Вибори не для всіх. Чому Донбас хочуть позбавити місцевих рад

  7 Серпня, 2015 18:44
  Проведення місцевих виборів на підконтрольній Україні частині Донбасу залишається під питанням. Влада не хоче проводити голосування в електорально «чужому регіоні», а опозиція разом з місцевими політиками та активістами наполягає на організації виборів

  Президент Порошенко підписав новий закон про місцеві вибори. Голосування за органи місцевого самоврядування має відбутися вже 25 жовтня. Вибори точно не проходитимуть у анексованому Криму та окупованих бойовиками районах Донбасу. Однак проводити вибори на підконтрольній Україні території Луганської та Донецької областей влада теж не поспішає.

  Деякі політики заявляють про засилля російської пропаганди на Донбасі та загрозу сепаратизму. Опозиція ж звинувачує владу в спробі відмовитися від виборів через її низький рейтинг у регіоні.

  Про що говорить закон

  Ще у своїй інавгураційній промові Петро Порошенко пообіцяв Донбасу дострокові місцеві вибори для «формування легітимних партнерів по діалогу». З тих пір минуло більше року, місцеві вибори по всій країні призначено на 25 жовтня, але не факт, що вони відбудуться на підконтрольній Україні частині Донбасу.

  Президент підписав новий закон про місцеві вибори, але й він не дає чіткої відповіді на питання: бути виборам на Донбасі чи ні. Під час прийняття багатостраждального закону депутати довго сперечалися з приводу виборів у підконтрольних Києву районах Донецької та Луганської областей. У підсумку було прийнято рішення внести до закону норму, що дозволяє уникнути проведення голосування в регіоні.

  Так, в перехідних положеннях нового закону закріплено, що у разі неможливості організувати та підготувати проведення виборів до окремих органів місцевого самоврядування у Донецькій і Луганській областях, ЦВК за поданням обласної військово-цивільної адміністрації може прийняти рішення про неможливість проведення відповідних виборів.

  Після цього ЦВК має направити таку свою постанову до Верховної Ради, яка й ухвалить остаточне рішення з цього питання. У законі не згадуються терміни, протягом яких депутати повинні прийняти рішення у разі звернення комісії, та коли саме Центрвиборчком має направити до парламенту відповідне подання. Крім того, немає жодних пояснень щодо змісту і аргументацій у поданні про скасування виборів на Донбасі.

  Депутати вважають, що список районів Донбасу, в яких місцеві вибори провести не вдасться, має бути готовий хоча б до початку осені, коли парламент відновить свою роботу. Разом з тим, варто враховувати, що мова йде про прифронтові території, а ситуація в зоні АТО може змінюватися досить швидко та непередбачувано. Крім того, таким рішенням можна скасувати вибори і на всій території Донецької та Луганської областей.

  Незрозуміло, чим 1,5 року займалася на Донбасі нова влада, якщо умови для проведення чесних виборів відсутні навіть у підконтрольних Києву районах.

  Водночас, голова Комітету виборців України Олексій Кошель бачить у цій нормі закону про місцеві вибори позитив. На його думку, вона дозволить уникнути повторення ситуації, що склалася на парламентських виборах 2014 року, коли до останнього дня ніхто не знав, у яких округах на Донбасі відбудуться вибори, а в яких не відбудуться. Наразі цю проблему можна врегулювати заздалегідь.

  Експерт вважає, що визначаючи місця, де в Луганській і Донецькій областях можуть відбутися вибори, потрібно керуватися двома факторами: життя і здоров'я українських громадян та наявність у населення доступу до інформації про виборчий процес.

  «У населених пунктах, де немає доступу до українських медіа, які живуть у російському інформаційному полі, вибори не слід проводити. Інших (окрім перерахованих) перепон для проведення виборів немає», – зазначив він у коментарі для UA1.

  Дійсно, в окремих районах, де ведуться активні бойові дії, таких, як Авдіївка, Мар'їнка або Піски, відсутність можливості провести вибори очевидна. Проте не скрізь ситуація настільки однозначна. Інформацію про території, де голосування не може відбутися, надаватимуть військово-цивільні адміністрації, а вони можуть бути суб'єктивними.

  Позиція влади

  Підтверджує подібні думки позиція, яку займають військово-цивільні адміністрації, що виступили головними противниками проведення виборів на підконтрольній Києву частині Донбасу.

  Так, голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський наполягає на перенесенні виборів на всій території Донбасу на 2017 рік, коли в Україні мають відбутися місцеві вибори за нової Конституції, що включає положення про децентралізацію.

  Аргументує він свою позицію тим, що «на Донбасі демократію закатано в асфальт» і тут завжди купувалися й призначалися органи місцевого самоврядування.

  «Звичайно, промили мізки рашистською пропагандою повністю. Вата замість мізків. Люди деморалізовані, дезорієнтовані та дезінтегровані. Про який вибір людей можна говорити? Тому я вніс пропозицію ввести військово-цивільні адміністрації. Область у війні», – заявляє Жебрівський.

  Згоден з ним і голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука. На його думку, вибори проводити не можна, тому що в регіоні залишається багато прихильників сепаратистів.

  Незрозуміло лиш, чим же тоді 1,5 року займалася на Донбасі нова влада, якщо умови для проведення чесних виборів відсутні навіть у підконтрольних Києву районах. І чому в 2014 році під час парламентських і президентських виборів, названих прозорими та демократичними, ці умови були, а зараз їх не стало.

  У 2014 році виборчій кампанії з виборів депутатів Ради не завадила ні трагедія під Іловайськом, ні значно більші жертви на фронті.

  Згодні з думками губернаторів і в центрі. Голова фракції «Блоку Петра Порошенка» Юрій Луценко вважає неможливим проведення місцевих виборів на території Донецької та Луганської областей, контрольованій українською владою.

  «Обласні ради там абсолютно неможливо обрати, на районному та місцевому рівнях вибори швидше за все не відбудуться... На сьогодні, до припинення бойових дій, до виведення бойовиків, безпечні вибори провести ні в Донецьку, ні в Краматорську неможливо. Тому ані в Донецькій, ані в Луганській областях в повному обсязі вибори пройти не зможуть», – підкреслив керівник пропрезидентської фракції в парламенті.

  Цікаво, що думає про таку думку керівника своєї фракції депутат Максим Єфімов, в жовтня 2014 року обраний нардепом у мажоритарному окрузі в Краматорську. Тоді, напевно, в Краматорську можна було провести «безпечні вибори», а зараз вже ні.

  Інші члени коаліції встигли навіть зареєструвати у Раді проект постанови про скасування місцевих виборів у підконтрольних Києву районах Донбасу. Авторами проекту є депутати від Радикальної партії, які стверджують, що проведення місцевих виборів на даних територіях створить загрозу для територіальної цілісності, суверенітету та національної безпеки України.

  Низькі рейтинги та правова колізія

  Політолог Андрій Золотарьов вважає, що позиція влади диктується страхом і розумінням вельми сумних політичних перспектив на місцевих виборах на Донбасі.

  «На відміну від інших регіонів Сходу та Півдня України члени партій, які представляють владу, отримають там вкрай незначний відсоток голосів, якщо вірити поточним соціологічним дослідженням. Влада, очевидно, не зможе виставити прохідні кандидатури мерів у містах, у тому ж Маріуполі», – зазначив експерт у розмові з UA1.

  На його думку, пропозиціями щодо скасування виборів підконтрольні Україні території Донбасу пропонують вилучити з єдиного правового та законодавчого поля країни. «Деклароване президентом життя по-новому – це життя за законом і по праву, а не за «хотєлками» та політичній кон'юнктурі», – підкреслив політолог.

  Золотарьов упевнений, що своїми заявами губернатори Донецької та Луганської областей «транслюють думку Банкової, озвучуючи офіційну позицію влади».

  Підтримав загальну тенденцію і сам президент. Петро Порошенко під час візиту в Донецьку область заявив, що проведення виборів залежатиме від ситуації в зоні АТО. «Якщо станеться ескалація бойових дій, як в останні два дні, то фізично вибори не можна буде проводити», – сказав він 2 серпня.

  При цьому Золотарьов нагадує, що в 2014 році виборчій кампанії з виборів депутатів Ради не завадила ні трагедія під Іловайськом, ні значно більші жертви на фронті.

  Скасування виборів на Донбасі є маніпуляцією, яка ще більше радикалізуватиме ситуацію в регіоні.

  Згоден з ним і політолог Вадим Карасьов, який назвав заяви губернаторів самодурством.

  «Вибори потрібно провести. Так, нехай вони будуть не найкращими, проте створять місцеві легітимні органи влади. Нехай центральна влада нарешті напружиться, знайде кандидатів. Краще погані вибори, ніж хороша війна. Причому вибори всього на 2 роки. А за такою логікою (губернаторів) можна взагалі вибори у всій країні скасувати, і що тоді?», – зазначив Карасьов.

  Губернатори та провладні політики в разі скасування виборів у районах Донбасу, контрольованих Україною, пропонують всю владу передати військово-цивільним адміністраціям.

  Однак у такому разі виникає юридична проблема. Аналітик громадського руху «Сильні громади Донеччини» Олександр Дмитрієв нагадав, що в українській Конституції чітко зазначено: термін повноважень органів місцевого самоврядування становить 5 років, повноваження попереднього скликання місцевої ради припиняються з початком роботи скликання нового, ніхто не може достроково припиняти повноваження членів місцевого самоврядування.

  «Військово-цивільні адміністрації, які пропонується ввести у всіх районах вільного Донбасу, будуть припиняти повноваження органів місцевого самоврядування, а це порушення Конституції. Водночас, не можна й продовжувати на 2 роки повноваження попереднього скликання місцевих рад», – розповів експерт про правову колізію UA1.

  Хоча, як показує практика, ще не було таких законодавчих проблем і колізій, які українські політики не змогли б вирішити. Щоправда, часто – шляхом створення нових.

  Хто за вибори

  На проведенні місцевих виборів на Донбасі насамперед наполягає «Опозиційний блок». Партія навіть погрожує бойкотувати вибори у всій країні, якщо голосування на Донбасі буде скасовано. Колишні регіонали називають заяви про скасування виборів недемократичними і пов'язують їх з падінням рейтингу провладних партій.

  Колишній губернатор Донецької області, а нині нардеп Сергій Тарута переконаний, що полеміка навколо скасування виборів на Донбасі є неконструктивною і веде до розділення країни.

  «Комусь здається, що виберуть не тих. Влада переживає, що знову виберуть регіоналів або когось іншого. Але це вибори місцевої влади, територіальна громада вибирає тих, кого вважає за потрібне. Якщо сьогодні за провладні сили не голосуватимуть, то це питання насамперед до влади – чому вона нічого не зробила для Донбасу, щоб за неї голосували», – підкреслив бізнесмен.

  На його думку, скасування виборів на Донбасі є маніпуляцією, яка ще більше радикалізуватиме ситуацію в регіоні.

  Заяви української влади про скасування виборів на Донбасі б'ють по мінському процесу, в якому зацікавлений Захід, чий тиск на українську владу з метою спрямування її дій у бік реалізації досягнутих у Мінську домовленостей є досить відчутним.

  Олександр Дмитрієв впевнений, що коли в країні будується правова держава, забезпечити право на вибір необхідно. «Має дискутуватися питання про те, як зробити ці вибори чесними, а не питання – переносити вибори, чи ні», – зазначив активіст.

  У Комітеті виборців України впевнені, що вибори до Луганської та Донецької обласних рад обов'язково потрібно проводити, незалежно від того, які політичні сили можуть отримати більшість у цих радах.

   «Слід виходити з того, що це українські політичні партії, які зареєстровані та діють в українському правовому полі, і якщо вони порушують законодавство, то держава в змозі їх діяльність припинити. Поки держава не мала до них жодних претензій, і немає підстав вимірювати рівнем політичної доцільності вибори в тих чи інших районах», – вважає голова КВУ Олексій Кошель.

  Експерт вважає, що обласні ради необхідно створити хоча б на противагу владі терористичних організацій в «ДНР» і «ЛНР».

  Голова Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський заявив, що проводити вибори на підконтрольній Україні частині Донбасу необхідно, і Центрвиборчком зробить для цього все необхідне.

  «Дискримінація громадян України за ознакою місця проживання заборонена Конституцією. Адже територіальна громада, наприклад, Слов'янська, має таке ж право на місцеве самоврядування, як і територіальна громада Львова», – вважає він.

  Геополітичне питання

  Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт недавно відвідав Донецьку область, де в присутності Павла Жебрівського публічно виступив за проведення місцевих виборів на підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей 25 жовтня.

  «Місцеві вибори на Донбасі в таких містах, як Маріуполь, Краматорськ і Слов'янськ, є можливістю для жителів цього регіону чітко продемонструвати, що Донбас – це Україна», – зазначив посол.

  Андрій Золотарьов вважає заяву посла знаковою. «Україна зараз не найбільш незалежна країна. І в ній вулиця Танкова (розташування посольства США в Києві) знаходиться трохи вище вулиці Банкової», – констатував політолог.

  На думку Золотарьова, заяви української влади про скасування виборів на Донбасі б'ють по мінському процесу, в якому зацікавлений Захід, чий тиск на українську владу з метою спрямування її дій у бік реалізації досягнутих у Мінську домовленостей є досить відчутним.

  «Ось тут виникає вже ситуація, коли питання місцевих виборів набуває значення геополітичного. Адже позиція української влади очевидно виламується із консенсусу, досягнутого між США, ЄС та Росією», – вважає український політолог.

  А на прикладі змін до Конституції ми чудово пам'ятаємо, як США вирішує в Україні важливі для себе питання.

  Українська влада ніяк не зрозуміє, що вибори в країні варто проводити, не виходячи з власної зацікавленості, а за законом. Колись регіонали відкладали вибори в Києві – щось подібне зараз можна спостерігати на Донбасі. Так може дійти до того, що Вікторія Нуланд муситиме займатися ще й організацією місцевих виборів в окремих регіонах України.

  Теги : ДНР США ЛНР Порошенко Донбас мінські домовленості Юрій Луценко джеффрі пайєтт місцеві вибори цвк Жебрівський закон про місцеві вибори
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів