідник Євген Примаков.
  Євген Примаков
  Фото з відкритих джерел
  Євген Примаков

  Смерть Примакова підтвердив його онук, Євген Сандро, російський журналіст Першого каналу та каналу "Росія 24".

  Біографія Примакова цікава як взірець життя урядовця та працівника спецслужб старої радянської школи. Народився він у 1929 році у Києві. Про батька офіційної інформації немає. Мати – Анна Кіршенблат, акушер-гінеколог (до речі, двоюрідний брат Примакова біолог Яків Кіршенблат проживав та помер у Чернівцях). Дитинство та юність Примаков провів у Тбілісі.

  Він вчився на сходознавця з ухилом на арабські країни. Працював у інституті світової економіки та міжнародної політки, був собкором "Правди" на Близькому Сході в часи прорадянського президенту Єгипту Абделя Насера. У той час зустрічався з майбутніми диктаторами Саддамом Хусейном та Муаммаром Каддафі. В 1970-80-х роках продовжував працювати в Інституті світової економіки, а потім -  в інституті сходознавства. В 1979 р. він став академіком АН СРСР.

  Політичну кар’єру почав доволі пізно, на хвилі "перебудови", коли був обраний у 1988 році депутатом Верховної Ради СРСР. Один з соратників М. Горбачова на пізньому етапі правління останнього. У 1991 році недовго очолював Перше управління КДБ, з 1991 по 1996 роки керував Центральною службою розвідки РФ. Пізніше став міністром закордонних справ Росії. У 1998 році, після дефолту в Росії, президент Єльцин призначив його главою уряду.

  На той час Примаков, який об’єднав навколо себе групу працівників спецслужб радянського гарту та "червоних управлінців" періоду пізнього СРСР, сприймався як можливий наступник Єльцина. В нього була велика популярність саме за постійне нагадування про повернення до радянських часів. Коли у травні 1999 року він був відправлений у відставку, цим, згідно опитуванню, було невдоволене 81% населення Росії.

  Саме Примаков став першим, хто відкрито пропагував повернення до радянських принципів політики в Росії.

  Одразу ж після відставки розпочав, фактично, передвиборчу кампанію за пост президента, об’єднавшись заради цього з мером Москви Юрієм Лужковим, але програв іншому угрупованню – пітерським чекістам на чолі з Володимиром Путіним, яких вів до влади "сірий кардинал" Кремля Борис Березовський. Після перемоги Путіна Примаков не грав помітної ролі, став головою Торгово-промислової палати.

  На початку 2015 року вже хворий Примаков виступив з доповіддю на зібранні елітного клубу урядовців та промисловців "Меркурій клуб". В ній він критикував політику Путіна за відсутність модернізації, сировинний характер економіки, військовий конфлікт з Україною та курс на самоізоляцію РФ. Він також застерігав від спроб переорієнтувати економку Росії на Китай.

  Але Примаков не піддавав сумніву анексію Криму, та вважав, що південь та схід України мають залишатися під владою Києва тільки для того, щоб послабити Україну та врівноважити вплив США.

  Невідомо, як Путін прореагував на цю доповідь, але вона стала свого роду "маніфестом" старої частини російської еліти, яка, будучи відсторонена від влади у 1999 році, зараз починає критикувати російського президента.

  Теги : Путін СРСР КДБ примаков єльцин
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів