Вибори з котом в мішку

  16 Липня, 2015 14:21
  Верховна Рада похапцем ухвалила закон про місцеві вибори, навіть не показавши виборцям та експертам його повний текст одразу після ухвалення. Півтори тисячі поправок були фактично проігноровані, адже парламент може все. Доручення профільному комітету здійснити технічно-юридичне редагування закону виглядає дуже показовим

  Із законом про місцеві вибори коаліція повторила фінт з бюджетом-2015, який також був ухвалений «у загальних цифрах». Певної пікантності ситуації додає той факт, що впритул до правил проведення місцевих виборів законотворці підійшли в умовах цейтноту. Понад те – обрали серед чотирьох варіантів закону той, згідно якого відкриті партійні списки лише імітуються. Цей варіант, звісно, простіший для сприйняття виборцями, проте не дозволяє амбітним партійцям показати клас в окремо взятих регіонах. Самовисування (навіть на посаду мера) новий закон не передбачає, що виглядає обмеженням прав громадян. Відтепер для боротьби за більш-менш значущу посаду потрібно буде продавати душу партійним бонзам.

  Нашвидкуруч спечений закон про місцеві вибори насправді є російським регіональним нормативним актом про формування Законодавчих зборів Санкт-Петербурга.

  Цікаво, як почувають себе фаворити рейтингу мерів великих міст – Віталій Кличко, Андрій Садовий, Геннадій Кернес. З огляду на дії київського мера, він вже готується до виборів наприкінці жовтня. Проте їх проведення у два тури серйозно збільшило кількість претендентів на посади мерів великих міст та змінило виборчі стратегії діючих керівників.

  На жаль, нашвидкуруч спечений закон про місцеві вибори насправді є російським регіональним нормативним актом про формування Законодавчих зборів Санкт-Петербурга. Схоже, на щось більш прогресивне наші депутати замахнутися не можуть, хоча запозичення іншого алгоритму виборів не було б таким кричущим. Проте суспільству пропонують задовольнитися тим фактом, що скасовується виборчий закон, ухвалений за президентства Януковича.

  Можливість відкликання місцевого депутата, за великим рахунком, повністю нівелює імітацію відкриття партійних списків.

  Завдяки наполегливості «Самопомочі» скасовано можливість участі у виборчому процесі блоків. Борислав Береза привернув увагу до дискримінації молодих партійних проектів, і її вирішили уникнути, фактично відкривши шлюзи для участі у виборах всіх партій, що нині зареєстровані в Україні. Різноманіття партійних прапорів не гарантує ідеологічного протистояння, оскільки на місцевих виборах в тренді його величність популізм.

  Задля отримання власної фракції партіям належить подолати 5-відсотковий бар`єр. Ще одна новація – можливість відкликання місцевого депутата, яка, за великим рахунком, повністю нівелює імітацію відкриття партійних списків. І пропозиція про 30-відсоткову статеву квоту нагадує спробу заховати від західних партнерів-контролерів вади виборчого закону. Це й не дивно, адже в цивілізованому світі саме місцеві органи влади є основою демократичного устрою держави.

  Українська влада не надто приховує, що нові місцеві ради швидше за все будуть обрані на пару років. Звісно, у тому разі, якщо президентські ініціативи щодо децентралізації влади набудуть змісту конституційних змін. Проте це відбудеться не надто швидко, попри оптимістичні заяви представників Банкової. Драма у Мукачевому додає аргументів противникам ухвалення змін до Основного Закону.

  Отже українцям доведеться переконати себе у тому, що новий виборчий закон буде їм на користь. Парламентські партії розраховують на певний гандикап, а деякі з них – прогнозують, що місцеві вибори будуть передмовою до дострокової парламентської кампанії. І ніхто не дасть гарантію, що там не буде котів у мішку. 

  Теги : Віталій Кличко борислав береза Петро Порошенко Самопоміч закон про місцеві вибори
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів