Точки фокусування. Нічний бюджет і цирк в суді по Корбану

  28 Грудня, 2015 13:19
  UA1 виділяє головні події та тенденції тижня, що минув

  Передсвятковий тиждень в Україні видався досить продуктивним. Попри «чемоданний» настрій, політикам вдалося ухвалити ряд важливих рішень. Але й без гучних скандалів, як завжди, не обійшлося.

  Тиждень подарував країні бюджет на наступний рік. З огляду на ситуацію з головним кошторисом країни, нічого в Україні не змінюється. Бюджет знову ухвалювали вночі, знову без обговорення і детального розгляду, знову більшість депутатів навіть не розуміли, за що голосують, цікавлячись лиш захистом «своїх» статей державних витрат на наступний рік.

  Хоча ось Арсеній Яценюк радіє: бюджет прийняли на годину раніше, ніж у 2014-му, і він набрав майже на 30 голосів більше, ніж рік тому. Ось такі перемоги від прем'єра. Він навіть заявив, що тепер всі спроби відправити уряд у відставку і згорнути реформи остаточно провалилися.

  До речі, торішнє нічне ухвалення бюджету без обговорення стало шоком і розцінювалося, як чи не перше повторення новою владою традицій режиму Віктора Януковича. Але цього року до повторень всі вже звикли. Взагалі, коли депутати проголосували за проект бюджету, Арсеній Петрович святкував це так, немов рейтинг «Народного фронту» повернувся як мінімум до 25%, а сам він виграв президентські вибори.

  Про якість бюджету може свідчити той факт, що навіть побіжно його проглянувши, депутати виявили виділення 24 мільйонів гривень на фестиваль патріотичної пісні у Чернігівській області. Очевидно, колишній керівник Державного управління справами Сергій Березенко й досі розраховується за скандальну виборчу кампанію в 205 окрузі. Причому робить це за наш з вами рахунок.

  Звичайно, на цю статтю витрат депутатам могли спеціально вказати «доброзичливці Березенка», але сам факт – кричущий. Можна лиш припускати, скільки ще бюджетом передбачається профінансувати таких фестивалів. Крім пісенних, є ж іще, щонайменше, танцювальні та літературні. Навіть не зрозуміло, чому Микола Томенко образився через скорочення витрат на гуманітарну сферу і на знак протесту вийшов з фракції «Блок Петра Порошенка». Он – мільйон доларів на один фестиваль! Мадонну можна привезти до Чернігова співати патріотичних пісень. Напевно, Томенко просто не ті фестивалі проводити пропонував.

  Більше від всіх «погорів» на голосуванні по бюджету Олег Ляшко. Цілий місяць радикал у всіх виступах розповідав, що його партія за «ганебний бюджет» в жодному разі не голосуватиме, а «скотиняки» від влади довели країну «до ручки». Але просто перед голосуванням виявилося, що партія Ляшка за бюджет проголосує. Ціна питання – 450 мільйонів на пожежні машини. Подейкують, радикали «сидять» на цьому потоці давно, «скотиняки» хотіли його забрати, але Ляшко своє відстояв.

  В принципі, голосування за бюджет свідчить про формування в Раді нової ситуативної коаліції. Проходження закону стало можливим завдяки приєднанню до БПП і «Народного фронту» депутатських груп «Воля народу» та «Відродження». Ще голосували радикали, але за них, очевидно, й надалі доведеться «платити окремо». Така конфігурація давно напрошувалася – «Воля народу» та «Відродження» завжди були резервом влади. Але раніше, враховуючи, що це колишні регіонали, до їхніх послуг намагалися вдаватися якнайрідше. Однак наразі вже не до іміджу, тому голоси цих груп можуть на більш постійній основі замінити «Самопоміч» та «Батьківщину». Водночас варто відзначити, що, незважаючи на всю опозиційність останніх, формально виходити з коаліції вони, звичайно, не мають наміру.

  Перед голосуванням по бюджету Рада прийняла зміни до Податкового кодексу, що не менш важливо. Повноцінної податкової реформи не вийшло, тому просто латали дірки, намагаючись врахувати інтереси всіх лобістів.

  У підсумку основні ставки – податок на прибуток і ПДВ не змінилися, спрощена система для малого та середнього бізнесу збереглася, що, безумовно, є позитивом. Аграрне лобі вибило собі пільги, а ось акцизи на алкоголь і тютюнові вироби було знову істотно підвищено. Будемо менше пити і курити? Це навряд чи – швидше, труїтися, оскільки контрафакт точно збільшиться в рази.

  Ще Рада розібралася з останніми відгомонами осінніх місцевих виборів – у Кривому Розі призначено нове голосування. Подія ця для країни далеко не пересічна. Фактично, вперше в Україні по причині фальсифікацій, які, до речі, остаточно так і не було доведено, парламент прийняв рішення про перевибори. Для цього «Самопоміч» застосувала тактику політичного шантажу, а Єгор Соболєв робив шоу в Раді та лякав усіх гранатою.

  Ситуація неоднозначна. З одного боку, очевидно, що махінації з боку Юрія Вілкула, який програв вибори у всіх районах міста, крім одного, мали місце. Хоча тут варто наголосити, що сам факт наявності конкуренції у висуванця Опоблока в промисловому Кривому Розі, причому конкуренції з боку партії «Самопоміч», – це справжній прорив для української політики. З іншого боку, домагаючись таким чином перегляду результатів виборів на користь представників влади, можна далеко зайти. Так взагалі можна вибирати, доки не переможе потрібний кандидат. Одним словом, проблема традиційна – закони і система виборів не працюють, всі крутять її, як кому зручно, і в кого політичної ваги на певний момент більше – той і перемагає.

  У Києві пройшов Антикорупційний форум, організований командою одеського губернатора Міхеіла Саакашвілі. Очевидно було, що рано чи пізно в Одесі колишньому президенту Грузії стане тісно. Вийти на всеукраїнську арену він намагається через критику уряду та з гаслами про боротьбу з корупцією. Ідея вірна, адже антикорупційна риторика в Україні – практично невичерпне джерело, яке ніколи не втрачає своєї актуальності. Осідлавши цю тему, Саакашвілі набирає обертів. У Києві він презентував себе, як політичного лідера всеукраїнського масштабу, заодно продемонструвавши, що у нього є команда однодумців. Хоча без привезеної з Одеської області масовки не обійшлося.

  Одеський губернатор вже створив громадський рух – «Рух за очищення», який може стати платформою для об'єднання політиків навколо Саакашвілі. Крім того, він збирається продовжити проведення антикорупційних форумів по всій країні – ніби як презентуючи свою програму та збираючи прихильників. Чим вам не рекламний тур?

  Саакашвілі вміє продавати образи, у нього за спиною успішний і дуже популярний в Україні реформаторський бекграунд, врешті-решт, він має найбільше передплатників у Facebook серед українських політичних діячів. Тому вітчизняним політикам є про що турбуватися. Усім, крім Петра Порошенка.

  Президенту Саакашвілі явно не суперник і не конкурент. Просто тому, що в найближчі 10 років він не зможе навіть балотуватися в глави держави, а в найближчі 5 років не зможе стати депутатом. Єдиний пост, на який може претендувати Саакашвілі, – це прем'єр-міністр. На цьому етапі інтереси Саакашвілі та Порошенка збігаються. Колишній президент Грузії діє в рамках тактики дійсного президента України: тисне на Яценюка, у звільненні якого зацікавлений і Петро Олексійович. Чи цікавий Порошенку такий неконтрольований прем'єр, як Саакашвілі, – це вже інше питання, питання майбутнього. Поки ж треба розібратися з Арсенієм Петровичем, та й зайняти чимось самого Міхо.

  А потім президенту можна буде й продемонструвати «мудрість», запропонувавши на посаду нового прем'єра популярного борця з корупцією зі своєю командою та армією однодумців по всій країні. Або навпаки – сутичка знищить кар'єри і Яценюка, і Саакашвілі, від чого Порошенко теж би не відмовився.

  Закінчився тиждень продовженням епопеї з судом над Геннадієм Корбаном. 31 грудня збігає термін домашнього арешту одного з лідерів партії «УКРОП», і Генеральна прокуратура ініціювала перегляд запобіжного заходу. Для цього Корбана знову привезли до Києва.

  За три дні засідань суд перетворили на справжній фарс. За цей час Корбану встигли провести стентування серця. Тепер його постійно возять між лікарнею і судом, просто в залі суду ставлять крапельницю, депутати кидають пляшки води в суддю і не дають проводити засідання, в суді навіть з'явилися «тітушки».

  Очевидно, що захист підозрюваного обрав тактику у вигляді затягування процесу до 31 грудня, посилаючись на поганий стан його здоров'я. Водночас від незалежних експертиз та оглядів політик відмовляється, а в інституті імені Амосова, де останнім часом лікують Корбана, було зроблено медичний висновок про задовільний стан його здоров'я.

  Говорити про те, хворий Корбан чи ні, не володіючи достовірними фактами, неетично й неправильно. Прихильники і противники політика наводять низку аргументів як за, так і проти наявності у соратника Ігоря Коломойського проблем зі здоров'ям. Заковика в тому, що хвороба Корбана, яка різко з'явилася після затримання, використовується, як ключовий аргумент і факт в судовому розгляді. Нам не пропонують дізнатися, чи винен Корбан, – це питання підміняють суперечками про стан його здоров'я.

  Разом з тим, про раптову захворюваність українських політиків після виникнення у них проблем із законом, можна вже написати цілий підручник. Корбан претендує на те, щоб навіть переплюнути Юлію Тимошенко та Петра Мельника. У справі по Корбану захворіла вже навіть його адвокат. Поряд з тим Надія Савченко або заарештований за протест проти мобілізації журналіст Руслан Коцаба на хвороби не скаржаться. Цікаво, у них настільки міцніше здоров'я чи настільки гірші захисники?

  Характерно, що, піднімаючи тему власного здоров'я, політики завжди намагаються тиснути на жалість суспільства, просити гуманного ставлення та нарікати на проблеми судочинства. У «фахівця – конфліктолога» Корбана претензій до українських судів не було, і стиль їх роботи йому дуже подобався, а ось у підозрюваного – сердечника Корбана українські суди винні в «замаху на його життя», «атаці на патріотів» і «політичному переслідуванні». Навіть Коломойський вже висловився за повне реформування судової системи з чистого аркуша. Коломойський, який побудував бізнес на рішеннях українських судів на свою користь.

  І такі процеси, як над Корбаном, матимуть місце, доки у нас будуть згадувати про закон і мораль виключно у власних інтересах, доводячи ситуацію до абсурду. А ось покарати впливового й заможного злочинця, як і раніше, буде неможливо.

  Нехай новий тиждень і новий рік принесуть більше позитивних новин, а успіхи на роботі будуть такими ж, як у генерального підрядника пісенного фестивалю за 24 мільйони гривень.

  Теги : Верховна Рада Порошенко Саакашвілі юрій вілкул кривий ріг Ляшко Арсеній Яценюк держбюджет Батьківщина БПП Корбан Надія Савченко воля народу ПДВ Самопоміч одеська область податковий кодекс Народний Фронт єгор соболєв партія "УКРОП" Микола Томенко акцизи Відродження податок на прибуток Рух за очищення Руслан Коцаба
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів