Золото партії. Як заробляє одна з головних політсил

  5 Серпня, 2016 12:14
  Скандал навколо керівництва Одеського припортового заводу продемонстрував, яка партія не хоче випускати зі своїх рук тіньовий бізнес, що приносить мільйони доларів

  Екс-заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе 14 липня поділився на своїй сторінці в Facebook новиною, яку на той момент знало вузьке коло осіб: «За наявною у мене інформацією, НАБУ сьогодні затримало двох представників київських кланів, причетних до махінацій у ОПЗ, – Перелому і Щурікова, – написав він. – Можу гарантувати, що згадані два фігуранти – дріб’язок у порівнянні з великими закулісними «китами», яким, безумовно, буде неприємно чути сьогоднішню новину про затримання».

  Кому саме стало «неприємно», з'ясувалося вже наступного дня. Арештом першого заступника голови правління ОПЗ Миколи Щурікова і голови Наглядової ради цього ж підприємства Сергія Переломи занепокоїлася лиш одна політична сила.

  Представники партії Арсенія Яценюка «Народний фронт» всі як один стали на захист цих двох фігурантів кримінального провадження щодо розтрати понад 205 млн гривень.

  До суду, де розглядали обрання запобіжного заходу Переломі та Щурікову, приїхали близько десятка нардепів від НФ на чолі з Миколою Княжицьким, Павлом Пинзеником і Юрієм Березою, які вимагали віддати заарештованих їм на поруки.

  А кадри відео, на якому їх однопартієць Євген Дейдей з лайкою і кулаками кидався на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, з'явилися на всіх телеканалах країни.

  Потім одна за одною посипалися офіційні заяви представників НФ про те, що арешти – це лише спосіб зірвати заплановану приватизацію підприємства. А на роль винуватця цієї схеми призначили особистого ворога Яценюка – голову Одеської області Міхеіла Саакашвілі. Арешти назвали безпідставними, а основна їх мета, як запевняли «фронтовики», – відвернути іноземних інвесторів від цього активу.

  Контроль над підприємством свого часу отримали саме люди з «Народного фронту»: призначення Сергія Переломи до Наглядової ради ОПЗ пов'язують з Пашинським, газ на завод поставляла близька до Мартиненка компанія, реалізовувала продукцію ще одна структура, теж пов'язана з його ім'ям.

  Така наполегливість і заклопотаність справою ОПЗ представників виключно «Народного фронту» зайвий раз підтвердила давно поширювану інформацію про те, що Одеський припортовий входить до сфери інтересів саме цієї партії. І вона ставиться до вказаного держпідприємства, як до своєї власності.

  У зв'язку з цим фігурували прізвища близького до Яценюка екс-нардепа Миколи Мартиненка, який пішов з парламенту через корупційний скандал, що розгорівся навколо нього. А також заступника голови парламентської фракції НФ Сергія Пашинського.

  Схема на три мільярди

  Тривалий час ОПЗ вважався збитковим, хоча фінансові аналітики стверджують, що цей показник міг бути фіктивним. Видання «Економічна правда» наводить аргументи глави інвесткомпанії «Concorde Capital» Ігоря Мазепи, який підрахував, що з рахунків підприємства, ймовірно, систематично виводилися великі суми.

  «Ми сіли і порахували, якою була ринкова ціна на газ в той момент і якою була ринкова ціна на аміак, сечовину, селітру – продукцію, що її випускало підприємство, – розповів експерт. – Це все біржові товари. Також ми подивилися ринкову ціну на перевалку російського аміаку, який йде з Тольятті. Ми дійшли висновку, що, найімовірніше, у 2014 році завод заробив $90 млн проти 600 млн гривень офіційних збитків. Те ж саме ми зробили і за 2015 рік. Ми припускаємо, що компанія мала принести $50 млн проти $8 млн офіційно показаних».

  Якщо виходити з цих розрахунків, то тільки за два роки в тінь було виведено грандіозну суму в перерахунку на гривні 3,3 млрд гривень – $90 млн в 2014-му і $42 млн в 2015-му.

  Водночас контроль над підприємством отримали саме люди з «Народного фронту»: призначення Сергія Переломи до Наглядової ради ОПЗ пов'язують з Пашинським, газ на завод поставляла близька до Мартиненка компанія, реалізовувала продукцію ще одна структура, теж пов'язана з його ім'ям.

  Таким чином, верхівка НФ забезпечила собі свого голову правління, контроль над фінансами підприємства, поставками газу і продажем готової продукції.

  «Фронтовики» використовують зрив приватизації у власних інтересах – за будь-яку ціну зберегти контроль над підприємством.

  Організацію тіньового заробітку на ОПЗ в пресі вже встигли охрестити «схемою Яценюка-Мартиненка-Пашинського». А Саакашвілі прямо заявив, що гроші йшли депутатам НФ і екс-прем'єру Яценюку:

  «Перелому було призначено сюди за особистим розпорядженням Яценюка. Він був бізнес-партнером Мартиненка і Жванії. Він би не зміг провести цю комбінацію з газом, якби не працював у відомстві, пов'язаному з нафтою і газом, і водночас не був би головою наглядової ради ОПЗ. Тобто заздалегідь ті, хто його призначав, прекрасно знали, для чого його сюди надсилали».

  Тож не дивно, що саме «фронтовики» відчайдушно захищають цей актив, намагаючись зберегти над ним повний контроль. Ще під час роботи в ГПУ розслідувати зловживання на зазначеному держпідприємстві почав Сакварелідзе.

  Це розслідування дивним чином збіглося з піком звинувачень у корупції на його адресу, а озвучували їх представники НФ. Насамперед близька до Пашинського Тетяна Чорновол та її однопартієць Євген Дейдей, який підписував петицію про зняття Сакварелідзе з посади.

  «Під час роботи в Одеській прокуратурі ми з командою почали активно займатися справою по ОПЗ, але, на жаль, з об'єктивних причин не змогли завершити її, оскільки нашу діяльність паралізували моїм звільненням», – підтверджував Сакварелідзе.

  Нинішня активність нардепів з НФ показує, що цього разу відступати вони також не мають наміру і захищатимуть свої бізнес-інтереси будь-якими можливими способами.

  Перший крок вже зроблено: головним фігурантам справи Переломі та Щурікову замінили перебування в СІЗО на домашній арешт. Глава Національного антикорупційного бюро Назар Холодницький з цього приводу заявив: «Умови домашнього арешту створюють можливість для підозрюваних знищити або приховати докази, впливати на свідків і підлеглих працівників та не дають стовідсоткової гарантії від втечі – так, як це зробив колись один сумнозвісний ректор і не тільки він».

  Контроль за будь-яку ціну

  Зараз депутати з НФ активно розганяють інформацію, що Саакашвілі та Холодницький зірвали приватизацію ОПЗ, яка була призначена на 26 липня, але так і не відбулася. У результаті держбюджет втратив близько 15 млрд гривень – за таку суму мали намір продати завод.

  Однак фінансові аналітики стверджують, що справжні причини провалу приватизації зовсім не в арештах. Потенційних інвесторів бентежить борг заводу перед компанією Дмитра Фірташа Group DF, відсутність податкових пільг, обмеження на виведення дивідендів, а також політичні й економічні ризики сьогоднішньої України.

  У кращому разі справа закінчиться арештами дрібних і несамостійних у своїх діях чиновників та співробітників ОПЗ. А організаторам і основним одержувачам неврахованої виручки арешти не загрожують.

  Проте «фронтовики» використовують зрив приватизації у власних інтересах – за будь-яку ціну зберегти контроль над підприємством. В активну фазу інформаційної війни вступили підконтрольні цій політсилі медіа. Зокрема один з телеканалів, який пов'язують з членом НФ міністром МВС Арсеном Аваковим.

  «Виявляється, що на Одеському припортовому заводі все було чудово, і завод процвітав завдяки призначеним людям Мартиненка-Яценюка і компанії, – прокоментував Сакварелідзе у себе в Facebook один з останніх телесюжетів щодо ОПЗ. – І все пішло наперекіс лиш після того, як у справу втрутилися кровожерливі грузини, які не лише розкрили старі добрі корупційні схеми, а фактично допомогли затримати винних. Цей сюжет тільки підтверджує, що ці схеми не те, що не хвилювали міністра МВС і його однопартійців, а дуже навіть їх цікавили».

  Холодницький з цього приводу налаштований рішуче – він має намір довести провину корупціонерів і домогтися справедливого вироку суду. Проте це буде можливо виключно за умови, що фігуранти справи не зникнуть з-під домашнього арешту.

  «Прокурори, процесуальні керівники САП роблять все, щоб довести кримінальне провадження щодо розтрати майна державного Одеського припортового заводу до судового розгляду та вироку. Але зараз важливо, щоб підозрювані не втекли з країни і постали перед судом, – заявив він. – Прокурорська практика і десятирічний досвід неодноразово доводили, що численні запевнення і клятви підозрюваних не стають їм на заваді для подальшої втечі, тому сподіваюся, що це кримінальне провадження стане винятком і нам не доведеться в майбутньому повторно звертатися до суду з відповідним клопотанням через відсутність підозрюваних» .

  Водночас Саакашвілі вважає, що в кращому разі справа закінчиться арештами дрібних і несамостійних у своїх діях чиновників та співробітників ОПЗ. А організаторам й основним одержувачам неврахованої виручки арешти не загрожують.

  «Яценюк, коли він йшов у відставку, заручився гарантіями. Йому призначили заступника генпрокурора і водночас Авакова залишили міністром внутрішніх справ як гарантію того, що Яценюка ніхто не чіпатиме», – переконаний Саакашвілі.

  Теги : корупція ГПУ Саакашвілі Арсен Аваков суд завод Group DF Арсеній Яценюк сакварелідзе приватизація микола мартиненко сергій пашинський Народний Фронт НАБУ княжицький Береза Юрій спеціалізована антикорупційна прокуратура ОПЗ пинзеник євген дейдей Сергій Перелома Микола Щуріков
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів