Врадіївка-2: чому вбивство у Кривому Озері – це лише початок

  25 Серпня, 2016 17:39
  Криваві події у Миколаївській області, які вже назвали другою Врадіївкою, стали логічним результатом кадрової політики МВС. І це лиш початок

  Поки більшість українців напередодні Дня Незалежності обговорювали нову форму міністра оборони, майбутній парад і вітальну промову президента, в райцентрі Криве Озеро Миколаївської області в ніч на 24 серпня переатестовані поліцейські методично вбивали людину.

  Людину, яка на той момент вже була закута в наручники, неабияк побита і за визначенням не могла чинити жодного опору. Але поліцейські продовжували втихомирювати «дебошира» і закінчили тим, що кілька разів вистрілили в нього впритул.

  Пізніше співробітники Миколаївського обласного бюро судово-медичних експертиз міста Миколаєва прийшли до висновку, що смерть наступила саме від цих пострілів.

  Проте керівництво ГУ МВС Миколаївської області, а згодом і Нацполіції України аж до полудня 25 серпня дотримувалося своєї версії того, що відбувається, яку й виклали в офіційному повідомленні.

  З нього випливає, що поліція приїхала втихомирювати п'яного дебошира, який до цього нібито встиг пограбувати таксиста на 500 гривень. Далі офіційна версія звучить так: «З метою забезпечення громадської безпеки, поліцейські застосували заходи фізичного впливу та наручники. Чоловікові, який продовжував чинити опір, в якийсь момент стало погано. Правоохоронці викликали карету швидкої медичної допомоги, але медики вже констатували смерть домовласника».

  Радник президента Юрій Бірюков так відреагував на це повідомлення: «Це відверта і боягузлива брехня. Ах, як зворушливо описано процес виклику карети швидкої медичної допомоги! Дивно, що в тексті немає згадки про «нецензурно висловлювався».

  Ситуація в Кривому Озері нагадала події трирічної давнини, які сталися у Врадіївці.

  Багато в чому через те, що поліцейський коментар йшов врозріз із картиною розправи, яку бачили місцеві жителі, близько двох сотень людей заблокували райвідділ і погрожували влаштувати самосуд.

  Кілька разів автозак із вбивцями намагалися перевернути, аргументуючи це тим, що вся поліція Миколаєва куплена і не зацікавлена у проведенні справедливого розслідування. І лише завдяки поліцейському оточенню підозрюваних вдалося вивезти до Миколаєва.

  Прибулим на місце журналістам місцеві правоохоронці були не раді, про що у своєму Фейсбук повідомив ведучий програми «Надзвичайні новини» Костянтин Стогній: «Побачивши наші камери, сильно напружилися. Зрозуміли, що по-тихому не вийде. Але сказали, що треба «порадитися з керівництвом і нічого коментувати не будуть».

  Вся ця ситуація як дві краплі води нагадала події трирічної давнини, які сталися за 23 кілометри від Кривого Озера – у Врадіївці. Тоді місцеві жителі так само відреагували на зґвалтування і спробу вбивства своєї односельчанки: близько 300 осіб штурмували райвідділ, і блокували автозак із підозрюваними. І точно так само місцеве міліцейське керівництво до останнього намагалося їх прикривати.

  У нинішніх реаліях переатестованої Національної поліції України тільки 25 серпня, коли вже генпрокурор Юрій Луценко підтвердив, що поліцейські дійсно жорстоко вбили людину, коли у місцевій миколаївській пресі вже обговорювали оприлюднені результати судмедекспертизи, послідувала реакція керівників Нацполіції.

  Приблизно о 12.30 стало відомо про ініціативу глави цього відомства Хатії Деканоїдзе розформувати Кривоозерський райвідділ поліції. А її заступник Костянтин Бушуєв пообіцяв справедливе розслідування: «Я б хотів підкреслити категоричну позицію Нацполіції щодо невідворотності покарання працівників поліції, причетних до скоєння злочину».

  Втім, заяви ці у багатьох викликають скепсис, оскільки все почалося зовсім не в ніч на 24 серпня, а набагато раніше.

  Логічний результат

  1 лютого 2015 року в рамках реформи МВС України розпочалася підготовка до переатестації працівників Головного управління Нацполіції у Миколаївській області. З 22 лютого переатестацію було запущено, і з самого початку цей процес супроводжували численні скандали.

  Усі відправлені на поліграф вчорашні міліціонери приймали дорогі таблетки-релаксанти, що впливають на результат тестування.

  Ще до початку атестації на сайті місцевого ГУ МВС було зафіксовано справжній вал звернень громадян з приводу протиправних дій міліціонерів, які збиралися йти в нову поліцію.

  Тоді місцеве міліцейське керівництво пояснило це тим, що і потерпілі від кримінальних правопорушень, і злочинці можуть бути незадоволені діями міліціонерів. Ось тому й скаржаться, аби спричинити незручності претендентам на поліцейську посаду.

  Далі був скандал з витоком інформації про тестові завдання, які повинні були виконувати міліціонери: з якоїсь причини претендентам стали відомі всі питання й відповіді.

  І хоча пізніше керівництво главку це заперечувало, стверджуючи, що у відкритий доступ потрапили інші питання до інших тестів, до кінця цю проблему так і не вирішили.

  Але це був лише початок. Вже в процесі атестації практично 100% тих, хто проходив поліграф, виявилися кришталево чистими людьми, навіть ті, до кого були дуже серйозні претензії.

  В результаті у голови Центральної атестаційної комісії в Миколаєві Романа Бойка виникли питання до нюансів роботи поліграфологів, після чого вони почали масово відмовлятися від тестування міліціонерів.

  Один з членів атестаційної комісії Артем Щеглов в інтерв'ю виданню «Преступности.нет» підтверджував: «Після того, як ми зіткнулися з фейковими поліграфістами з Миколаєва, ми схопилися за голову й за інші місця. Тому що люди, до яких було дуже багато питань, ці люди виявилися на поліграфі білими й пухнастими».

  За даними громадських організацій, які брали участь у процесі атестації, нову форму й посаду поліцейського отримали багато старих міліцейських кадрів, що скомпрометували себе.

  Понад те, за словами Щеглова, вже пізніше з'ясувалося, що всі відправлені на поліграф приймали дорогі таблетки-релаксанти, що впливають на результат тестування.

  «Вони називали ці препарати, одна таблетка яких коштує близько 50-60 доларів. Люди тижнями приймали ці препарати. Це ми говоримо про начальників, про начальників слідчих відділів, про старших оперів, про заступників начальників РВВС і так далі».

  Свою роль зіграв і процес формування атестаційних комісій по Миколаївській області. Як і в Києві, де атестували міліцейське начальство всіх областей, у Миколаєві представників громадськості для комісій відбирав на той момент в.о. начальника Головного управління Нацполіції у Миколаївській області Віталій Гончаров.

  «Нас це просто шокувало, – визнавав Щеглов. – Це все одно, що вовк відбирає баранів, які будуть судити вовків. Це маячня, так не мало бути. Ми відчули себе просто баранами після такого».

  Про те, що для атестаційних комісій міліцейське керівництво на місцях цілеспрямовано підбирає своїх людей, говорив і Роман Сініцин, також один із учасників переатестації міліціонерів.

  «Громадських активістів вибирають представники старої системи, і ми можемо говорити про те, що є так звані «міліцейські активісти», які просто сидять і піднімають руку», – свідчив він.

  У Києві, де атестували обласне начальство, в тому числі й міліцейську верхівку Миколаївської області, відбувалося те ж саме.

  «Відбором громадських активістів у регіонах почали займатися не представники незалежного рекрутингового центру, а представники МВС, – підтверджував представник ГО «Автомайдан» Євген Голубенко. – Ці люди очолили комісії, які тестували у Києві керівний склад всіх областей».

  У результаті, за даними громадських організацій, які брали участь у процесі атестації, нову форму і посаду поліцейського отримали багато старих міліцейських кадрів, що скомпрометували себе.

  Керівництву МВС і Нацполіції тривалий час вдавалося відмахуватися від будь-яких претензій і звинувачень у провалі переатестації. Логічним результатом такого ігнорування й стали криваві події в Кривому Озері з наступним бунтом місцевих жителів. І з огляду на масштаби проблеми, це тільки початок.

  Ціна розчарування

  Прокурор Миколаївської області Тарас Дунас направив в Криве Озеро слідчу групу прокуратури. Його заступник Степан Божило у приміщенні Кривоозерського відділу Первомайської місцевої прокуратури особисто приймає заяви місцевих жителів на інші протиправні дії місцевої поліції.

  Підозрюваних у вбивстві співробітників поліції відсторонено від виконання службових обов'язків, слідство стосовно них ведеться за ч. 3 ст. 365 КК – перевищення службових повноважень (від 7 до 10 років в'язниці).

  Таким є підсумок заяв міністра МВС Арсена Авакова та голови Нацполіції Хатії Деканоїдзе про те, що переатестація міліціонерів пройшла успішно і країна отримала оновлену й надійну поліцію, яка діє виключно за принципом «Служити й захищати».

  Влада забула про те, що Врадіївка породила найбільшу акцію громадянської непокори часів «пізнього Януковича».

  Водночас, ситуація, коли дії поліцейських-убивць розслідують їхні ж колеги та слідчі прокуратури, викликає низку запитань щодо неупередженості такого розслідування.

  «В Україні давно назріла потреба у створенні незалежного механізму розслідування скарг на дії поліції, – написав з цього приводу в Фейсбук екс-заступник генпрокурора Віталій Касько. – Європейський суд з прав людини неодноразово вказував у своїх рішеннях, що українська прокуратура під стандарти такого механізму не підпадає. Можливо, хоча б такі кричущі випадки змусять владу змінити своє ставлення до проблеми».

  Також викликає питання повна відсутність оперативних кадрових рішень з цього приводу, попри подібність подій в Кривому Озері подіям у Врадіївці в 2013 році.

  Тоді зі своїх посад «злетіли» начальник місцевого райвідділу, а також місцевий прокурор і начальник УМВС в Миколаївській області. Зараз, дві доби після вбивства в Кривому Озері, жодних рішень, крім обіцянки Деканоїдзе розформувати місцевий РВВС, немає.

  Влада, як і раніше, відчайдушно топчеться по граблях попередників, геть забувши про те, що Врадіївка породила ходу незадоволених діями міліції на Київ. Люди здійснили марш-бросок в 400 кілометрів та спровокували найбільшу акцію громадянської непокори часів «пізнього Януковича», а також численні мітинги в різних містах України на підтримку врадіївських активістів.

  Різниця лише в тому, що тоді ні у кого не було ілюзій, що собою являє українська міліція. А ось розчарування новою українською поліцією може бути набагато болючішим і більш руйнівним.

  Теги : МВС Арсен Аваков поліграф миколаївська область Віталій Касько хатія деканоїдзе Нацполіція Криве Озеро
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів