Заявка на владу. Антикорупційний форум як новий політпроект

  24 Грудня, 2015 15:15
  Презентація нового громадсько-політичного руху та анонс масштабного просування своїх ідей по всій країні – UA1 про підсумки Антикорупційного форуму

  Всього п'ять днів підготовки, близько мільйона гривень, зібраних за два з половиною дні усіма прихильниками та 6 200 зареєстрованих учасників – такими є головні цифри Антикорупційного форуму, що відбувся у Києві.

  Протягом трьох з половиною годин активісти, волонтери та представники партій різних ідеологій та напрямків, які зібралися у столичному Міжнародному виставковому центрі, обговорювали шляхи подолання головної української біди.   «Попросіть мене перерахувати три основні проблеми України – я, не замислюючись, скажу: корупція, корупція і ще раз корупція», – заявив організатор форуму Міхеіл Саакашвілі.

  Він як завжди красномовний, з розумінням і посмішкою ставиться до прохань зробити з ним селфі. На лацкані його піджака красується великий круглий значок з написом «Український рух за очищення», що відразу ж навіває думки про партійний з'їзд нової політсили, хоча сам організатор форуму це спростовує.

  «Сама зустріч була структурована не як збори якоїсь політичної сили, – заявив Саакашвілі зі сцени. – Сам формат абсолютно не схожий на збори або з'їзд політичних сил, куди збираються просто слухати лідерів, політиків, міністрів, куди їх зганяють різними обіцянками. Ми – справжні».

  Однак перед закриттям форуму організатори все ж озвучили появу нового громадського руху та анонсували його просування по всій країні.

  Правила боротьби

  Особливістю київського форуму стало те, що він зібрав різнопланову публіку: невелику частину експертів, які пропонують конкретні кроки боротьби з корупцією, і величезну кількість активістів, готових до цієї боротьби долучитися.

  Саме тому результат був неоднозначним – багато емоцій, викликаних невдоволенням нинішнім урядом, політичних гасел і прокламацій, але мало конструктивних пропозицій.

  Найчастіше зі сцени звучало те, що народ прагнув почути: довічне з конфіскацією без права амністії за корупцію, скасування недоторканності для всіх категорій – президента, нардепів, суддів. Особливо бурхливі оплески зривало перерахування всіх бід українського народу, в яких винні олігархи.

  «Попросіть мене перерахувати три основні проблеми України – я не замислюючись скажу: корупція, корупція і ще раз корупція», – Саакашвілі.

  За цими емоціями малопоміченим залишилися конкретні пропозиції, як змінити ситуацію на краще.

  Приміром, ліквідувати формування уряду за принципом партійних квот, що неминуче веде до корупції у владі. Об'єднати під одним антикорупційним брендом громадські організації та волонтерські ініціативи на національному, регіональному та місцевому рівнях.

  Крім того, запровадити реформи, які б створили простір, де навіть найзапекліший корупціонер просто не зміг би брати хабарі, як це зробили в Грузії.

  Причому такі пропозиції вже напрацьовані в так званому Одеському пакеті реформ, розробленому українсько-грузинською командою глави ОДА Саакашвілі.

  Але про те, як реформи реалізуються в Одесі та області, які проблеми у зв'язку з цим виникають і що вже вдалося зробити, на жаль, не було сказано ні слова.

  Всі професійні дискусії збивалися на «Саакашвілі в прем'єри» та необхідність формування в Україні нової політичної сили.

  Програма мінімум

  Провісником зародження нової української партії став спіч Саші Боровика, члена команди Саакашвілі.

  «У 90-х роках я жив у Празі, коли всі демократичні сили об'єдналися в Чехословаччині, назвали свою організацію «Громадянський форум», – навів він приклад. – Вони разом через якийсь час вийшли на вибори, вони їх виграли. Потім розділилися на європейські партії, побороли корупцію, вступили в Європейський союз. І я дуже сподіваюся, що сьогоднішній захід дасть початок якійсь такій події, де продемократичні антикорупційні сили об'єднаються і стануть політичною силою. Тому що боротьба з корупцією – це політична боротьба».

  Те, що може зробити Міхеїл Саакашвілі, якщо він стане прем'єром, – це почати змінювати регуляторні механізми в Україні.

  Цю ідею в своїх виступах послідовно просували багато запрошених експертів.

  «Потрібно об'єднатися для того, щоб адекватні люди зайшли не лише до місцевих рад, але й до парламенту, сформували нормальний технократичний уряд, який буде підзвітним народу України, – заявив нардеп Дмитро Добродомов. – Це наша головна мета, і я дуже сподіваюся, що цього разу ми відкинемо всі амбіції – свої власні та політичні».

  На думку експертів, які брали участь у форумі, особистість Саакашвілі для такого об'єднання підходить якнайкраще.

  «Необхідно згуртуватися навколо Саакашвілі, який не має гріхів в Україні, друзів і родичів, переплетених в корупційних схемах, – запропонував екс-глава СБУ генерал Олександр Скіпальський. – І він веде за собою команду, в яку повірять наші люди».

  «Те, що може зробити Міхеіл Саакашвілі, якщо він стане прем'єром, – чого я йому, чесно кажучи, бажаю, – почати змінювати регуляторні механізми в Україні, – погоджувався російський мільйонер Євген Чичваркін, який навесні вже пропонував свої послуги діючому уряду. – Два роки по суті нічого не змінювалося. Все робиться для того, щоб отримати нову подачку з Євросоюзу та намагатися виконати потім їхні вимоги. З цією корупційною системою і з цими особами нічого далі не буде, рухатися неможливо».

  Уряд і правоохоронні органи не справляються із завданням боротьби з корупцією. Ми оголошуємо про створення «Руху за очищення».

  А підсумковий виступ Саакашвілі, став, по суті, озвученою передвиборчою програмою. Він окреслив основні сфери для негайного проведення реформ. І основний меседж – кардинальні революційні зміни.

  Податкова революція – різке зниження податків і значне скорочення їх кількості.

  Адміністративна революція – радикальне скорочення бюрократії за принципом «немає контролю – немає корупції» та масове залучення нових кадрів.

  Митна революція – перегляд ставок, митне оформлення протягом 24 годин без жодних посередників та за час від 15 до 60 хвилин максимум.  Крім того Саакашвілі пропонує провести тотальну приватизацію, щоб позбавити підприємства державного контролю, спростити ведення бізнесу, прискорити перетворення системи оборони відповідно до стандартів НАТО та організувати широкий фронт боротьби з корупцією.

  Підсумкові тези форуму озвучили представники оргкомітету: «Уряд і правоохоронні органи не справляються із завданням боротьби з корупцією. Ми оголошуємо про створення «Руху за очищення». Він відкритий для всіх, хто поділяє наші цінності та принципи. Відкритий не для приєднання, а для участі».

  Поки планується створити Координаційну раду цього руху, яка допомагатиме погоджувати дії антикорупційних сил, створювати програмні документи та надавати допомогу в організаційних моментах для тих, хто бажає приєднатися.

  Наступний етап – Антикорупційний форум у Харкові 18 січня. За ним будуть Львів і Дніпропетровськ, а потім й інші великі міста. «Ми дійдемо до кожного міста, кожного села», – пообіцяв Саакашвілі.

  Підсумки цієї обіцянки вже передбачає політолог Тарас Березовець. «Думаю, що багатьом старим політикам саме час задуматися про спокійну старість, – написав він у себе в Фейсбук. – Не за горами великі зміни, а рятувальних шлюпок на всіх не вистачить».

   

   

  Форум в цитатах: топ-5 основних ідей

  Міхеіл Саакашвілі, голова Одеської області:

  Кілька днів тому один з олігархів в одному з інтерв'ю пообіцяв побити мені морду. Другий хотів розібратися по-чоловічому, просто сказав, що статус не дозволяє. Вони не розуміють одного – ніхто не боїться ні Сені, ні Бені.

  Світлана Заліщук, голова парламентського підкомітету з євроінтеграції:

  Потрібно перетворити Антикорупцію на другу національну ідею, разом з євроінтеграцією. Вивести політику у відкритий простір – не в кулуарний, не закулісний. Політика – це не інтим.

  Георгій Вашадзе, член грузинського парламенту, екс-заступник міністра юстиції Грузії:

  Я особисто в героїв не вірю. Не думаю, що ми повинні чекати лицаря на білому коні, який переможе корупцію. Ми всі разом повинні брати участь у боротьбі проти корупції. Україна не ксерокс, щоб просто копіювати реформи інших країн. Неможливо копіювати грузинські реформи в Україні. Те, що ми пропонуємо – це реформи, які ми розробили разом з українськими колегами.

  Єгор Соболєв, голова парламентського комітету з протидії корупції:

  Зараз завдання суспільства дуже просте. Маючи гарне антикорупційне законодавство потрібно взяти за горло в буквальному сенсі кожного чиновника, кожен державний орган і залишаючи йому можливість дихати, щоб не вмер, змушувати виконувати антикорупційне законодавство, зупиняти схеми.

  Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції:

  Посадки і конфіскація майна. Говорити про системні зміни, які не супроводжуються посадками у в'язницю, немає сенсу. Бо якщо людина краде і не сідає у в'язницю, то вона крастиме за будь-якої системи координат, попри будь-які заборони.

  Теги : СБУ Саакашвілі НАТО парламент Скіпальський саша боровик Дмитро Добродомов Шабунін єгор соболєв Євген Чичваркін антикорупційний форум Рух за очищення
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів