Відставки в уряді: цього тижня черга Шевченка і Квіташвілі

  1 Липня, 2015 15:59
  Політологи розповіли про ймовірність звільнення ще двох міністрів – Авакова та Полторака

  Сесійний тиждень у парламенті розпочався з теми відставок. Цього разу – міністра екології та природних ресурсів Ігоря Шевченка та міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі. Рішення направити у Верховну Раду подання про звільнення Шевченка з посади міністра ухвалив Кабмін минулої середи. Звільнити Квіташвілі запропонував коаліції «Блок Петра Порошенка». Причина цього, за словами першого заступника голови БПП Ігоря Кононенка, в тому, що є багато незадоволених його роботою.

  Обидві відставки депутати мають розглянути у четвер. Попри те, що у вівторок усі фракції вирішили голосувати за звільнення Шевченка. Принаймні, це було задекларовано. З відставкою Квіташвілі депутати ще вагаються. Загалом про відставку міністра охорони здоров’я експерти говорять вже другий місяць. Називали його першою кандидатурою на виліт з уряду. Сам Квіташвілі своє звільнення коментує коротко: «система пручається реформам».

  «Я в Україну приїхав робити реформи, – підкреслює він. – Сьогодні ми вже готові все це робити. Це перший і, думаю, останній шанс України розпочати реформу охорони здоров'я».

  Щодо Шевченка, то скандал розпочався з його поїздки у французьку Ніццу. За словами головного «радикала» Олега Ляшка, міністр екології був у відпустці під час пожежі на нафтобазі «БРСМ-нафта» під Васильковом. Понад те, за інформацією Ляшка, користувався чартерним літаком, що належить газовому олігарху та нардепу з групи «Воля народу» Олександру Онищенку. У «Радикальній партії» кажуть: це свідчить про корупційний зв'язок між ними. У вівторок Шевченко прийшов до парламенту. «Радикальна партія» сама його запросила на ранкове засідання фракції. Побував Шевченко і в «Самопомочі». Після годинної розмови своє звільнення пояснює бажанням олігархів його позбутися.

  «Мене хочуть звільнити за мою принципову позицію, – говорить Ігор Шевченко у кулуарах парламенту. – Міністерство екології та природних ресурсів у всі часи було одним із найкорумпованіших місць в уряді. Я зламав усі корупційні схеми. Повернув 22 родовища нафти і газу, які було вкрадено «сім'єю» Януковича. А зараз їх хочуть повернути назад у приватну власність. Певні олігархічні групи хочуть мене звільнити через те, що я їм заважаю».

  Три кандидатури на посаду міністра

  Шевченко призначений в уряд міністром в грудні 2014-го за квотою «Батьківщини». Хоча у самій партії Юлії Тимошенко цю квотність заперечують. Проте на  крісло Шевченка вже є кілька претендентів, й усі за квотою «Батьківщини». ЗМІ називають найбільш ймовірними кандидатами нардепів Олександру Кужель та Валерія Дубіля. Про Юрія Продана, екс-міністра енергетики та вугільної промисловості, говорять у кулуарах парламенту самі члени «Батьківщини».

   «Кандидатура Продана була б достойною. Ця людина могла б організувати роботу міністерства, – розповідає Сергій Соболєв з «Батьківщини». –  Але яким буде вибір прем'єра, побачимо, бо це його право – внести подання».

  Інформацію про те, що на посаду міністра екології вже є декілька кандидатур, підтвердили й у «Блоці Петра Порошенка».

  «Є декілька прізвищ – не готовий їх озвучити, – говорить Ігор Кононенко, перший заступник голови президентської фракції. – Ми хотіли б зберегти баланс усередині коаліції, тому вважаємо: якщо «Батьківщина» визначиться і внесе кандидатуру, пріоритет має бути віддано кандидатурі від «Батьківщини».

  Думки експертів: чи звільнять Полторака і Авакова?

  Окрім заяв про необхідність відставки Квіташвілі у «Блоці Петра Порошенка» закликали Кабмін перевірити діяльність ще двох міністрів. А саме, міністра оборони Степана Полторака та внутрішніх справ Арсена Авакова.

  «Є запитання до міністра оборони щодо забезпечення формою наших військовослужбовців, – говорить з трибуни Юрій Луценко, голова фракції БПП. – А також питання про те, як десятки раніше судимих змогли потрапити в добровольчі батальйони МВС».

  Політологи відзначають, що звільнення Полторака чи Авакова очікувати не варто.

  «Питання щодо відставок виникло внаслідок того, що захиталась сама система постмайданних домовленостей щодо розподілу влади, – розповідає політолог Андрій Золотарьов. – Зараз бачимо наступне: за рік після парламентських виборів значно погіршилась економічна ситуація в країні. Це відобразилося на рейтингах політичних сил. Наприклад, Яценюк з політичного конкурента президента перетворився на людину, яка просто займає місце прем’єр-міністра і яку в зручний момент президент може відсунути. Все це призвело до того, що домовленості почали хитатися. Звідси бачимо відставку Наливайченка через конфлікт з президентом. Далі Шевченка – внаслідок напівопозиційної поведінки «Батьківщини». Його візит до Ніцци – це лише привід. З Квіташвілі інша ситуація. Владі потрібно показати, що вона щось робить. Саме тому його зробили цапом-відбувайлом за трагічний стан, який склався у галузі охорони здоров’я, наприклад, з придбанням вакцин. Що стосується Авакова та Полторака, то претензії до них будуть. Матимемо розбір польотів. Але до відставок справа не дійде. Посада Авакова – це та, за яку залізно тримався Яценюк. Тому відставка Авакова – це остаточна війна домовленостей і політична криза. Полторак – креатура президента. Порошенку зручно з ним працювати».

  «Фракції готові голосувати за відставки міністрів за умови адекватної заміни, – говорить політолог Віктор Таран. – Кандидатура Продана суперечлива. Він має досвід управлінської діяльності, але точно не у цій сфері. А найголовніше, щоб керівником МОЗу стала людина не з системи. Також, щоб це не були діючі заступники Квіташвілі. Потрібна рівновіддалена від схем та бізнесу в цій сфері людина. Бо Мусій та Квіташвілі вже провалили свою роботу на цій посаді. Оптимально призначити людину ані з медичної системи, ані з політичної. Наприклад, Володимир Курпіта (голова Держслужби з питань соціально небезпечних захворювань – Ред.). Громадські експерти з «Реанімаційного пакету реформ» ще в грудні рекомендували його кандидатуру на цю посаду. У Богомолець немає необхідного досвіду управлінської діяльності. Міністерство – не управління шпиталем на Майдані. Потрібна людина, яка б розуміла слабкі місця системи, корупційні ризики, і мала готові рецепти їх подолання. Богомолець – чудовий лікар, але ризикує загрузнути у бюрократичному апараті, який заблокує всі її ініціативи».
  Теги : Арсен Аваков квіташвілі Батьківщина БПП Степан Полторак Ігор Шевченко
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів