Виховання лояльності. Чим обернеться критика президента

  17 Травня, 2017 11:16
  В Адміністрації Порошенка обкатують нову схему контролю над критиками політики президента. Вже в найближчому майбутньому їх готуються позбавляти громадянства України

  Серед нардепів, що мають два або кілька паспортів інших держав, почався справжній переполох. А серед численної армії депутатських помічників, за інформацією парламентських джерел UA1, активно обговорюють одну-єдину новину: хто з депутатів стане першим на «виліт» з українського громадянства.

  Після указу Порошенка про припинення громадянства вже екс-депутата Андрія Артеменка народні обранці з декількома паспортами в кишені кинулися консультуватися у адвокатів, як вийти зі скрутного становища, якщо їх раптом «припруть до стінки» запитанням про подвійне громадянство. Адже згідно із законом вони не можуть мати паспорт іншої країни.

  На нинішньому етапі державні мужі з двома паспортами, причому не лише нардепи, самі себе загнали в пастку, виходів з якої не так багато.

  Якщо визнати, що у тебе є паспорт іншої країни, – втратиш українське громадянство, депутатський мандат, посаду і станеш ніким на законних підставах.

  Якщо заперечувати наявність другого громадянства, а правоохоронці його доведуть, – потрапиш до в'язниці (теж абсолютно законно).

  Відповідно, вибір для понад 100 нардепів – саме стільки за неофіційною інформацією мають подвійне громадянство – не такий вже й великий. Втім, для них залишили й третій варіант виходу зі скрутного становища: голосуйте, як вас просять, і до ваших паспортів нікому не буде діла.

  Президенту вигідно мати народних обранців з подвійним громадянством в парламенті та, не витрачаючи зайвих ресурсів, контролювати і координувати їхні дії.

  Таким чином, через відсутність чітко прописаних законодавчих норм, а також через різночитання законів і положень Конституції щодо громадянства, в руках у Порошенка з'явився дієвий і невитратний механізм впливу на парламент. Адже саме президент своїм указом може припинити громадянство будь-якого українця, який отримав паспорт іншої країни. В тому числі, й народного депутата.

  І якщо раніше необхідну кількість голосів у парламенті за потрібні Адміністрації Порошенка закони збирали в основному шляхом зацікавленості конкретних нардепів у тих чи інших благах (якщо вірити нардепу-втікачу Олександру Онищенку, йшлося про десятки мільйонів доларів), то тепер досить натякнути на наслідки подвійного громадянства, і голосування «за» забезпечено.

  Суть дії цього механізму описав нардеп Віталій Купрій: «Тепер якщо Порошенко захоче змусити цих депутатів голосувати, як йому треба, то може зробити так. Кишеньковий правоохоронний орган президента (ГПУ, СБУ, НАБУ) фабрикує кримінальну справу і викликає норовливого депутата на допит. Там слідчий, зокрема, ставить йому запитання: «Чи отримували ви громадянство іншої країни? Якщо так, то яке саме і коли?». І все, у депутата-суміжника громадянств бій вже програно. Адже якщо збреше чи скаже правду, то потрапляє або під кримінал, або під позбавлення мандата. І тут він опиняється на гачку».

  При цьому не йдеться про бажання Порошенка негайно позбавити громадянства таких депутатів, хоча законопроект на цю тему, поданий від його імені, вже зареєстровано у Верховній Раді. Президенту набагато вигідніше мати таких народних обранців у парламенті та, не витрачаючи зайвих ресурсів, контролювати і координувати їхні дії.

  Просто зараз третину парламенту можна гнати поганою мітлою без будь-яких законодавчих ініціатив імені Порошенка. Але президенту це невигідно.

  А незручних людей і опонентів, разом із Артеменком, який пропонував здати Крим в оренду РФ, позбавляти громадянства і вичавлювати з країни. Саме так Порошенко вчинив із Сашою Боровиком, членом команди Михайла Саакашвілі, який жорстко критикував його політику. Точно така ж доля може очікувати і самого екс-главу Одеської області, а також його соратників, які отримали українське громадянство.

  «Більше половини керівництва Адміністрації президента і БПП також мають принаймні один іноземний паспорт. Принциповість гаранта поширюється тільки на політичних опонентів, чи вона стосуватиметься і його тимчасових соратників?», – ставить риторичне запитання у себе в Facebook Саакашвілі.

  Друзям – все, ворогам – закон

  Щодо громадянства закони України і Конституція дещо суперечливі. Експертів, які стверджують, що ніяких правових колізій у цьому питанні немає і все чітко прописано, відсилаємо до пояснювальної записки до законопроекту Петра Порошенка про позбавлення громадянства, в якій чорним по білому написано: «Дієвий механізм, який дозволив би запобігти випадкам подвійного громадянства, на законодавчому рівні відсутній». Чи ви будете суперечити президентові та іменитим юристам з АП?

  Так ось, з одного боку, є п.26 ст.106 Конституції, що дає право президенту припиняти громадянство українця. А Закон про громадянство підтверджує це повноваження, якщо українець добровільно набув громадянства іншої держави (ст.19).

  Тобто, якщо у Артеменка, на якому зараз відпрацьовується ця схема, станом на 2005 рік було громадянство Канади, він на законних підставах перестає бути громадянином України.

  Але це для ворогів країни і особистих опонентів Петра Порошенка. Для друзів президента є зовсім інша норма. У приватній бесіді з UA1 представник БПП розповів, що адвокати близького оточення президента рекомендують спиратися на інше положення основного закону – четверту статтю Конституції: «Якщо громадянин України набув громадянства (підданства) іншої країни або країн, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України".

  Згідно із законом український держслужбовець не може мати подвійного громадянства. І якщо він отримав паспорт іншої держави, то повинен бути негайно звільнений.

  У разі проблем з другим паспортом адвокати за пристойну винагороду беруться довести на підставі цієї статті, що Конституція передбачає наявність в українця кількох громадянств. Просто на території України визнається лише одне – українське.

  А на можливі претензії до друзів президента з декількома паспортами з приводу того, чому їх не позбавляють громадянства, вже є готова відповідь, підказана адвокатами, – ст.25 Конституції України: «Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство».

  Понад те, за словами співрозмовника UA1 з фракції БПП, нардепи з подвійним громадянством на всяк випадок уже заручилися юридичним висновком Центрвиборчкому: «Згідно зі статтею 81 Основного закону України, припинення громадянства України не призводить до дострокового припинення повноважень народного депутата. У зв'язку з цим ВР ще повинна проголосувати, прийняти постанову не менше ніж 226 голосами, щоб такі повноваження народного депутата були достроково припинені».

  Водночас Порошенко, образно кажучи, сівши на білого коня і змахнувши шаблею, вривається в парламент з невідкладним законопроектом про запобігання подвійному громадянству.

  Мовляв, кілька паспортів у нардепів, серед яких є і з двоголовим орлом, – це неподобство? Неподобство. Потрібно це припинити? Потрібно. Тоді підтримуйте мій законопроект.

  Увесь фарс цього дійства розбивається об норми чинного Закону України «Про державну службу». У цьому документі чітко зазначено, що український держслужбовець не може мати подвійного громадянства. І якщо він отримав паспорт іншої держави, то повинен бути негайно звільнений.

  Іншими словами, просто зараз третину парламенту можна гнати поганою мітлою без будь-яких законодавчих ініціатив імені Порошенка. Але цього не відбувається, тому що мети такої у Адміністрації президента немає.

  Адже добра половина АП дбайливо зберігає паспорти інших держав, в тому числі й з двоголовим орлом. Так, про всяк випадок. Прецедент із нагальним від'їздом в Ростов за підсумками 2014-го вже є. А раптом доведеться у терміновому порядку речі збирати?

  Адже не дарма невістка Порошенка, за інформацією журналіста Дмитра Гнапа, дбайливо зберігає російський паспорт. Мало що.

  Позбавити не можна залишити

  «Дії президента порушують принципи верховенства права і схожі на боротьбу з ідеологічними чи політичними опонентами, тому що застосовуються вибірково виключно до політичних опонентів, – так відреагували на пробну ініціативу Порошенка з припинення громадянства кількох громадян України в Global Ukrainians, громадській організації українців, що живуть за кордоном. – Жоден чиновник, навіть перша особа держави, не може вчиняти дії, які суперечать Конституції».

  Невизначеність у сфері подвійного громадянства дає можливість українським чиновникам й надалі бути громадянами інших держав, а президенту забезпечує ідеальний механізм впливу на такі кадри.

  А що з цього приводу говорить Конституція, розтлумачив на своїй сторінці в Facebook заступник голови Центрвиборчкому Андрій Магера.

  «Чи можна особу позбавити громадянства України? Ні, не можна. Це прямо забороняє стаття 25 Конституції України. Навіть за вчинення державної зради, навіть щодо проросійських колабораціоністів. На жаль, – констатує юрист. – Чи може особа втратити громадянство України? Так, може. Якщо вона добровільно набула іноземного громадянства, прекрасно усвідомлюючи, що згідно зі статтею 4 Конституції в Україні існує єдине громадянство».

  Тобто президент може своїм указом припинити громадянство українця, який отримав паспорт іншої країни. Але законним шляхом не може цього зробити лише на тій підставі, що людина йому не подобається, як це сталося з Боровиком.

  Тим часом адвокати десятків юридичних компаній по всій країні, відчувши тренд, що намітився, задоволено потирають руки, виставляючи на сайтах прайс за відновлення громадянства.

  Уже зараз ціни коливаються від шести тисяч гривень за нескладні випадки до 65 тисяч за скасування президентського указу про припинення громадянства. Кажуть, якщо серед держчиновників з подвійним громадянством почнуться масові чистки, вартість послуг злетить в кілька разів.

  Але по-дружньому, так би мовити, своїм, адвокати підказують, що просто так ніхто не буде перевіряти депутата або чиновника на наявність другого паспорта. Процедура ця тривала й не завжди такий факт вдається достовірно встановити.

  Відповідно, самого нардепа ніхто за язик не тягне з приводу визнання подвійного громадянства. Ну, а якщо форс-мажор, і чиновника раптом викличуть на допит, нехай навіть в якості свідка, а там поставлять провокаційне запитання про подвійне громадянство, завжди можна послатися на законну норму відмовитися свідчити проти себе чи своїх близьких.

  Таким чином, нинішня невизначеність у цій сфері дає можливість українським чиновникам і далі бути громадянами інших держав, а президенту забезпечує ідеальний механізм впливу на такі кадри. Як то кажуть, і вівці цілі, і вовки ситі.

  Теги : ГПУ СБУ Порошенко Саакашвілі БПП громадянство АП саша боровик НАБУ Магера артеменко
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів