Вбивчі технології: хто і як використовує смерть Бабченка

  30 Травня, 2018 16:36
  Вбивство Аркадія Бабченка призведе до низки серйозних наслідків в Україні та за її межами. Про приховані за трагедією технології – українські політологи для UA1

  На момент публікації цієї статті не було відомо, що опозиційний російський журналіст Аркадій Бабченко живий, а замах на нього був інсценуванням Служби безпеки України.

  На думку топ-чиновників, поки головна версія вчиненого ввечері 29 травня у Києві вбивства – це замовлення Кремля, хоча МВС тільки почало слідство. Зі свого боку журналісти, пам'ятаючи про повну відсутність результатів вбивства Павла Шеремета, почали власне розслідування.

  Тим часом, трагедія вже отримала міжнародний резонанс. Російський МЗС встиг видати порцію звинувачень в розгулі насильства та безкарності злочинців у Києві. У свою чергу, український МЗС заявив, що Кремль і раніше вдавався до політичних убивств.

  В ЄС поки що поводяться обережно і не роблять попередніх висновків про причини події, закликаючи лише до швидкого та прозорого розслідування. Для більш детального ознайомлення з ситуацією в Київ вилетів представник Організації з безпеки і співпраці в Європі Арлем Дезір.

  Попри це, українські політексперти вважають, що вбивство Бабченка матиме далекосяжні наслідки, як в Україні, так і в світі.

  Політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, впевнений, що це вбивство переслідує відразу кілька цілей. Насамперед, це покарання і залякування російської політичної діаспори в Україні, а також дискредитація Києва. Водночас це і провокування внутрішніх конфліктів – звинувачення на адресу української влади, на адресу українських спецслужб. Одне з найважливіших завдань РФ – посіяти нестабільність в українських спецслужбах, щоб їм дорікали, нападали, не вірили.

  «Одна з цілей, про які говорили ще після вбивства Вороненкова, і зараз це підтверджують коментарі російських політиків, громадських діячів, близьких до Кремля медіа-керівників – це залякати опозиціонерів, показати, що не можна їхати в Україну, – пояснює UA1 політолог. – Це направлено на російську політичну діаспору, яка знаходиться в Україні. Російські журналісти, які зберегли незалежну позицію, в один голос кажуть – це помста Бабченку за його радикальні заклики. Екс-депутат російської Думи Ілля Пономарьов говорив, і потрібно цю версію перевіряти, що існує список щонайменше з трьох росіян в Україні, щодо яких вже зробили замовлення».

  Водночас, Фесенко звертає увагу на чергову спробу дискредитації Києва як столиці України.

  «Дуже підозріло виглядає той факт, що вбивство Бабченка сталося буквально напередодні засідання Радбезу ООН, на якому російський представник цей епізод зробив одним з ключових, – констатує експерт. – Причому, судячи з контексту, це був не якийсь пасаж, доданий в останній момент, а це вже було в тексті, була заготовка».

  Політолог порівнює цю ситуацію зі смертю журналіста Олеся Бузини, якого вбили в Києві перед телевізійною прямою лінією Путіна, і російський президент відразу ж про це згадав. Росії потрібні конкретні факти для політичних звинувачень на адресу України, для демонстрації того, що в столиці України хаос, вбивають людей. І особливий акцент роблять на тому, що вбивають журналістів.

  «Звичайно, я вважаю, що слідство має розглядати різні версії. Але з точки зору того, кому вигідно це вбивство, з точки зору очевидних мотивів версія про російський слід першочергова», – погоджується з чиновниками Фесенко.

  Разом з тим, його колега-політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов уточнює, що це не означає безпосереднє втручання Кремля.

  «Російський слід може бути різним, починаючи від спецслужб і закінчуючи різного роду недругами, вважає він. – Бабченко був людиною безкомпромісною, різкою, воював. Тому тут можуть бути різні напрямки російського сліду, можуть бути інші замовники і мотиватори».

  Карасьов вважає, що зараз потрібно відштовхуватися від наслідків, до яких призведе це вбивство і потім вже виходити на пошук слідів, а не просто озвучувати стереотипні версії.

  При цьому він однозначно згоден з Фесенком, що в РФ цю трагедію використовують відразу в декількох аспектах.

  «Перше – це звинувачення, що в Україні тотальне беззаконня, безкарність, злочинність і хаос, – перераховує експерт. – Друге – Росія застерігає, що Київ останнім часом перетворився на такий собі Лондон для російських опозиціонерів, які змушені залишати Росію, але їдуть не в Європу, а осідають в Києві. І наслідком вбивства Бабченка буде те, що всі ці російські опозиціонери менш охоче будуть вибирати Київ для своєї опозиційної діяльності».

  На зауваження UA1 про те, що для таких цілей ФСБ могло показово стратити більш відомого представника російської опозиції, Карасьов звертає увагу на важливу деталь.

  «Тут є одна деталь: він був військовим журналістом, це важливий момент. Також він свого часу воював у Чечні. А ще отримував премії на Заході. Все це теж могло зіграти роль, – пояснює експерт. – Але загалом я згоден, що це не настільки знакова фігура. Тобто він не був яскравим представником або символом російських опозиціонерів, які працюють у Києві».

  На неоднозначність російського сліду вказує і політексперт, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

  «Після зустрічі президента Макрона і канцлера Меркель, приїзду президента Німеччини Штайнмайера в Україну з можливими посланнями про домовленості між Меркель та Путіним, це зараз не зовсім вигідно Росії, – вважає Бортник. – Це може бути вигідно частині російських еліт, які налаштовані на війну, «яструбиних» еліт, які бажають подальшої ескалації, хочуть військового розв'язання кризи в Україні. Але для російського політичного керівництва це сьогодні виглядає безглуздо».

  Водночас, експерт згоден, що вбивство Бабченка є нічим іншим, як актом залякування журналістів, експертів, політиків. А також черговим нагадуванням, що у РФ руки довгі і вони до всіх дотягнуться. Більш конкретно говорити про замовників трагедії можна буде через деякий час.

  «Ми стежимо за руками, – радить Бортник. – Залежно від того, хто і як буде використовувати це вбивство, можна буде говорити про те, хто за цим стоїть. Так що спостерігаємо, які сили будуть це використовувати».

  Також політексперт вважає, що прийшов час політизувати розслідування подібних вбивств.

  «Я впевнений, що пора створювати міжнародну слідчу комісію з резонансних злочинів і з максимальним залученням політики їх розслідувати. Українські органи на це не здатні, – стверджує Бортник. – Безкарність і непрофесіоналізм заохочують все нові і нові злочини».

  У низькому рівні непрофесіоналізму експерт звинувачує й українські спецслужби.

  «Це людина, якій надходили численні погрози, ведучий телеканалу – чому його не охороняли? – дивується Бортник. – Невже у держави не було одного охоронця виділити цій людині, батькові шістьох дітей, щоб його захистили?».

  Частково цю думку поділяє і Карасьов: «Безумовно, якби були результати розслідування щодо вбивства Шеремета та інших, то, звичайно ж, це обмежило б можливості для такого роду показових вбивств. Хоча замовні вбивства у всьому світі погано розслідуються. Згадати хоча б убивство Кеннеді».

  А Володимир Фесенко вважає, що неможливо захистити всі потенційні об'єкти нападу – в Україні щонайменше сотня росіян-політбіженців, і неясно, де буде завдано чергового удару.

  «Як приклад наведу історію з отруєнням Скрипалів, – говорить експерт. – Там скандал почався з того, що це не перша така ситуація. Британські журналісти виявили, що існують кілька десятків підозрілих смертей росіян. Можна, звичайно, теж критикувати Скотланд-Ярд, Мі-5, і до речі, британці критикують. Але на що я зверну увагу: навіть в Ізраїлі не можуть прикрити від кожного теракту. Найсильніша спецслужба в світі не може від цього застрахуватися. Це просто фізично неможливо».

  Тож Фесенко вважає малоймовірним розкриття замовних убивств, подібних до вбивства Бабченка.

  «Я вам скажу так: значна частина вбивств на замовлення не розкривається. Вибачте за банальність, але в Штатах досі сперечаються з приводу того, хто саме замовив Джона і Роберта Кеннеді. Щодо Мартіна Лютера Кінга така ж ситуація. Тому Україна не є якимось винятком з правил, якимось абсолютним острівцем нестабільності», – констатує експерт.

  Поки ж МВС заявляє, що докладає всіх зусиль для розкриття цього злочину. Над цим працюють найкращі експерти, які опрацьовують різні версії.

  «Версії вбивства можуть бути будь-які, безумовно лише одне: стріляли не тільки в Бабченка, стріляли в Україну, – переконаний Карасьов. – Тому, щоб не множити версії і не перетворювати розслідування на фарс, потрібно дійсно зробити все, щоб розкрити цей злочин. Щоб не було так, як з Шереметом».

  Теги : Путін Росія МЗС Володимир Фесенко МЗС Росії Руслан Бортник Вадим Карасьов Аркадій Бабченко
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів