Травневі свята як тест на заборону комуністичної символіки

  28 Квiтня, 2015 16:41
  Основна інтрига напередодні травневих свят – чи підпише Президент Петро Порошенко прийнятий 9 квітня Верховною Радою закон про заборону комуністичної символіки

  У разі підписання пенсіонер, що вийде на травневу демонстрацію під радянським прапором чи зі значком серпа і молота на грудях, може бути затриманий правоохоронцями та засуджений до п’яти років ув’язнення.

  1 травня Комуністична партія України планує провести так званий Марш миру в якому, за словами лідера цієї політичної сили Петра Симоненка, братимуть участь комуністи зі всього світу. Звісно, відмовлятися від своєї символіки вони не збираються. За жодних умов.

  Напередодні, правда, очільник КПУ звернувся до Президента України з проханням не підписувати вищезгаданий закон, бо він є "неконституційним, неєвропейським і недемократичним". Навів навіть низку аргументів на користь такого рішення.

  Про те, що цей закон не буде підписано до травневих свят, говорять сьогодні багато політологів. На їх думку, Президент не буде штучно збурювати суспільство і, швидше за все, поверне декомунізаційний закон Верховній Раді на доопрацювання. Втім, ніхто не сумнівається, що після цього підписання гарантоване.

  Водночас, співавтор закону щодо заборони комуністичної ідеології,  народний депутат України Ганна Гопко говорить про те, що незалежно від часу підписання закону ветерани зможуть одягти свої ордени на травневі свята – закон цього не забороняє. Однак, що значить "не забороняє", і в якій частині закону про це йдеться, депутатка не уточнює.

  Самі ж прихильники комуністичної символіки не сумніваються в тому, що мають законне право виходити на демонстрацію під червоними прапорами та з відповідною атрибутикою, посилаючись при цьому на Закон "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років" від 2000 року.

  Так, голова Антифашистського комітету Львівщини, комуніст Олександр Калинюк заявляє: "9 травня я прийду на Пагорб Слави з прапором Перемоги. Він не заборонений. Заборонена радянська символіка, а не прапор Перемоги. Є закон про увічнення перемоги у Великій Вітчизняній війні. Там написано, що урочисті заходи у місті-герої Києві та інших містах України проводяться з символікою Великої Вітчизняної війни".

  Однак прихильники такої символіки чомусь не звернули уваги на один вкрай важливий нюанс: закон "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років" від 2000 року може замінений Законом "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років". Його було ухвалено депутатами Верховної Ради 9 квітня цього року, проте наразі він також не підписаний Президентом. Згідно з цим законом і прапор, і ордени певним чином можна вважати пам’ятками Другої світової війни. Зрештою, затвердженого Кабміном переліку пам’яток поки немає. Хіба що офіційно визначено символ пам’яті на заходах, приурочених до роковин завершення Другої світової війни, – червоний мак.

  У той же час, в Кабінеті міністрів не сумніваються, що антиукраїнські сили намагатимуться використати святкування 70-річчя завершення Другої світової війни та травневі свята з метою дестабілізації ситуації в країні. Прем’єр Яценюк зобов’язав правоохоронні органи вжити всіх заходів для посилення безпеки в містах та унеможливлення провокацій.

  Напередодні лідер комуністів Симоненко також звернувся до генпрокурора, очільників СБУ та МВС з вимогою забезпечити захист комуністам – учасникам травневих демонстрацій у зв’язку з погрозами, що лунають на їх адресу.

  У тому, що нічого серйозного під час урочистостей не станеться, переконаний політолог Вадим Карасьов: "Цьогорічні травневі свята, попри все – і закон про заборону комуністичної ідеології зокрема, – будуть спокійнішими та безпечнішими, ніж минулого року. Основні загрози вже позаду. Однак, до різного роду провокацій треба бути готовими".

  Загалом же травневі святкування засвідчать, наскільки українське суспільство готове відмовитися від комуністичної символіки, як головного атрибуту радянського минулого. 

  Теги : КПУ комуністи СРСР ідеологія
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів