У Криму справжній хаос – Ленур Іслямов

  30 Листопада, 2015 16:31
  Триває енергетична блокада Криму. Ситуацію, в яку потрапив анексований півострів, очевидці порівнюють з Армагедоном

  25 листопада через перевантаження згоріли дві підстанції, які виробляли електрику для підтримання бодай «первісної» життєдіяльності півострова.

  У Криму бракує тепла, світла, хліба, бензину, води. Не працює каналізація. Немає Інтернету й телебачення. Українські енергетики «поставили на ноги» одну з чотирьох електроопор, підірваних патріотами 20 листопада. Проте подавати через неї електроенергію Україна не поспішає.

  Поки Путін обіцяє кримчанам фейковий «енергетичний міст», Київ готується до повної блокади півострова. Цього разу не лише з суші, а ще й з моря та неба. Відповідні рішення ухвалив Кабінет міністрів України.

  За яких умов блокувальники дозволять запрацювати одній з чотирьох повалених електроопор і чи дозволять взагалі, UA1 розповідає координатор блокади – активіст і бізнесмен, власник кримськотатарського телеканалу ATR Ленур Іслямов.

  25 листопада російські ЗМІ з посиланням на неназване джерело в українському Міненерго заявили, що 26 листопада відремонтована опора почне подавати до Криму електроенергію.

  Це хто вам таке сказав? (сміється)

  Така інформація з’явилася на «Снобі». Адже відомо, що одну з опор вже відремонтовано.

  Ми дозволили відремонтувати одну опору виключно заради того, щоб усе було готове для включення, коли почнуть випускати політв’язнів, чого, власне, ми й вимагаємо від РФ. Дротів на цю опору не підняли. Там просто стоїть стовп. Послухайте мене: до Криму електроенергія почне надходити лише тоді, коли Путін почне виконувати поставлені нами вимоги. І ніяк інакше! Є певний тиск окремих міжнародних організацій на наших лідерів – мовляв, це гуманітарна катастрофа, те-інше, третє-десяте… Але електрика до Криму піде лише в тому разі, якщо почнуть випускати наших політв’язнів.

  Ви називали імена дев’ятьох ув’язнених. Чи ведуться вже якісь переговори щодо них?

  Переговори тривають. Але вони наразі на такому рівні, на якому не ухвалюються рішення. Серйозними їх вважати поки не можна. Це лише зондування ґрунту. Що мене насторожує – Путін говорить про якихось партнерів у Києві. 25 листопада він заявив, що неправильно поводяться якісь його партнери в Києві. Про що він каже? У нас із Росією йде війна. Гинуть люди. Про які взагалі торговельні стосунки може йти мова? Нехай він випускає наших політв’язнів. Далі – зупиняє геноцид (кримськотатарського народу – Ред.), дозволяє працювати на півострові українським журналістам, пускає в Крим Мустафу Джемілєва – і ми увімкнемо світло.

  Кримські татари і є дорогою в Крим. Ми її показуємо, бо це для нас рідна дорога. Ми – ключ до Криму, без нас Крим не відкривається.

  Навіщо їм потрібен Ахтем Чийгоз у в’язниці? Нехай його випускають! Надію Савченко нехай відпустять, Алі Асанова, Олега Сенцова, Олександра Кольченка. Тим паче, що це громадяни України. У них немає російських паспортів, вони їх ніколи не отримували.

  Яка зараз ситуація на півострові?

  Ватники вже починають розуміти, куди вони втрапили. Продавці торгують продуктами біля магазинів на вулиці. Добре, що ще не дуже холодно, не йде сніг і немає вітру. А коли почнеться зима, що вони будуть робити?

  Скільки зараз градусів у Криму?

  Температура така, як тут у нас (на Херсонщині – Ред.) – 6-10 градусів. Кримчани зараз потрапили в Середньовіччя. Чому бажання «русской вєсни» повинно триматися на чотирьох наших опорах для ліній електропередач? Чотири опори тримали всю цю «русскую вєсну»? Нам багато всякого говорили: що вибухне Запорізька атомна станція, що станеться вибух на заводі «Титан», і там буде викид аміаку, після чого помре половина Херсонської області. Нас лякали, що згорить Каховська трансформаторна станція. Нам стільки страхів тут навіювали працівники різних місцевих служб, а виявилося, що все дуже просто. Нічого поганого не сталося. Понад те, навіть у Херсонській області усюди є світло, бо там є вітряки. Вітряки компенсують відсутність електроенергії, яка йшла через Джанкой, через «Титан», Армянськ. У жодному з селищ ми не бачимо проблем зі світлом.

  Зате в Криму тепер справжній хаос. Каналізація не працює. Працівники банків ночують у сховищах, бо не можуть здати їх під охорону. Охоронні підприємства зазнають збитків, адже в них не працює пультова система. Віялові включення. У Симферополі світло дають чотири години на добу. Підприємства не працюють. Закриваються фабрики. Холодильники всі потекли, продуктів нема. Тобто справжній Армагедон зараз у Криму. Живуть при свічках.

  Як реагують ваші знайомі кримчани?

  Постійні дзвінки з Криму. Кримські татари телефонують: в жодному разі не вмикайте світло!

  Представник президента в Криму Мустафа Джемілєв і лідер Меджлісу Рефат Чубаров заявили, що одну з опор планують найближчим часом запустити. Прокоментуйте це.

  Мустафа-ага, Рефат-ага – це політики високого рівня. І політики високого рівня посилають співтовариству різні сигнали. Зокрема, і в Кремль. Я не політик. Я – пряма людина і називаю речі своїми іменами. Ми хочемо, щоб випустили наших політичних в’язнів. Звісно, якщо Мустафа Джемілєв нам скаже відійти від опор, ми відійдемо. Джемілєв для нас лідер безальтернативний. Це не означає, що ми будемо згодні з його позицією, але ми зробимо так. Бо у нас, кримських татар, він дуже авторитетна людина. Скільки страждала ця людина – жодна інша стільки не страждала. Але почуйте мене ще раз: ніхто світло не вмикає. Понад те, ми зараз чекаємо, що росіяни, які голосували на референдумі за відокремлення від України, самі підуть до Аксьонова і скажуть, щоб він випускав наших в’язнів. Чийгоз сидить у Симферопольській в’язниці, нехай його випускають першого.

  Тобто ви очікуєте якогось першого кроку, я правильно розумію?

  Саме так.

  Ми дозволили відремонтувати одну опору виключно заради того, щоб усе було готове для включення, коли почнуть випускати політв’язнів, чого, власне, ми й вимагаємо від РФ.

  Можете пояснити певну зміну тональності у вимогах ваших лідерів? Зокрема заяву Джемілєва, що одна опора може забезпечити Крим 20-25 відсотками електроенергії, водночас своєї енергії у них близько 30 відсотків. А вже решту подавати точно не будуть. Очевидно, зараз на ваших лідерів з усіх боків дуже великий тиск?

  Так, звісно! Дуже великий тиск, однозначно. Телефонують з Франції, Німеччини, тому що – я так думаю – Путін тисне на ці країни також. Досі дуже багато на РФ зав’язано, і Путін досі має великий вплив на світових політиків. Але Мустафа-ага у нас дуже жорсткий лідер. Тому, гадаю, в цьому питанні ми свою позицію відстоїмо.

  Установка на те, що ми можемо дати трошки енергії, аби дитячі садочки не замерзли, а все решта відбуватиметься в міру вирішення проблем кримськотатарського народу. Можливий такий варіант?

  Можливий, якщо на це буде воля Мустафи Джемілєва. Але я думаю, що Мустафа-ага на це не піде. Давайте поживемо – побачимо. Я буду проти цього рішення.

  Очевидно, непрості переговори ваших лідерів з Петром Порошенком теж мають місце? Якою є позиція київської влади, на ваш погляд? Адміністрація президента, а тоді й Кабінет міністрів просто приєдналися до блокувальників – бо нічого іншого не лишалося робити, чи йде якась цікава гра, про яку ми не все знаємо?

  Ви в Києві, мабуть, краще за кримчан знаєте нашу українську владу. В якомусь сенсі київська влада давно вже ближча до вас, ніж до нас. Тому тут будь-яке рішення буде поганим. Кажуть, якщо Київ дасть команду продовжувати блокаду – це погано. Якщо дасть команду вмикати світло – теж погано.

  Я не буду гадати, бо я не гадалка. Я хочу сказати, що кримські татари зараз кинули такий заклик, посил усім українцям: ми, татари, готові боротися за Крим. І, українці, давайте – ставайте поряд з нами. Ми перші в цій боротьбі йдемо, а тепер долучилися й українці. Зараз Україна розбурхана. Ми бачимо, як ви нас підтримуєте. Кримські татари і є дорогою в Крим. Ми її показуємо, бо це для нас рідна дорога. Ми – ключ до Криму, без нас Крим не відкривається. Кримські татари – корінний народ, який завжди жив на цьому півострові, століттями. Ми кожне дерево там знаємо, кожне джерело. Це все наше, рідне. Коріння наше там.

  Україна повинна повернути контроль над Кримом однозначно. І ми допоможемо це зробити. Іншого шляху нема. Якщо ми цього не зробимо, ми втратимо і Львів теж. Бо Путін не зупиниться. Ті, хто давно в українському національному русі, це теж давно розуміють. Не можна ані клаптика власної землі віддавати нікому.

  Що зараз відбувається на блокпостах?

  Усі працюють в штатному режимі, як і до енергетичної блокади. Тепер додалися ще блокпости на зруйнованих лініях електропередач. Там є і додаткові хлопці, і додаткові для нас витрати. Ми там стоїмо, чергуємо. Все під контролем. Батальйон «Херсон» – після того, як вони намагалися зачистити цю територію від блокувальників – з блокпостів пішов. Замість них охорону здійснює озброєний полк «Азов».

  Яка частина «Азова» чергує на блокпостах?

  Скільки є «Азова», стільки там і стоїть. Весь. Харчування налагоджене. Люди займаються тиловими питаннями, спортивною підготовкою, читанням історії. Тут час проводять дуже цікаво. Сьогодні приїжджали волонтери, співали для нас. Все, як має бути, за законами воєнного часу. Ми тут живемо цікавим життям.

  Була інформація, що в перші години енергетичної блокади частину людей затримали. Їх випустили?

  Затримували лише тих, хто самостійно прямував сюди – підтримати нас, коли нас штурмував Ілля Ківа (очільник департаменту боротьби з наркозлочинністю МВС, колишній заступник керівника УВС Херсонської області – Ред.). Ми отримували повідомлення, що виїхали люди, але до нас вони не доїхали. Зв’язку з декотрими досі немає. Цією проблемою наразі займаються спеціальні хлопці. Ми шукаємо зниклих. Я про все це розповів Мустафі Джемілєву. Він попросив Арсена Борисовича Авакова, щоб той теж цим зайнявся. Тобто людей затримували, але ненадовго. Затримали приблизно 30 осіб, більшість відпустили. З 11 у нас ще немає зв’язку.

  Опори впали, щоб влада нас усіх почула. Влада повинна відчувати те, що відчуваємо ми – громадяни.

  Одна зі страшилок, яку запустили після початку енергетичної блокади, – РФ підтягує до адміністративного кордону з Херсонщиною танки і «гради», а також військовий контингент. Ви щось про це знаєте?

  Звісно, я про це знаю. Що саме – військова таємниця. Ми знаємо багато речей. Але невже ви вважаєте, що через хаос і відсутність світла в Криму росіяни підуть воювати далі в Україну?

  Я так не вважаю, але хочу почути ваш коментар.

  Україна має достатньо засобів, щоб відбити атаку. Я вірю в нашу країну. В України є сила, воля і потужності, щоб протистояти будь-якому ворогу. Росії також. Наші військові, добровольці, патріотично налаштовані люди значно сильніші, ніж російський солдат, який просто отримує зарплату. Інформація про підтягування танків, «градів» – це гра м’язами. Якщо росіяни почнуть вторгнення з Криму, не можна вже буде сказати, що це «зелені чоловічки». Такі їхні дії означатимуть реальне вторгнення і справжню війну. Збитий над Туреччиною Су-24 став підтвердженням того, що всі вже втомилися від зухвалої демонстрації сили з боку Путіна.

  Окупаційна влада півострова заявила, що припиняє всі економічні, транспортні зв’язки з Туреччиною. На кордоні почали завертати турецькі фрукти й промислові товари.

  Нічого страшного. Зв’язки давно вже й так перервано, і що? Нехай остаточно припиняють. Воювати то воювати. Хочуть війни – з ними воюватимуть. І це нормально. У Росії зараз потрібно бачити справжнього агресора, бо так воно і є. Не треба себе дурити й тішити, що в нас забрали територію, а ми ще можемо потихеньку постачати до анексованого Криму енергію. Ні. Треба вставати з ліжок, диванів, фейсбуків і чистити зброю.

  Оцініть дії Києва. Зокрема, лист Петра Порошенка прем’єр-міністру, після якого уряд вирішив закрити будь-який вантажопотік у Крим. Чи було це обумовлено вашим кроком, а саме енергоблокадою, чи все ж мала місце певна координація дій?

  Зараз усі взялися серйозно обговорювати конспірологічні версії. Що продуктова блокада Криму, затим падіння опор, затим заборона авіаперельотів для російських компаній – все це така скоординована держдепівська історія. А інші кажуть, що це – план ФСБ заради вторгнення на територію України. Українці часом такі… гм…

  Фантазери?

  Такі фантазери, що мені бракує слів. Значно простіше було б подумати про інше – про патріотизм власних громадян! Бо громадяни саме так почуваються. І все стане на свої місця! Ніяка Америка не спланує для нас те, що можемо зробити ми самі. Кожен сам відчуває, як йому діяти. І Росія з цим нічого не зробить! Ще Джохар Дудаєв говорив свого часу: щойно Росія наступить на Крим – встане вся Україна і Путін отримає гідну відповідь. Він попереджав: «Путін, не лізь в Україну». Бо вважав такі дії смертю для Росії. І зараз ми це бачимо.

  Але все-таки що було перше: підрив опор чи якісь рішення в АП?

  Опори впали, щоб влада нас усіх почула. Влада повинна відчувати те, що відчуваємо ми – громадяни. Соромно, що ми нічого не робимо для повернення Криму. А ми повинні його повернути. Крим – це земля кримських татар, це Україна. І він має бути вдома. «Гавані», як називав Путін, у півостровів нема. Є гавані у кораблів, які ходять з одного порту в інший. А Крим був, є і буде в Україні.

  Розтлумачте один момент у рішеннях президента і уряду щодо товарної блокади Криму. Влада пообіцяла визначитись зі списком товарів, які все ж постачатимуться на півострів. І в цьому питанні має намір радитися з Меджлісом. Поясніть, про що йдеться?

  Українці, які залишилися в Криму, зараз купують на українській території для себе генератори, якісь продукти. Ми їм поставили певні обмеження: 50 кілограмів на машину. Звісно, це з нашого боку невеличке самоуправство, але ми так відчуваємо. Влада має законодавчо прописати рівень обмеження. Що це за блокада, якщо картоплю можна ввозити тисячами тонн? Так, це дорожче, але картопля буде. Ми хочемо, щоб Росія відчула, що їй потрібно забезпечувати людей у Криму всім необхідним самій. Нехай це стане для неї тяжкою ношею.

  Ми можемо виходити в море, як робив Грінпіс, блокуючи кораблі. Там є певний алгоритм дій, згідно з яким ми будемо діяти, якщо цього не робитиме влада.

  Ми хочемо, щоб вони там зрозуміли, що досі все це трималося на толерантності українців. Бо українці – вони добрі, дуже веселі, такі добросерді. Однак не варто плутати м’який характер українців з якоюсь, я не знаю, слабкістю. Це не слабкість – вони просто так влаштовані. Путін наплював у душі всіх українців, цей «старший брат», як росіяни себе називали. І зараз доплювався до того, що всіх вже нудить від нього. Настрій українців наразі такий: «Досить годувати окупантів». Вставай, Україно, бо ми величезна країна, в якої є багато сил і засобів, щоб себе захистити.

  Прикордонники оголосили, що вони теж готові до морської блокади. Вони просто готові чи вже почали її здійснювати?

  Я так думаю, що вони готуються запровадити блокаду. І правильно роблять, бо якщо цього не зроблять прикордонники, це зробимо ми.

  Але у «Правого сектора» поки немає своїх кораблів.

  У добровольців, у патріотів є катери, яхти. Ми можемо виходити в море, як робив Грінпіс, блокуючи кораблі. Там є певний алгоритм дій, згідно з яким ми будемо діяти, якщо цього не робитиме влада.

  Потік контрабанди через водні шляхи зараз великий у зв’язку з блокадою пропускних пунктів на суші?

  Так. Наші недобросовісні чиновники, на жаль, теж у певних схемах беруть участь. Ми це знаємо і цією темою також займаємося, аби припинити постачання українських товарів у Крим з Одеси, Миколаєва та деяких інших міст. Бо так виходить, що для когось війна, а для кого «мать родна». У кожного народу є певний відсоток не зовсім порядних громадян-бізнесменів, які готові торгувати з окупантом. За два місяці, відколи почалася продуктова блокада Криму, контрабандний рух на воді активізувався. Понад те, є завод «Титан», що залишився без сировини, яка є на материковій Україні. І сьогодні ця сировина надходить на «Титан» з Одеси. Але ми цією проблемою займаємося.

  Путін обіцяє, що 20-22 грудня РФ запустить першу гілку енергомосту до Криму з Краснодара. Це все серйозно? Адже ви знали, що це готується?

  Я не знаю, що там готується. Ніхто не бачив цей кабель і де він прокладається. Давайте поживемо – побачимо, що буде далі. Якщо вони до 22 числа його прокладуть, я дуже сильно здивуюся. Цього року, як ви пам’ятаєте, мав уже бути міст через Керченську протоку. А недавно севастопольський мер зібрав громадян і оголосив, що завтра прилітає чиновник з Петербургу, який вирішить проблему зі світлом. З Петербургу! Його на сміх люди підняли. (сміється)

  Ну, якщо з Петербургу, то це справді смішно.

  Я жив у Росії і розумію, що там досі деякі міста живуть без нормального світла. Особливо Сочі, в якому до Олімпіади швидко проклали тимчасові проводи. Побачимо. Поки що це все фантазії.

  Фахівці кажуть, що коли увімкнути за допомогою цього мосту Крим, вимкнеться Краснодар.

  Та не вірте ви в ніякі мости. Все, про що теревенить окупаційна влада, – це міф. Так само, як міфом виявилися обіцянки щодо високих пенсій у кримчан. Потім говорили, що по ліву руку спорудять грандіозні казино, а по праву виростуть розкішні готелі. Що працюватиме вільна економічна зона. Що в Криму з’явиться розвинена інфраструктура, що там будуть міжнародні аеропорти. Це був такий собі проект «Нью Васюки». Наразі ж ми реально бачимо, що за два роки вони не змогли забезпечити навіть енергетичної незалежності. 

  Теги : Крим Путін Росія кримські татари Порошенко Арсен Аваков Міненерго АЗОВ Мустафа Джемілєв Рефат Чубаров анексія Криму Кабмін енергоблокада блокада Криму
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів