Закляті друзі Саакашвілі

  17 Липня, 2015 09:44
  Місцеві вибори на Одещині можуть повернути до рад звільнених чиновників і колишніх регіоналів. Чи загрожує це зупинити реформи губернатора Міхеіла Саакашвілі?

  Міхеіл Саакашвілі в кріслі губернатора став для еліт Одещини шоком. Невдовзі після його призначення ні в кого не залишилось сумнівів, що зміни в Одеській області будуть значно масштабнішими, аніж ті, що відбулися після Революції гідності та повалення регіоналів.

  Нові часи для Одеси

  Попередники Саакашвілі – бізнесмени Володимир Немировський та Ігор Палиця – місцевим політикам були зрозумілими. На відміну від безкомпромісного грузина, який без перепочинку говорить про боротьбу з корупцією. Обговорювати свої дії з місцевими бізнес-групами Саакашвілі не побажав. Як знайти підхід до дивного «варяга», для впливових одеських політиків і бізнесменів лишилося загадкою.

  Із 27 підрозділів Одеської ОДА планується залишити лише 12, а замість 781 чиновника, які зараз в ній працюють, найближчим часом залишиться лише 404.

  Здатність Саакашвілі наживати собі ворогів серед чиновників – унікальна. Не минуло й двох місяців після призначення, як під гарячу руку губернатора Одеської області потрапили прокурори, митники, міліція, СБУ, керівництво Державної авіаційної служби та численні місцеві чиновники. Багатьом вже довелося розпрощатися з посадами. Стало зрозуміло, що Одещина стане першою в Україні областю, де буде випробувано грузинський метод боротьби з корупцією – повна заміна працівників дискредитованих державних відомств новими людьми.

  Пообіцявши реформувати владу в Одеській області, Міхеіл Саакашвілі оголосив про заміну всіх голів райдержадміністрацій. Масово звільняють чиновників і в апараті Одеської облдержадміністрації: лише на цьому тижні ліквідовано 6 управлінь. Відомо, що з 27 підрозділів Одеської ОДА планується залишити лише 12, а замість 781 чиновника, які зараз в ній працюють, найближчим часом залишиться лише 404.

  Змінити роботу доведеться і працівникам ДАІ після того, як наприкінці серпня в Одесі почне роботу нова патрульна поліція. Повністю замінити новими людьми планується одеських митників, і вже в листопаді має запрацювати сучасний митний термінал. Керівники податкової призначатимуться на кадрових конкурсах під контролем Одеської ОДА.

  Спадок регіоналів

  Поряд з тим, губернатору-реформатору доводиться співпрацювати з місцевими радами, що були обрані ще за президентства Віктора Януковича і дотепер контролюються колишніми регіоналами. Про їхні настрої в ефірі ток-шоу губернатора попередив колишній мер Одеси Едуард Гурвіц.

  «Ви сьогодні працюєте в умовах, коли у Вас 25 районних рад не Ваші, міська рада в тому числі. Ці люди будуть шкодити і заважати. Всі ці люди Вас не люблять і будуть робити все, щоб Вам нашкодити. Їх дуже багато. Ці люди будуть красти до останнього і до останнього Вас ненавидіти», – заявив Гурвіц.

  Ціною потрібних губернатору рішень, виставленою депутатами, можуть стати поступки та компроміси з його боку.

  Показовий виклик новому губернатору вже кинув чинний мер Одеси – колишній нардеп-регіонал Геннадій Труханов. Після того, як Саакашвілі звільнив керівника управління із запобігання корупції Одеської ОДА Андрія Котляра та його підлеглих через низьку ефективність роботи, мер Труханов призначив звільненого чиновника своїм заступником. Щоправда, про відкрите протистояння між мером та губернатором наразі не йдеться.

  Повернути контроль над Одеською областю колишні регіонали розраховують після місцевих виборів, що призначені на 25 жовтня. Опитані нами експерти не виключають, що в разі перемоги на Одещині Опозиційного блоку місцеві ради можуть виявитися нелояльними до Саакашвілі.

  Чи можуть нелояльні ради вплинути на губернатора та його реформи? Теоретично, так. Повноваження депутатів облради дозволяють їм висловити недовіру голові ОДА та відправити його у відставку. Щоправда, це рішення мають підтримати дві третини депутатів, а отримати таке представництво в облраді опонентам Саакашвілі наразі нереально.

  І навіть якщо уявити, що таке рішення буде успішним, політика наступного голови ОДА залежатиме від президента більше, ніж від обласних депутатів. Так, Львівській облраді, яка за часів Януковича неодноразово оголошувала недовіру губернаторам, не вдавалося вплинути на систему влади в області.

  Однак у ключових фінансових питаннях адміністрація Саакашвілі від обласних депутатів все ж залежить. Саме облрада затверджує бюджет області та програми розвитку. ОДА підзвітна облраді в питаннях делегованих повноважень, наприклад, таких, як дорожнє будівництво. Рішення місцевих депутатів необхідні у вирішенні земельних питань та проведенні адміністративно-територіальної реформи.

  Перед місцевими депутатами Саакашвілі звітуватиме про будівництво дороги Одеса-Рені, яку він зобов’язався відремонтувати до кінця року. Схвалення депутатів йому буде необхідне, коли затверджуватиметься бюджет Одеської області на 2016 рік. Ціною потрібних губернатору рішень, виставленою депутатами, можуть стати поступки та компроміси з його боку.

  Варіанти для Саакашвілі

  Теоретично, Саакашвілі міг би привести в Одеську облраду власну команду. Боротьба з корупцією допомогла йому здобути авторитет серед багатьох одеситів. Так, з власними політичними проектами в місцевих виборах візьмуть участь мер Львова Андрій Садовий та екс-губернатор Дніпропетровщини Ігор Коломойський. Втім, всі опитані нами експерти виключають ймовірність того, що Саакашвілі піде на вибори окремо з власною командою.

  «Не бачу необхідності для Саакашвілі формувати власну політичну силу. Його інтерес пов'язаний із Грузією. Не політична кар’єра в Україні, а повернення людиною, яка змогла довести свою спроможність не лише в рідній країні, а й в Україні», – поділився думками з UA1 політолог Володимир Фесенко.

  Згідно з опитуванням мешканців Одеси, Міхеіл Саакашвілі набрав найвищий рейтинг серед одеських політиків за критерієм патріотизму.

  Не залишає часу керівнику Одещини і новий закон про місцеві вибори. Так, право висування на виборах мають партії, які зареєстровані не пізніше ніж за 365 днів до дня виборів та які змінили назву не пізніше ніж за 180 днів до виборів. Хоча, теоретично, губернатор міг би взяти участь у виборах під назвою однієї з 242-х зареєстрованих в Україні партій.

  Тим часом у президентській партії Блок Петра Порошенка «Солідарність» (БПП) нам повідомили, що саме ця політична сила збирається стати опорою губернатора Саакашвілі в майбутній Одеській облраді.

  «Він спирається на БПП і сьогодні. Максимально підтримуємо його в усіх його починаннях», – запевнив UA1 керівник Одеської обласної організації БПП Олексій Гончаренко. Він стверджує, що Саакашвілі та БПП можна вважати однією командою. Про цілковиту підтримку губернатора UA1 повідомили й у фракції ВО «Батьківщина» в Одеській облраді.

  Представники БПП в Одесі – колишні регіонали – нині очолюють Одеську обласну раду. Чинний голова облради Михайло Шмушкович успадкував посаду після свого друга і одногрупника по Одеському медичному університету Олексія Гончаренка, який перейшов до Верховної Ради. Разом вони були у Партії регіонів та, за даними ЗМІ, їхні дружини є сестрами. Так підтримка президента Порошенка та його партії дозволяє Саакашвілі, не напружуючись, спиратися на керівництво облради.

  На єдине засідання обласної ради, яке відбулося після призначення Саакашвілі, губернатор не з’явився. Голова облради Шмушкович повідомив лише, що всі питання порядку денного губернатор узгодив заздалегідь. Однак відсутність губернатора не завадила депутатам перерозподілити кошти та знайти гроші на ремонт дороги Одеса-Рені, щоб допомогти виконати обіцянку Саакашвілі. Вдалося затвердити і проект об’єднання територіальних громад, який раніше викликав спротив.

  Відкритого протистояння не буде

  Єдиною силою, що в змозі кинути виклик Саакашвілі, опитані експерти називають сформований колишніми регіоналами Опозиційний блок, який може здобути підтримку розчарованих владою виборців. Керівник фракції ВО «Батьківщина» в Одеській облраді Сергій Веселов вважає основним політичним конкурентом Саакашвілі в Одесі колишнього губернатора часів Януковича, лідера одеських регіоналів Миколу Скорика. «Опозиційний блок – це протестна політична сила. В її керівництві – люди, які хочуть взяти реванш за втрачені можливості. Є дуже багато пов’язаних керівників районів і сільських рад, які раніше отримували преференції», – повідомив він UA1.

  Колишні регіонали можуть опертися і на підтримку чиновників, звільнених Саакашвілі. Керівники районів, податківці, митники, які раніше замикали на собі фінансові потоки, на місцевих виборах спробують повернути втрачені позиції. «Безумовно, будуть люди, незадоволені тим, що відбувається, але їх все ж набагато менше, ніж населення Одеської області. Вони можуть пристати до Опозиційного блоку, який в опозиції до всього, що робиться», – зауважує під час розмови з UA1 Олексій Гончаренко.

  Однак на відкрите протистояння з Саакашвілі зараз ніхто не наважується. Пряма критика головного борця з недобросовісними чиновниками враз занесе опонентів губернатора в списки корупціонерів. Напередодні місцевих виборів охочих ризикувати небагато. Конкурентам лишається чекати на відверті помилки діяльного керівника Одещини.

  Тимчасовість одеської місії робить губернатора Саакашвілі невразливим.

  Діяльність Саакашвілі на посаді губернатора вже встигли оцінити одесити. Згідно з проведеним Центром «ЛАД» опитуванням мешканців Одеси, Міхеіл Саакашвілі набрав найвищий рейтинг серед одеських політиків за критерієм патріотизму.

  Справжнім патріотом України губернатора Одещини вважають 34,3% опитаних. На другому місці опинився Олексій Гончаренко (27%), на третьому – Сергій Ківалов (19%). А чинного мера Одеси Геннадія Труханова 25,3% одеситів вважають сепаратистом. При цьому Сергій Ківалов і Геннадій Труханов мають найвищий рейтинг серед можливих претендентів на посаду мера Одеси – 23-24%.

  Зараз очевидно, що політичні амбіції Саакашвілі в Україні – доволі обмежені. Поки незрозуміло, скільки триватиме український період Міхеіла Саакашвілі. Хоча найближчим часом повертатись до Тбілісі він не збирається, очевидно, що власне майбутнє губернатор Одещини пов’язує зі своєю батьківщиною.

  «Думаю, що Саакашвілі в одеському регіоні працюватиме приблизно до кінця року. В нього є конкретний термін, щоб запустити маховик реформ, маховик боротьби з контрабандою і корупцією, провести необхідні кадрові зміни. На це часу його повноважень вистачить», – резюмує Володимир Фесенко у розмові з UA1.

  Саме тимчасовість одеської місії робить губернатора Саакашвілі невразливим. На людину, яка знає, що незабаром піде і не дорожить своєю посадою, важко тиснути, її важко залякати. А кадрові зміни на Одещині мають завершитись ще до місцевих виборів. «Якщо Саакашвілі надасть реформам незворотного характеру, то він виконає місію, яка на нього покладена», – переконаний Сергій Веселов.

  Чи приживуться реформи в Одесі та чи не повернуться старі зв’язки – поки не зрозуміло. Коли децентралізація в Україні позбавить губернаторів їх нинішньої влади, доля реформ залежатиме від виборців Одещини і тих, кому вони довірять керування регіоном.

  Теги : реформи Саакашвілі БПП Опозиційний блок Петро Порошенко одеська область
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів