Звільнені й ображені. Чи загрожує Україні бунт міліціонерів

  15 Грудня, 2015 15:44
  UA1 з'ясував, наскільки реальними є загрози міліціонерів, які не пройшли переатестацію, влаштувати масові акції протесту по всій Україні і хто з генералів за цим стоїть

  Недільного ранку 13 грудня під будівлею МВС у Києві кілька сотень міліціонерів, які не змогли скласти тести і пройти переатестацію, вимагали справедливості. А саме: скасувати результати тестування, яке їм так і не вдалося осилити.

  На їхню думку, вся затія з переатестацією взагалі незаконна. А якщо навіть і законна, то в атестаційні комісії, як на зло, затесалися активісти Автомайдану, які до них, міліціонерів, з якихось незрозумілих причин ставляться упереджено. Понад те, деяким співробітникам міліції просто заважають пройти переатестацію або зовсім відмовляють у ній.

  «Вони не виходили на мітинги, коли начальники змушували нести хабара. Вони не протестували, коли людей жорстоко били у райвідділах, не пускаючи до них адвокатів. Вони не влаштовували демонстрації, коли ДАІ зі служби перетворилася на прибутковий бізнес. Їм не вистачало сміливості підняти голос, навіть коли їх самих змушували давати хабарі за звання та посади, – написав з приводу мітингу незадоволених міліціонерів нардеп і член Колегії МВС Мустафа Найєм у себе в ФБ. – Це не протест, у цього є інша назва – саботаж».

  Втім, мітинг виявився недовгим, і до полудня профнепридатні за результатами висновків атестаційної комісії міліціонери розійшлися. Але пообіцяли повернутися.

  Серйозність своїх намірів підтвердили заявою в столичну міськадміністрацію з підписом голови Київської міської організації профспілки атестованих працівників органів внутрішніх справ Петра Васюка про те, що мітинги під МВС проводитимуться до 22 грудня, і щодня в них братимуть участь до 5 тисяч чоловік.

  А в перспективі незадоволені правоохоронці загрожують заручитися підтримкою таких же невдах у тестах по всій країні та влаштувати масові акції протесту проти несправедливого рішення міністерства.

  Вже за проміжними результатами стало зрозуміло: щонайменше третина претендентів на посаду поліцейського не справляються із завданнями тестів.

  Поки ж весь біль моральних страждань вони виливають на сторінках профільного форуму співробітників правоохоронних органів. Ностальгія за домайданним часом і роздуми про те, що «майданутих» треба було душити ще в 2004-му, перемежовуються тут тривожними повідомленнями про можливе звільнення за результатами тестування до 90% старих кадрів у Київській області.

  Причому податися буде нікуди: в разі звільнення за профнепридатністю ні вихідна допомога, ні допомога по безробіттю не передбачені.

  Ті, хто вже потрапив під скорочення, діляться своїми планами відновлюватися через суд, а бувалі правоохоронці, які презирливо називають нових поліцейських «піліціонери», втішають: «Може, ще будемо поліцію ховати. Дай Боже усім дожити».

  Генеральська змова

  Переатестація міліціонерів, які побажали продовжити роботу в Національній поліції, почалася 18 листопада з Києва та області і має завершитися в цьому регіоні до кінця грудня.

  Претенденти, які зараз перебувають у статусі в.о. офіцера поліції, проходять два тести, співбесіду, а керівний склад ще й поліграф.

  Рішення про профпридатність співробітника приймає Центральна атестаційна комісія з 11 осіб, до неї входять представники МВС та громадських організацій.

  У ході відбору комісія відсіває непридатних для служби в Нацполіції міліціонерів. Одночасно з цим йде процес скорочення чисельності правоохоронців – зі 170 тисяч чоловік до 152 тисяч. Тим, хто залишиться, обіцяно зарплату мінімум в 6 тисяч гривень.

  Вже за проміжними результатами стало зрозуміло: щонайменше третина претендентів на посаду поліцейського не справляються із завданнями тестів.

  У атестаційні комісії, як на зло, затесалися активісти Автомайдану, які до них, міліціонерів, з якихось незрозумілих причин ставляться упереджено.

  За даними міністра МВС Арсена Авакова, всього до переатестації в Києві та Київській області допущено трохи більше 18 тисяч чоловік. З цієї кількості до кінця листопада тести пройшли трохи більше 9 тисяч співробітників, і 3386 з них із завданням не впоралися – це понад 37%. Водночас, середній бал тих, хто тести пройшов, склав 31,57 із 60 можливих.

  Так з чим же не впоралися міліціонери? Перший тест – на знання законодавства. Електронна система генерує унікальний набір тестових завдань з питань і ситуаційних завдань. Вирішити їх потрібно протягом години, максимально можливий результат – 60 балів, прохідний бал – 25.

  Другий тест – загальні здібності, оцінка того, наскільки швидко претендент може аналізувати, обробляти й інтерпретувати великі обсяги інформації, знаходити причинні зв'язки між ними і робити правильні висновки. На це також відводиться година часу.

  Всі тестові завдання розроблено МВС, Національною поліцією, профільними вузами та міжнародними організаціями.

  Крім результатів тестів комісія враховує ще низку даних: результати службової діяльності, вміння будувати стосунки з громадянами та колегами по службі, здатність контролювати власні емоції.

  Також вивчають інформацію про поведінку претендента поза службою, стійкість його моральних принципів, стан здоров'я, вміння володіти зброєю та ще масу особистісних характеристик.

  За результатами такого дослідження комісія може прийняти чотири рішення: претендент відповідає займаній посаді, заслуговує підвищення по службі, не відповідає, і його має бути понижено у званні, або взагалі професійно непридатний і не відповідає займаній посаді.

  Терещука здали кілька його підлеглих, які були серед організаторів акції протесту під МВС, але вирішили перейти на «світлу сторону».

  А оскільки останніх вже зараз набралося понад 3 тисячі, і в міністерстві прогнозують подальше збільшення їх числа, міліціонери, які отримали «незадовільно», влаштували показовий мітинг під стінами тепер уже нерідного відомства, яке їх, як вони висловлюються, «кинуло».

  Для глави Нацполіції Хатії Деканоїдзе міліцейський протест став індикатором вірності обраного шляху реформування МВС. За її словами, протестуючі вийшли на акцію, навіть не дочекавшись апеляції на висновки комісії, оскільки знали, що не виграють її. «Ми пишаємося тим, що ці люди вийшли на вулицю. Це означає, що ми все робимо правильно і ми на правильному шляху», – впевнена Деканоїдзе.

  А нардеп Антон Геращенко прямо заявив, що весь цей протест «організовано за вказівкою окремих корумпованих начальників київської поліції, які не пройшли переатестацію та зрозуміли, що їх «царюванню» у Києві приходить кінець».

  Конкретних прізвищ Геращенко не назвав. Але наступного дня після міліцейського мітингу стало відомо про звільнення начальника київської поліції Олександра Терещука, про якого UA1 вже писав раніше.

  Відставки цього недолюстрованного генерала активісти громадських організацій домагалися рік, і все безрезультатно. І раптом протягом одного дня питання вирішилося позитивно. Разом з тим, керівництво Нацполіції і МВС ніяк не коментують це звільнення.

  Проте за свідченням одного з учасників атестаційної комісії МВС Юрія Бутусова, саме Терещук організував міліцейський протест.

  «Терещука здали кілька його підлеглих, які були серед організаторів акції протесту під МВС, але вирішили перейти на «світлу сторону» і з'явилися до Хатії з явкою з повинною, – написав він у себе в ФБ. – Після доказів участі Терещука в акції, спрямованій проти реформи поліції, Хатія не вагалася, і рапорт на звільнення було видано негайно, і так само негайно підписано Аваковим».

  Пізніше цю інформацію було підтверджено Антоном Геращенко.

  Всі в суд

  Міліцейський мітинг не знайшов підтримки і серед цивільних. Користувачі мережі від душі зловтішалися над людьми, які хотіли за будь-яку ціну зберегти свої службові посвідчення міліціонерів.

  Частина зі звільнених може поповнити банди грабіжників, бо туди їх штовхає влада і бажання якось прогодувати сім'ї, – Вадим Рабинович.

  Дався взнаки рівень довіри українців до цих людей. За даними Інституту соціології, в 2012-2013 роках, тобто коли працювали «протестуючі» старі міліціонери, їм довіряв 1% громадян. Відповідно, загального співчуття правоохоронці не дочекалися, ефект був прямо протилежним.

  Чи не єдиною структурою, яка заступилася за звільнених і ображених, став Опозиційний блок. Його представники попередили про страшні трансформації, які чекають на звільнених міліціонерів: вони неминуче стануть на слизьку злочинну доріжку.

   «Частина зі звільнених може поповнити банди грабіжників, бо туди їх штовхає влада і бажання якось прогодувати сім'ї, – заявив представник цієї партії Вадим Рабинович. – Частина перейде до лав ненависників системи, сепаратистів».

  «Якщо є така підозра, то краще звільнити людину з посади просто зараз, якщо вже виникає ризик того, що вона схильна до такої діяльності, – парирує Олександр Банчук, експерт Центру політико-правових реформ, кандидат юридичних наук. – Це просто маніпуляції».

  В інтерв'ю UA1 він проаналізував основні проблеми, які виникають в процесі переатестації, та ймовірність широкомасштабних протестних акцій колишніх міліціонерів.

  На думку експерта, на сьогодні немає жодних доказів того, що до претендентів в комісіях ставляться упереджено. А якщо такі випадки трапляються, міліціонери вправі звертатися до суду.

  «Коли вони були при посаді і їм говорили про порушення чиїхось прав, вони завжди заявляли – звертайтеся до суду, – наводить приклад Банчук. – Відповідно, вони тепер можуть вчинити точно так само й оскаржити рішення комісії в суді».

  Він вважає, що так і станеться, почнуться масові звернення колишніх міліціонерів до судів та в апарат Нацполіції, яка виступатиме відповідачем, тому слід готуватися до кропіткої юридичної роботи.

  Водночас експерт переконаний, що це не позначиться на роботі атестаційних комісій, і судові позови її не заблокують. Все буде йти своєю чергою – і переатестація, і суди.

  А щодо ймовірності масових міліцейських протестів, то Банчук вважає її вкрай низькою.

  «Це ж не той випадок, коли начальник Нацполіції одноосібно прийняв рішення всіх звільнити. Люди не пройшли тести і не відповідають потрібним критеріям, – говорить він. – Закон передбачає, що автоматичного переводу з міліції в поліцію не буде. Це положення затвердили в серпні, відповідно, люди були попереджені про це за два місяці. З юридичної точки зору тут не може бути жодних запитань. Тому я не бачу підстав для протестів по всій країні».

  Теги : Мустафа Найєм МВС Арсен Аваков мітинг реформа Антон Геращенко переатестація міліція Юрій Бутусов національна поліція Олександр Терещук хатія деканоїдзе вадим рабінович
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів