«Ящик Пандори» відкрито? До чого призведе арешт Мосійчука

  22 Вересня, 2015 15:16
  Фракція Радикальної партії Олега Ляшка у Верховній Раді після виходу з коаліції швидко опинилася на порозі зникнення. Одного з її лідерів заарештовано, фракцію починають залишати депутати, а звинувачення у хабарництві псують репутацію політсили. Натомість Олег Ляшко та його соратники тепер чітко знають головну мету для своїх нападок і критики

  Верховна Рада, під враженням від продемонстрованого генеральним прокурором Віктором Шокіним відео, за кілька хвилин пройшла складну процедуру зняття депутатської недоторканності, і дала добро на арешт народного депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійчука.

  Звинувачень проти Мосійчука багато, головне з них – хабарництво. На оперативному відео прокуратури видно, як представник Радикальної партії отримує гроші, нібито за залагодження різних бізнес-питань за допомогою свого депутатського статусу. Сам Мосійчук все заперечує, заявляючи, що жодних грошей не брав, а відео сфабриковано.

  Вперше про подання на зняття депутатської недоторканності з Мосійчука та інших членів РПЛ заговорили ще в квітні. Поки радикали залишалися в коаліції, хід справам проти них не давали, але перехід Олега Ляшка в опозицію і його відкрита критика влади несподіваним чином збіглися з першим поданням на арешт нардепа від Радикальної партії.

  Найкращий захист від кримінальних звинувачень – з опозиції. Тепер Ляшко буде кричати, що це розправа над «ворогами режиму Порошенка».

  Винен Мосійчук чи ні, вирішувати суду. Найбільше запитань викликає процедура зняття недоторканності з депутата. Хоча відео, показане в Раді, й було дуже ефектним, але чомусь саме у справі Мосійчука депутати вирішили голосувати за дозвіл на арешт одразу, без розгляду питання в регламентному комітеті, вислуховування позиції самого нардепа та виконання інших норм, передбачених законодавством. Нагадаємо, що у випадку з Сергієм Клюєвим чомусь вчинили за всіма нормами закону, і тепер владі у справі Мосійчука ніяк не вдасться уникнути порівнянь з історією регіонала, якому дозволили безперешкодно втекти. Представника Радикальної партії ж заарештували просто в будівлі парламенту, чого в Україні ще не бачили.

  Народний депутат від «Блоку Петра Порошенка» Сергій Лещенко відразу після виходу радикалів з коаліції 1 вересня заявив, що такі дії Олега Ляшка пов'язані якраз із захистом від майбутніх подань на арешт радикалів, які готуються у Генпрокуратурі. «Найкращий захист від кримінальних звинувачень – з опозиції. Тепер Ляшко буде кричати, що це розправа над "ворогами режиму Порошенка"», – написав тоді в Facebook Лещенко, і його прогноз виправдався.

  Хоча Олег Ляшко в перші хвилини після рішення Ради щодо Мосійчука не виглядав, як людина, що очікувала подібного розвитку подій. Спочатку він почав виправдовуватися, говорити, що йому самому Мосійчук ніяких грошей на потреби партії не передавав. Потім лідер радикалів заявив, що не збирається покривати свого колегу – якщо той винен, нехай це вирішує суд. Ляшко навіть встиг заздалегідь вибачитися за Мосійчука перед виборцями і тільки після цього "повернувся на хвилю" про винність у всьому Петра Порошенка і розправи з Радикальною партією за її жорстку позицію. Після цього Ляшко вже не вибирав виразів у своїх виступах, порівнюючи Порошенка з Віктором Януковичем, і обіцяючи нинішньому президентові ще більш незавидну долю.

  Тим часом фракцію радикалів покинув перший депутат – Артем Вітко, командир добровольчого батальйону «Луганськ-1», а в ЗМІ з'явилася інформація про швидкий вихід з фракції ще 5-6 депутатів. Ляшко від подібних заяв відбивався розповідями про те, що на його колег чинить тиск влада, їх намагаються підкупити, а ще на кількох депутатів Генпрокуратура завела кримінальні справи і готує подання про арешт.

  Наразі у фракції Радикальної партії, без урахування Вітко, залишається 20 депутатів. Мінімальна кількість депутатів для існування фракції або групи у цій Раді – 19. Тобто для ліквідації фракції радикалів, вийти з неї потрібно всього двом депутатам, що може відбутися вже на наступному пленарному тижні.

  Проблеми перед виборами

  Політолог Володимир Фесенко переконаний, що ризик розколу фракції радикалів досить великий. Разом з тим, справу Мосійчука він називає серйозним репутаційним ударом по партії, яким постараються скористатися опоненти напередодні виборів.

  Справою проти Мосійчука напередодні виборів влада демонструє боротьбу з корупцією на найвищому рівні.

  «Багато хто готовий поживитися електоратом радикалів. Насамперед «Батьківщина», у якої Ляшко на минулих виборах забрав багато голосів. Не взявся особливо захищати Ляшка, здавалося б, новий союзник – Коломойський. Той же УКРОП спробує потоптатися по електоральному полю Радикальної партії», – зазначив експерт у розмові з UA1.

  Фесенко вважає, що через справу Мосійчука радикали втратять чимало голосів на виборах, хоча й зазначає, що до голосування ще більше місяця, і за цей час ситуація може дещо змінитися.

  «Якби цей скандал стався за тиждень до виборів, то ефект був би набагато більшим. Радикали на ньому безперечно втратять, на них тепер будуть вішати ярлик партії хабарників», – вважає експерт, зазначивши, що для влади, навпаки, справа по боротьбі з корупцією перед виборами піде в позитив.

  Самим радикалам зараз не до виборів. З'їзд вони провели, не відкладаючи, «нашвидкуруч», кандидатів у місцеві ради так і не назвали, які цілі та завдання партії у виборчій кампанії – не зрозуміло. Реклами радикалів теж поки не видно. А в разі втрати фракції в Раді можуть з'явитися і проблеми з фінансуванням.

  Зате з арештом свого соратника Ляшко отримує ще один аргумент в улюбленому ним і найкраще використовуваному образі – гнаного та репресованого поганою владою героя.

  Небезпечний прецедент

  Справою проти Мосійчука напередодні виборів влада демонструє боротьбу з корупцією на найвищому рівні. Крім того, Петру Порошенку вдалося таким чином заспокоїти так званий бунт малих фракцій коаліції, суперечки з якими створювали серйозні проблеми для роботи більшості.

  Голова фракції БПП в Раді Юрій Луценко вже заявив, що в Генеральній прокуратурі готові подання на притягнення до відповідальності депутатів від усіх фракцій. У тій же «Батьківщині», яка останнім часом активніше за інших критикувала владу, кажуть, що поки ні про які справи проти своїх депутатів не чули. Але Фесенко впевнений, що парламентарії, «якщо й не приміряють на себе справу Мосійчука, то пам'ятають про неї і повторення не хочуть».

  З іншого боку, процедурою, яку влада використала при арешті представника РПЛ, Порошенко поставив себе в досить жорсткі рамки. Тепер у суспільства, і опонентів президента, є право вимагати такого ж блискавичного затримання інших депутатів, в першу чергу представників "Опозиційного блоку", так і не покараних за злочини колишньої влади.

  Риторика про конфлікт влади з правими, з представниками патріотичного руху, стає все наполегливішою.

  Якщо цього не відбудеться, критика про вибірковість правосуддя та порівняння з Януковичем стануть активнішими. У всіх інших гучних справах владі слід бути такою ж рішучою, як у випадку з Мосійчуком, і забути про колишні відмовки.

  Водночас, Фесенко вважає, що процедура adhoc, використана проти Мосійчука, – це разова, форс-мажорна акція, вона не може використовуватися постійно, і надалі доведеться повністю дотримуватися регламенту, що значно утруднить арешт інших депутатів.

  Спалах праворуч

  Олег Ляшко вже встиг охрестити арешт Мосійчука «розправою над патріотами». Такі звинувачення на адресу влади останнім часом можна почути все частіше.

  Вслід за конфліктами з добровольчими батальйонами, «Правим сектором», затриманням активістів «Свободи» і звинуваченням цієї політсили в організації терористичного акту, прийшов і арешт народного депутата – націоналіста.

  Риторика про конфлікт влади з правими, з представниками патріотичного руху, стає все наполегливішою. Причому вона має під собою серйозні підстави у вигляді рішень судів про утримання під вартою Юрія Сиротюка, активістів, підозрюваних у вбивстві Олеся Бузини, того ж Мосійчука, і паралельним виходом на свободу Олександра Єфремова, Олександра Лавриновича, втечею Сергія Клюєва.

  Наразі ситуацію для Порошенка полегшує те, що політичні сили націоналістичного спрямування не об’єднуються і нерідко топчуть одне одного. Але їх консолідація, про яку вже задумуються та ж «Свобода» і «Правий сектор», може стати серйозним викликом для влади.

  У такій ситуації головне не забувати, що карати потрібно всіх корупціонерів, а не в залежності від їхньої партійної приналежності та сформованої політичної кон'юнктури. 

  Теги : генпрокуратура Порошенко ігор мосійчук Ляшко Радикальна партія Свобода БПП рада
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів