Україна 2015: клан як метод державного облаштування

  30 Вересня, 2015 15:50
  В Україні розквітає спадкоємність кадрів: чиновники, що відзначилися у корупційних скандалах, відходять убік, даючи дорогу своїм дітям

  Весна 2014 року, бойові дії на сході України саме в розпалі. У нас сотні загиблих солдатів, десятки тисяч бійців без аптечок, засобів захисту та їжі. Літр води на двох на добу – це щастя. Якщо волонтери привезуть консерви – буде свято. Якщо не привезуть – буде голод.

  А в Міноборони скандал: в.о. президента Олександр Турчинов під час інспекції у воюючих на сході частинах української армії виявив ряд кричущих порушень у сфері матеріально-технічного забезпечення.

  Слідом за цим в.о. заступник голови Адміністрації Президента Андрій Сенченко відкрито заявив про «злочинну бездіяльність першого заступника міністра оборони пана Буци».

  За даними Сенченка, солдатам на передовій не вистачало засобів захисту, медикаментів і харчування, в той час як гроші на це оборонному відомству було виділено. Однак закупівлі було заблоковано, і винним у цьому Сенченко вважав саме Буцу.

  Одночасно почали спливати факти продажу американських сухих пайків через комерційні структури: на той момент Україна  встигла отримати як безкоштовну допомогу від американського уряду 10 тис. таких харчових наборів.

  Відразу ж після перших поставок цієї допомоги в українських інтернет-магазинах з'явилися американські сухпайки по 110 гривень за штуку. Нагадаємо, матеріально-технічне забезпечення армії на той час курував Буца.

  Результати перевірки, а вірніше їх відсутність, дали можливість Буці говорити про те, що його «замовили».

  Наступним високим чиновником, який особисто переконався в тому, що армію забезпечують гірше нікуди, став прем'єр Яценюк. Без попередження нагрянувши на один із блокпостів під Слов'янськом, прем'єр розпорядився негайно провести ряд службових розслідувань і пообіцяв покарати відповідальних за побачене ним неподобство. Зокрема, Яценюк зазначив, що насамперед це стосується замміністра оборони Богдана Буци.

  На час розслідування Кабмін усунув заступника міністра від займаної посади. Усього таких розслідувань було чотири, але по жодному з них провину Буци не доведено.

  Хоча тут слід робити поправку на причину розслідування. Виявилося, що Нацагенство з питань держслужби розслідувало факт «саботажу та бездіяльності у забезпеченні Збройних сил з боку Буци».

  Про можливі корупційні схеми не йшлося. Хоча за даними Сенченка з АП, після проведення тендерів Міноборони пропонувало купувати бронежилети 5-го класу захисту по 12 тис. грн. А після відходу Буци на лікарняний, їх купували по 5 тис. грн.

  Результати перевірки, а вірніше їх відсутність, дали можливість Буці говорити про те, що його «замовили», а винен у всьому конфлікт із чиновниками з АП.

  Попри те, Буца все ж подав у відставку. Кабмін звільнив його, але за «м'яким» формулюванням: у зв'язку зі звільненням міністра оборони. Хоча президент, говорячи про корупцію в армії під час інтерв'ю національним каналам, озвучив іншу причину.

  «Саме тому (через корупцію – Ред.) був звільнений перший заступник міністра оборони, і саме тому були заміни в департаментах: у департаменті державних закупівель, у департаменті розробок і закупівлі озброєння, у департаменті внутрішнього аудиту та в департаменті військових представників», – прокоментував Порошенко ситуацію в Міноборони.

  Але за офіційними даними Буца, що має диплом Київського університету права, чистий: за жодним зі скандалів перевірки не закінчилися кримінальними справами. Перевіряючі просто не знаходили дій, що суперечать чинному законодавству. Хоча шлейф порушень за держслужбовцем Буцою тягнеться чималий.

  Все, що нажито непосильною працею

  За плечима у 55-річного Богдана Буци Львівський політех, Київський університет права, чималий послужний список на державних посадах і ціла низка скандалів, пов'язаних з його роботою.

  Перший помітний пост Богдан Еммануїлович отримав у 1992 році – він став замначальника регіонального відділення Фонду держмайна Львівської області. Далі був стрімкий зліт кар'єри до замглави Фонду держмайна України (ФДМ).

  І цим періодом датується перший скандал за участю Буци: у 1997 році його з ганьбою звільнили з посади. Тодішній в.о. голови ФДМ Володимир Лановий так коментував це звільнення: «За зловживання службовим становищем. Вже не кажу про те, що цей заступник свого часу отримав кредит для покупки квартири в Києві з позабюджетного фонду приватизації ».

  Але на цьому кар'єра держслужбовця Буци не перервалася, і весь наступний рік він трудився заступником глави Держкомітету з питань підприємництва.

  Буца міг дозволити собі безболісно піти у відставку, оскільки звільнявся він людиною заможною, а точніше – мільйонером.

  У двохтисячних він вже начальник Управління стратегії реформування відносин власності та регуляторної політики Департаменту економічної політики Секретаріату Кабміну.

  Після цього Буца встиг посидіти в кріслі заступника глави правління НАК «Нафтогаз України» і попрацювати міністром Кабінету міністрів. У 2006-2007 він радник Ющенка і депутат Львівської облради. Але тут знову вибухнув скандал.

  У 2007 році віце-президент Тендерної палати України Людмила Кравченко заявляє про системні порушення законодавства про держзакупівлі у Львівської обладміністрації. Спливають чотири тендери на будівництво та реконструкцію об'єктів у системі освіти та охорони здоров'я. І знову в прив'язці до прізвища Буца. Однак знову без будь-яких наслідків для фігуранта скандалу.

  Нарешті, в 2008 році він обіймає пост замміністра оборони. Але й тут не обійшлося без тертя, цього разу проблеми виникли у сфері поставок продуктів харчування для армії.

  Нового помічника міністра підозрювали у перерозподілі ринку цих поставок, а саме в блокуванні одних постачальників та лобіюванні послуг інших.

  У результаті чиновник подає у відставку, пояснюючи своє рішення політичними мотивами: нібито його погляди на армію не співпали з поглядами уряду.

  Варто відзначити, що після всього цього шлейфу скандалів Буца міг дозволити собі безболісно піти у відставку, оскільки звільнявся він людиною заможною, а точніше – мільйонером.

  Власне, таким він залишається й донині, незважаючи на те, що останнє його місце роботи в Міноборони у 2014 році також належить до не дуже прибуткової посади держслужбовця.

   

  5 млн 617 тис. 842 грн – таким є банківський рахунок Богдана Буци, озвучений ним у 2014 році. А ще 7 соток і будинок у 485 квадратів. І дві квартири: одна на 49 квадратних метрів, інша на 210 «квадратів», плюс два гаражі.

   

  Автопарк всього нічого – чотири авто. Volkswagen Touareg 2013 року, куплений за 672 487 грн, Nissan X-trail 2012 року випуску. А також Toyota RAV-4 і Lexus RX 350.

   

  До слова, дружина Буци також особа заможна: більше 8 млн грн на банківському рахунку, 5 соток з дачею на 130 квадратів і 32-метровий гараж. 

  Дохід Богдана Буци за 2013 склав 571 тис. 174 грн, ще 542 тис. 520 грн принесла в будинок дружина. Здавалося б, чого ще? Можна й у відставку, спокійно спочивати на зароблених непосильною працею мільйонах у сфері державної служби. Але не тут-то було.

  Син за батька

  30 січня 2015 на сайті президента опубліковано нові кадрові призначення. Зокрема, одним із членів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку став 31-річний Юрій Буца, син підозрюваного в корупції екс-замміністра оборони Богдана Буци.

  Для Юрія це місце виявилося не в новинку: з 2004 по 2006 рік він працював у згаданій організації в якості старшого інспектора, а потім провідного спеціаліста.

  Затим його зацікавила посада співробітника Координаційного центру із впровадження економічних реформ при президенті Януковичу.

  Але нові часи вимагають нових героїв: успішно пройшовши люстрацію за нової влади, Юрій Буца став претендентом на пост замміністра економіки з питань євроінтеграції.

  Всупереч затвердженій процедурі призначення на цю посаду, тодішній міністр економіки Павло Шеремета спробував «протягнути» кандидатуру Юрія Буци поза правилами. Але Кабмін навідріз відмовив у цьому призначенні.

  Втім, Юрій все одно поступив на держслужбу. І як всякий держслужбовець змушений був подати декларацію про доходи. Ось тут і спливла невідповідність між задекларованими доходами та рівнем життя сина екс-замміністра оборони.

  Виявляється, Юрій з дружиною і двома доньками жив всього на 1 тис. 812 грн 44 коп. в місяць. Тобто на кожного члена сім'ї щомісяця доводилося 453 грн. 10 коп. Але це якщо не враховувати оплату комунальних послуг, які за найскромнішими підрахунками для сім'ї Буца складають 800-1000 грн.

  Водночас декларант голий як сокіл – лиш квартира 67 квадратних метрів та дві машини: п'ятирічний VW Golf і семирічний Subaru Forester. Хоча ні, у банку на особистому рахунку лежать 16 тис. 833 грн.

  До слова, заправка бака "Гольфа" з дволітровим двигуном, як у Буци, обходиться в 1135 грн. А бак 2,5-літрового «Форестер», який перебуває у власності родини, коштує 1239 грн. Нагадаємо, місячний дохід сім'ї трохи більше 1800 грн.

  Попри це, Юрія називають вельми перспективним співробітником і найімовірніше, будуть просувати верх службовими сходами. А значить, про клан Буца ми ще почуємо.

  Теги : корупція Нафтогаз Міноборони Порошенко Арсеній Яценюк Львівська область Олександр Турчинов Фонд держмайна АП Ющенко скандал Богдан Буца
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів