Як суди карають хабарників при новій владі. Інфографіка

  5 Квiтня, 2016 14:33
  Штрафи за хабарництво навіть менші за суми хабарів, а за ґратами – лише п’ята частина корупціонерів.

  Попри заявлену владою активну боротьбу з корупцією, обсяги хабарництва в Україні збільшуються, а відсоток покарання чиновників за вимагання чи отримання хабара – дуже низький.

  Про це сьогодні на прес-конференції заявили представники Transparency International Україна та сайту новин про судові спори "Перша інстанція". Вони представили результати спільного дослідження "Як суди карають хабарників при новій владі", проаналізувавши близько 1000 корупційних справ за останніх два роки.

  Так, середній розмір хабара порівняно з минулим роком виріс на третину: він склав приблизно 40 тис. грн., тоді як у 2014-му чиновники брали в середньому 30 тисяч. Загальна ж сума хабарів у 2015 році склала 19 млн грн.

  Лише п’яту частину чиновників-хабарників (19%) засудили до тюремного ув’язнення, хоча кожна частина статті 368 ККУ ("вимагання/отримання неправомірної вигоди") передбачає можливість позбавлення волі для хабарника. 9% засуджених були виправдані, 38% отримали випробувальний термін, а 34% злочинців були оштрафовані. Середня сума штрафу ледь перевищила 20 тисяч гривень.

  Дослідження показало прикру тенденцію: чим більший хабар фігурує у кримінальній справі, тим більша ймовірність, що чиновник залишиться на волі. Так, із п’ятірки найбільших хабарників засуджений був лише один, інші ж були виправдані або отримали випробувальний термін.

  Як виявилось, суди використовують популярний механізм пом’якшення покарання для хабарника: вони перекваліфіковують статтю 368 ("отримання неправомірної вигоди") на менш суворі статті 190 ("шахрайство") або 364 ("зловживання владою").

  Найбільше за корупцію в Україні було засуджено працівників правоохоронної сфери – 14% від усіх справ. Вельми розповсюджений вид хабаря у цій сфері – за закриття кримінальної справи. На другому місці за рівнем корупційності виявилась земельна сфера. Справ проти самих суддів виявилося небагато – лише 1%.

  Окрім того, дослідники виокремили 12 найбільших хабарів із проаналізованих справ. Хоча додали, що тут немає топ-корупції, розслідування якої не доходить до судів.

  Експерти визнали, що українські суди карають корупціонерів занадто м’яко. Також у них немає узагальненої практики покарання хабарників, що дає суддям можливість застосовувати різні види покарання до однакових злочинів і збільшує корупційну складову у справах проти хабарників. Представники Transparency International заявили, що Україна потребує повного перезавантаження судової системи. 

  Теги : корупція хабар хабарництво інфографіка суди
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів