Вчасно втекти. Як люди Яценюка намагаються вжитися в БЮТ

  5 Липня, 2018 12:16
  Депутати «Народного фронту» почали активно налагоджувати контакти з «Батьківщиною», намагаючись домовитися про свій перехід до Юлії Тимошенко перед виборами в парламент

  «З огляду на вкрай низькі рейтинги, «Народний фронт» шукає варіанти залишитися у владі. У цьому контексті переговори з Банковою про створення єдиної політсили на вибори не мали результату, і з великою ймовірністю вони приречені на провал. Тому як альтернатива розглядається Тимошенко», – так прокоментував UA1 чутки про повальну готовність «фронтовиків» перейти під протекторат лідера БЮТ політолог Василь Мокан, керуючий партнер Української політконсалтінгової групи.

  Правда, він додає, що не може однозначно стверджувати про домовленості НФ з Тимошенко, оскільки не був учасником або свідком таких переговорів.

  «Хоча я знаю про контакти представників цих політсил, – каже Мокан. – Зокрема, свої зустрічі з Тимошенко підтвердив Аваков, який зараз демонструє публічну антипрезидентську позицію».

  Водночас, у кулуарах парламенту нардепи обговорюють інформацію про те, що «фронтовики» вже давно оббивають пороги партійного офісу «Батьківщини» на Турівській, щоб домовитися про свій перехід в партію Тимошенко на будь-яких умовах і за будь-які гроші.

  «Ну, а що ви хочете – людям же треба якось влаштовувати своє майбутнє, а у «Народного фронту» його немає. Ось вони й хвилюються», – розповів у приватній бесіді з UA1 один з представників БЮТ, хоча відмовився підтвердити чи спростувати інформацію про депутатів-прохачів з НФ.

  «Ні, це неправда, – стверджує політолог Олександр Кочетков. – Звичайно, контакти є, але політики завжди контактують між собою».

  Його колега Володимир Фесенко не настільки категоричний. «Я думаю, що диму без вогню не буває, але ці чутки лише частково відображають реальну ситуацію – пояснює він UA1. – Я не думаю, що до Тимошенко стоїть величезна черга. Те, що я чув – це деякі мажоритарники і люди, які пішли з Яценюком або з Турчиновим, але зберегли гарні стосунки або з самою Тимошенко, або з людьми із «Батьківщини». І зараз вони обговорюють можливість повернення».

  На користь доказів експерта говорить те, що «фронтовики»-мажоритарники останнім часом у своїх виступах в Раді намагаються дистанціюватися від НФ і виглядати самостійними депутатами.

  У неформальних бесідах вони зізнаються, що рядові члени фракції прекрасно розуміють – так чи інакше перші особи НФ залишаться у великій політиці, а ось «пішакам» нічого не світить. Тому й вишиковується черга до Тимошенко.

  «Не знаю, потрібно запитати тих, хто стоїть в цій черзі, – сміється політолог Євген Магда. – Але «Народний фронт» – це колишня частина «Батьківщини», можливо, найкраща, тому все логічно. В українській політиці взагалі нічого не можна виключати».

  UA1 поспілкувався з самими депутатами від НФ і БЮТ, щоб з'ясувати, чи дійсно Тимошенко може підібрати старі кадри, і якщо так, то хто це може бути. Свої прогнози дали і політологи.

  Топ-перебіжчики

  За інформацією джерел UA1 в партійних колах, питання про повернення в «Батьківщину» давніх соратників Тимошенко Олександра Турчинова і Сергія Пашинського практично вирішене позитивно. На черзі рішення щодо Арсена Авакова. Інші можливі кандидатури на стадії розгляду.

  Політологи з цього приводу дають різні прогнози, але практично всі сходяться в одному: Тимошенко однозначно зацікавлена в такому союзникові, як міністр МВС. А ось з іншими не все так просто і однозначно.

  «Пашинський – додаток до Турчинова, і між ними й Тимошенко особистісний конфлікт, – говорить Кочетков, маючи на увазі скандальний вихід Турчинова з БЮТ у 2014 році. – І згладити цей конфлікт непросто. Тут прогнозувати дуже складно, оскільки це багато в чому емоції. З Аваковим все простіше: він пропонує силову підтримку, їй вона буде необхідна. Але і по Авакову все буде вирішуватися ближче до виборів».

  Слова колеги підтверджує Фесенко: «Щодо Турчинова чутки ходять, але думаю, що сама Тимошенко ще не знає відповіді на це питання. Тут проблема особистих відносин. З одного боку, їх багато пов'язує. З іншого – те, що сталося в 2014 році, досить для неї болісно. Тут чисто по-жіночому – хтось прощає зраду, хтось ні. І як вона себе поведе, невідомо».

  У той же час Фесенко впевнений, що в Авакову Тимошенко дійсно зацікавлена.

  «Ще з минулого року було багато чуток, що переговори між ними йдуть. Думаю, що якісь консультації і переговори дійсно є, – припускає Фесенко. – У них є взаємна потреба: для Тимошенко Аваков важливий як якийсь гарант стабільності на перехідний період. Якщо вона виграє вибори, потрібно, щоб нічого їй не заважало. Для цього потрібне МВС, а за лаштунками ще й «Нацкорпус» – щоб все було тихо і спокійно. Але він їй не потрібен, як сірий кардинал, як ще один центр впливу, така гра не для неї. Тому вона може йому щось пообіцяти, але чи будуть виконані ці обіцянки, питання відкрите. А він, звичайно ж, хоче залишитися у великій політиці досить значимою фігурою».

  Мокан же відводить міністру МВС чисто технічну роль на нинішньому етапі.

  «Аваков, як лідер однієї з груп впливу всередині НФ, виступає, по-моєму, в ролі парламентера, – каже UA1 політолог. – А ось щодо Турчинова і Пашинського, який орієнтується на Турчинова, у мене є сумніви, тому що на Турівській вважають секретаря РНБО зрадником партії. Власне, як і самого Яценюка, якого звинувачують у рейдерському захопленні партосередків «Батьківщини» під час тюремного ув'язнення Тимошенко».

  Самі ж представники парламентської фракції БЮТ на всі питання про можливих перебіжчиків з НФ тільки сміються і уникають прямих відповідей навіть в неформальних бесідах. Натякають тільки, мовляв, поживемо – побачимо.

  «Ні, я нічого не чув про такі переговори, – ретельно обдумуючи кожне слово, відповідає на розпитування UA1 заступник Тимошенко в парламенті Сергій Соболєв. – До парламентських виборів півтора року, ще рано про щось говорити. Зараз на першому місці президентські вибори».

  А от пересічні «фронтовики» в приватних розмовах за умови не записувати відповіді на диктофон, більш відверті. Часто в них говорить роздратування і образа на партійне керівництво, яке намагається за будь-яку ціну залишитися при владі, але не намагається зберегти «пішаків».

  «До Юлі зараз неможливо пробитися, черга стоїть на весь офіс, починаючи від вхідних дверей, – пошепки розповідає UA1 в коридорах парламенту представник НФ. – Люди готові на будь-які умови, мало не на колінах благати. Пропонують гроші – до півмільйона доларів, тільки б з нею домовитися про перехід в БЮТ».

  Також, за його словами, всередині НФ між різними групами впливу обговорюють необхідність «заткнути» найзатятіших критиків Тимошенко, оскільки через них інші не можуть з нею домовитися.

  Світло в кінці БЮТ

  «Оскільки рейтинг НФ є таким, що очікувати висування кандидата від нього дещо самовпевнено, а у фракції є 80 депутатів, то вони будуть шукати можливість продовження своєї політичної кар'єри через участь в кампанії того чи іншого кандидата, – стверджує Магда. – Юлія Тимошенко станом на сьогодні досить сильний кандидат. У них, ймовірно, є можливість згадати про спільне минуле, тому такого сценарію виключати не можна».

  Водночас, експерти скептично ставляться до інформації про масовий перехід депутатів НФ в «Батьківщину».

  «Масового повернення не буде, тому що тоді виникнуть питання у представників самої «Батьківщини» – це ж зрадники, вони нас зрадили, чому ми їх зараз приймаємо? – прогнозує Фесенко. – Деяких блудних синів і дочок, можливо, приймуть. Щодо мажоритарників повернення може бути, але з пониженням у статусі».

  Мокан вважає, що на сьогодні рано говорити про якісь конкретні домовленості – в партіях зараз аналізують і обробляють інформацію про можливу тактику і стратегію. І сценарії можуть бути найрізноманітнішими.

  «Поки точно можу сказати, що між БПП і НФ немає конструктивної співпраці, їх союз в коаліції тримає тільки загроза дострокових парламентських виборів, – каже політолог. – Ближче до осені переговори активізуються з новою силою, будуть можливі нові деталі й конфігурації. Але я слабо вірю в союз НФ і «Батьківщини», хоча не виключаю, що з наближенням виборів риторика соратників Яценюка може стати більш опозиційною. І тоді вони або домовляться з Порошенком, у чому він також дуже зацікавлений як потенційний єдиний кандидат від влади, або ж переорієнтуються на опозиційний напрямок».

  Теги : МВС Порошенко Арсен Аваков Арсеній Яценюк Тимошенко Батьківщина БПП сергій пашинський Олександр Турчинов вибори Народний Фронт сергій соболєв Нацкорпус
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів