Занадто великий куш: через що не йде Арсеній Яценюк

  17 Березня, 2016 11:29
  $6 млрд на рік – такою є ціна питання щодо того, хто сидітиме в кріслі прем'єр-міністра. І остаточне рішення ухвалять аж ніяк не в стінах парламенту

  Під виглядом політичної боротьби та ідеологічних дискусій навколо того, хто має очолювати уряд, в Україні триває боротьба за збереження контролю над виведенням грошей з країни з можливістю їх подальшої легалізації у вигляді зовнішніх інвестицій. Водночас реальних інвестицій в країну практично немає і не передбачається.

  «Влада продовжує ділити шматочки обгризеної курки, яка дісталася від попередників, а нову курку ловити не збирається», – так оцінює інвестиційну політику уряду виконавчий директор Центру економічних стратегій Гліб Вишлінський.

  Визнаючи, що певні складнощі із залученням коштів є, Кабмін рапортує про те, що не все так погано, як здається. І навіть динаміку демонструє: після «інвестиційної ями» у 2014-му, коли іноземці вклали в Україну всього $300 млн, у 2015 році прямі іноземні інвестиції склали вже $3,1 млрд.

  Щоправда, за рамками привабливої статистики залишився один важливий факт. «За підрахунками Нацбанку, 76% цієї суми пішли в банківський сектор, – пояснює фахівець відділу міжнародних продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Світлана Русакова. – Банки просто конвертували видані кредити в акції своїх «дочок», тому живими грошима це назвати не можна».

  Що стосується інших інвестицій, то практично всі вони прийшли з офшорних зон, і їх походження є вельми сумнівним. За даними Держстату, приналежність інвестиційних грошей, які складають акціонерний капітал підприємств в Україні, така: 27,1% з Кіпру, 4,1% з Британських Віргінських островів, 1,3% з Белізу.

  Все це класичні офшорні зони, з яких в цілому станом на грудень 2015 року в Україну вкладено 32,5% нібито іноземного капіталу. У грошовому вираженні це понад $14 млрд.

  Як і за часів дії «схем» Януковича, з «урядом камікадзе» країна щорічно втрачає близько $5,8 млрд.

  Решта «інвестиційних» грошей не чистіші. Вони прийшли від комерційних структур, що перебувають під юрисдикцією країн з низьким податковим навантаженням. Формально це не офшори, але фактично відрізняються від них лише соліднішою діловою репутацією.

  Це 13% з Нідерландів, 5,5% з Австрії, 3,1% з Швейцарії та 1,4% з Угорщини – загалом ще 23% або понад $10 млрд у грошовому вираженні.

  А тепер найцікавіше. Україна не лише шукає, з яких країн залучити гроші, але ще й в які країни світу їх вкласти. В офіційних даних Держстату це називається «Прямі інвестиції з України в економіку країн світу», а фактично це виведення капіталів за кордон.

  Причому якщо поглянути на статистику останніх чотирьох років, то сума практично не змінюється. Як і за часів дії «схем» Януковича, з «урядом камікадзе» країна щорічно втрачає близько $5,8 млрд.

  І головний напрямок – Кіпр, який отримує 90-95% українських «інвестицій». У минулому році це було $5,817 млрд, виведених з країни, а потім легалізованих у вигляді зовнішніх інвестицій.

  Як казав покійний регіонал Михайло Чечетов: «Оцініть красу гри. Ми розвели їх, як кошенят!».

  Запах мільярдів

  Однак попри всі ігри уряду зі статистикою, реальні інвестиції в країну так і не надходять. І тут ситуацію під контроль бере головний камікадзе країни Арсеній Яценюк.

  У чергових «10 хвилинах з прем'єром» він заявив, що головним джерелом інвестицій в країну в 2016 році стане приватизація держпідприємств.

  «Я б це назвав основним шляхом залучення іноземних інвестицій в країну в 2016 році, – визнав Яценюк. – З одного боку, це сотні мільйонів доларів для українського бюджету, які підуть на розвиток економіки. З іншого боку, це інвестиції, це нові робочі місця і це нові стандарти управління компанією, яку приватизовано».

  Суми, які очікується отримати від «виключно якісних іноземних інвесторів», найімовірніше, надійдуть з офшорних зон, і це буде все той же капітал українських олігархів.

  Попереду справді велика приватизація – це підтвердив і нинішній в.о. міністра економіки Айварас Абромавічус. З молотка підуть підприємства добувної промисловості, енергетичної, нафтогазової, транспортної та будівельної галузей, сільського господарства і хімічної промисловості.

  Причому продавати планують не кому-небудь, а саме іноземним інвесторам, про що категорично заявив Яценюк: «Ми починаємо прозору і чесну приватизацію, і тому хочемо, щоб в ній брали участь виключно якісні іноземні інвестори, а не колишні українські олігархи».

  Однак вже зараз експерти прогнозують, що торгівля буде йти за демпінговими цінами. Мовляв, криза і війна на сході відлякують інвесторів, а гроші конче потрібні.

  А ті суми, які очікується отримати від «виключно якісних іноземних інвесторів», найімовірніше, надійдуть з офшорних зон, і це буде все той же капітал українських олігархів.

  Водночас політичні симпатії самих олігархів абсолютно не мають значення. У парламенті тривалий час гадали, чиї ж саме інтереси лобіює прем'єр Яценюк – Ріната Ахметова чи Ігоря Коломойського. І лише голосування за відставку «камікадзе» розставило всі крапки над «і».

  «Під час розгляду постанови про відставку Кабінету міністрів із залу вийшли депутати «Опозиційного блоку», близькі до Ріната Ахметова, і група «Відродження», близька до Ігоря Коломойського. Це все, що вам потрібно знати про уряд Арсенія Яценюка», – прокоментував тоді ситуацію нардеп Мустафа Найєм. А український фольклор з цього приводу говорить: «Покірне теля двох маток ссе».

  Проте не приватизацією єдиною обмежуються фінансові плани прем'єра. У перспективі продаж 1 млн га державних земель – цю ідею Яценюк вже озвучив.

  Наразі ніхто точно не може сказати, якою буде ціна цієї землі, але орієнтовно від експертів ринку звучать цифри від $8 до 10 тисяч за гектар. Тобто йдеться про загальну суму в розмірі $8-10 млрд на першому етапі. Всього ж в країні 10 млн га державної землі.

  У передчутті такого куша Арсеній Яценюк просто не в змозі зібрати речі й залишити прем'єрський кабінет, а тому відчайдушно виторговує в ході «політичних консультацій» кожен день свого перебування на посаді. Тим часом економічна ситуація в країні дедалі погіршується.

  Втрачені можливості

  Будь-який розсудливий економіст підтвердить – для стабільного розвитку економіки України необхідні інвестиції. Але зараз в країну не тільки ніхто не вкладає, а навпаки – йде відтік іноземного капіталу.

  Про це свідчить досвід роботи партнера інвестиційно-банківської компанії Fin Point Сергія Будкіна. Ця компанія привела в Україну в цілому $4 млрд, а тепер ці ж гроші звідси виводить.

  Сьогодні немає явних перспектив швидкого економічного зростання не тому, що макроекономічно це неможливо зробити, а тому, що є проблема з чинною владою, яка не генерує гарних новин.

  «Коли ми розмовляємо з потенційними клієнтами, то головна наша проблема в тому, щó говорити, коли говорити немає чого, – зізнається він. – Нам важко представляти кейс інвестицій в Україну в той час, коли в світі конкуренція за кожен інвестиційний долар збільшилася кардинально».

  Проблему «нічого сказати» легко пояснити, поглянувши на свіжий рейтинг економічних свобод Index of Economic Freedom. Україна займає в ньому 162 місце з 178. Наші сусіди по рейтингу – Соломонові Острови (161) і Республіка Конго (163).

  У європейському регіоні у нас найменш вільна економіка з показником 44 місце із 44 можливих. Середній бал країни за останні два роки знизився з 49,3 до 46,8 зі 100 можливих. А це найбільш красномовний показник для інвесторів.

  Однак уряд не сумує, адже він орієнтується на інший рейтинг – Douing Bussines, який показує, наскільки легко відкрити й вести бізнес в країні. Тут справи України виглядають краще – 83 місце із 183.

  Рівняння саме на цей рейтинг пояснюють його простотою, зрозумілістю й тим, що ним керується головний кредитор України – Світовий банк.

  Але тут картину зіпсував останній звіт Американської торгової палати. За даними цієї організації, вести бізнес в Україні вкрай проблематично. Серед головних проблем названо корупцію, нереформовану правову систему та бюрократизм в комунікації між бізнесом і держорганами.

  Водночас, 63% американських інвесторів заявили про низький рівень реформ в податковій сфері, 38% сказали про незадовільну співпрацю держорганів з бізнесом, а 59% відзначили низький рівень сприйняття рекомендацій щодо реформування інвестиційної політики України.

  Саме в активному проведенні реформ експерти бачать перспективи. «Попрацювавши над слабкими сторонами, Україна могла б створити комфортний інвестиційний клімат для зовнішніх інвесторів, а на це позитивно відреагують і внутрішні інвестори», – впевнена Русакова з Dragon Capital.

  Поряд з тим, експерти стверджують, що виключно економічних гальм для цього процесу немає – вся справа в роботі уряду.

  «Сьогодні немає явних перспектив швидкого економічного зростання не тому, що макроекономічно це неможливо зробити, а тому що є проблема з чинною владою, яка не генерує гарних новин», – впевнений Вишлінський.

  Він вважає, що в нинішній ситуації необхідно насамперед звести до мінімуму дефіцит бюджету і усунути ризики для бізнесу з боку судової системи, прокуратури, СБУ, Державної фіскальної служби. Тоді справа зрушиться з мертвої точки.

  Це підтверджує і Будкін: «Дайте мені хоч одну позитивну картинку, щоб розмовляти з інвесторами в позитивному ключі, і я буду за це вдячний. Але, на жаль, вся наша дискусія зводиться до «скотиняк», а не до необхідності економічних змін».

  Теги : Коломойський корупція інвестиції Кабінет Міністрів Рінат Ахметов Арсеній Яценюк приватизація світовий банк Народний Фронт відставка уряду офшори
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів