Яценюк вивів з країни близько 100 млрд гривень – Сергій Каплін

  26 Грудня, 2016 09:59
  На чому заробляють Яценюк і Ляшко, хто справжній автор «бюджету Гройсмана» і чим закінчиться історія з плівками Онищенка – відверте інтерв'ю нардепа для UA1

  Несподівана націоналізація Приватбанку, скандал з появою записів нардепа-втікача Олександра Онищенка, традиційно прийнятий вночі держбюджет-2017, який вже назвали «святом клептократів», – на кінець року випала найбільша кількість новин, які сколихнули країну.

  Усі вони пов'язані з особливостями політико-економічних договірних відносин між найбільшими олігархічними кланами та їхніми представниками в політиці.

  Про те, як працює механізм парламентських «договорняків», які суми українці змушені будуть віддати на порятунок Приватбанку, фінансування партій і преференції олігархам, UA1 розповів перший заступник голови парламентського комітету соцполітики і лідер Соціал-демократичної партії Сергій Каплін.

  «Набір новорічних подарунків для олігархів» – так багато депутатів називають прийнятий бюджет на 2017 рік. Знову пожежні машини – Ляшко, комусь інші бонуси...

  Хочете знати, кому що дісталося? Розповідаю. Ляшко – приблизно 2 млрд. З них 600 млн – на пожежні машини і 1,5 млрд, за моїми прогнозами вкрадуть разом з олігархами через «фінансово-кредитну установу для експансії українських товарів за кордоном».

  Ось як тільки побачите таку пафосну назву – знайте: там Ляшко стовідсотково щось задумав спи#дить. Вони створили, фактично, внутрішні офшори і будуть у цьому ключі працювати.

  Перепало і великим аграрним холдингам та енергетичному ринку – великим олігархам, які отримали можливість зниження ренти. Плюс 200 млн на «Стіну» Яценюку. Хоча Яценюк буде заробляти на всьому.

  Кожне міністерство, де у нього є своя позиція, – МВС, Мінекономіки, Міносвіти – це годівниця, спосіб заробити гроші і покласти собі в кишеню. Це все корупційні схеми. Є у них там Іванчук (Андрій Іванчук, заступник голови фракції НФ, довірена особа Арсенія Яценюка – ред.), який займається цією темою, є общаг, як у банди, і найнеприємніше, що правоохоронці все це знають.

  Для виконання дохідної частини бюджету-2017 ми знову будемо за допомогою нових податків та соціальних скорочень домагатися певних змін і поліпшень.

  І яке у Вас загальне враження від головного фінансового документа країни?

  Найбільша проблема цього бюджету – він дуже маленький. Він може бути на 40-60% більшим, тобто приблизно 1,5 трл гривень. Це означає, що буде більше грошей на пенсії, зарплати, реальний сектор економіки, інфраструктурні проекти.

  Другий момент – це не бюджет Гройсмана, це бюджет Маркаровой (Оксана Маркарова, перший заступник міністра фінансів – ред.). Талановита розумна жінка, можливо, в майбутньому міністр фінансів. Так ось вона взяла попередній рік, подивилася тенденції і зробила бюджет, зверстаний на основі попередніх показників.

  Гарантії виконання його дохідної частини ґрунтуються на зміні ставки нових податків. Ми знову будемо за допомогою нових податків та соціальних скорочень домагатися певних змін і поліпшень. І не будемо шукати можливості зростання бюджету через боротьбу з корупцією, через розвиток реального сектора економіки.

  Якщо раніше національну економіку, як корову мучили і доїли, то зараз починають доїти з пристрастю.

  Третій момент – нам не потрібен чесний бюджет, нам потрібен амбіційний бюджет. І закладати там потрібно цифри, про які ми говоримо, – півтора трильйона. І досягати їх через боротьбу з корупцією, через демонополізацію.

  І четверте, що показав бюджет, – у нас немає лідера реформ в країні. У Гройсмана в день прийняття бюджету був блискучий виступ для кандидата в президенти, лідера партії, прем'єр-міністра, але не лідера реформ. Тому що лідер реформ – це людина, яка може сформувати нову якісну амбіцію.

  Подивіться на український парламент – з усіма потрібно домовлятися. А нам потрібен прем'єр, якому не потрібно буде домовлятися, з яким можна говорити про стратегію розвитку країни на 15 років.

  Я б на місці президента роздягнув би і роззув Коломойського і компанію, і це було б абсолютно чесно і правильно.

  Одним з болючих питань бюджету-2017 став порятунок Приватбанку, ціною в 150 млрд гривень. За доведення цієї структури до банкрутства ніхто не несе відповідальності, і зараз все виглядає як змова, в результаті якої фінансові проблеми Привату ляжуть на всіх українців.

  А це і є олігархічна змова, і суть її в наступному. Був банк – великий, потужний, за допомогою якого зароблялись мільярди на так званому рефінансуванні. Робилося це системно, а гроші, які на цьому вкрали, згодом виводили в офшори.

  Банк довели до критичного стану, і коли його існування перетворилося на загрозу національній економіці, його власники почали шантажувати державу: ми покладемо всю країну, якщо ви нам не дасте черговий транш.

  Тут проявили себе фіскальні органи і Нацбанк. У цій частині можна вітати його ініціативу зупинити цей шантаж, випрошування грошей.

  Але далі, я вважаю, ситуація мала б розвиватися наступним чином: кримінальне провадження на власників і повернення всіх цих коштів усіма способами – від квартир і цінностей до фінансових активів.

  Я б на місці президента роздягнув би і роззув Коломойського і компанію, і це було б абсолютно чесно і правильно. А що відбувається зараз? Вони беруть у вас гроші, приблизно по 3 тис. гривень з кожної людини, і ніби як рятують цей банк. А потім оголосять про його приватизацію. Хто придбає банк – спробуйте здогадатися.

  У Вас є варіанти?

  У мене є кілька прогнозів з цього приводу. Думаю, що це буде близьке оточення влади і в цілому коаліції. Це може бути БПП, може бути «Народний фронт», а може їх солідарне дітище.

  Тут починається зв'язка цих сил, схрещуються їхні економічні та політичні інтереси. А такі корпоративні відносини призводять до політичної корупції.

  Провал поліції зрежисований і демонструє якість парламентаризму та рівень політичної змови.

  Наступного дня після прийняття бюджету практично непоміченою пройшла ще одна важлива подія – профільний комітет провалив розгляд трьох представлень про відставку міністра МВС Арсена Авакова, два з яких були подані Вами. Члени комітету просто не прийшли на засідання. Говорили, що це через те, що вони до п'ятої ранку приймали бюджет і не встигли виспатися.

  Я розумію, коли троє-четверо не приходять на роботу, а коли не приходить 90% членів комітету, не приходить міністр, не приходить керівник поліції, то це абсолютно неправильно.

  Причому змова йшла на такому високому рівні, що деякі керівники прокуратури говорили, що до Авакова жодних претензій немає. Хоча ми неодноразово з ними спілкувалися і там вважають, що він винен в провалах поліції та в корупції.

  Це зрежисований провал, який також демонструє якість парламентаризму та рівень політичної змови.

  За два останніх роки відставки Авакова домагалися різні політичні сили, але нікому це так і не вдалося, попри претензії до реформи поліції та звинувачення міністра у корупції. У чому секрет такого успіху Авакова?

  Удача Авакова має одне джерело – банкрутство тих сил, які прийшли до влади після Майдану. Тоді вони мали довіру 50%, потім 20%, але зараз все на рівні від п'яти до одного відсотка для різних політичних сил.

  Очевидно, що вони не повернуться в політику в разі парламентських виборів. А відставка Авакова – це шлях до парламентських виборів, після яких «Народний фронт» позбудеться «даху», а громадські активісти та адекватні нардепи зможуть вимагати розгляду окремих справ по Авакову.

  Наскільки це реально?

  Реально абсолютно. У житті взагалі все реально, тому що неможливо зупинити ідею, час якої настав. А час для відставки Авакова прийшов.

  Парубій просто чемпіон світу з порушення регламенту.

  Окрім того Ви ініціюєте ще одну відставку – спікера парламенту Андрія Парубія і навіть почали збирати за це підписи. В чому причина?

  Все почалося тоді, коли ми вибрали виконуючим обов'язки президента Турчинова. Вони почали ділити державну власність, приватизувати об'єкти Держуправління справами. А сьогодні це завершується законами, прийнятими з порушенням регламенту. І Парубій просто чемпіон світу з порушення регламенту.

  До чого це може призвести? Все робиться для того, щоб знищити закон, порядок. А якщо його немає в залі парламенту, його апріорі не може бути і в країні.

  Це шлях до беззаконня, політичної корупції, узурпації. Тому Парубій сьогодні є одним з авторів руйнування країни. І все це закінчиться дуже погано, тому що настрої в суспільстві дуже критичні.

  У зв'язці з прийняттям бюджету, втім, як і в будь-якому голосуванні за ключові закони, знову спливла ініціатива НФ прийняти закон про спецконфіскацію – вже в десятий раз. Чим можна пояснити таке завзяття?

  Закон дійсно потрібен, але його точно не можна віддавати в руки «Народного фронту». Після Майдану вони могли ім'ям Революції наводити порядок в країні і як вони цим розпорядилися? Дуже просто – віджали четверту частину економіки, газовий ринок, окремі підприємства, зокрема в Житомирі.

  А зараз вже «ім'ям Революції» не працює – довіри немає. Їм потрібен формальний інструмент, проголосований в парламенті. І вони цим шантажують. Навіть коли приймався бюджет, приїхав Яценюк і сказав – ми не будемо голосувати, якщо ви нам не дасте спецконфіскацію.

  Я не знаю, чим розрахувалися, але очевидно, чимось іншим. Щось інше пообіцяли. Для НФ це завжди інструмент для початку торгівлі та започаткування такого діалогу.

  Коли НФ вперше виніс закон про спецконфіскацію на розгляд парламенту, депутати негласно назвали його проектом «паливо Курченка-2». Це натяк на схему привласнення активів олігарха заступником голови фракції НФ Сергієм Пашинським. Ви не знаєте, чим ця історія з паливом закінчилася?

  Я спілкувався з керівниками силовиків, вони кажуть, що постійно до них ходять Пашинський та інші, просять якісь преференції, щоб закрити це питання. Поки це нічим не закінчилося.

  Але їм не вдасться сховати кінці в воду. Вони будуть змушені відповідати за всі ці кроки. Ми ведемо паралельне розслідування, багато зробили для того, щоб люди дізналися про це, щоб почалися кримінальні провадження.

  Наприклад, 1100 справ відкрито ГПУ тільки за заявами Гордієнка (екс-глава Держфінінспекції Микола Гордієнко звинуватив Яценюка в корупційних схемах більш ніж на 7 млрд грн – ред.) і генпрокурору Луценку потрібна лише політична воля. Прийде час, коли «Народний фронт» оступиться, і їм все ж накинуть на шию петлю.

  Минуло два роки, всі надії зруйновані, нічого не змінилося, є велике розчарування. І люди готові винести політиків не те що на вилах, а граблями загрібати.

  Ще одне питання про гроші, закладені в бюджет – державне фінансування партій на сотні мільйонів гривень. Українцям підносять це як загальноприйняту європейську практику. Перший транш у вигляді понад 141 млн гривень політики вже отримали. Водночас у фінансових звітах політсил занадто багато прогалин, які ніхто не збирається пояснювати. Ми взагалі дізнаємося, на що пішли наші гроші?

  Ви щодня бачите рекламу Ляшка. Просто вдумайтеся, що ви за всю цю брехню платите зі своєї кишені. Гривня, три, п'ять – це з грошей, які їм виділили в рамках державного фінансування партій.

  Раніше вони брали у олігархів, а тепер вони беруть і у олігархів, і у вас. Використовують це і розповідають, наприклад, що домоглися мінімальної зарплати в 3200 грн. Хто домігся? Ляшко завжди був противником такої позиції, але в рамках бюджету і їхніх «договірняків» потрібно було голосувати, ось вони і запустили цю історію з рекламою.

  Або мораторій на продаж землі. Який мораторій? Земля продається і купується, це чергова брехня, а ви за неї платите. І це сьогодні будуть робити Юлія Володимирівна, БПП, «Народний фронт». Уявіть собі – «Народний фронт», який ненавидить вся країна! 95% українців їх ненавидять, але сьогодні за ваш рахунок ви фактично профінансували весь НФ, у вас фактично беруть членські внески – це насильницьке вписування людей до лав прихильників партії.

  Минуло два роки, всі надії зруйновані, нічого не змінилося, є велике розчарування. І люди готові винести їх не те що на вилах, а граблями загрібати. А вони беруть у вас ваші гроші, і ви зі своєї кишені за це платите.

  І що з цим робити?

  Ми внесли законопроект щодо скасування такого фінансування, але знову-таки він не розглядається з тієї причини, що Парубій не звертає уваги на необхідність його розгляду. І як наслідок не ставить на голосування Верховної Ради.

  Ви згадали народну нелюбов до «Народного фронту». Втікач Олександр Онищенко, посилаючись на свої записи, заявив, що витратив 30 млн доларів на знищення рейтингу Яценюка і його політсили. Як ви вважаєте, можливо, в цьому причина негативного ставлення до партії Арсенія Петровича? І до чого взагалі призведе публікація «плівок Онищенка»?

  Рейтинг Яценюка знищив сам Яценюк. І не витратив на це нічого, а заробив через те, що фактично вивів близько 100 млрд грн – це наші з Гордієнком підрахунки, які ми робили. Це дуже серйозна сума.

  А що стосується плівок, проаналізуйте. Перші плівки ми почули ще від Мельниченка, там була справа Гонгадзе. Потім мали справу з плівками по Ляшку, коли ми бачили, як він розповідав про свій складний і глибокий шлях в українську політику (мається на увазі відео, на якому людина, схожа на Олега Ляшка, розповідає про свої гомосексуальні контакти – ред.).

  Дострокові вибори не потрібні політикам – вони потрібні народу, країні. І країна повинна їх отримати, якщо народу дійсно набридло жити в такому стані.

  Потім були плівки Чеботаря (Сергій Чеботар, заступник Авакова з фінансів і кадрів, відео з кабінету якого свідчить про корупційні домовленості під час закупівлі рюкзаків для Нацгвардії – ред.). Потім плівки Онищенка.

  Чим це все закінчилося? Мельниченко живе в США дуже добре. А люди, які ходили на акцію «Україна без Кучми», а потім жили в наметах, приносили останнє, щоб нагодувати протестуючих, живуть в Україні і отримують мінімальну зарплату або пенсію.

  Плівки Ляшка? У нього своя фракція, зараз отримав 600 млн на пожежні машини, домовився. А його виборці точно так само виживають, і для них ніяких змін не відбувається. Чеботар переїхав жити в Австрію. Тобто це «плівковтірательство» слід припинити.

  Я вважаю, що цей скандал навряд чи матиме якісь результати. Але з точки зору розваги та прояснення якихось моментів і розуміння того, як працює політична кухня в Україні, це досить цікаво.

  Це художній матеріал. Очевидно, що він не може призвести ані до звинувачень президента, ані до імпічменту. Навіть з точки зору доказової бази, через природу появи записів це неможливо.

  Наприкінці року в кулуарах парламенту все частіше чуються слова «дострокові вибори». Як ви вважаєте, наскільки ймовірно, що вони дійсно відбудуться в наступному році?

  Вони не потрібні політикам – вони потрібні народу, країні. І країна повинна їх отримати, якщо народу дійсно набридло жити в такому стані, якщо дійсно хочуть кардинальних змін.

  Адже людям не потрібні ці плюс 5-10% до зарплати. Їм потрібен переворот в житті – нормальна пенсія, зарплата, їм потрібна відповідальність влади, менше депутатів, більше ефективності.

  Саме за цим потрібно йти в новий парламент, цей вже зробити нічого не може. І ви ще побачите, як Гройсман з його красномовством буде блідо виглядати в кінці наступного року.

  Теги : Гройсман Коломойський ГПУ Арсен Аваков банк Приватбанк Ляшко нацбанк транш БПП націоналізація сергій пашинський Андрій Парубій рейтинг парламент Курченко Народний Фронт бюджет олександр онищенко фінансування партій маркарова дострокові вибори Нацполіція земля провал переворот
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів