Зрозуміти Путіна, або як на Заході російську політику виправдовують

  3 Квiтня, 2015 15:00
  Ні для кого не секрет, що чимало європейців підтримують політику Путіна щодо України. У німецькомовному просторі для них навіть вже спеціальний термін вигадали. Їх охрестили путінферштеєрами (Putinverstehers), якщо дослівно перекладати, то це — ті, хто розуміють Путіна. При чому, «розуміти» його путінферштеєри можуть як частково, так і повністю. Ми намагалися розібратися, які типи цих «розуміючих» є серед європейців і що змушує цих людей відхрещуватися від демократичних цінностей і підтримувати політику країни-агресора.
  UA1/Юліана Матусова

  Тільки бізнес і нічого особистого

  «Я розумію дії російського президента і вважаю, що він усе робить правильно. Люди в Криму обрали Росію і мають змогу нормально жити, якщо б Росія не втрутилася, то Крим міг би бути Донбасом 2», – імпульсивно ділиться своїми міркуваннями австрійський бізнесмен Вольфганг. Так, він має право на власну думку, тільки от варто зауважити, що чоловік вже багато років працює на російському ринку і погіршення економіки країни на якій він «заробляє», йому, ну аж ніяк не вигідне. Сам Вольфганг вже не раз нарікав, що його бізнесові справи ідуть не так добре, як раніше, але у цьому, на його думку, винна аж ніяк не Росія, бо на неї, на бідолашну, Євросоюз наклав ці «необґрунтовані» санкції. До чого тут взагалі економіка і чому «через якусь війну у якійсь Україні» мають зменшуватися його прибутки, бізнесмен відверто не розуміє.

  Небезпідставність думки про те, що «розуміти» путінську політику на Заході змушують бізнес-інтереси, підтверджує також один із засновників громадсько-політичної організації «Європейська Україна» у Відні (Австрія) Сергій Вайнагій: «Аргументи, що в Україні через агресію помирають люди, на європейців, котрі розуміють Путіна, не діють, а з іншого боку чому б вони мали діяти, адже то не їхня країна, не їхня війна, не їхні люди, а з Росією у них бізнес. Відповідно, після застосування санкцій, оберти бізнесу спадають, а деякі навіть змушені закривати свої фірми у Росії».

  Важливо розуміти, що ці путінферштеєри часто — це непросто поодинокі бізнесмени, які намагаються усіма правдами й неправдами врятувати свій малий чи середній бізнес, а це люди із прихованими бізнес-інтересами. Значний відсоток їх становлять політичні верхівки тих чи інших Європейських країн. Вони входять до провладних партій і репрезентують офіційні позиції своїх держав. Публіцист і науковець Юрко Прохаськонині досліджує у Відні, чому путінська пропаганда так дієво впливає на європейську аудиторію. Він вважає, що Кремль просто «купує» собі таку позицію деяких країн Європи: «Тепер ми вже набагато чіткіше бачимо, що є цілі уряди в Європі, які є корумповані Москвою, скажімо, як грецький уряд, який просто роками знаходиться на утриманні Кремля. Або якщо не цілі уряди, то члени цих урядів, або ж окремі політичні рухи, або партії, як французька партія «Національний фронт», наприклад, яка просто живе з кремлівських грошей». Це найнебезпечніший вид путінферштеєрів, бо вони мають силу ухвалювати політичні рішення, від яких залежить підтримка, або не підтримка України на міжнародній арені.

  Першу хвилю економічних санкцій проти Росії Австрія підтримала, але далі, швидше за все, якщо буде потреба, діло не піде. У своєму коментарі австрійській газеті Österreich канцлер Австрії Вернер Файман сказав, що не схвалює ейфорії багатьох в ЄС щодо успіху санкцій проти Росії, також він наголосив, що не бачить причин для радощів, оскільки «б’ючи» по російській економіці санкціями Європа пиляє сук, на якому сидить.

  На початку року вже з’являлися численні повідомлення про те, що австрійський бізнес у Росії може почати скорочуватися, зокрема про це заявив такий гігант, як Райфайзенбанк (RaiffeisenBank).

  Хто винен? – Америка!

  «Розуміти Путіна» тільки для того, щоб об’єднатися проти «найбільшого зла» — Америки. Таких путінверштеєрів у Австрії, та й взагалі у Європі, більшість. Не раз доводилося чути, щось на кшталт: «Майдан був організований і проплачений Америкою», «Війна на Донбасі вже давно закінчилася б, якби не Америка» і таке подібне. У Європі є досить багато америконенависників і це факт. Юрко Прохасько пояснює чим може бути викликана така неприязнь австрійці і німців до США: «У німецькому випадку, антиамериканізм може означати просто образу на Америку за те, що вона знищила свого часу Німецьку імперію, їхній рай», – крім того дослідник додає, що європейці ненавидять Сполучені Штати ще через низку абсолютно різних причин: починаючи від страху перед глобалізацією і закінчуючи елементарним шовінізмом.

  «Ми маємо класичний випадок того, що називається «зсунення». Тобто коли я собі не дозволяю гніватися на справжнього агресора, у цьому випадку на Путіна, тоді я свій гнів, зміщую на слабшого, а слабшим компонентом тут, ясна річ, є Україна. А потім треба піти ще далі і сказати, що це не Україна винна, що вона є занадто нікчемною, щоб до такого додуматися, і це значить, що справжнім ворогом є хтось, хто є рівний Росії, а це може бути тільки Америка», – пояснює логіку деяких європейців пан Прохасько.

  У тому, що на Сході України орудують повним ходом легіони НАТО, а у Києві, в Адміністрації Президента замість Порошенка засідає Обама, такі путінферштеєри не сумніваються. Крім того, усе це ще й вдало змішується із поширеними тезами російської пропаганди про фашизм в Україні, тоді розгублені пересічні європейці вже остаточно починають вірити у «теорію змови».

  «Вони сильно незадоволені створеними у нас батальйонами і вони закидають аргументи, якщо у нас АТО, то чому у ній задіяні якісь ще незрозумілі батальйони, як, приміром, «Азов» чи «Правий сектор»? Їх передусім дуже лякає їхня символіка. Вони ставляться до цього з великою підозрою. Кажуть, як таке може бути, що люди можуть створювати якісь батальйони та йти вбивати, нехай, навіть, терористів. Ось так вони і стають Putin-Versteher», – продовжує ділитися своїми спостереженнями Сергій Вайнагій. Слід також не забувати, що в Європі є численна кількість людей, які прагнуть, щоб Європейська Унія зникла, щоб вона розвалилася. Ці люди дуже хотіли б повернутися до цього «передунійного» існування, коли були окремі держави, з власними кордонами, з власною грошовою одиницею, з власною політикою: «Ось вони бачать у Путіні свого природного союзника, бо він також хоче послабити і зруйнувати Європейську Унію», –додає Прохасько.

  За покликом серця

  Остання група європейських путінферштеєрів є справді автентичною. Як правило, це люди із будь яким європейським паспортом, але із російським корінням. І, не зважаючи на те, що в Росії вони були, у кращому разі, ще у далекому дитинстві, ці «теплі почуття до Батьківщини» збереглися й донині, і вони нарешті знайшли можливість показати Заходу свій патріотизм.

  «У таких людей просто залишилася ще ця «імперська любов» до Батьківщини і вони вважають, що, щоб не відбувалося в Україні, це не є російською агресією, а є громадянською війною», – каже Сергій Вайнагій. Цей парадокс логічно пояснити важко, бо якщо людина так любить і пишається своєю країною, чому ж тоді вона переїздить закордон у пошуках кращого життя?! Таких «патріотів» особливо часто можна помітити під публікаціями про Україну у австрійській і німецькій пресі. Таку «хвилю обурення», яку вони там здіймають, на жаль, українці здійняти не можуть, і навіть, не можуть себе захистити, бо сили у цій інформаційній війні між нашими країнами, як відомо, далеко не рівні. Таких «недоєвропейців» можна легко вирахувати, бо вони, як правило, мають питомо російські імена і німецькі прізвища, як свідчення їхнього вже тривалого перебування у Європі.

  Слід також не забувати, що серед таких путінферштеєрів трапляється чимало кремлівських тролів. У процесі свого дослідження Юрко Прохасько неодноразово зіштовхувався із таким явищем, адже «солдати російської пропаганди» можуть поширювати її не тільки російською мовою: «Важливо розрізняти справді пропутінські настрої та імітацію цих настроїв, яка виявляє себе у цілій армії ботів і тролів, які пишуть нібито від імені людей у Європі якісь коментарі».

  Звісно ж, головною причиною «розмноження» путінферштеєрів на Заході є активна і дієва російська пропаганда, яка вже почуває себе у європейському медіапросторі, прямо як вдома і з кожним днем «народжує» все нових і нових прихильників політики Кремля. Багатьох європейців долучитися до лав «розуміючих Путіна» змушує елементарний страх перед можливістю війни. Вони вірять, що саме путінська Росія гарантує зберігання цього статусу-кво, зберігання миру, навіть якщо цей мир буде ціною «не миру» в іншій країні.

  Теги : Україна Путін
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів