Трудовий кодекс Гройсмана

  19 Сiчня, 2016 13:14
  Нова редакція Трудового кодексу не поспішає замінити застарілу пам’ятку соціалістичного права. Найманим працівникам до Кодексу немає діла, а роботодавець розуміє – час працює виключно на нього

  Схоже, ще трохи – і профспілки залишаться історією, а колективний договір перетвориться на нікому не потрібну абстракцію.

  Строката компанія авторів нової редакції Трудового кодексу (Володимир Гройсман, Людмила Денісова і Михайло Папієв) попрацювала на «відмінно». Переписавши соціалістичний Кодекс законів про працю, вони перестрибнули надбання капіталістичної епохи і закарбували на папері феодальну модель ринку праці. Залишається подякувати, що не рабовласницьку.

  Що чекати нам, сірим працівникам степлера і клавіатури, спадкоємцям пролетаріату?

  Контракт у письмовій формі

  Будь-які трудові відносини за новим Кодексом будуть ґрунтуватись виключно на трудовому договорі з обов`язковою його письмовою формою. Зрозуміло, що вичитувати трудові договори наші люди будуть так само уважно, як і кредитні угоди, – не до папірців, коли роботу знайти майже нереально.

  Робота за їжу

  Кодекс відміняє дію закону України «Про оплату праці», у якому написано, що заробітна плата окрім елементарного фізіологічного виживання (їжа, одяг, житло), має покривати витрати на мінімальний набір «непродовольчих товарів та послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості».

  Проект нової редакції Кодексу таких «зайвих» категорій, як «соціальні та культурні потреби» не передбачає. Та й які культурні потреби можуть бути у кріпака? Робота за їжу – мінімум, на який може розраховувати найманий працівник. Зате чесно.

  Роботодавець перетворюється з партнера на орган владних повноважень і водночас не несе жодної відповідальності за порушення прийнятих ним актів.

  Роботодавець як джерело права

  Що робить феодала феодалом у правовому розумінні? Можливість творити закон, бути його джерелом. Тому не дивно, що у новому Кодексі прописано нову норму про «нормативні акти роботодавця».

  Не зрозуміло, навіщо взагалі за такого підходу роботодавцеві цей Кодекс – пиши собі нормативні акти та горя не знай. Трудові відносини більше не є договірними відносинами рівноправних сторін. Роботодавець перетворюється з партнера на орган владних повноважень і водночас не несе жодної відповідальності за порушення прийнятих ним актів.

  Натомість працівникам гарантується право на страйк.

  Випробування та тестування

  Новий Кодекс нарешті виводить у законодавче поле право роботодавця на тестування робітників перед прийняттям на роботу, проте лиш у випадках, передбачених законом. Що це за випадки, наразі невідомо. Строк випробування при прийнятті на роботу може становити від трьох до шести місяців.

  З метою перевірки професійного рівня працівників роботодавець може проводити атестацію, але не частіше одного разу на три роки.

  Дорогу молодим

  Ще один крок назустріч роботодавцю – дозволяються обмеження за віком в оголошеннях про вакансію, а також під час прийняття на роботу.

  Великий брат стежить за тобою

  Про камери спостереження за працівниками написано вже немало, тому довго зупинятися на них не будемо – так, за вами зможуть шпигувати на законних підставах.

  Працюйте вдома

  Нова прогресивна норма стосується законодавчого оформлення роботи вдома (надомна праця). Фрілансери, таким чином, отримають законодавчу підтримку, а роботодавець – можливість зекономити кошти на утримання офісу.

  Звільнити працівника можна буде навіть за відмову від щеплення проти інфекційних хвороб.

  З речами на вихід

  Підстав для звільнення працівників у роботодавців стане більше. Скорочення штату може відбутися за наявності умов економічного, технологічного, структурного, організаційного характеру (ліквідація, злиття, поділ, перетворення, перепрофілювання, зміни в організації виробництва та праці, скорочення чисельності або штату працівників).

  На думку юристів, це пряме порушення норм Міжнародної організації праці, що ратифіковані Україною.

  Водночас роботодавець може звільняти працівників через недостатню кваліфікацію, що підтверджується результатами атестації, іншими доказами.

  Широке трактування цієї норми відкриває перед роботодавцем необмежені можливості для звільнення будь-кого.

  Понад те, звільнити працівника можна буде навіть за відмову від щеплення проти інфекційних хвороб.

  40 годин на тиждень

  Норма робочого часу зберігається із розрахунку 40 годин на тиждень, як і в чинній редакції. Саме це питання було принциповим, коли депутати розглядали попередню редакцію Кодексу, в якій намагались встановити можливість 12-годинного робочого дня.

  На 14 статей щодо відповідальності працівника припадає 5 статей щодо відповідальності роботодавця.

  Що стосується щорічної відпустки, то її мінімальний гарантований строк складатиме 28 днів, а не 24, як зараз, і це відповідатиме нормативам ЄС. Для порівняння: Південна Корея – 10 днів, Гонконг – 7 днів, Китай – 11 днів.

  Права жінок

  Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів.

  Відпустка без збереження заробітної плати для догляду за дитиною зберігається як до 3, так і до 6 років.

  Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу та знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов’язаних з вагітністю.

  Гарантія роботи тільки за спеціальністю

  За новим Кодексом студенти зможуть почати працювати без випробування, якщо вони вперше стають до роботи саме за здобутою спеціальністю. Чинний кодекс таких обмежень не передбачає. Однак це неробоча норма, яка працює лиш у бюджетному секторі.

  Робота на 2 місяці

  Кодекс передбачає нову форму зайнятості – строком до 2 місяців. Без надійного трудового контракту ризикують залишитись журналісти, педагоги, наукові працівники. Лише після підписання повторного контракту з тим же функціоналом договір буде вважатись безстроковим. Втім, роботодавець теоретично може зловживати подібною формою зайнятості.

  Профспілки остаточно перетворено на анахронізм ХХ сторіччя і майже викреслено із суб’єктів соціального діалогу у трудових відносинах.

  У відпустку без грошей

  Новий Кодекс дозволяє роботодавцеві за згодою сторін відправляти працівників у тримісячну відпустку без збереження заробітної плати. Сьогодні це неможливо.

  Відповідаючи за все

  На 14 статей щодо відповідальності працівника припадає 5 статей щодо відповідальності роботодавця. Це все, що слід знати про паритетність трудових відносин за новим Кодексом.

  Замість висновку

  Ухвалена в першому читанні нова редакція Трудового кодексу є компромісною і, найімовірніше, тимчасовою. Попри деякі прогресивні норми, Кодекс містить такі рудименти радянської дійсності, як «трудова книжка» і «ветеран праці».

  Нові економічні реалії ринку праці, де основні вимоги диктує роботодавець, призвели до посилення його інтересів. Обирати, контролювати, звільняти працівників стане значно простіше.

  Профспілки остаточно перетворено на анахронізм ХХ сторіччя і майже викреслено із суб’єктів соціального діалогу у трудових відносинах, разом з колективними угодами.

  Водночас, у Кодексі відсутні будь-які натяки на альтернативні форми зайнятості, такі як аутсорсинг та аутстафінг, хоча вони набирають популярності на ринку праці.

  Висока ймовірність, що розгляду в другому читанні цього Трудового кодексу ми дочекаємось нескоро – хронічна політична криза, зміни до Конституції, можливі перевибори відсувають цю подію на невизначений строк.

  Тож якщо Франція пишається 200-річним Цивільним кодексом Наполеона, то Україна може пишатися 45-річним Кодексом законів про працю Шелеста.

  Теги : Гройсман законодавство контракт ринок праці трудовий кодекс Міжнародна організація праці
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів