Звичка підвела. Як «горять» на хабарах люди Арсена Авакова

  23 Серпня, 2017 15:51
  Затримання на хабарі глави Поліції охорони Сергія Будника розкрило лише одну ланку корупційного ланцюга в МВС, створеного під особистим контролем Арсена Авакова

  Прохолодний вівторок 22 серпня не віщував нічого поганого для шанованого серед старожилів МВС генерала поліції третього рангу, начальника Департаменту поліції охорони Сергія Будника.

  Вранці він разом з першими особами Нацполіції урочисто покладав на Солом'янській площі в Києві квіти до меморіалу загиблим правоохоронцям, а прес-служба Поліції охорони старанно оновлювала стрічку новин фотографіями свого начальника, який бере під козирок під час цього офіційного заходу.

  А вже ближче до восьмої вечора того ж дня генералу Буднику довелося взяти участь в іншому офіційному заході вже в самому центрі Києва, на вулиці Малопідвальній, 5, де розташовується Департамент поліції охорони: слідчі ГПУ та СБУ ретельно фотографували розкладені на підлозі генеральського кабінету купюри. Загалом 96 тис. гривень – хабар, який Будник отримав за надання послуг охорони.

  Як повідомляє прес-служба ГПУ, на момент затримання вже було відомо, що глава Поліції охорони через посередника вимагав за охоронні послуги 80 тис. гривень щомісяця понад офіційний прайс. І за три літніх місяці вже встиг отримати більше 170 тис. гривень.

  Але за скупим зведенням Генпрокуратури криється не лише викриття корупції керівника Поліції охорони. Це затримання засвідчило всю абсурдність і порочність ініціативи міністра внутрішніх справ Авакова не проводити переатестацію всіх, хто служить в Поліції охорони.

  Поліція охорони на сьогодні – це виведені з-під люстрації особисто Аваковим вищі чини колишньої міліції.

  Причому Аваков не просто ініціював цей процес – це була його особиста категоричне умова під час проведення так званої реформи Нацполіції.

  У результаті Поліція охорони на сьогодні – це всі, хто за замовчуванням не зміг пройти переатестацію. Це виведені особисто Аваковим з-під люстрації вищі чини колишньої міліції. Старі хабарники-даішники, у яких не було шансу пройти поліграф. А також співробітники розформованого «Беркута», яким «не світило» витримати співбесіду під час прийому в Нацполіцію.

  Відповідно, справа Будника – лише крихітна ланка у величезному корупційному ланцюгу, що веде до кабінетів перших осіб МВС.

  Золотий генерал

  Донедавна спокій у завтрашньому дні заслуженому юристу України і кандидату юридичних наук Буднику забезпечували понад 25 років стажу в міліції, широкі зв'язки, в тому числі й заступництво глави МВС Арсена Авакова. Та ще, судячи з майна генерала, досить солідні фінансові можливості.

  Адже Сергій Іванович, який усе життя пропрацював на держслужбі з не дуже великими зарплатами, примудрився нажити будинок на більш ніж 500 кв м в елітному котеджному містечку під Києвом, за оцінками ріелторів, вартістю до 3 млн доларів. А на додачу ще три машини і кілька земельних ділянок у Києво-Святошинському районі.

  За 50 тис. доларів можна було стати керівником регіональної ДАІ, а за 100 тис. доларів перевестися до Києва.

  Правда, після 2014 року йому довелося трохи понервувати, оскільки для того, щоб продовжити службу в системі МВС, екс-даішному генералу довелося б пройти люстраційну перевірку, яку він однозначно б провалив. Тому що був керівником самостійного структурного підрозділу МВС – Центру безпеки руху та в період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року не звільнився за власним бажанням. А це ст. 3 п. 2 Закону про очищення влади – позбавлення права обіймати посади на держслужбі.

  Але недарма старався глава МВС Арсен Аваков, який розпорядився не проводити люстраційних перевірок і переатестації співробітників Поліції охорони. І Сергій Будник зручно влаштувався у кріслі керівника цього відомства, відчуваючи себе впевнено і комфортно.

  Таким чином, до 22 серпня 2017 року у генерала Будника було все для того, щоб гідно піти у відставку і зустріти старість. Саме було, оскільки якщо слідству дійсно дадуть хід і вину генерала, затриманого під час отримання хабара в 96 тис. гривень, буде доведено, то глава Поліції охорони не тільки не побачить волі на строк від восьми до дванадцяти років, але й позбудеться всього, що нажито непосильною працею. Оскільки йому інкримінують ч. 4 ст. 368 КК України (вимагання хабара службовою особою), яка передбачає конфіскацію майна.

  Втім, такий фінал закінчення служби генерала Будника був цілком закономірний і передбачуваний, адже за довгі роки служби в системі МВС генерал не раз потрапляв в корупційні скандали. Особливо за часів своєї служби в Департаменті ДАІ МВС.

  Саме тоді кудись зникли 250 тис. доларів, призначених для впровадження програми відеофіксації порушень на дорогах. А курирував напрямок безпеки дорожнього руху та впровадження автоматизованих систем відеоспостереження на дорогах саме Сергій Будник.

  У розпал хвилі рейдерства, що прокотилася по країні, саме співробітники Поліції охорони спільно з Нацполіцією супроводжували захоплення підприємств.

  Крім того, екс-даішники, які проходили переатестацію, відверто розповідали про систему поборів: інспектор щодня здавав «ліву» виручку начальнику, той передавав своєму керівництву – і так до вищих кабінетів МВС. За 50 тис. доларів можна було стати керівником регіональної ДАІ, а за 100 тис. доларів перевестися до Києва.

  Таким чином, у багаті для даішників часи Януковича через кабінети високопоставлених чинів ДАІ  проходили десятки мільйонів доларів. І саме в цей час кабінет заступника начальника Департаменту ДАІ МВС займав Сергій Будник.

  Але в 2015 році, коли про повернення на дороги України екс-даішників, перейменованих в Дорожню поліцію, мова ще не йшла, генерал вирішив терміново перекваліфіковуватися на фахівця у галузі охорони і очолив відповідний департамент. Який, до речі, виявився не менш хлібним місцем, ніж колишня ДАІ.

  Вигідне співробітництво

  Офіційно Поліція охорони захищає приміщення від зазіхань злочинців та займається охороною людей. Для цього є встановлений прайс, але як виявилося, для потреб Будника цього не вистачало. Тому генерал налагодив ланцюжок додаткових поборів за охоронні послуги, на чому й погорів.

  Хоча ще раніше його підлеглі вже засвітилися в іншій схемі заробітку: у розпал хвилі рейдерства, що прокотилася по країні, саме співробітники Поліції охорони спільно з Нацполіцією супроводжували захоплення підприємств.

  Схема була вибудувана чітко: спецпідрозділи Нацполіції давали можливість рейдерам увійти на підприємство, всіляко блокуючи працівників і власників, нібито щоб уникнути сутичок.

  А потім на захоплений об'єкт заходили співробітники Поліції охорони, приймаючи його під свій контроль і не даючи зайти справжнім власникам. Наприклад, так було організовано захоплення Житомирської кондитерської фабрики «ЖЛ».

  Тоді саме підлеглі Будника незаконно, за фіктивним договором, взяли під охорону захоплене тітушками підприємство, а глава Поліції охорони горою став на їх захист.

  Кримінальне провадження можуть перекваліфікувати у перевищення службових повноважень, і генерал відбудеться штрафом, приблизно рівним сумі хабара.

  До речі, саме за цим епізодом у червні Печерський суд Києва зобов'язав Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру відкрити кримінальне провадження стосовно Сергія Будника.

  Попри це, генерал болісно і вкрай агресивно сприймає будь-які натяки на те, що ввірене йому відомство працює не зовсім по закону. Наприклад, Будник не посоромився погрожувати журналісту, який опублікував розслідування про корупцію в Поліції охорони і ймовірну причетність до неї особисто глави цього відомства.

  Таким чином, за бажання на генерала можна зібрати не один том кримінальних справ. Тепер головне питання лише в тому, чи таке бажання буде, оскільки є варіанти.

  Пішак у великій грі

  Затримання Будника, який є людиною Арсена Авакова, збіглося з активізацією переговорів між ББП і «Народним фронтом» про створення єдиної політичної сили.

  Те, що такі переговори ведуться, не приховують ані представники президентської партії, ані соратники Арсенія Яценюка. Втім, як і те, що переговори йдуть дуже важко, тому що закляті друзі ніяк не можуть вирішити, на чиїх умовах це об'єднання відбудеться.

  Зараз кожен тягне ковдру на себе, і щоб зробити партнерів по коаліції більш поступливими, застосовується низка «стимулів».

  Наприклад, «фронтовикам» продемонстрували, з якою легкістю з-під їхнього контролю можуть піти найбільші держпідприємства з мільярдними потоками, як це було з «Укрзалізницею»: одним розчерком пера прем'єр Гройсман вивів УЗ з-під контролю міністра від НФ Володимира Омеляна і перепідпорядкував Кабміну.

  Ще одним стимулом для Яценюка стала кримінальна справа проти його основного фінансиста Миколи Мартиненка. І зараз дуже багато факторів свідчать, що Сергій Будник – лише черговий пішак у цій грі. Демонстрація того, наскільки легко люди Авакова можуть злетіти зі своїх посад. Але так само легко за певних умов можуть і повернутися.

  Коли БПП і НФ домовляться, цілком може виявитися, що справа Будника, яким зайнялася ГПУ, – це підслідність НАБУ. У такому разі розслідування з приводу хабара просто розвалиться.

  Зрештою кримінальне провадження можуть перекваліфікувати, наприклад, у перевищення службових повноважень, і генерал відбудеться штрафом, приблизно рівним сумі хабара. А можливо, ще й в плюс вийде. Далі, як зазвичай у таких випадках, Будника переведуть на підвищення в інший департамент МВС.

  За будь-якого вирішення справи генерал не програє. Програють звичайні українці, залишені один на один зі збудованою главою МВС Арсеном Аваковим корупційною системою нагляду і придушення, яка гордо іменується Національна поліція України.

  Теги : МВС Арсен Аваков БПП Народний Фронт поліція охорони Сергій Будник
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів