Улюбленці долі. Як нардепи отримують мільйонні призи та подарунки

  5 Липня, 2016 13:09
  В азартних іграх щастить новачкам і народним депутатам. За два роки депутатським корпусом було виграно, а також отримано у вигляді призів і подарунків понад 91,5 млн гривень

  В Україні азартні ігри заборонені вже сім років – з 25 червня 2009 року. З легальних спроб заробити, граючи, залишилися тільки лотереї та тоталізатори. І якщо робити висновки за деклараціями про доходи нардепів, для багатьох з них цей вид заробітку став чи не основним джерелом достатку.

  У декларації є пункт «Подарунки, призи, виграші», який у маси депутатів рясніє сумами, що вражають уяву звичайного українця, – це сотні тисяч гривень, а у багатьох і десятки мільйонів.

  UA1 ознайомився з деклараціями про доходи всіх нардепів за два роки їх перебування при владі та з'ясував, до яких фракцій входять найбільш щасливі одержувачі виграшів і подарунків. А також підрахував сукупну суму презентів і склав рейтинг нардепів-везунчиків.

  Кого більше цінують

  Логічно було б припустити, що найбільш заможною в плані виграшів і подарунків стане найбільша за чисельністю парламентська фракція БПП, куди входять 142 нардепа.

  Але удача сліпа, і перше місце за сукупним доходом у цьому пункті зайняла фракція «Народного фронту». За два роки десять представників згаданої політсили навигравали й отримали в подарунок загалом 39 млн 472 тис. 218 гривень.

  Представники «Народного фронту», який найчастіше фігурує в корупційних скандалах, є одержувачами найбільших грошових призів.

  Далі йде «Опозиційний блок» з показником 30 млн 967 тис. 244 гривні, який забезпечили четверо його представників.

  І лиш третьою за спроможністю стала фракція БПП – 22 її члени отримали виграші та подарунки на суму 6 млн 333 тис. 767 гривень.

  Після них – партія «Відродження» з показником 5 млн 65 тис. 970 гривень у чотирьох її представників. За нею йдуть два щасливчики з «Волі народу» з сумою 2 млн 214 тис. 701 гривня та «Батьківщина» з показником 1,5 млн, які депутату Сергію Власенку, за його словами, подарували батьки.

  Найскромніші показники у «Радикальної партії Олега Ляшка» із сумою 1,3 млн і «Самопомочі» – її нардеп Олена Сотник задекларувала подарунок у 998 тис. 047 гривень. За словами Сотник, це вартість переписаної на неї квартири.

  Не відмовляють у призах та подарунках і позафракційним депутатам – чотирьох з них ощасливили загалом на 3 млн 648 тис. 732 гривні.

  Секрет успіху

  Аналіз декларацій про доходи показує, що найщасливіші депутати – це або ті, хто тісно пов'язаний з представниками минулої влади чи сам у ній був, або колишні опозиціонери, чиї соратники часто фігурують в різних фінансових скандалах.

  Подарунки, виграші та призи – це намагання багатьох українських держчиновників легалізувати суми і майно, походження яких неможливо пояснити законними джерелами доходу.

  Наприклад, в останні кілька років нардепи з НФ частіше за інших спливають у справах про рейдерські захоплення бізнесу, таких як на Житомирській кондитерській фабриці, одеському ринку «7 кілометр», «Українській національної лотереї» та низці інших підприємств.

  З представниками цієї партії пов'язані й гучні корупційні скандали на кшталт поставок неякісної продукції для потреб армії або зникнення нафтопродуктів Сергія Курченка на кілька сот мільйонів гривень.

  Звичайно, доказів, що це якось позначається на сумах «виграшів» і «подарунків», немає, але факт залишається фактом – представники найскандальнішої в згаданому стосунку партії є одержувачами найбільших грошових призів.

  Найуспішнішим в цьому відношенні у фракції НФ став мільйонер Денис Дзендзерський – близький знайомий багатьох екс-регіоналів і, зокрема, Олексія Азарова – сина прем'єра-втікача. Згідно з декларацією, минулого року йому подарували не багато, не мало – 35 млн гривень.

  Другим за успішністю є його однопартієць Ігор Васюник, якого свого часу звинувачували у незаконних земельних махінаціях на Шацьких озерах. Удача посміхнулася членам його сім'ї – в 2014 році їм дісталися виграші, призи та подарунки на суму 1 млн 680 тис. гривень.

  Третім за величиною отриманого подарунка став Юрій Береза, прізвище якого фігурувало в рейдерському захопленні земель агрокомпанії «Добробут» у Дніпропетровській області. У 2014 році йому подарували 1 млн 565 тис. 220 гривень.

  Фігурують в НФ і дрібніші суми подарунків та виграшів. Наприклад, один з найближчих соратників міністра МВС Арсена Авакова Антон Геращенко в минулому році розжився сумою майже 326 тис. гривень.

  Водночас, підлеглих міністра постійно звинувачують у силовій підтримці рейдерів і контролі над незаконним бізнесом, таким як нелегальний видобуток бурштину та контрабанда в зоні АТО.

  Змінити сформований порядок може лише повноцінний запуск електронного декларування чиновниками своїх доходів.

  Удача посміхнулася й одіозним представникам старої влади з Опоблоку. Найближчим соратникам Януковича, братам Дмитру та Михайлу Добкіним минулого року подарували рівно по 10 млн гривень кожному. Ще одному їх однопартійцю, Нестору Шуфричу, пощастило отримати суму в 10 млн 966 тис. 694 гривні.

  На цьому тлі сиротами виглядають представники «Волі народу». Наприклад, екс-члену «молодої команди Черновецького» Олесю Довгому дісталося всього 745 тис. гривень. А його колега Сергій Мартиняк, який свого часу голосував за пакет диктаторських законів 16 січня, отримав всього 1 млн 468 тис. 427 гривень.

  Ну, а про БПП і згадувати не варто – здебільшого «виграші» складають всього кілька сотень тисяч гривень.

  Подарунки, виграші та призи – це продовження намагань багатьох українських держчиновників легалізувати суми і майно, походження яких неможливо пояснити законними джерелами доходу.

  Саме тому багато хто з них живе в «орендованих» заміських маєтках і пересувається виключно на «орендованих» або позичених у друзів дорогих іномарках.

  У цій ситуації рядок у декларації про доходи «Призи, виграші, подарунки» дійсно виглядає як справжній подарунок, тим більше що за законом чиновник має право отримувати дорогі презенти від членів сім'ї.

  Змінити сформований порядок може лише повноцінний запуск електронного декларування чиновниками своїх доходів. Дата початку цієї процедури постійно відкладається, проте, за останніми даними, система має розпочати роботу з 15 серпня цього року.

  Серед держслужбовців, які насамперед зобов'язані подати електронну декларацію, будуть і нардепи, а також президент, члени уряду, керівники департаментів виконавчих органів влади.

  Графа «Подарунки» в декларації залишиться, однак суму презенту обіцяють контролювати – не більше п'яти мінімальних зарплат. У грошовому вираженні це 7250 гривень.

  Стежити за цим буде створене Нацагентство з попередження корупції, а саме співробітники Департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя.

  Втім, юристи стверджують, що вже зараз почався активний пошук лазівок у законодавстві, щоб вивести з-під удару «все, що нажито непосильною працею» в ролі народного депутата.

  На руку чиновникам грає і ситуація з контролюючими органами: в НАБУ вже заявили, що у них не вистачить людей для перевірки тисяч декларацій, а новостворене Нацагентство із запобігання корупції повноцінно не запрацювало й досі.

   

  ТОП нардепів, які отримали призи та подарунки

  Улюбленці долі

  1. Денис Дзендзерський, НФ – 35 млн грн.

  2. Нестор Шуфрич, Опоблок – 10 млн 966 тис. 694 грн.

  3. Михайло Добкін, Опоблок – 10 млн грн.

  4. Дмитро Добкін, Опоблок – 10 млн грн.

  5. Леонід Клімов, «Відродження» – 3,7 млн грн у членів сім'ї в 2014 році

  Міцні середняки

  1. Олена Сотник, «Самопоміч» – 998 тис. 047 грн.

  2. Олесь Довгий, «Воля народу» – 745 тис. грн.

  3. Андрій Тетерук, НФ – 700 тис. грн у членів сім'ї

  4. Микола Люшняк, БПП – 603 тис. 388 грн у членів сім'ї в 2014 році.

  5. Віктор Галасюк, «Радикальна партія» – 597 тис. 927 грн у членів сім'ї.

  Теги : корупція Радикальна партія БПП Опозиційний блок воля народу Народний Фронт НАБУ Шуфрич Михайло Добкін електронне декларування
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів