Суд над Савченко: політичний сценарій, героїзм чи виявлення терористки

  30 Березня, 2018 12:22
  Гучні заяви, голодування, харизматична поведінка і довгі проникливі промови – народний депутат Надія Савченко вже два тижні тримає навколо себе як медійну увагу, так і увагу політологів

  Судовий процес над Героєм України Надією Савченко отримує різні оцінки експертів та «колег по цеху» нардепа, але здебільшого вони сходяться в одному – відбувається політична гра.

  Ще більше приводів для роздумів породив нещодавно оприлюднений відеоролик, відзнятий явно до взяття Савченко під варту, у якому вона заявляє про готовність балотуватись у президенти на наступних виборах. Тож, чи планує Надія Савченко бути самостійним кандидатом, чи вона є складовою технологій потужних політичних сил? UA1 поцікавився думкою політиків та експертів.

  По суті справи

  Відкинувши численні дискусії, можна виокремити найголовніші тези Надії Савченко, якими вона оперує в суді. Перше: нардеп не заперечує, що дійсно зустрічалась із Рубаном та Березнем і говорила про збройний напад на Верховну Раду. Ці переговори вона називає «розмовами на кухні» і кілька разів повторює: «За слова не судять». Друге: Савченко визнає, що привозила зброю із зони бойових дій. Це, за її поясненнями, потрібно було, аби з’ясувати, звідки бойовикам надходить зброя. Водночас, вона різко висміяла розміри «арсеналу», про який говорять прокурори. «З таким арсеналом можна війну виграти», – іронізувала Савченко.

  Адвокати нардепа акцентують увагу на інших нюансах. Зокрема, адвокат Віктор Чевгуз вважає неправильними звинувачення щодо змови Савченко з терористичними організаціями «ЛНР» і «ДНР». Причина, за його словами, одна: таких терористичних організацій не існує.

  «Нема жодного нормативного акту, який би підтверджував наявність таких терористичних організацій. Нема жодного закону Верховної Ради чи рішення Верховного суду. Такі організації не визнані в жодній країні світу. Так звані «ЛНР» і «ДНР» – це території, окуповані Росією, де живе мирне населення», – зазначає Чевгуз.

  Крім того, захисники Савченко знайшли суперечності у словах прокурорів. Мова йде про гранати, які нардеп нібито носила з собою та приносила до Верховної Ради. Адвокати запевняють: правоохоронці, котрі стежили за Савченко, дізнавшись про її озброєння, мали б діяти миттєво і затримувати Надію заради попередження можливих людських жертв, однак чомусь цього не зробили.

  Прокурори ж пояснюють нерішучість силовиків депутатською недоторканістю Савченко, якою вона на той час володіла. Так чи інакше, суд першої інстанції помістив нардепа в СІЗО на 59 діб, а Апеляційний суд визнав законним це рішення. Савченко вдруге оголосила голодування, перебуваючи в СІЗО.

  Роль Порошенка

  Після оприлюднення передвиборчого відеоролика Надії Савченко, серед політологів почала поширюватись думка про те, що її ув’язнення є частиною політичних технологій президента Петра Порошенка та його адміністрації. Зокрема, йдеться про підвищення таким чином рейтингу Савченко. А враховуючи схожість її електорату з електоратом Юлії Тимошенко, це допоможе «відкусити» дороговартісні відсотки голосів прямого конкурента діючого гаранта на майбутніх виборах.

  «Таку технологію відкидати не можна, адже Юлія Тимошенко, як реальний кандидат на пост президента, на сьогодні фактично не має конкурентів в опозиційному таборі. З технологічної точки зору, роздроблення її електорального ядра і електорального поля в цілому є стратегічно вигідним для недопущення її у другий тур. У суспільстві сьогодні існує великий попит на жертовність, і Надія Савченко цілком вкладається в цей образ, що може спонукати електорат, який сумнівається, віддати їй голоси», – говорить у коментарі інтернет-виданню UA1 політолог, професор КНУ ім. Тараса Шевченка Анна Малкіна.

  За її словами, це лише один з можливих варіантів.

  «Для того, щоб він спрацював, Савченко не повинна знаходитись під слідством або бути звинуваченою в судовому порядку. Для цього її треба виправдати (наприклад, за недостатністю доказів), а це може дискредитувати Генпрокуратуру і генпрокурора», – додає експерт.

  Натомість політолог Валентин Гладких не вірить, що Надія Савченко здатна набрати вагому підтримку суспільства.

  «Савченко не є потужною політичною фігурою. Я сумніваюсь, що вона може відібрати голоси у Тимошенко. До того ж, чи відповідає цьому ціна питання, враховуючи ризики для судової системи і влади в цілому. Я вважаю, що ні. Вибори виграють гроші і структури. Коли з’являються кандидати типу Савченко, Вакарчука та подібних – це прикольно, але не більше. Має бути кадровий потенціал – штат юристів, штат агітаторів. Ці люди мають бути професіоналами. У когось кращі, у когось гірші, але професіонали. Ще один важливий чинник – це лояльність місцевих еліт. Я слабко уявляю, що місцеві олігархи, які є депутатами міських чи обласних рад, погодяться підтримати Савченко, замість Порошенка або Тимошенко, від яких вони в цих радах сидять. Ставку завжди роблять на переможців», – запевняє Валентин Гладких.

  На його думку, неправильно вважати, що підставою для ув’язнення Савченко є тільки політика, або тільки протиправні дії нардепа. Експерт вважає, що має місце симбіоз, і підстави для затримання Савченко були.

  Нардеп від «Національного корпусу» Олег Петренко не вірить у практичну реалізацію задумок Савченко, хоча погоджується – в її голові можуть виникнути подібні думки. При цьому нардеп більше схиляється до версії можливих політичних технологій з боку влади.

  «Безперечно, якийсь зі сценаріїв Адміністрація президента реалізовує. На мою думку, вся ця історія, цей сюрреалізм Савченко був справді спецоперацією з провокації з боку Служби безпеки України. Але Надія – дурна в тому, що вона повелась на цю провокацію. І в ході цієї провокації наробила не просто дурощів, а речей, які не лише є порушенням законодавства, а є за межами моралі. Брати зброю з рук терористів і везти її на нашу мирну територію – це порушення закону, за яке треба нести відповідальність», – заявив нардеп.

  Ти моя проблема

  Під час засідання суду з обрання міри запобіжного заходу для Савченко, ніхто з діючих нардепів чи авторитетних політичних діячів не висловив бажання взяти нардепа на поруки. Сама ж вона неодноразово заявляла, що нікого не просила про подібну послугу.

  Вже під час розгляду апеляції відомий в Україні політик, Герой України Степан Хмара виступив із ініціативою взяти Савченко на поруки, однак суддя проігнорував його пропозицію.

  У коментарі UA1 Степан Ількович зазначив, що Надія є політичним інструментом в руках влади.

  «Якщо дійсно її підозрюють в чомусь, є якісь відео, докази, то починайте розслідування, доводьте це. Навіщо потрібен арешт і тримання під вартою? Ці 220 депутатів, які голосують за зняття недоторканості з Надії, виконують доручення. Це потрібно, щоб відволікти людей від невдоволення владою, щоб вони не проводили мітинги і протести», – сказав Степан Хмара.

  Політичний експерт Руслан Бортник у свою чергу вважає, що Надія Савченко є серйозною проблемою для Порошенка і компанії. Адже, коли їй висували звинувачення, у владі сподівались, що вона залишиться за кордоном і не повернеться в Україну.

  «Вона не тільки повернулась з Європи, де перебувала, а й підняла планку. Адже, якщо б вона залишилася в Європі, її легко було б звинуватити у зраді та співпраці з Росією і просто позбавитись від неї. У Європі не розуміють, яким чином так швидко може змінитись ставлення до людини. Ця справа дуже довго розглядатиметься у судах. До того ж, якщо Надія схудне, це буде особливо великою проблемою для Порошенка», – зазначив Бортник.

  Він також додав, що Савченко швидше здатна відібрати голоси у Олега Ляшка, який теж є кандидатом на пост президента, ніж у Тимошенко.

  «Їх електорат з Ляшком має спільні риси. Це ті люди, які не визначились, але радикально налаштовані проти влади. Взагалі, Савченко ідеально підходить на роль «Доктора Зло». Вона чимось нагадує Саакашвілі – має низькі рейтинги, але активно критикує владу за корупцію», – відзначив Руслан Бортник.

  Розгляд справи Савченко буде тривалим та затягуватиметься, прогнозують більшість представників політичних кіл і навіть сестра Надії Віра Савченко. Практика судів проти українських політиків лише підтверджує такі сподівання.

  Теги : Савченко ДНР ЛНР Порошенко суд Ляшко Тимошенко Олег Петренко Руслан Бортник Степан Хмара
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів