Торгівля ненавистю. Як книготорговці просувають «русскій мір»

  11 Грудня, 2015 12:37
  Українські книжкові інтернет-магазини торгують літературою, що пропагує ідеали «Русской вєсни», неповноцінність і розвал України

  «Це геополітичний щоденник полум'яного російського патріота-євразійця, переконаного прихильника возз'єднання всього Русского Міра та відродження Євразійської цивілізації, прихильника Новоросії як самостійного соціально-політичного утворення – або у вигляді незалежної держави, або як частини Великої Росії, що відроджується». Так виглядає анонс книги «Україна: моя війна. Геополітичний щоденник» Олександра Дугіна.

  Того самого, який у 2014 році в інтерв'ю одному з інформагентств заявив: «Українців треба вбивати, вбивати і вбивати. Більше розмов ніяких не має бути. Це я вам як професор кажу».

  І сьогодні в країні, де через ідеологію, якої дотримується Дугін, щодня гинуть люди, його «труди» вільно продають українські книжкові інтернет-магазини. Приміром, вищезгаданий можна запросто купити за 265 гривень з доставкою додому.

  І це попри те, що цю та десятки подібних книг офіційно заборонено ввозити в Україну. Крім того, ніхто не відміняв заборони на поширення екстремістської літератури. Але для торговців книжковою продукцією війна війною, а бізнес є бізнес.

  Почім пропаганда

  У травні 2015 року, коли вже нікому не треба було доводити очевидність усієї небезпеки розв'язаної проти України інформаційної війни з боку Росії, Міжвідомча комісія з питань книговидавництва та книготоргівлі дійшла висновку – імпорт російської літератури потрібно контролювати.

  Після ініційованої Держкомтелерадіо заборони торгівлю російською пропагандою було перенесено в Інтернет.

  У липні Держкомтелерадіо офіційно звернувся до Державної фіскальної служби, з проханням заборонити ввезення на митну територію України низки книг з РФ.

  Мету заборони було сформульовано так: «запобігання застосування до громадян України методів інформаційної війни та дезінформації, поширення ідеології людиноненависництва, фашизму, ксенофобії та сепаратизму, зупинки зазіхань  на територіальну цілісність і визначений Конституцією України державний устрій».

  Складання списків заборонених до ввезення та розповсюдження книг є загальносвітовою практикою. Різні країни з релігійних чи етичних міркувань складали такі списки. Скористалася цим інструментом й Україна.

  До українського «стоп-листа» увійшли 38 книг російських авторів, і в серпні заборона почала діяти. Досить швидко ці та подібні їм твори зникли з прилавків книгарень.

  Однак це не означає, що таку літературу припинили продавати. Просто всю торгівлю російською пропагандою перенесли в Інтернет, в чому переконався UA1.

  Нетривалий пошук по спеціалізованих ресурсах показав, що мінімум третину зі списку забороненої літератури без проблем можна купити в українських магазинах.

  Література про неповноцінність української державності, «громадянську війну» на Донбасі та «звірства бандерівців» продається в середньому за ціною від 90 до 300 гривень. У разі якщо книги немає в наявності, на неї приймають попереднє замовлення, і обіцяють доставити в найкоротші терміни.

  Серед найодіозніших авторів пропагандистської публіцистики вже згаданий Дугін, а також його колега Ніколай Старіков, апологет Сталіна, НКВД та величі СРСР.

  Про «праці» Старікова можна судити з самих лише назв: «Так говорив Сталін», «Сталін. Згадуємо разом», «Війська НКВС на фронті та в тилу». Його заборонену в Україні книгу «Україна. Хаос і революція – зброя долара» продають за 137 гривень.

  Стаття 300 КК обумовлює покарання за ввезення та розповсюдження творів, що пропагують національну нетерпимість та дискримінацію, – штраф до 91 тис. 350 грн.

  Також серед когорти агітаторів «русского міра», чиї книги продаються в Україні, Олександр Сєвєр. Заборонену роботу цього автора «Російсько-українські війни» можна купити за 109 гривень. А ось за книгу Льва Вершиніна «Євромайдан. Хто знищив Україну?» просять 242 гривні.

  Низькопробна антиукраїнська фантастика, де доблесні російські солдати борються з безжалісними українськими фашистами, представлена в магазинах менш широко. Однак на заборонену «Український гамбіт. Війна 2015» Михайла Бєлозерова, яка коштує 90 гривень, можна оформити попереднє замовлення, а історію про те, як росіянам вдалося відвоювати Крим, – «Поле бою – Севастополь» Георгія Савицького можна купити навіть зі знижкою 13% – за 208.80 гривень.

  Крім того, що продаж подібної літератури зачіпає моральний аспект – враховуючи участь у військових діях на сході України російських військ, ця комерційна діяльність порушує ряд законів, а також має цілком чітке визначення у Кримінальному кодексі.

  Стаття 2 Закону «Про захист суспільної моралі» забороняє розповсюдження продукції, яка пропагує війну, насильницьку зміну конституційного устрою або територіальної цілісності України, принижує чи ображає націю.

  Стаття 3 Закону «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні» говорить: «Пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їх символіки визнається наругою над пам'яттю мільйонів жертв комуністичного тоталітарного режиму, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму і забороняється законом».

  Торгівля подібною літературою підпадає під дію Кримінального кодексу. Стаття 300 КК обумовлює покарання за ввезення та розповсюдження творів, що пропагують національну нетерпимість та дискримінацію, – штраф до 91 тис. 350 грн, арешт на півроку або обмеження волі на строк до трьох років з конфіскацією таких творів.

  А ст. 436 КК передбачає покарання за пропаганду війни та розв'язання військового конфлікту – виправні роботи до 2 років, арешт на півроку або позбавлення волі до трьох років.

  Є справи важливіші

  Для того щоб знайти в українських інтернет-магазинах заборонену до ввезення та поширення на території України літературу, UA1 знадобилося менше ніж півгодини.

  А ось аби домогтися відповідної реакції на цей факт контролюючих органів, часу пішло набагато більше.

  Заборона до ввезення на митну територію України забороненої літератури діє вже чотири місяці, таким чином, книги, що продаються в інтернет-магазинах, – або контрабанда, або контрафакт.

  Для чистоти експерименту ми не представлялися журналістами, а спілкувалися з чиновниками, вдаючи із себе звичайного небайдужого до проблем інформаційної війни українця.

  Насамперед, ми звернулися до Держкомтелерадіо, керівництво якого й було ініціатором заборони на ввезення російської екстремістської літератури та склало її список.

  Однак у розпал робочого дня телефон гарячої лінії цього відомства, як і жоден з телефонів Управління видавничої справи та преси, котре, як нам підказали в канцелярії, має курирувати це питання, не відповідали.

  Затим ми зателефонували до Міністерства інформполітики, оскільки йдеться про один із проявів інформаційної війни, згаданих у передмові до списку забороненої літератури.

  Проте виявилося, що у відомстві, створеному саме для протидії інформаційним атакам, ніхто питанням поширення пропагандистської російської літератури не займається.

  Ще одним відомством, яке, на думку UA1, просто зобов'язане зацікавитися продажем такої літератури, була Державна фіскальна служба.

  Саме вона контролює провезення на територію країни імпортної продукції. У списку забороненої літератури зазначено: заборонено до ввезення на митну територію України.

  Оскільки заборона діє вже чотири місяці, то книги, що продаються в інтернет-магазинах, – або контрабанда, або контрафакт.

  У ДФС нас вислухали та порадили скаржитися до податкової за місцем реєстрації магазинів, які торгують цією літературою. Тобто людина має подзвонити в магазин, дізнатися, за якою адресою його зареєстровано, і вже тоді звертатися до районної ДФС. На думку податківців, немає нічого простішого.

  Українці занадто довго не звертали уваги на кримські автомобілі з наклейками у вигляді російського триколора та написом «Крым пора вернуть».

  А в контакт-центрі Інформаційно-довідкового департаменту ДФС нам сказали, що повідомлення про таку протиправну комерційну діяльність не приймають.

  «Ми приймаємо скарги на бездіяльність співробітників або повідомлення щодо корупції та ухиляння від сплати податків, – повідомила нам співробітниця центру. – Ваш випадок не підходить під жоден з цих пунктів – звертайтеся до правоохоронних органів».

  Єдиною структурою, де UA1 не «відшили» і поставилися до нашого повідомлення серйозно, стала СБУ. Співробітник колл-центру уважно нас вислухав і сказав, що цей факт обов'язково перевірять. А для більшої оперативності попросив надіслати всю наявну в нашому розпорядженні інформацію, що ми й зробили.

  Ідеологія в дії

  За підсумками проведеного розслідування, UA1 склав свій «чорний список» магазинів, які торгують екстремістської російською літературою станом на середину грудня 2015 року.

  А на поширену думку, що зараз в країні є проблеми важливіші, ніж «розборки» з якимись брехливими брошурками, що на них навіть час витрачати шкода, ми маємо свій аргумент.

  Українці занадто довго не звертали уваги на кримські автомобілі з наклейками у вигляді російського триколора та написом «Крым пора вернуть». І не помічали нáдміру російських прапорів над Севастополем за повної відсутності української символіки.

  А ще потішалися над «історичними семінарами» про могутність СРСР і велич Сталіна, які представники російських держфондів проводили у східних областях України. Та знизували плечима, коли бачили анонси фантастичних книг російських письменників про героїчну битву Новоросії з українськими фашистами.

  Але багато в чому саме завдяки усьому цьому ідеологічному набору Крим сьогодні окуповано, а тисячі українських солдатів загинули й продовжують гинути на сході країни.


  Чорний список магазинів, що торгують екстремістською російською літературою:

  1. «Місто книг». У продажу книги Олександра Дугіна, зокрема й заборонена «Украина. Моя война. Геополитический дневник», а також «Холодный восточный ветер русской весны» Андрія Фурсова, «Русско-украинские войны» Олександра Сєвєра.

  2. Вookshop. Книги Олександра Сєвєра, Георгія Савицького, приймають замовлення на заборонені книги, яких наразі немає в наявності.

  3. «Книгоград». У продажу «Евромайдан. Кто уничтожил Украину?» Льва Вершиніна.

  4. BookZone. Продають заборонену «Украина: хаос и революция – оружие доллара» Ніколая Старікова.

  5. «Буква». Приймає попереднє замовлення на книгу Михайла Бєлозерова «Украинский гамбит. Война 2015».

  Теги : контрабанда СБУ РФ Держкомтелерадіо книги Державна фіскальна служба пропаганда Міністерство інформполітики Русский мир кримінальний кодекс стоп-лист буква контрафакт книжковий супермаркет Олександр Дугін
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів