Великий німий. Про що промовчав Порошенко на прес-конференції

  15 Травня, 2017 13:58
  За три роки президентства Петро Порошенко на «відмінно» навчився уникати прямих відповідей на запитання. UA1 проаналізував, про що президент повважав за краще не говорити журналістам

  Отриманий нарешті безвіз, семимильні кроки грандіозних реформ та їх вражаючі результати, а також передчуття райдужних перспектив розвитку країни за два роки свого президентства, що залишились, – Порошенко на прес-конференції концентрував увагу представників ЗМІ в основному на цих постулатах.

  Але було багато того, про що він повважав за краще не говорити або ж просто не вдаватися в дрібні деталі та незручні подробиці.

  Наприклад, про наміри вкотре змінити Конституцію, зробивши до моменту наступних президентських виборів першою особою держави не президента, а прем'єра.

  Про разючі успіхи його банку на тлі загального падіння показників у цій сфері. Про свій вплив на правоохоронні органи та слідство за фактом вбивства журналіста Павла Шеремета, яке майже не просувається, однак яке Порошенко назвав «справою честі».

  Але були в промові президента і меседжі, які прямо суперечать здоровому глузду та достовірним фактам. UA1 проаналізував найбільш яскраві з них.

  Про навчання своїх дітей за кордоном. «Я вважаю, що проблема тут не в якості української школи. Я не хочу своїх дітей бачити мажорами. І впевнений в тому, що ті умови, які там створені, в тій школі, унеможливлюють мати якісь привілеї, як дітям президента».

  Вражаюче, але особи королівської крові та президенти наддержав не поділяють точку зору Петра Олексійовича на виховання й освіту своїх дітей.

  Наприклад, принц Вільям, не полишаючи батьківщини, відучився в британській школі Ludgrove School, а потім закінчив Ітонський коледж і Військову академію Сендхерст. Без жодних привілеїв як члену королівської сім'ї і звинувачень в мажорстві.

  Малія і Саша, дочки двічі президента США Барака Обами, здобували освіту, не виїжджаючи з країни, – у школі при Чиказькому університеті та у приватній Sidwell Friends School у Вашингтоні. Точно так само, без будь-яких поправок на те, що вони дочки президента наддержави.

  Але Україна не США і не Британія. І Петро Олексійович самозабутньо віддає данину тренду, що склався у пострадянських країнах серед олігархів, які швидко розбагатіли на уламках СРСР – діти мають вчитися за кордоном. Статус і престиж вимагають, нікуди не подітися. Та й не дай бог ще мажорами в Україні виростуть, що потім з ними робити?

  Крім того, така позиція президента України прямо демонструє ставлення до шкіл і ВНЗ країни. Власне, це все, що потрібно знати про грандіозні реформи у сфері української освіти – як середньої, так і вищої.

  Про досягнення Валерії Гонтаревої. «Користуючись нагодою, хотів би подякувати за ту величезну роботу, яка була зроблена главою Нацбанку Гонтаревою щодо забезпечення фінансової стабілізації української фінансово-банківської сфери... наведення порядку в рефінансуванні». Президент ще раз наголосив, наскільки вдалим є його вибір кандидата на пост головного банкіра країни.

  Однак за рамками президентського спічу про доблесті Валерії Гонтаревої залишилась низка незаперечних фактів. Наприклад, про те, що НАБУ розслідує відразу кілька справ про розкрадання рефінансування банків під час роботи Гонтаревої в НБУ.

  Про те, що при ній гривня девальвувала в кілька разів, у країні практично відсутнє кредитування, із залученням депозитів великі складнощі, а довіра до банківської системи остаточно підірвана.

  Показником того, наскільки в Україні довіряють банкам, є грандіозні суми готівки, які лежать у сейфах топ-чиновників, згідно з їхніми деклараціями.

  Втім, навіть це не головний показник. Найбільш красномовно про перспективи гривні при Гонтаревій говорить те, що сама ж Гонтарева, згідно з декларацією, всі свої заощадження зберігає на банківському депозиті виключно у валюті – 2,66 млн доларів – й ані копійки в гривні.

  Також Порошенко згадав і про можливих наступників екс-глави Нацбанку. Не називаючи конкретних прізвищ, він лише розповів, чим буде керуватися при виборі кандидата: «Виходжу з критеріїв професіоналізму і патріотизму».

  Складно запідозрити президента в тому, що даючи рекомендацію Гонтаревій, він керувався іншими принципами. У результаті головою Нацбанку стала жінка, раніше тісно пов'язана з представниками російської банківської системи, інтегрованої в вертикаль спецслужб РФ.

  У листопаді 2016 року в будівлі НБУ вона навіть провела таємні переговори з головою російського «Внєшекономбанку» Сергієм Горьковим. Він же безпосередній підлеглий російського прем'єра Дмитра Медведєва, він же офіцер ФСБ. При цьому протеже Порошенка навідріз відмовилася повідомити, що обговорювалося на цій зустрічі, але одночасно з цим активно захищала російські банки в Україні. Професіоналізм і патріотизм в дії.

  Про роботу СБУ. «Служба безпеки України зараз має абсолютно надзвичайні завдання у зв'язку з гібридною війною проти України. Гібридна війна – це не лише на фронті. З цього приводу я прошу з розумінням ставитися до роботи Служби безпеки України».

  Так Порошенко спробував виправдати дії підконтрольного йому відомства, яке останнім часом захоплюється чим завгодно, тільки не захистом країни від зовнішньої загрози.

  Тобто, слідуючи пораді президента, іноземні інвестори мають з розумінням ставитися до виїмки комп'ютерної техніки в найбільшій міжнародній інвесткомпанії Dragon Capital і не брати це близько до серця.

  А українські бізнесмени повинні усвідомити нагальну потребу заборони СБУ на експорт горіхів, тому що в них водяться хробаки. А також зрозуміти, що блокування Службою безпеки імпорту газу для всіх компаній, крім структур Віктора Медведчука, – це найважливіша задача цієї спецслужби.

  Ну і нарешті, громадські організації, які домагаються скасування засекречування е-декларацій сбушників, повинні з розумінням ставитися до фейкових акцій протесту та тролінгу активістів, організованих саме з подачі співробітників СБУ, чому є численні відеопідтвердження. А ви як думали? Все-таки гібридна війна за вікном. Отже щодо СБУ діємо строго відповідно до інструкції Порошенка: зрозуміти й пробачити.

  Про досягнення Генпрокуратури. «Реформа ГПУ, яка була проведена під моїм керів... за моєю ініціативою», – так обмовився президент, нахвалюючи позитивні зміни, які нібито відбулися у системі підконтрольної йому Генеральної прокуратури.

  Насправді після Революції Гідності Україна отримала вже четвертого рекомендованого президентом генерального прокурора, а справа про розстріл активістів Майдану не просунулася ані на крок, не кажучи про вже традиційну обіцянку всіх генпрокурорів завершити, нарешті, розслідування щодо замовників вбивства Георгія Гонгадзе.

  А реформи в ГПУ чи то під керівництвом, чи то з ініціативи президента – це коли обласні та міські прокурори під час конкурсу просто помінялися місцями, в результаті чого кількість старих кадрів, які нерідко підпадають під люстрацію, але зберігають свої посади, доходить до 97%.

  А ще це кадрові чистки в ГПУ від соратника президента Юрія Луценка, куди ж без них. З великою помпою анонсована ним «велика чистка» відомства мала вражаючі результати: одного прокурора позбавили премії, ще троє отримали догани.

  Таким був результат роботи «чистильника» від Луценка – Петра Шкутяка, сина давнього знайомого Юрія Віталійовича. Та й за самим Шкутяком тягнувся чималий шлейф скандалів, через що Луценко, від гріха подалі, випровадив його з ГПУ, подарувавши нагородний годинник.

  Про е-декларування. «Сенс електронного декларування у прозорості та відкритості... щоб мати можливість запитати, де ти взяв будинок, машину, за рахунок яких джерел ти це профінансував і кримінальна відповідальність, якщо ти не зможеш пояснити суспільству джерело походження твоїх доходів».

  У теорії, як і говорить президент, все ідеально, тобто, можливість запитати є. Ось тільки офіційно уповноважені ставити такі питання структури, чомусь їх не ставлять.

  Загалом тільки лиш нардепи парламенту нинішнього скликання задекларували 12,3 млрд заощаджень у гривневому еквіваленті. Це не рахуючи інших топ-чиновників. Більшість цих людей примудрилися заробити свої мільйони на державній службі.

  Долаючи боязкість і незручність, чиновники під загрозою кримінального переслідування показали все, що було нажито непосильною працею у державних інститутах. Але більше жодних незручностей з цього приводу не відчувають, втім, як не чують закономірних питань про джерело такого добробуту з боку профільного НАЗК.

  Понад те, сам же Порошенко невідкладно підписав скандальні і суперечливі зміни у закон про протидію корупції, через що декларувати свої доходи зобов'язали представників антикорупційних громадських організацій, які не мають стосунку до бюджетних грошей.

  При цьому президенту глибоко все одно, що цю норму до нього вже намагалася впровадити Адміністрація Януковича, скопіювавши її з російського законодавства. І схоже, президента не надто засмутила жорстка критика підписаних ним норм від представників Європейської комісії та посольства США в Україні. Адже транш МВФ вже отримано, так що ми самі собі господарі, розберемося і без чужих підказок.

  А оскільки наступну прес-конференцію для українських і закордонних ЗМІ Петро Порошенко наразі має намір провести менше, ніж через рік, з нетерпінням чекаємо, про що ще не розповість нам президент України.

  Теги : США ГПУ СБУ Порошенко РФ МВФ нбу Гонгадзе гонтарева НАЗК прес-конференція Павло Шеремет
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів