Турецький урок: хто в Україні спроможний розпочати військовий переворот

  26 Липня, 2016 13:19
  Відразу кілька джерел повідомили в ЗМІ про військовий переворот, що готується в країні. UA1 розібрався, наскільки реальною є загроза і чим все може скінчитися

  Інформація про початок активної фази військового перевороту в Туреччині, яка припала на суботній ранок 16 липня, стала настільки несподіваною і вибуховою, що абсолютно непоміченою залишилася інша міцно пов'язана з цим подія.

  Увечері того ж дня в Україні на офіційному сайті президента, попри вихідний, з'явилися підписані Петром Порошенком укази № 301 і № 302 щодо кадрових перестановок в СБУ.

  Зміни торкнулися начальників одразу кількох ключових департаментів: охорони держтаємниці, контррозвідки у сфері інформбезпеки, оперативно-технічних заходів та оперативного документування.

  На перший погляд озброєний путч в Туреччині та кадрові перестановки в СБУ не мають нічого спільного. Однак це лише на перший погляд. Президенту, як досвідченому політику, неважко було проаналізувати хід подій у Стамбулі, спроектувати ситуацію на Україну та зробити відповідні висновки – посилити головну спецслужбу країни відданими людьми.

  Інформація про ймовірність підготовки організованого збройного захоплення влади в країні ходила давно. За місяць до турецьких подій, в кінці червня нардеп Сергій Лещенко в ефірі одного з телеканалів заявив, що військовий переворот в Україні цілком можливий.

  Тоді ж вперше прозвучало прізвище людини, що має реальні шанси реалізувати зазначений сценарій. На думку Лещенка, така можливість є тільки у міністра МВС Арсена Авакова.

  А вже в розпал трагічних подій у Стамбулі та Анкарі нардеп Ігор Луценко прямо заявив, що в Україні готується схожий сценарій: «Анітрохи не перебільшу, якщо скажу, що підготовка до військового перевороту в Києві йде зараз. Просто ще дата остаточно не призначена. Учасники – вже номіновані».

  Знаряддя заколоту

  Скепсис щодо заяв про можливість військового перевороту в Україні зникає, якщо проаналізувати сьогоднішнє ставлення добробатів, які воюють на сході, до діючої влади.

  М'яко кажучи, його можна охарактеризувати як найвищу ступінь невдоволення. Наприклад, «Правий сектор» відкрито називає владу «режимом внутрішньої окупації» і не приховує планів навести порядок на Банковій після успішного закінчення бойових дій на сході.

  Влада не любить добровольців – ті, своєю чергою, відповідають взаємністю.

  Однак, на думку нардепа Володимира Парасюка, у Добровольчого українського корпусу наразі просто немає ресурсів, аби втілити свій план. Не густо і в інших добробатів.

  Єдина структура, яка критично налаштована до нинішнього президента та має потужне забезпечення й широке коло можливостей, – батальйон «Азов», що перебуває у сфері впливу Авакова.

  Міністр МВС трепетно опікується цією структурою, яку ще на етапі формування називали кишеньковою армією Авакова. Там же служив його син Олександр.

  «Це досить потужна, структурована і насамперед ідеологічна організація, яка здатна на таке, – висловив свою думку Парасюк під час одного з телеінтерв'ю. – Чи підуть вони на це, я відповісти, на жаль, не можу, – це залежить від їхніх амбіцій, їхнього бачення».

  Водночас нардеп підтвердив, що батальйон залежний від Арсена Авакова і не залежний від Адміністрації президента, а з Порошенком нормального діалогу у «Азова» не виходить.

  Уявлення про настрої «азовців» можна скласти з виступу лідера цього батальйону, нардепа Андрія Білецького. За його словами, влада не любить добровольців – ті, своєю чергою, відповідають взаємністю.

  «Рано чи пізно вони їх (владу – ред.) будуть рвати, дискредитувати, знищувати, не давати можливості залишатися еталоном для країни», – заявив Білецький, щоправда, попередньо уточнивши, що це робитимуть не у військовому, а в моральному плані.

  Нелегальний вивіз зброї із зони АТО на мирні території пов'язують саме з бійцями «Азова».

  Сьогодні «Азов» називають найбільш боєздатним спецпідрозділом з тих, що входять до складу Нацгвардії. Його бійці екіпіровані за останнім словом, у них відмінне забезпечення та озброєння. Причому, за інформацією окремих джерел, озброєння не лише легальне.

  Волонтери, які постійно курсують по передовій, у приватних бесідах пов'язують нелегальний вивіз зброї із зони АТО на мирні території саме з бійцями «Азова». За даними джерела UA1, єдиним транспортом, який не оглядався під час виїзду із зони АТО, були автомобілі «Азова».

  Разом з тим, представники АП добре пам’ятають марш бійців батальйону центром Києва 20 травня цього року. Формально причиною акції була вимога не проводити вибори на Донбасі. Але фактично це виглядало як демонстрація сили. Військові показали, що за короткий термін кілька тисяч бійців і їхніх прихильників, критично налаштованих до влади, можуть заблокувати урядовий квартал, а за бажання діяти ще більш радикально.

  Як це буде: можливі сценарії

  Група радикалів з досвідом ведення бойових дій здійснює спробу збройного перевороту. Заколот придушують, а для врегулювання ситуації в країні контролювати держустанови, ЗМІ, мобільний зв'язок та інтернет починають військові. Такий сценарій ймовірного розвитку подій, озвучено нардепом Ігорем Луценком.

  Він вважає, що ці події військові можуть пояснити тим, що Путін нацькував радикалів на владу. А вище військове начальство лише відновлює порядок, і без надзвичайних заходів не обійтися, тому деякий час необхідно підтримувати надзвичайний стан. А подальші провокації допоможуть обґрунтовувати постійне продовження НС. Насамперед, у Києві.

  Але окрім такого розвитку подій бачаться ще кілька ключових варіантів. Турецький досвід показав, що з бунтівниками, тобто з людьми, які безпосередньо зі зброєю в руках захоплюють владу, та їхніми кураторами діалог вести ніхто не буде – ані всередині країни, ані за її межами.

  Теоретично ця ситуація може стати чудовою можливістю для патрона Авакова – глави «Народного фронту» Арсенія Яценюка вийти з політичного небуття. Він може висловити готовність в такий складний для країни момент прийняти на себе відповідальність за нормалізацію ситуації та взяти керівництво у свої руки.

  У підпорядкуванні міністра МВС окрім міністерських працівників і поліції перебувають Нацгвардія, прикордонні війська та сформований із екс-беркутівців спецназ КОРД.

  З іншого боку, той же турецький досвід показує, що загострення ситуації може використовувати президент. Спецслужби цілком здатні контрольовано допустити підготовку заколоту з тим, щоб в останній момент спрацювати на випередження і провести масові затримання заколотників. У цій ситуації президент отримає зручну можливість позбутися найбільш затятих критиків його політики.

  Про те, що гра на випередження вже почалася, можна зробити висновок зі згадуваних вже указів президента про кадрові перестановки в СБУ. Серед інших призначень там є і спрямовані на посилення главку СБУ в Херсонській області.

  Саме цей регіон в якості начальника главку Нацполіції, найімовірніше, найближчим часом очолить відданий Авакову Ілля Ківа, якого той особисто оберігає від звільнення з МВС.

  Рушійна сила заколоту

  Є кілька факторів, які пояснюють, чому саме Арсен Аваков здатний організувати збройний заколот.

  За словами нардепа Лещенка, у міністра МВС є політичні амбіції, і він негласно має величезний вплив на все, що відбувається в Кабміні.

  «Аваков, фактично, має право вето на рішення уряду, він – людина, яка в ієрархії «Народного фронту» є найвищим представником в уряді, і всі рішення уряду узгоджуються з ним», – свідчить Лещенко.

  Водночас, у руках міністра МВС зосереджено практично абсолютну владу над низкою силових відомств. У його підпорядкуванні окрім міністерських працівників і поліції перебувають Нацгвардія, прикордонні війська та сформований з екс-беркутівців спецназ КОРД.

  Всі відмінно споряджені й озброєні, у всіх досвід бойових дій, розвідувальної та диверсійної діяльності. А у бійців КОРД ще й досвід розгону мирних демонстрацій.

  Й усіма цими структурами керують люди Авакова, яких він планомірно та ретельно розставляє на всіх рівнях управління системою, витісняючи людей Порошенка.

  Наприклад, під слушним приводом неблагонадійності Аваков звільнив ставленика президента в МВС генерала Олександра Терещука, особистість зі справді сумнівною репутацією.

  Однак вакантні місця швидко заповнили старі міліцейські кадри, ретельно виведені Аваковим з-під удару переатестації.

  Нагадаємо, саме з міністром МВС пов'язано більшість випадків протягування у структуру правоохоронних органів одіозних особистостей, наприклад таких, як Василь Паскал, начальник карного розшуку часів Януковича, чиї підлеглі переслідували учасників Євромайдану.

  У великій пошані у Авакова і герої новітнього часу. Незважаючи на те, що раніше судимого Іллю Ківу, який відмовився проходити перевірку на поліграфі, після довгих сперечань все ж звільнили з Нацполіціі, Аваков приберіг йому місце в міністерстві.

  І зараз в МВС обговорюють два можливих варіанти працевлаштування Ківи – або начальником главку Нацполіціі в Херсонській області, або главою водної поліції в тому ж регіоні.

  Минулого року в пресі з’явилася інформація про напружені стосунки між Порошенком і Аваковим. І сьогодні ніщо не вказує на те, що вони покращилися.

  Свого часу цей новоспечений співробітник МВС входив у «Правий сектор», але дуже швидко його виключили через методи роботи: під виглядом революційної боротьби він організовував «бригади» за прикладом «братків» з 90-х. І ці вміння нікуди не зникли. А досвід організаційної роботи міністр цінує.

  Крім того, Ківа є сполучною ланкою з іншою одіозною особистістю – главою праворадикальної партії «Братство» Дмитром Корчинським. Сам Ківа називає його не інакше, як своїм Другом – саме так, з великої літери.

  А у цього друга солідний досвід організації бойових загонів. Гасло «Братства», поміщене на офіційному сайті цієї організації: «Геть демократію! Хай живе свобода!». Сам Корчинський жорстко критикує дії президента, насамперед, щодо бойових дій на сході.

  І нарешті, останнє: минулого року в пресу просочилася інформація про напружені стосунки між Порошенком і Аваковим. І сьогодні ніщо не вказує на те, що вони покращилися.

  Навряд чи президент задоволений тим, що негласний вплив міністра МВС на Кабмін практично зрівнявся з повноваженнями наближеного до Порошенка прем'єра Гройсмана.

  Авакова, своєю чергою, не може не турбувати ініціатива близького до президента генпрокурора Юрія Луценка розібратися з сумнівними фінансовими операціями оточення міністра МВС.

  І все це на тлі непростих відносин між президентським «Блоком Петра Порошенка» і «Народним фронтом» Арсенія Яценюка: атмосфера загальної недовіри і підозрілості нікуди не зникла з часів формування нової парламентської коаліції.

  Невиправданий скепсис

  У скептиків, які вважають, що припускати військовий переворот в Україні абсурдно, є свої аргументи. Наприклад, волонтер та ініціатор проекту зі створення безпілотників для армії Юрій Касьянов на своїй сторінці в Фейсбук обґрунтував причини, з яких збройний заколот в Україні неможливий.

  На його думку, добровольчі підрозділи, які могли б заявитися на Банкову, на сьогодні розгромлено, а у демобілізованих добровольців немає для цього мотивації.

  Крім того, на думку Касьянова, серед військових зараз немає харизматичного лідера, якого б підтримали і бійці, і цивільні.

  І найголовніше – у військових відсутні мотиви вриватися в кабінети на печерських пагорбах. «Вони не ведуть боротьбу за владу, а тільки за грошові потоки і матеріальні цінності», – так характеризує військове керівництво волонтер.

  Однак саме цей фактор може стати пусковим механізмом для початку заколоту, оскільки його справжньою метою буде не ідеологія, а бажання захистити свої бізнес-інтереси та примножити активи.

  У мирній Туреччині жертвами невдалого перевороту стали 265 осіб. В Україні, яка воює і наповнена нелегальною зброєю, цей показник може бути вищим в рази.

  Найсвіжіший приклад: людина президента Юрій Луценко ініціював службове розслідування щодо Авакова, який є людиною Яценюка. Це розслідування про конфлікт інтересів, який міністр вважав за краще приховати.

  Мова про кримінальне провадження, розпочате МВС з приводу виведення за кордон 40 млн доларів Ігорем Котвицьким, давнім бізнес-партнером Авакова.

  І сьогодні складно прогнозувати реакцію міністра МВС в разі якщо кількість наближених до нього комерційних структур і людей, що потрапили під слідство з боку президентських силовиків, стане критичною. У такій ситуації не можна виключати повторення стамбульського заколоту, але тепер уже в Києві.

  І якщо в мирній Туреччині жертвами невдалого перевороту стали 265 осіб, то в Україні, яка воює і наповнена нелегальною зброєю, цей показник може бути вищим в рази.

  Безумовно, причини і наслідки турецького бунту і можливого збройного перевороту в Україні будуть абсолютно різні. Але про те, що такі події можуть статися у найнесподіванішому місці та у найнесподіваніший час, свідчить не лише досвід Стамбула і Анкари, а й дії озброєних і незадоволених владою людей у Вірменії та Казахстані.

  Одним з найбільш дієвих методів, яким можна запобігти такому розвитку подій, нардеп Лещенко вважає широкий розголос можливих варіантів перевороту.

  На його думку, краще озвучити, здавалося б, найабсурдніші сценарії збройного захоплення влади в країні, ніж потім за фактом намагатися щось виправити.

  Теги : Президент СБУ Нацгвардія Порошенко Арсен Аваков Арсеній Яценюк АЗОВ Свобода ілля ківа туреччина КОРД Парасюк спецназ переворот
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів