За кого вболівати Україні на виборах президента США

  22 Травня, 2015 19:33
  Багато українців переконані, що у боротьбі з Росією нам вигідніше в якості союзника отримати президента-республіканця – такого, як «яструб» Маккейн. Але чи так це насправді?

  У США повною ходою вже йде президентська кампанія. В головах багатьох українців закріпилася переконаність в тому, що президент-республіканець буде більш жорстко тиснути на Путіна санкціями та допоможе нам зброєю. UA1 вирішив розібратися в цьому питанні і звернувся з ним до експертів американських аналітичних центрів. 

  Дату виборів президента США призначено на 8 листопада 2016 року. Від Республіканської партії про свій намір взяти участь у гонці заявили вже троє сенаторів – Тед Круз від Техасу, Ренд Пол від Кентуккі і Марк Рубіо від Флориди. Цілком імовірно, що незабаром про бажання балотуватися заявить офіційно і Джеб Буш, колишній губернатор Флориди, син екс-президента Джорджа Буша-старшого і брат екс-президента Джорджа Буша-молодшого. У Демократичної партії є наразі лиш один ймовірний кандидат – екс-держсекретар Хілларі Клінтон. 

  Однак до того, як відбудуться праймеріз, будь-які припущення, хто саме балотуватиметься на виборах від республіканців, мають спекулятивний характер, вважає старший науковий співробітник Американської ради з міжнародної політики (American Foreign Policy Council) Стівен Бланк. «Хілларі Клінтон може бути більш жорсткою у відносинах з Путіним, – підкреслює він. – А серед республіканців насправді багато антиінтервенціоністів (противників втручання). Абсолютно не очевидно, що вони будуть інвестувати необхідні ресурси чи видозмінять НАТО для тиску на Росію. Віра в деякі пункти республіканської риторики може бути небезпечною ілюзією. Україна не повинна покладатися на інших або приймати риторику за реальність». 

  Путін зацікавлений у жорсткому лідері США 

  Передвиборчі заяви американських кандидатів щодо Росії будуть сильно відрізнятися від реальної політичної лінії, яку обере новий господар Білого дому, попереджає експерт Московського центру Карнегі, головний редактор Carnegie.ru Олександр Баун. «Під час виборчої кампанії всі будуть висловлюватися про Росію дуже жорстко, – каже він. – Немає жодних приводів висловлюватися добре, навіть коли все спокійно, а коли Росія дає приводи для негативних висловлювань – тим більше. Виборча кампанія буде такою: про Росію погано або нічого. А от коли кандидати стають президентами, вони потрапляють в оточення професіоналів. І подальші конкретні дії залежатимуть від обставин на місцевості: буде війна чи ні, якою буде влада в Україні». 

  «Є загальні уявлення про те, що республіканці ставляться до Росії гірше за демократів, тому Путіну буде з ними важче. Насправді розклад у Вашингтоні зараз не зовсім такий, – зазначає він. – Там досить багато демократів, які вимагають негайних і більш енергійних дій щодо стримування Росії. Але чимало й республіканців, для яких вся ця історія дуже далека. Якщо немає якихось зовнішніх загроз Америці, вони іноді більше концентруються на внутрішній, а не зовнішній політиці». 

  Ідею поставок зброї Україні, каже експерт, багато демократів якраз підтримують, а багато республіканців до вказаного питання байдужі. «Обама і його адміністрація цю тему стримують. Відбувається це зовсім не з великої любові до Росії – Обама боїться будь-якого розморожування конфлікту. Якщо це станеться, Америці доведеться втручатися. І він запитує політиків: а ви готові воювати, витрачати на це кошти у великій кількості, пояснювати виборцеві, що ми там робимо? Тих, хто готовий, знаходиться не так вже й багато».

  Що стосується самого Путіна, то він, на думку Баунова, зацікавлений у перемозі більш жорсткого щодо Росії кандидата. «Якщо поговорити з нашими дипломатами, послухати, що говорять в оточенні Путіна, то ви дізнаєтеся, що він за відкритого ворога. Він не любить розмов у піднесених висловах на мові прав, свобод і т.д. Він вважає, що Захід цинічно розширює зону свого впливу за рахунок російської, тому нехай краще прийдуть республіканці, які будуть робити це відвертіше, і розмова перейде на більш матеріальний рівень». 


  Фото: www.facebook.com/RandPolls


  Маккейн – це ще не всі республіканці 

  Переконання в більш жорсткому тиску з боку республіканців на Росію і Путіна з українського питання, грунтується на знаку рівності, який ставиться між республіканською партією і «яструбом» Джоном Маккейном, а також Обамою та слабкістю стосовно Росії. «Таке ж упередження має місце і в Грузії, – констатує експерт Проекту Трумена (Truman National Security Project) Джоб Хеннінг. – Порівнювати республіканців з Маккейном – дуже погана ідея. Він представляє лиш незначну частину партії, а найчастіше – себе самого. І з багатьох подій його погляди не мають стосунку до Республіканської партії в контексті президентської гонки». 

  За словами Хеннінга, давати оцінки наявним кандидатам поки можна лиш приблизно, оскільки невідомі всі їхні позиції щодо зовнішньої політики. «Джеб Буш тільки стартував і не готовий описати детально свою зовнішню політику. Якщо судити із заяв, які він робив раніше, то можна з великою імовірністю прогнозувати, що він моделюватиме окремі позиції свого батька щодо Трансатлантичного співтовариства. Певно, що Україна буде сприйматися як проблема Трансатлантичного співтовариства. Але Джеб прагматик. Він не є неоконсерватором, яким був (або, принаймні, став) його брат. Він, швидше за все, не розглядатиме Україну крізь призму просування демократії. Найімовірніше, український виклик буде розцінено як питання загальноєвропейської безпеки: як нам створити нову стабільну структуру для безпеки в обширному європейському регіоні. Я думаю, це може включати значну й обережну підтримку Києва. Однак у цьому стосунку він не буде чимось відрізнятися від Хілларі Клінтон». 

  Марк Рубіо багато говорить про Росію та Україну, але наразі він – «темна конячка», попереджає Хеннінг. «По-перше, йому приділяється багато уваги, але він слабкий кандидат і не вважається головним претендентом. По-друге, він зараз у режимі виборчої кампанії, однак ніщо не свідчить про те, що він справді керуватиме саме з нинішніх позицій. Втім, ми цього не знаємо і з багатьох інших питань», – зазначає експерт. 

  Відповіді треба шукати в Києві 

  «У реальності в американському політикумі немає значної підтримки якоїсь суттєвої ініціативи щодо України. Може бути підтримка у вигляді збільшення військової допомоги Києву. Це цілком можливо, – незалежно від того, республіканцем чи демократом буде президент, – до тих пір, поки не відбудеться різкої зміни позиції Росії, що, на мій погляд, зараз малоймовірно. Я думаю, росіяни загрузли на своїх позиціях і не збираються з них відступати, або ж Путін відчуває, що не має можливості з них відступати. Я вірю, що будь-який американський президент не зможе чинити опір тиску з питання надання послідовної підтримки Києву. Буде дуже складно провадити політичну лінію, яка прийме анексію Криму і – де-факто – анексію східної України, а також спроби Росії підірвати стабільність європейської безпеки та політичного порядку. Питання в тому, що він буде готовий зробити з цього приводу. І воно зводиться до того, наскільки масштабна військова підтримка буде надана Україні та наскільки швидко. Відповідь на нього слід шукати в тому, що відбувається в Києві, а не на виборах у США», – говорить Хеннінг. 

  Київ, говорить він, повинен продемонструвати, що може відповідально й ефективно прийняти допомогу, чого на даний момент не відбувається. «Це складно зробити. Це вимагає довгострокових зусиль у галузі військово-цивільного контролю, стратегічного планування, військових тренувань і навчань. США не надають серйозної військової допомоги країнам, щодо яких у них немає твердої впевненості в тому, що вони здатні контролювати і відповідально використовувати надану зброю. Київ повинен чітко артикулювати, яку саме військову допомогу він просить. І показати, як він буде її використовувати. Жоден американський президент не фінансуватиме непряму війну з Росією», – вважає експерт. 

  Що стосується санкцій, то на думку Хеннінга, ані президент-республіканець, ані президент-демократ не змінять політику в цьому напрямку, доки не буде суттєвої зміни в поведінці Росії. «Санкції значно послаблюють економіку. І давайте не забувати, що в 2018 році на Росію чекають президентські вибори», – говорить він.

  Теги : США передвиборча кампанія
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів