Знати в обличчя: хто врятував підозрюваних у корупції нардепів

  12 Липня, 2017 11:47
  Епопея зі зняттям недоторканності з п'яти депутатів показала панічний страх нардепів перед «реформованою» українською правоохоронною системою

  Такої пишномовності й пафосу, що точився з трибуни парламенту протягом п'яти годин вечірнього засідання 11 липня, Верховна Рада не знала за всю свою історію з моменту проголошення Незалежності.

  Олесь Довгий, який цитує вірші свого дідуся і який є підозрюваним у дерибані київських заповідних земель на мільйони гривень за часів Леоніда Черновецького.

  Андрій Лозовий, який закликає в свідки самого Бога та клянеться своєю кришталево чистою совістю, але не в змозі пояснити мільйони готівки.

  Проникливе прохання судимого за розбій, а потім незрозумілим чином розбагатілого Євгена Дейдея, який з виглядом винного школяра просить депутатів голосувати за скасування недоторканності «по совісті».

  Борислав Розенблат, підозрюваний в організації великомасштабних махінацій з видобутком бурштину, дбайливо нагадує колегам про те, що агент під прикриттям коли-небудь може з'явитися і в їхніх кабінетах.

  А також його колега по звинуваченню Максим Поляков, який доводить, що він і бурштин – це взагалі два взаємовиключних поняття.

  І в доповнення до цього всі парламентські фракції, які пройшли до Верховної Ради під гаслом загального зняття депутатської недоторканності, але вчепилися за цей привілей мертвою хваткою, не здаючи ні своїх, ні чужих – бо хтозна-як воно потім в майбутньому обернеться?

  Це парламентське шоу зайвий раз продемонструвало негласну позицію депутатського корпусу про те, що є два сорти українців.

  Перший сорт – чотири сотні депутатів, які знаходяться над законом і навіть за 100%-ної доказової бази їхніх злочинів недоступні ні слідчим, ні судам.

  Другий сорт – сорок мільйонів громадян, які перебувають під законом. Кожного з них можна заарештувати в будь-який час за будь-яким, навіть найсміхотворнішим звинуваченням. І вони зобов'язані доводити, що не скоювали того, що їм інкримінують, інакше – в'язниця.

  Також це знакове засідання парламенту ще раз продемонструвало панічний страх нардепів зіткнутися з «реформованою» прокуратурою і «оновленими» незаангажованими судами, з якими щодня стикаються тисячі не захищених депутатською недоторканністю українців.

  І найголовніше, влаштований у парламенті цирк зі зняттям недоторканності лише з п'яти депутатів остаточно продемонстрував, що в Україні не діє поняття «закон один для всіх». Закони під страхом покарання зобов'язані виконувати тільки виборці, а депутати вище усієї цієї мишачої метушні.

  Цинізм ситуації в тому, що зняття недоторканності з депутата не означає його автоматичного арешту і супроводження до в'язниці в очікуванні обвинувального вироку, та не є визнанням його провини. Це всього лише дозвіл слідчим викликати підозрюваного на допит і проводити інші слідчі дії.

  Але навіть на це у депутатів не вистачило духу, надто страшно їм опинитися в руках у українського правосуддя. А оскільки якісь залишки інстинкту самозбереження у депутатського корпусу ще живі, нардепи спробували красиво виплутатися зі складної і негарної ситуації давно перевіреними методами.

  Договір дорожче грошей

  А давайте будемо розглядати питання про зняття депутатської недоторканності з п'яти підозрюваних нардепів в останній день перед відходом на канікули?

  З такою пропозицією виступили представники ефемерної парламентської більшості – БПП і «Народного фронту». Тобто, це коли вже квитки на курорт куплено, плавки і крем для засмаги у валізі, а дружина телефонує щопівгодини з питанням «коли ти вже будеш?». Підсумки такого засідання були більш ніж очевидні. Але як не дивно, пропозиція не пройшла.

  У здивуванні й очікуванні потрібних інструкцій, по якій кандидатурі «на виліт» і як саме голосувати, вималювалося чергове рішення: генпрокурор у відрядженні, а без нього подання про зняття депутатської недоторканності розглядати не можна.

  Спікер Андрій Парубій, який зазвичай вільно поводиться з регламентом, заявив, що в цьому разі він буде дотримуватися «кожної букви і коми регламенту». А в кулуарах парламенту вже обговорювали, що буде добре, якщо розглянуть хоча б двох-трьох кандидатів на позбавлення недоторканності.

  Але і цей варіант провалився, коли о четвертій вечора в парламенті з'явився генпрокурор Юрій Луценко і глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

  Ось тут депутати й розгубилися: одна справа в передвиборчій програмі та на телебаченні розповідати, що вони кістьми ляжуть за зняття недоторканності, й узагалі, це в передвиборчій програмі їхньої політичної сили написано. І зовсім інша – реально голосувати в залі, коли розумієш, що підсумки твого голосування доступні онлайн і всі його побачать.

  Тому з такими страхами народні обранці почали боротися вже давно звичними і відпрацьованими за багато років роботи парламенту методами: під час голосування сильно захотілося в туалет або ковтнути водички потрібно, а то від хвилювання в горлі пересохло. Ну й зрозуміло, варіанти «утримався» і «не голосував» також ніхто не відміняв.

  У результаті такої злагодженої роботи фракції, що виступають за тотальне скасування депутатської недоторканності начебто й голосують, але не повним складом, не даючи рівно стільки голосів, щоб рішення не пройшло.

  Особливим цинізмом відзначилися «радикали»: заявляючи, що виступають за зняття недоторканності взагалі з усіх депутатів, вони вберегли свого Андрія Лозового і «чужого» Євгена Дейдея, а також не дали голосів за арешт Розенблата і Полякова.

  Причину таких маневрів у запалі словесної перепалки з Юрієм Луценком виклав сам Олег Ляшко: «Шановний генеральний прокурор, чому ви подаєте подання, чому президент Порошенко через день намагається мене умовити голосувати то за один закон, то за другий, то за третій? Хлопці, ви не зрозуміли однієї простої істини: Ляшко і його команда, ми не піддаємося на шантаж».

  Тобто лідер «радикалів» визнав, що практично щодня отримує інструкції від президента, як голосувати в залі але, мовляв, на шантаж не піддається. Хоча підсумки голосування підопічних Ляшка свідчать зовсім про інше.

  На допомогу захисникам недоторканності нардепів очікувано прийшли екс-регіонали з Оппоблоку, «Відродження» та «Волі народу» – їм не вперше підігравати провладним парламентським фракціям, незважаючи на те, що вони, нібито, антагоністи.

  Підсумком такої злагодженої роботи стало зняття недоторканності лише з двох нардепів, які самі про це попросили – з Олеся Довгого («Воля народу») і Борислава Розенблата (екс-БПП), а також з подільника Розенблата Максима Полякова.

  Водночас затримання і арешт Полякова та Розенблата депутати одностайно провалили. Хто знає, на кого ГПУ готує наступне уявлення? Тим більше, що Луценко вже анонсував нову порцію претендентів на зняття недоторканності.

  Тому діє принцип «сьогодні здаси його – завтра здадуть тебе». Тому й не здають. Ніхто з депутатів не хоче приміряти на себе всю красу «реформованої» правоохоронної системи.

  Депутатам – все, українцям – закон

  «Те, що зараз відбувається, мені дуже нагадує часи Януковича. Спочатку теж люди обурювалися мовчки, в Facebook. Потім почали виходити на нечисленні акції, а потім невеликі струмочки невдоволення переросли в море гніву», – так з трибуни парламенту прокоментував епопею зі зняттям депутатської недоторканності нардеп Єгор Соболєв.

  Щоб не доводити людей, віднесених парламентом до категорії другосортних, до крайньої точки кипіння з неконтрольованим викидом агресії на вулицях країни, нечисленні прихильники скасування депутатської недоторканності пропонують наступне.

  У Конституції України скасувати статтю 80, яка обумовлює зняття депутатської недоторканності виключно за згодою парламенту.

  Щоб провести такі зміни в основний закон, необхідно зібрати за цю ініціативу 150 депутатських підписів для запуску розгляду питання у Верховній Раді. І цей процес в парламенті вже стартував.

  Ось тільки на сьогодні під ініціативою підписалися всього 86 депутатів. Для повноти картини не вистачає ще 64 голосів. Але, попри гучні заяви всіх без винятку парламентських фракцій про необхідність скасування недоторканності, цих голосів немає. Занадто бояться депутати: а раптом ініціатива пройде, що тоді? Зустрічі зі слідчими? Судові засідання? А, може, ще й вирок?

  Ось і немає підписів. І в цьому складі парламенту, найімовірніше, не буде. Хто з депутатів добровільно захоче відповідати за свої витівки у вигляді ухилення від сплати податків на мільйони гривень, хабарництва або незаконного збагачення на ті ж мільйони?

  А ви й далі побоюйтеся прострочити платіж за комуналку, а то в суд подадуть за несплату. Не забувайте, ви ж підзаконний другий сорт.

  Теги : ГПУ Верховна Рада Порошенко недоторканність суд Ляшко Радикальна партія прокурор БПП Юрій Луценко Народний Фронт єгор соболєв Андрій Лозовий Назар Холодницький Борислав Розенблат генпрокурор максим поляков євген дейдей Олесь Довгий
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів