В Україні зростуть ціни на цукор і зерно

  6 Липня, 2015 16:08
  З огляду на непросту посівну кампанію, Україна цього року не дорахується щонайменше 4 млн тонн зернових. Експерти вже прогнозують скорочення експорту та зростання цін на зерно на внутрішньому ринку

  Про складні умови посівної 2015 року міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко попереджав ще в січні. Понад те, саме з його легкої руки цю кампанію прозвали «аграрною АТО».

  Песимістичний прогноз чиновника ґрунтувався, насамперед, на підсумках торішньої кампанії. За даними Павленка, втрата врожаю зернових культур у зоні проведення АТО на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також в окупованому Росією Криму склала торік 1,5 млн тонн. При цьому в Донецькій області посіви сільгоспкультур було знищено на площі 3,3 тис. га, а в Луганській зернові прибрали тільки на 67% площ. В результаті, за даними міністерства, аграрії недоотримали 16,6 млн гривень.

  У зоні бойових дій ніхто нічого не засівав – поля заміновані.

  Цього року, як і прогнозував міністр, ситуація повторилася – посівні роботи на непідконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей було виконано приблизно на 50%. У підсумку, за даними компанії Pro-Consulting, загальна посівна площа в Україні за підсумками травня 2015 року скоротилася на 6,4% у порівнянні з показником травня 2014-го.

  «Головна причина, з якої половина полів у Донецькій та Луганській областях так і залишилася незасіяною, – постійні обстріли, а також міни й снаряди на полях», – говорить Ярослав Левицький, аналітик інформаційної компанії «ПроАгро».

  «У зоні бойових дій ніхто нічого не засівав – поля заміновані, – підтвердив слова експерта співробітник управління внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації, який захотів залишитися неназваним.

  За оцінками Мінагропроду, наразі невідомою залишається доля 485 тис. га в Донецькій та 196 тис. га в Луганській областях, розташованих на підконтрольній бойовикам території. Ще 22,3 тис. га угідь у Донецькій та 10,6 тис. га в Луганській областях вже зазнали втручання саперів.

  Разом з тим, донецький чиновник стверджує, що в селах, де бойові дії не велися, посівна кампанія проходила. Правда, сіяли господарства виключно на свій страх і ризик.

  «Аграрії просто не уявляють, як будуть продавати урожай, адже вивезти його за межі окупованих територій вони не зможуть. Крім того, є ризик застосування волюнтаристських методів, коли врожай просто відберуть бойовики», – говорить Левицький.

  Ефект бумеранга

  Але не тільки «втрата» земель у Донецькій і Луганській областях затьмарили нинішню посівну.

  «Разом з військовим конфліктом значно погіршився загальний стан економіки, і багато агрокомпаній були не в змозі працювати за нових фінансових умов», – зазначає Олександр Ткачов, начальник відділу інвестиційного аналізу компанії Pro-Consulting.

  За словами аналітиків, основною проблемою аграріїв навесні цього року стала девальвація гривні. Знецінення нацвалюти в 2,6 рази – з 8 до 23 грн/дол. – призвело до зростання цін на основні матеріально-технічні ресурси, зокрема, на паливо. Так, за даними Держстату, ціни на паливно-мастильні матеріали з лютого 2014-го по лютий поточного року зросли більше ніж у 1,8 рази.

  Вартість весняної посівної цього року зросла в 1,6 рази.

  Крім того, відповідно до рівня девальвації зросла вартість більшості добрив і засобів захисту рослин, які традиційно імпортуються з-за кордону.

  Як результат, вартість весняної посівної поточного року, за оцінкою Мінагропроду, зросла в 1,6 рази в порівнянні з минулим сезоном – до 66,6 млрд грн. І водночас жодним чином не вплинула на зростання врожайності, скоріше навпаки.

  «Аграрії намагалися максимально заощадити і тому купували найдешевше насіння, вносили менше добрив і використовували мінімум засобів захисту рослин. Через це ми зберемо врожаю як мінімум на 10% менше, ніж минулого року», – пояснює Левицький.

  Скорочення врожаю прогнозує і Ткачов: «За підрахунками аналітиків, збір врожаю скоротиться на 7-12%».

  Офіційні прогнози

  Разом з цим, Мінагропрод минулого тижня свій прогноз урожаю дещо покращив. Зокрема, якщо раніше в міністерстві прогнозували реальний збір на рівні 55-60 млн тонн зернових, то зараз зупинилися на цифрі 60 млн тонн, що на чотири мільйони менше торішнього рекорду.

  «На новий зерновий сезон Міністерство аграрної політики та продовольства, незважаючи на песимістичні прогнози міжнародних експертів, дає оптимістичну оцінку. Україна намолотить близько 60 млн тонн зернових культур (прогноз Міжнародної ради по зерну (IGC) – 54,3 млн тонн, МСГ США (USDA) – 56,3 млн тонн, Продовольчої та сільськогосподарської організації (FAO) – 58,7 млн тонн)», – зазначив Павленко у своїй статті для «РБК-Україна».

  Розширення експортного потенціалу навряд чи допоможе українським компаніям заробити цього року більше.

  Міністр також підкреслив, що зернові та олійні культури, соєва та соняшникова олія і надалі залишатимуться пріоритетними експортними продуктами для України. Водночас будуть розширятися і ринки збуту, зокрема, до традиційних партнерів (Індії, Єгипту, Іспанії, Нідерландів та Туреччини) приєднаються й нові (Китай, Саудівська Аравія, Ірак, ПАР та Ізраїль).

  У той же час, на думку експертів, розширення експортного потенціалу навряд чи допоможе українським компаніям заробити цього року більше.

  «На світових ринках відбувається зниження цін, викликане перевиробництвом, цей фактор буде негативно відображатися на доходах аграрних підприємств. Загалом у поточному році можна чекати зниження доходів аграріїв на 10-20% залежно від вирощуваних культур у порівнянні з попереднім роком», – прогнозує Ткачов.

  До речі, цілком очевидно, що ці збитки аграрії спробують хоч якось компенсувати на внутрішньому ринку. Зокрема, експерти прогнозують підвищення в країні цін на зерно і цукор.

  «Ціни на цукор у поточному році вже вищі, ніж у попередньому, незважаючи на великі перехідні запаси», – резюмує Ткачов.

  Теги : мінагропрод посівна експорт зерна Олексій Павленко
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів