Все для перемоги. Хто збирається контролювати чесність виборів

  31 Сiчня, 2018 12:18
  У списку кандидатів, яких влада протягує до Центрвиборчкому, є настільки одіозні персонажі, що чесність виборів може опинитися під питанням

  У лютому парламент проголосує за новий склад Центральної виборчої комісії. Від її членів багато в чому залежать результати президентських і парламентських виборів.

  Правильність підрахунку голосів, можливі порушення в ході голосування, спірні моменти – контроль усіх цих проблем лежить на членах ЦВК. І від їхньої позиції залежить прозорість і чесність виборчого процесу.

  Президент Порошенко був задоволений списком нових кандидатів до Центрвиборчкому і підписав подання до парламенту, який тепер має цей список затвердити.

  Однак при детальному аналізі видно, що практично до всіх кандидатів у ЦВК є серйозні питання – до одних більше, до інших менше.

  UA1 звернули увагу на п'ять найбільш одіозних кандидатур, які своєю появою в Центрвиборчкомі можуть істотно підмочити його репутацію та підірвати довіру до результатів майбутніх виборів-2019.

  Чи зможуть ці люди ефективно, чесно й незаанґажовано контролювати процес виборів президента і парламенту – вирішуйте самі.

  Цінний кадр

  Наталю Бернацьку (до недавнього заміжжя Севостьянова), першого заступника міністра юстиції, в ЦВК рекомендував «Народний фронт».

  Вона стверджує, що потрапила до Мін'юсту «з вулиці», хоча з урахуванням віп-персон, які були присутні на її пишному весіллі, в це мало віриться. Нагадаємо, відзначити одруження заступника міністра Петренка прийшли глава НФ Арсеній Яценюк, екс-глава адміністрації Порошенка Борис Ложкін і навіть глава ДФС Роман Насіров, який на той час вже перебував під слідством щодо розтрати двох мільярдів гривень.

  Мешкає Бернацька в одному з найдорожчих житлових комплексів Києва «Новопечерські Липки» і користується двома люксовими авто – Lexus RX350 і Porsche Cayenne, придбаними відразу ж після того, як вона прийшла працювати в Мін'юст. Автомобілі, як це прийнято у чиновників, записано на її матір, яка все життя збирала гроші на цю покупку.

  Батькам, за словами Бернацької, зобов'язана вона і досить значними сумами готівки, відображеними в її декларації – 450 тис. гривень, 290 тис. доларів, 40 тис. євро і 95 тис. гривень на банківському рахунку.

  Втім, найбільшу популярність кандидату в ЦВК від «Народного фронту» принесли пов'язані з її роботою скандали. Бернацька входила до комісії з обрання керівництва в НАЗК і Госбюро розслідувань (ГБР), і за свідченням членів комісії не з держсектора, єдиним її завданням було протягувати узгоджених владою кандидатів.

  Погодьтеся, складно повірити в незаанґажованість Бернацької під час обрання глави ГБР, якщо в самий розпал конкурсу і на піку активності комісії їй раптово присвоюють звання Заслужений юрист України.

  Проте й це виглядає маленькою витівкою порівняно зі скандалом, пов'язаним із розслідуванням НАБУ щодо першого заступника міністра юстиції.

  7 грудня 2017 року представники Агентства принесли до Мін'юсту рішення суду у виїмці документів в зв'язку з розслідуванням розтрати 54 млн гривень вищими посадовими особами міністерства.

  З огляду на небезпеку знищення таких документів, детективи НАБУ рано вранці 8 грудня вже обшукували кабінети керівництва Мін'юсту, в тому числі й Бернацької.

  Єдине, що вони знайшли, – гору знищеної документації, яка доводить неправомірні виплати бюджетних грошей нібито за рішенням Європейського суду з прав людини. Частину документів у цій справі Бернацька передала на зберігання керівнику секретаріату урядового уповноваженого у справах ЄСПЛ в Мін'юсті Ользі Давидчук.

  Попри всі ці скандальні факти, «Народний фронт» будь-що хоче бачити Бернацьку серед членів Центрвиборчкому. Не пропадати ж такому цінному кадру в міністерстві.

  Доцент зі зв'язками

  Припускаючи підступні дії своїх колег по коаліції під час виборів, президентський БПП хоче бачити в Центрвиборчкомі свого не менш одіозного кандидата – доцента кафедри конституційного та адміністративного права Київського національного університету ім. Шевченка Ольгу Лотюк.

  Це дочка Степана Лотюка, колишнього керівника київської прокуратури і близького друга екс-генпрокурора Віктора Шокіна.

  Свого часу Степан Лотюк був фігурантом гучного скандалу, коли за корупційною схемою приватна компанія отримала у самому центрі Києва, на Печерську, півгектара землі, що належала Міністерству оборони. Але завдяки дуже впливовим зв'язкам, цей скандал залишився для нього без наслідків.

  Втім, зв'язки Ольги Лотюк не менш впливові, можливо, завдяки батькові. У 2006 році вона намагалася пройти в Раду в складі політичного проекту «Нова сила», який пов'язували з діяльністю Віктора Медведчука. Але це в далекому минулому. Набагато цікавішим є нинішнє хитросплетіння корисних і потрібних знайомств.

  В середині листопада 2017-го вибухнув гучний скандал з приводу того, що співробітник Адміністрації Порошенка Олексій Горащенко втручається в роботу НАЗК, роздаючи розпорядження, як, кого і яким чином перевіряти на доброчесність.

  Так ось, у 2001 році Горащенко працював у адвокатському об'єднанні «Лотюк і партнери», що належав Степану Лотюку, батьку Ольги. І за випадковим збігом обставин саме співробітники факультету, на якому працює Ольга, увійшли до конкурсної комісії з обрання керівництва Держбюро розслідувань. Тож не дивно, що політсила президента хоче бачити Ольгу Лотюк у ЦВК.

  До речі, пересуватися викладач універу воліє на позашляховику Range Rover, який «тягне» на суму близько трьох мільйонів гривень. Ну й що, що в бізнесі не працювала, а в університеті зарплати не надто великі? Копієчка до копієчки, як то кажуть. І взагалі, он Бернацькій від НФ можна, а Лотюк від БПП ні?

  Сімейний підряд

  Через постійну гризню між заклятими друзями з коаліції БПП і НФ голоси за просування потрібних владі ідей незмінно дає осередок екс-регіоналів під назвою «Відродження».

  Стежити за бездоганним проведенням виборів від цієї партії буде Алла Басалаєва, нині суддя Дарницького районного суду Києва.

  Її призначення на цю посаду на початку 2012 року підписав Віктор Янукович. Причому, за інформацією проекту Prosud, під час конкурсу Басалаєва показала не найкращі результати – за кількістю балів її обійшла сотня претендентів.

  Проте посаду вона отримала, а вже восени того ж року розглядала справи, пов'язані з проведенням виборів до Верховної Ради сьомого скликання, зокрема, щодо уточнення списків виборців.

  Нагадаємо, парламентські вибори-2012, в ході яких більшість отримала «Партія регіонів», відрізнялися широкомасштабними махінаціями – переважно це були маніпуляції зі списками виборців.

  Примітно, що після всього цього Басалаєва так і не пройшла перевірку тимчасової спеціальної комісії, як вимагало законодавство про відновлення довіри до судової системи. Як пояснила сама суддя, це сталося через те, що в комісію не надходили заяви від юридичних осіб з проханням провести таку перевірку.

  Втім, цікава Алла Басалаєва і своїм майном, вірніше, його відсутністю, оскільки практично всі активи сім'ї записано на її чоловіка. У 2015-2016 роках сама суддя отримувала лише допомогу на дитину – 28 тис. гривень за два роки. Доходи чоловіка за цей період склали 344 тис. гривень.

  Це не завадило з'явитися у декларації судді будинку на 232 «квадрата» в передмісті Києва, який, за оцінками експертів коштує понад 4 млн гривень. Та й операції з оновленням автопарку сім'ї викликають одне єдине запитання – звідки у держслужбовця і його дружини, яка отримує допомогу на дитину, такі можливості?

  Проте, президентська політсила має намір посилити свої позиції у складі ЦВК цією кандидатурою. Тим більше що робота у Центрвиборчкомі для неї не є новиною – до роботи суддею Басалаєва сім років була співробітником юруправління Секретаріату ЦВК.

  Та й її чоловік Олександр Веселий наразі працює завідувачем відділу забезпечення розгляду звернень Центрвиборчкому. Чому б і не сформувати сімейний підряд?

  А те, що інформацію про майнові нестиковки у декларації Басалаєвої спрямовано в НАБУ, НАЗК, Вищу раду правосуддя та Вищу кваліфікаційну комісію суддів – то це вже проблеми згаданих органів.

  Свій серед чужих

  Позиції партії Порошенка у Центрвиборчкомі закликали відстоювати ще одного цікавого кандидата – заслуженого юриста України Михайла Вербенського, який все життя пропрацював у системі МВС.

  Зараз ця людина президента виконує нелегке завдання розвідника у стані ворога в стилі «свій серед чужих» – працює директором департаменту аналітичної роботи та організації управління МВС під керівництвом Арсена Авакова, який дуже недолюблює Порошенка.

  Однак, певно, за свій 42-річний стаж роботи в міліції Вербенський і не такого надивився, вміло лавіруючи між представниками влади, що змінювалася. Він і з «помаранчевим» Луценком мирно уживався (кажуть, саме генпрокурор просуває його в ЦВК), і за часів біло-блакитних регіоналів непогано почував себе у МВС.

  Мабуть, покірливість та відмінна робота на благо держави і допомогли цьому держслужбовцю зібрати гроші на дві земельні ділянки у Київській області, будинок на 258 квадратів, квартиру в Києві та на 25% ще однієї київської квартири.

  Також в його декларації вказано автомобіль Subaru Forester 2009 року, але пересувається Вербенський на іншій машині, поміченій журналістами, – дорогому Volkswagen Touareg з номерами прикриття, яких немає в базі патрульної поліції.

  Правда, без проколів у діяльності заслуженого юриста не обійшлося: його прізвище фігурувало в скандалі, пов'язаному з житловим комплексом «Кришталеві джерела» в столичній Феофанії.

  Кілька людей, які інвестували в будівництво квартир, житла так і не отримали. Але з цього приводу забудовник не мав жодних неприємностей. Та й про які неприємності можна говорити, якщо ти глава фонду фінансування будівництва приватної компанії, а твій тесть – топ-чиновник у Міністерстві внутрішніх справ Михайло Вербенський? А тепер ще й кандидат до складу Центрвиборчкому.

  Обід – за розкладом

  Передчуваючи підступність членів Центрвиборчкому від БПП, «фронтовики» намагаються посилити свої позиції за рахунок небагатослівного і непублічного, але особисто відданого Арсену Авакову нардепа – Ірини Єфремової.

  Ця орденоносна жінка, нагороджена орденами Великомучениці Катерини I і II ступеня, Великомучениці Варвари, Княгині Ольги III ступеня, а також нагородами «До 1020-річчя Хрещення Русі» та «Ділова людина України» покликана охороняти інтереси НФ на прийдешніх виборах.

  Вона потрапляла в об'єктиви фотокамер парламентських журналістів, коли кнопкодавила під час голосування за себе і за найближчого сусіда. Але така практика вже настільки прижилася в новому парламенті, що ніхто на це не звертає уваги.  Єфремова відрізняється пристрастю до солодкого, брендових речей та стійкою неприязню до журналістів. Власне, останній факт і пояснює те, що ця нардеп з незмінно суворим виразом обличчя не є медійним персонажем, її намагаються обходити стороною.

  А єдина масова згадка в ЗМІ про Єфремову пов'язана з її ініціативою заборонити парламентським журналістам відвідувати їдальню для депутатів.

  «Депутат практично може зайти в їдальню тільки на півгодини, з дванадцяти до половини першого і з двох до чотирьох. Можна зробити якось так, щоб журналістів цих не було? Це ж доходить вже до абсурду, коли лізе з фотоапаратом, з камерою тобі в рот», – обурювалася Єфремова.

  Втім, відсутність медійної підтримки не позначилася згубно на діяльності депутата – все, що пов'язано з глибинними процесами в «Народному фронті» та грошима, не терпить публічності й любить тишу.

  Теги : Порошенко Мін’юст Павло Петренко БПП вибори Народний Фронт НАБУ НАЗК цвк Наталія Севостьянова Відродження михайло вербенський склад ЦВК генпрокурор ДБР ольга лотюк Алла Басалаєва ірина єфремова
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів