Відставка лідера «Правого сектора»: м’яч на полі Яроша

  17 Листопада, 2015 09:01
  Дмитро Ярош оголосив про складання з себе повноважень провідника «Правого сектора». Цьому передувала скандальна партійна конференція, в якій він не брав участі, одначе делегував на неї своїх представників
  Андрій Шараскін (Богема) 
  Андрій Шараскін (Богема) 

  Представляти власні інтереси на партійній конференції Ярош відправив свого заступника з партійної роботи Андрія Шараскіна (Богема) та члена центрального проводу Валерія Чоботаря (Гатила).

  8 листопада у Києві члени конференції проголосували за новий склад проводу ПС. Мотивували свої дії тим, що це – провід усього руху ПС, а старий провід – то лише провід партії. До нового утворення увійшли командир Добровольчого українського корпусу Андрій Стемпіцький (Летун), колишній заступник Яроша з політроботи Андрій Тарасенко, керівник внутрішньої служби безпеки Семен Палій та керівник тернопільського осередку ПС Василь Лабайчук.  Також делегати заочно включили до «нового» проводу провідника Дмитра Яроша.

  Рішення конференції стало новиннєвим приводом номер один. Два дні Ярош уникав коментарів, а на третій оголосив, що йде з поста провідника «Правого сектора». Його заява мала ефект бомби.

  Головним досягненням новообраний «провід» називає напрацювання стратегії «безальтернативності революційного шляху боротьби з бандитським режимом Петра Порошенка». І кадрові, й стратегічні рішення конференції  Дмитро Ярош назвав нелегітимними. Також додав, що не буде в організації «весільним генералом», а тому складає з себе повноваження провідника, залишаючись націоналістом, державником і революціонером.

  Згодом Дмитро Ярош закликав провести з’їзд ПС, обрати на ньому ефективний провід та очиститись від випадкових людей. «Як від тих, для кого «Правий сектор» є засобом для власного збагачення та втілення якихось егоїстичних прагнень, так і від усіляких «движуватєлєй», мародерів та інших непевних псевдореволюційних осіб», – заявив він.

  Про справжні та надумані розбіжності в середовищі «правосєків» і те, чому Дмитро Ярош подав у відставку,  UA1 розповів його заступник з партійної роботи, кіборг Андрій Шараскін (Богема). 

  Ви були присутні на цьому зібранні, яке викликало такий резонанс. Що там відбулося?

  Конференція мала право лише напрацювати якісь робочі рішення. Потім їх треба було узгодити у вузькому колі проводу ПС. А вже тоді довести до провідника, який їх мав легітимізувати й акцептувати. Натомість, рішення конференції подали як доконаний факт, з яким Яроша лиш ознайомили.

  У планах ініціаторів конференції від початку було обрання «паралельного» проводу?

  У заявлених планах – ні. Організатори оголосили це вже в ході зібрання. У будь-якому разі це була б робоча пропозиція, адже провід має право обирати лише з’їзд. Мене на конференцію делегував провідник, так само як і друга Гатила (Валерія Чоботаря. – Ред.).  Він попросив нас представити там своє бачення і розпочати обговорення. Натомість, розгляд відбувся лише формальний. Користаючись моментом, члени конференції ухвалили зовсім інші рішення.

  Я категорично проти поливання одне одного брудом, бо ми всі – побратими. Але кожен, у силу свого досвіду й специфіки, сам приймає рішення.

  Хто  ініціював проведення цього зібрання?

  Стемпіцький, Тарасенко і Палій, плюс частина активного членства з батальйонів і внутрішньої служби безпеки, які попередньо спілкувалися і наговорювали варіанти можливих змін.  Ініціатори й делегати конференції мали право на власну позицію.  Але їх не можна видавати за остаточні рішення, які має право ухвалювати лише з’їзд. Стоп, хлопці. Ми хочемо збудувати країну, в якій усі дотримуватимуться норм і законів? То давайте починати з себе. Я взагалі переконаний, що стратегічні рішення виробляються не на конференціях, а невеликим визначеним колом осіб, які готові брати на себе відповідальність.

  Журналістка і боєць ДУКу  Олена Білозерська заявила: якщо політична сила або її крило публічно висловлює бажання в революційний спосіб змести владу, ці люди одразу мають іти в підпілля.

  Саме так. Частина членства ПС заявляє, що теперішня влада – нелегітимна, хоч Петра Порошенка й підтримало більше половини виборців, які прийшли на дільниці. Ми теж заявляємо, що ця влада є породженням режиму, який залишився нам у спадок. Як представник легальної політичної сили  я маю значний набір інструментів, аби з цим боротися. Білозерська має рацію: якщо людина декларує незаконні методи боротьби, вона ніби підписується під заявою: «Тепер ви можете мене саджати за грати». Декларувати зміни і втілювати їх  – це різні речі. Навіщо цей шум, я не розумію. За це, щоправда,  дехто називає нас «м’якими лібералами». 

  Після дебатів ви розійшлися, потиснувши одне одному руку?

  Побратими завжди мають залишатися побратимами.  На своїй сторінці у Facebook сьогодні я написав, що ми не маємо права поливати одне одного брудом. Друзі, ми маємо працювати разом для блага України. 

  З Андрієм Стемпіцьким ви упродовж цих днів спілкувалися?

  Ні, бо питань по Корпусу  до нього не було. Я сприймаю Стемпіцького виключно як командира ДУКу.  Але й не приховую, що найпершими моїми командирами вважаю друга Провідника і друга Гатила, з яким я приїхав на війну.  Тут питання особистої довіри: з ким ти підеш у розвідку, а з ким ні, й нічого більше. Це не означає, що я не поважаю позицію Стемпіцького. Я категорично проти поливання одне одного брудом, бо ми всі – побратими. Але кожен, у силу свого досвіду й специфіки, сам приймає рішення.

  Нині потрібно активно залучатися підтримкою світу, пояснювати йому нашу позицію.

  Ви й досі є речником Добровольчого корпусу чи пішли з цієї посади?

  Рапорту про складання повноважень я не писав. Тому поки суміщаю обов’язки.

  Гаразд, із Андрієм Тарасенком – вашим попередником на посту заступника Дмитра Яроша з партійної роботи – ви розмовляли?

  Ми з ним спілкувалися. Тарасенко – вихованець Дмитра Яроша. Протягом 15 років Дмитро Анатолійович наставляв його в організації «Тризуб». Я познайомився з націоналістичною «кухнею» лише півтора року тому, коли прийшов на війну з обов’язку захищати свою країну, близьких і рідних. На Майдані була інша ситуація. Для мене події на Майдані були не революцією, а бунтом. Він міг стати революцією, але не став – бо не запропонував конструктиву. Для мене революція – насамперед зміна політичної, державної системи.

  Власне, ми з Тарасенком говоримо про однакові речі. Але мені здається, що його інструментарій заточений на реалії початку, середини і другої половини 20 сторіччя. А на дворі вже сторіччя 21-е: з потужним інформаційним ресурсом, сучасними геополітичними реаліями. Тримаючись за старий інструментарій, ми лише обмежуємо себе. Нині потрібно активно залучатися підтримкою світу, пояснювати йому нашу позицію.

  Спочатку могло видатися, що у ПС йдеться про конфлікт «Тризубу» з «новими людьми».  Доки фундатори «Тризубу» – від полковників, до хорунжих і капеланів  – самі не задекларували свою чітку підтримку Дмитра Яроша. І не висунули вимогу нарешті побудувати «чітку вертикаль влади» в ПС.  

  Для мене теж це стало відкриттям. Отже, проблема не в такій організації орденського типу, як «Тризуб», котра все контролює і направляє. Не варто забувати, що саме Дмитро Ярош – провідник «Тризубу», що друг Гатило і комбат 5-го батальйону друг Чорний – так само «тризубівці». Просто якісь люди зуміли правильно оцінити виклики, що стоять перед державою, а  якісь – ні.  Я точно знаю, що члени ПС, які побували на війні, не хочуть її у себе вдома. Будь-якої, і громадянської також.

  Яка частина «Тризубу» підтримала Дмитра Яроша: менша, більша, половина?

  Основна – це однозначно.

  Також на його бік перейшли більшість обласних та місцевих осередків. Як грім з ясного неба, прозвучали заяви з Рівного, Сум, Харкова, Львова, Дніпропетровська, Донеччини… Скільки осередків підтримують опонентів лідера ПС?

  Небагато, але вони є. Їхні лідери були присутні на конференції в Києві. Знаєте, коли починається політика, завжди може бути спекулятивний момент. Наприклад, людину запитують: «Ця влада все розкрадає, її треба завалити?» – «Так!». А якщо поставити  запитання інакше: «Друже, ти готовий у збройний спосіб скинути цю владу, якщо завтра світова спільнота відвернеться від нас, а Росія під виглядом «миротворців» вже відкрито введе війська?».  Важливо уникнути спекуляцій з обох боків.   

  Доки ми не виробимо суспільний договір і не закріпимо його в Конституції, яку візьмуть на себе обов’язок виконувати всі, –  доти довіри до влади не буде.

  Штаб ДУКу попросив Дмитра Яроша очолити Добровольчий корпус. Власне, ваш очільник вже очолив штаб Корпусу, 5-й і 8-й батальйони та «Госпітальєрів». Про що йдеться?

  Це була заява не лише штабу, а й основних бойових батальйонів. 5-й  батальйон – це взагалі те, з чого почалася славна історія ДУКу. Тому це дуже серйозно. Бойові побратими, бачачи саме Дмитра Яроша, а не когось іншого біля себе на передовій і довіряючи йому, вирішили обрати його своїм командиром. Ми й раніше декларували, що «Правий сектор» є правонаступником Січі, а там люди могли зібратися й обрати собі командира.

  На Львівщині висловили недовіру керівнику 2-го батальйону ДУКу Тарасу Бабенку (Хаммеру). Це викликало невдоволення частини бійців, які заявили про його підтримку. Причиною називають участь Хаммера в київській конференції.

  У козацтва траплялися випадки, коли одного січового отамана змінювали по кілька разів. ДУК – це  добровольці, які вміють ухвалювати власні рішення. Якщо отаман з якихось причин втратив їхню довіру, його замінять на іншого. Водночас зазначу, що остаточно зняти Хаммера може лише провідник.

  Соціологічні опитування показують, що наразі «Правий сектор» легко долає прохідний бар’єр до парламенту. Чи буде партія йти на вибори?

  Однозначно, так. До сьогодні ми були представлені переважно як вояки – бо ми змобілізувалися і створили батальйони. Наша військова дисципліна та мотивація вже стали легендою на фронті. Однак ми, на жаль, не ознайомили світ, і передовсім Україну, з тим, як хочемо змінити цю державу. Тож тепер почали спеціалізовуватись і професіоналізовуватись. Навіть виходимо на міжнародний рівень. Наших хлопців погодився приймати на навчання Балтійський університет – там їхнє навчання оплачують. Починаємо реалізовувати домовленості також із іншими країнами.

  Водночас в Україні міліція порушила тисячі кримінальних справ щодо членів ПС. Події в Мукачевому, граната десь завалялась, сміттєва люстрація – все це використовують, щоб закрити якомога більше ваших активістів. Як ви збираєтеся зупинити це?

  Потрібно нарешті розсортувати, де мав місце реальний кримінал, а де лише спроба політичного тиску на «Правий сектор». Одним із прикладів такого тиску є сфальсифікована справа стосовно очільника одеського осередку ПС Сергія Стерненка. Я переконаний, що його закрили за чисту політику. І в нас там є питання до слідчих органів. Власне, такі дії старої системи  були прогнозовані. Іншого ми від них і не очікували. Інакше стара система діяти не вміє.

  До речі, в Сполучених Штатах поліцейські поводяться значно жорсткіше, ніж наші. Там якщо є натяк на непокору поліції, одразу дозволено застосовувати зброю. Але американці самі виробили такий суспільний договір. Вони збудували державу, в якій поліцейській установі довірено саме такі, а не інші функції та права. В Україні зараз колосальна недовіра до правоохоронних органів. Доки ми не виробимо суспільний договір і не закріпимо його в Конституції, яку візьмуть на себе обов’язок виконувати всі, –  доти довіри до влади не буде. Лише після цього виконання будь-якої норми закону стане практикою.

  Частина ДУКу, як було обіцяно, вже перейшла у підпорядкування СБУ?

  Там іде мова про один з підрозділів Добровольчого корпусу. Зараз триває вишкіл. Нам і самим це цікаво. Особисто я навіть бачу в цьому якийсь сакральний зміст: «Правий сектор» боронить Україну і входить до складу Служби Безпеки України. На жаль, там є чимало людей, які працюють не на користь України. Ну що ж, ми маємо змогу це змінити.

  Чи ймовірним є долучення до вашої політсили екс-голови СБУ Валентина Наливайченка?

  Я про це нічого не чув. Ці чутки для мене новина.

  Теги : Дмитро Ярош СБУ Правий сектор Порошенко Валентин Наливайченко кримінальна справа парламент добровольчий корпус Львівщина Мукачево тризуб Андрій Стемпіцький Андрій Шараскін
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів