Вулкан коаліції. Що чекає на парламентську більшість

  13 Листопада, 2015 14:10
  У складі коаліції Верховної Ради вже немає конституційної більшості, але вона ще здатна проводити результативні голосування. Суперечності всередині коаліції намагається використати на свою користь президент і його партія, граючи на інтересах своїх союзників

  Коаліції «Європейська Україна», створеній у Верховній Раді 8 скликання, скоро виповниться рік. За цей час вона дещо скоротилася, не наблизилася до виконання і 50% угоди, на основі якої створювалася, не раз потрапляла під шквал критики. Їй пророкували швидку кончину, але вона довела, що після граничного напруження, хоч і не з першого разу, може приймати необхідні рішення.

  При створенні коаліція налічувала 302 депутата і на її потенціал щодо внесення змін до Конституції покладалися великі надії. Тепер від коаліції вже багато не чекають – аби лиш 226 голосів регулярно давала, що й так не завжди відразу виходить.

  З коаліції вийшла фракція Радикальної партії, інші фракції більшості покинули ще 16 депутатів. Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному сайті парламенту, наразі у фракції «Блок Петра Порошенка», «Народний Фронт», «Самопоміч» та «Батьківщина» в сумі входить 265 депутатів.

  Всередині коаліції є суперечності, своя опозиція і чіткий поділ на старших і молодших партнерів.

  На цьому тижні, крім норми про дискримінацію за сексуальною орієнтацією на роботі, серйозним випробуванням для роботи більшості став законопроект про зниження ренти на видобуток газу.

  У сесійній залі прямо зіткнулися Юлія Тимошенко та Арсеній Яценюк, які не соромлячись, відкрито критикували один одного. У результаті жодна зі сторін не перемогла – законопроект Тимошенко відхилили, але до нього повернуться за тиждень.

  Ситуація навколо ренти на газ намітила тенденції в роботі коаліції – і Тимошенко, і Яценюк будуть боротися за підтримку президента і БПП. Водночас ані прем'єр, ані Кабмін не користуються популярністю, як у малих фракціях коаліції, так і в частині «Блоку Петра Порошенка».

  Коаліційні опозиціонери

  «Самопоміч» та «Батьківщина» зберігають приблизно однакову позицію в коаліції. Активно критикуючи владу, вони не мають наміру залишати більшість, незважаючи на численні розмови про це і залякування.

  Перед ними є приклад Радикальної партії, яку вихід з коаліції привів лиш до провалу на місцевих виборах і падіння рейтингу.

  Тимошенко продовжує голосно заявляти, що зниження ренти має спричинити зниження тарифів для населення. І нехай це, м'яко кажучи, неправда, зате гасло гарне.

  Водночас, і «Самопоміч», і «Батьківщина» готові на шантаж партнерів по коаліції у власних інтересах, оголошуючи ультиматуми і протести, і не бажають брати на себе відповідальність за соціально-економічну ситуацію в країні. Партії більше переживають за власний рейтинг і образ.

  Так проєвропейська «Самопоміч» не дає голоси за норму про дискримінацію за сексуальною ознакою напередодні другого туру виборів мера в релігійному Львові.

  «Батьківщина» ж головним об'єктом для своїх атак обрала Кабінет Міністрів.

  За результатами місцевих виборів партія Юлії Тимошенко – єдина, крім БПП – буде представлена у всіх обласних радах. Значне підвищення рейтингу, фактично до другого по країні, лише підвищило амбіції Леді Ю, яка «обробляє» благодатний ґрунт критики уряду.

  Питання про зниження ренти на видобуток газу в цьому контексті стало для «Батьківщини» принциповим. Тимошенко продовжує голосно заявляти, що зниження ренти має спричинити зниження тарифів для населення. І нехай це, м'яко кажучи, неправда, зате гасло гарне.

  Арсеній Яценюк виступає категорично проти цієї ініціативи, звинувачуючи Юлію Володимирівну в лобіюванні інтересів олігархів.

  Якщо Тимошенко все ж досягне свого, то це буде серйозним ударом по прем'єру, що демонструватиме відсутність підтримки уряду в коаліції та дозволятиме «Батьківщині» посилити свою популістську риторику.

  Яценюк вже заявив: у разі його відставки НФ вийде з коаліції.

  Разом з тим, будь-які амбіції Тимошенко у поточному скликанні Ради впираються у вкрай малий склад фракції – всього 19 депутатів. З такою кількістю багнетів претендувати на серйозні посади не вийде, а відкрито ініціювати перевибори, що, безсумнівно, буде підтримано «Опозиційним блоком», – плачевно для власного рейтингу.

  От і залишається просто продовжувати «розгойдувати човен» далі.

  Неоднорідний «Народний Фронт»

  З причини катастрофічного падіння рейтингу партія Арсенія Яценюка зараз мало чи не найбільше зацікавлена у збереженні коаліції та її ефективному функціонуванні.

  82 депутати завів НФ в Раду поточного скликання. Повторити такий результат з урахуванням нинішнього 2% рейтингу та повної відсутності представництва в місцевих радах буде нереально.

  Головне завдання партії зараз – збереження поста прем'єр-міністра і своїх представників у Кабміні напередодні його переформатування.

  У кулуарах кажуть, що Яценюк вже заявив: у разі його відставки НФ вийде з коаліції. Поки це більше схоже на шантаж, яким Арсеній Петрович ніколи не гидував, коли питання стосувалося збереження ним своєї посади.

  З іншого боку, «Народний фронт» не можна назвати єдиною, однорідною партією, готовою до кінця слідувати за своїм лідером.

  Політолог Андрій Золотарьов в даному контексті вказує на недавню заяву Ігоря Кононенка, одного з лідерів БПП, близького соратника Петра Порошенка. Нардеп нагадав, що рік тому між партіями було досягнуто політичної угоди, за якою посада спікера відійшла партії Порошенка, а прем'єр-міністра – «Народному фронту».

  «За будь-яких варіантів я виключаю ситуацію, за якої прем'єр-міністром може стати представник не від «Народного фронту». Це руйнує домовленості», – заявив Кононенко, коментуючи майбутні пертурбації в уряді.

  Золотарьов розцінює слова Кононенка, як натяк на те, що не тільки Яценюк може бути прем'єром від НФ.

  «Це чорна мітка Яценюку і яблуко розбрату в «Народному фронті», оскільки НФ – утворення дуже неоднорідне, крім людей Яценюка і групи Мартитненка, є ще група Турчинова – Пашинського, група Парубія. Ось цей хід з прем'єром, він здатний ускладнити і без того непрості відносини всередині партії», – зазначив політолог у розмові з UA1.

  Ідея з розколом «Народного фронту» і включенням в коаліцію його частини могла б бути цікавою президенту. Варіант цілком робочий, але на Заході йому навряд чи зрадіють.

  Розділяй і володарюй від Порошенка

  Ситуація, що складається в коаліції, поки максимально зручна для президента і його партії. БПП – найчисельніша фракція в Раді, теж далеко не однорідна, але у Порошенка є серйозні важелі, в тому числі силові, для її утримання під контролем.

  Бунт більш малочисельних фракцій проти БПП поки малоймовірний, та й без підтримки екс-регіоналів їм в такій справі не обійтися, що автоматично поставить суспільство на бік президента.

  Протягом наступного року відносини всередині парламентської коаліції ставатимуть все більш конфліктними, що може вилитися у дострокові вибори Ради восени 2016-го.

  Таким чином, Порошенко може грати роль арбітра і спрямовуючої сили, яка завдяки поперемінній підтримці кожної з трьох інших партій коаліції, буде знаходити компроміси, точки дотику і забезпечувати прийняття потрібних владі законів.

  Причому президент вже продемонстрував, що заради власних інтересів готовий співпрацювати з усіма, але в основному на своїх умовах.

  На прикладі питання про ренту на видобуток газу можна побачити, як і Яценюк, і Тимошенко намагалися заручитися допомогою Порошенка і БПП. У результаті прем'єр спочатку дорікав президентській партії за проголосовану в першому читанні пропозицію Тимошенко. А сама Юлія Володимирівна потім звинувачувала БПП в тому, що в другому читанні «порошенківці» не додали голосів за її закон.

  Зрештою, закон так і не прийняли, а «Блок Петра Порошенка» вже підготував компромісну пропозицію поетапного зниження ренти, на яку можуть погодитися всі. Зате за так звані «безвізові закони», необхідні Порошенку, і «Народний Фронт», і «Батьківщина» вже проголосували.

  За півтора року президент встиг привчити, що він чітко стежить за виконанням умов домовленостей іншою стороною угоди, а ось про свої обіцянки може забувати або коригувати їх. Ресурс і влада дозволяють так діяти.

  Прогнози на майбутнє

  Політолог Сергій Таран вважає, що коаліція продовжить працювати приблизно в такому ж темпі та з проблемами, але в підсумку даючи результат.

  «Як показує поточний тиждень, коаліція може працювати, але все це відбувається з-під палиці. Робота коаліції буде, як і раніше, перебувати під постійною критикою, стабільної більшості немає, депутатів потрібно постійно підбивати, закликати, стежити за ними, щоб вони давали результат», – зазначив експерт у коментарі UA1.

  Андрій Золотарьов, у свою чергу, відводить парламентській коаліції ще рік, протягом якого відносини всередині неї ставатимуть все більш конфліктними, що, за його прогнозами, виллється у дострокові вибори Ради восени 2016 року.

  Поки коаліція нагадує вулкан, який спить, але в моменти серйозного напруження – як сталося, наприклад, під час минулого голосування за Конституцію, може вивергатися. У майбутньому коаліцію чекають важкі випробування – такі, як голосування за вибори на Донбасі та децентралізацію. Вони можуть призвести до відчутних криз-вивержень. Але подолавши їх, коаліція цілком здатна «тихою сапою» пересидіти – «проспати» термін роботи поточного скликання Ради, що залишиться.

  Теги : Порошенко Арсеній Яценюк Тимошенко Батьківщина БПП рейтинг Самопоміч Народний Фронт
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів